Літо – прекрасна пора року, якщо не брати до уваги укусів комах, які можуть зіпсувати навіть найчудовіший відпочинок на морі або на дачі. Найбільше в цій ситуації страждають діти. Загравшись на свіжому повітрі, вони не звертають уваги на комарів, бджіл, ос і гедзів. Захистити дітей від укусів кліща, бджоли, комарів і інших небезпечних комах – завдання батьків. Як же зробити це максимально ефективно? Тема нашої сьогоднішньої розмови – як лікуються укуси комах.
Укуси комах. Перша допомога при укусах кліщів
Мабуть, не всім відомо, що три чверті живих істот, що мешкають на нашій планеті, складають комахи. Сучасній науці відомо понад сотні тисяч видів різних комах. Зрозуміло, людину не може не турбувати настільки численне сусідство, тим більше що основна маса комах демонструє агресивну поведінку, нерідко будучи рознощиками всіляких захворювань і інфекцій.
Укуси комах – вкрай неприємне і часом небезпечне явище. Перша допомога при укусах комах особливо актуальна, якщо мова йде про кліщів, оскільки вони є переносниками багатьох захворювань, в тому числі кліщового енцефаліту. Якщо ви виявили кліща, що впився в тіло, негайно видаліть його, щоб знизити ймовірність інфікування.
Починаючи з ранньої весни і аж до пізньої осені, звичайні походи в ліс або прогулянки по парку можуть завершитися нападом кліщів. Майбутню жертву дорослі представники цієї комахи терпляче чекають в густих заростях чагарників або на високих стеблах трави.
Кліщ може довго вибирати місце, що підходить для укусу, після чого почне буквально «пробуравлювати» обрану ділянку шкіри. Для людини сам укус практично непомітний, оскільки під час його вчинення кліщ впорскує в кров знеболювальну речовину. Самка кліща може оселитися на тілі людини на цілих десять днів.
Навіщо кліщі кусають нас?
Основна причина укусів кліщів – продовження роду. Частково білки крові вони використовують для харчування, але в основному – для виконання репродуктивних функцій.
Симптоми укусів і можливі ускладнення
Знеболюючий засіб, впорснутий кліщем при впровадженні, сам укус робить практично непомітним. Однак:
Основним ускладненням укусів кліщів є інфікування небезпечними захворюваннями;
Сверблячка і локальне запалення – основні симптоми, що дозволяють ідентифікувати місце укусу;
Після вилучення кліща, на місці укусу може залишатися пухлина, яка швидко проходить. Алергічні реакції на укус комахи практично не виникають;
Зовні укус кліща нагадує велику родимку. А укуси «лосиних» кліщів взагалі схожі на невеличкий темний горбок.
В чому полягає небезпека укусів кліщів?
Сьогодні відомо два серйозних захворювання, розповсюджувачами яких є кліщі. це:
Кліщовий бореліоз, також званий хворобою Лайма;
Кліщовий енцефаліт.
Ось чому при появі після укусу кліща слабкості, ознобу, головного болю, необхідно терміново звернутися до медичного закладу.
Що робити?
При виявленні впившогося кліща можна негайно відправитися в спеціалізований травмпункт, а можна спробувати витягти його самостійно. Варто відзначити, що в першому випадку у вас буде можливість продіагностувати комаху на наявність у неї інфекційних захворювань.
Для цього підійде звичайний пінцет. Щільно захопіть кліща ближче до хоботка і витягніть його з-під шкіри, намагаючись не пошкодити комаху. Справа в тому, що якщо з неї витече гемолімфа, можливість зараження інфекціями різко збільшиться.
Найнебезпечніше місце на тілі кліща – черевце, а ось хоботок і голова, що залишилися під шкірою, не заподіють ніякої шкоди. Після укусу кліща ранку слід обробити спиртовим розчином, йодом або іншим антисептиком, потім витягніть залишки комахи стерильною голкою.
Алгоритм самостійного вилучення кліща:
Відразу ж після виявлення, на місце укусу помістіть краплю бензину або рослинного масла, після чого видаліть кліща за допомогою пінцета;
Продезінфікуйте місце укусу;
Нанесіть спеціальний засіб, що застосовується після укусів комах.
Заходи профілактики
Щоб захистити себе від укусів кліща, необхідно:
Використовувати репеленти в період найбільшої активності цих комах;
Перед відправленням в ліс або лісопаркову зону одягатися в максимально закриту екіпіровку, не нехтуючи головним убором;
Після лісових прогулянок проводити ретельний огляд тіла.
Якщо, незважаючи на вжиті профілактичні заходи, вам все-таки не вдалося уникнути укусу кліща, протягом чотирьох наступних діб звернутися до медустанови для ін’єкції йодантипирин або імуноглобуліну.
Олена Васильєва, Лікар інфекціоніст:
«Що робити при укусі кліща, якщо ви перебуваєте в лісі і під рукою немає пінцета? Висмикніть з одягу нитку, зробіть з неї петлю і обережно підчепіть кліща, потім затягніть петлю і витягніть комаху. Деяким вдається це зробити пальцями, схопивши кліща і повертаючи його за годинниковою стрілкою, злегка витягаючи вгору.
Помістіть комаху в будь-яку ємність, що закривається або коробок і здайте на обстеження в лабораторію. І обов’язково вирушайте в будь-який медичний заклад, щоб встигнути протягом 72 годин після укусу зробити укол імуноглобуліну для профілактики енцефаліту. Якщо ви робили щеплення від цього захворювання, імуноглобулін ставити не обов’язково.
Найнебезпечніша “допомога” при укусі кліща – змазування його маслом, лаком для нігтів і іншими речовинами, які повинні створити несприятливі умови для комахи. Передбачається, що кліщ відразу послаблює хватку і залишає притулок, але насправді при загрозі небезпеки він виділяє в тіло жертви отруту, небезпечну для людини».
Через десять днів здайте аналізи на виявлення антитіл до інфекцій, нестерпними кліщами. Якщо лікар вважатиме за потрібне, він призначить додаткове лікування після укусу кліща.
Укуси комах: мурах, шершнів, джмелів, бджіл і ос
Дані комахи є характерними представниками загону перетинчастокрилих. Однак в єдину групу вони об’єднані ще й у зв’язку з особливою поведінкою під час укусів. Справа в тому, що при пошкодженні шкірного покриву людини в його кров впорскується отруйна речовина. Власне, це і є причиною виникнення у деяких людей сильної алергічної реакції на укуси комах.
Після укусу комахи, що жалить жало може запросто залишитися в ранці. Що, до речі, нерідко відбувається при укусах бджіл, які після подібних «інцидентів» втрачають свій жалячий апарат.
Особлива будова жала бджоли, що передбачає масу специфічних зазубрин, серйозно ускладнює його витяг з ранки. Шершні і оси здатні жалити багато разів. А ось мураха жалити не може, оскільки її щелепи пристосовані саме до укусів з подальшим впорскуванням отрути з черевця в ранку.
У чому причини укусів?
Всі перераховані вище комахи кусаються виключно в оборонних цілях. Найчастіше вони нападають при спробах їх розчавити або при скоєнні людиною різких рухів. З боку ос, мурах або бджіл вкрай рідко фіксуються випадки невмотивованої агресії.
Симптоми укусів і можливі ускладнення
Укуси комах, що жалять, симптоми яких досить легко розпізнати, часом потребують невідкладної медичної допомоги. Як правило, у людини може спостерігатися:
Набряк місця, навколишнього укусу;
Сильний свербіж і больові відчуття;
Почервоніння укушенного місця;
Загальна слабкість;
Можливі значні алергічні реакції;
кропив’янка;
Нудота, а іноді навіть блювота.
Більш важкі реакції спостерігаються рідше, але в разі їх виникнення слід негайно звернутися за медичною допомогою:
Біль у грудях;
Наявність свистячого дихання;
Складнощі при розмові і ковтанні;
Перехоплення дихання;
задишка;
Слабкість і запаморочення;
Інфекція.
Які укуси найбільш небезпечні?
Численні укуси подібних комах вкрай небезпечні, оскільки в цьому випадку в кров людини потрапляють критичні дози токсичних речовин, здатні спричинити за собою загальне отруєння організму, а також стати причиною летального результату.
Не меншу небезпеку становить індивідуальна непереносимість до отрут комах, що надходять навіть в незначних кількостях, оскільки сильна алергічна реакція може стати причиною виникнення анафілактичного шоку.
Вкрай небезпечними вважаються укуси комах в область язика, які можуть призвести до набряку гортані з наступною асфіксією і летальним результатом.
Що робити?
При одиничному укусі будь-якої комахи може виникнути набряк ноги або іншої частини тіла, що є природною реакцією організму. У разі появи почервоніння, больових відчуттів і свербіння, без серйозних алергічних реакцій, досить провести звичайну обробку. Укуси комах, які найчастіше лікуються в домашніх умовах, слід обробляти за певною, заздалегідь розробленою схемою:
Якщо в ранці залишилося жало, акуратно витягаємо його;
Обробляємо пошкоджену поверхню шкіри дезинфікуючим складом (перекис, йод, фукорцин);
Для зняття набряку прикладаємо лід;
Приймаємо антигістамінні препарати;
Безпосередньо на ранку наносимо мазь (для зняття свербіння) від укусів комах.
Цих дій цілком достатньо в звичайних випадках. Однак особливу увагу при цьому варто приділяти індивідуальній переносимості отрути і загальної кількості укусів – від цього буде залежати подальша стратегія. При найменших підозрах або погіршенні стану слід терміново викликати медичну допомогу. До прибуття лікарів можна скористатися антианафілактичним пакетом, до складу якого входять:
антигістамінні препарати;
джгут;
ін’єктор з адреналіном.
Дуже хороший ефект дає поєднання пігулок і мазі, наприклад гідрокортизону, Феністилу, «Рятувальника» і Левомеколь. Вони знімають запалення, прибирають свербіж, печіння, набряк і знімають всі прояви алергії.
Ні в якому разі не можна видавлювати отруту, інакше ви занесете всередину інфекцію, зате компреси з сольового розчину (1 ч. л. на склянку води) допоможуть зняти набряк і знизити больові відчуття. Такий же ефект мають сік лимона, розчин календули або прополісу, додані до хворого місця листя подорожника або каланхое.
Більше пийте, щоб вивести отруту з організму, і утримуйтеся від алкоголю, щоб не погіршувати ситуацію. Якщо самопочуття не покращується, а набряк і біль тільки збільшуються, негайно вирушайте в лікарню, щоб не ризикувати здоров’ям.
Подальші лікувальні маніпуляції буде проводити лікар.
Профілактика
Зрозуміло, неможливо передбачити всі нюанси, але деякі прості профілактичні правила дозволять вам уникнути сумнівної перспективи бути укушеним переляканою комахою. Перш за все, не рекомендується:
Без спеціальної підготовки і одягу наближатися до пасік;
Одягатися в яскраве вбрання, яке може сподобатися бджолам;
Душитися квітковими і солодкими ароматами перед виходом на природу;
Відпочивати на мурашниках і стратегічних трактах мурах;
Робити різкі рухи, які комахою можуть бути сприйняті, як прояв агресивної настрою;
Ці елементарні запобіжні заходи здатні уберегти вас від більшості випадків нападу комах. Хоча не можна заперечувати існування прикрих винятків з правил, наприклад, коли ви на прогулянці по необережності зачепите осине гніздо … Тут-то вам і стануть в нагоді знання надання першої допомоги при укусах комах.
Укуси комах. Мух, мошкари, оводів, комарів
Ми настільки звикли до комарів, що несерйозно ставимося до їхніх укусів, вважаючи це прикрою дрібницею. Однак комарі комарам рознь, і часом зустрічаються такі екземпляри комариної родини, від яких краще триматися подалі.
Комарі і москіти переносять японський енцефаліт, гельмінтози, жовту лихоманку і малярію. Малярійних комарів легко відрізнити – у них більші розміри, довгі ноги і темні плями на крилах. Однак і звичайні комарі можуть нашкодити при високій чутливості організму і схильності до алергічних реакцій. Після укусів комарів нерідко з’являються припухлості і набряки, почервоніння та висипи, свербіж і біль.
Рідкісні літні вечори в затишному місці на природі біля води не залишають на тілі людини дрібний червоний висип – це численні укуси комах. За кров’ю людини полює така величезна армія мікроскопічних істот, що відбиватися не вистачить ніяких сил.
Звичайно, ми могли б не скупитися, і поділитися краплею своєї крові з братами меншими, якби не одне але … Наслідки від укусів подібних комах дуже вже неприємні – набряк ураженого місця, нестерпний свербіж, а також можливість інфікування ранки.
Які причини укусів?
Комахи даної групи кусають людину в своїй, виключно корисливій меті, чим кардинально відрізняються від перетинчастокрилих. Наприклад, організм комарів, традиційно харчується квітковим нектаром, в період активного розмноження потрібні особливі білки, які містяться в крові людини. Ось чому самки комарів, ризикуючи власним життям, самовіддано кидаються на людей.
Аналогічна турбота про продовження роду рухає гедзями і оводами: під час укусів вони прагнуть відкласти свої яйця під шкіру людини. Власне, тому їх укуси часто гниють і дуже болючі. Не зовсім зрозуміла мотивація мух, між тим, в певні періоди, вони теж демонструють досить агресивні настрої.
Симптоми укусів і можливі ускладнення
У наших кліматичних умовах укуси комах дуже рідко, але все ж можуть супроводжуватися серйозними ускладненнями. Вельми втішним є факт відсутності у цієї групи отруйної залози, проте під час укусу тварина вводить під шкіру людини спеціальну речовину, що сприяє розрідженню крові. Саме воно і викликає найчастіше алергічні реакції, які, по суті, не несуть в собі серйозну небезпеку.
Як правило, після укусів комах у людини може спостерігатися:
Почервоніння уражених шкірних покривів;
Нестерпний свербіж;
Шкірні алергічні реакції, що мають вигляд червоного дрібного висипу;
Больові відчуття в укушених місцях.
У деяких випадках рекомендується звернутися за кваліфікованою медичною допомогою:
При занесенні інфекції в рану, нагноєнняі, наприклад, якщо після укусу комахи сильно опухла нога – необхідно відвідати хірурга;
У разі появи нетипових алергічних реакцій (судоми, блювота, нудота, утруднене дихання, висипання)
Якщо комаха, застрягле під повіками або в вусі, викликає сильне роздратування і набряк, а іноді і нагноєння.
Наскільки небезпечні укуси комах-кровососів?
У нашій смузі укуси комах, як правило, не завдають людині серйозних незручностей. Тим часом, іноді можуть вони можуть таїти в собі серйозну загрозу. Не варто забувати, що:
Численні укуси комарів, гедзів, оводів, москітів, гнусу або мошки можуть спровокувати небезпечні для життя і вкрай важкі алергічні реакції;
Мухи «Це Це», що є типовими мешканками африканських країн, у нас розносять вкрай небезпечну сонну хворобу;
Не меншу небезпеку становлять москіти, які розповсюджують лейшманіоз;
За допомогою укусів оленячих мух можна заразитися такою екзотичною недугою, як туляремія;
Мухи дуже швидко розносять кишкові палички і інфекції;
Укуси комарів можуть стати приводом для виникнення таких хвороб, як кінський енцефаліт, малярія, лихоманка денге.
Що робити?
Після виявлення звірячих укусів кровожерливих комах на своєму тілі, багато людей задаються цілком логічним питанням: чим обробляти укуси комах, як позбутися від проявів алергічних реакцій? Особливо важко укуси комах переносяться дітьми, які просто не бажають миритися ще з дискомфортом. Перш за все, після укусу кровососальної комахи необхідно:
Провести обробку уражених місць дезинфікуючим засобом;
Застосувати спеціальний засіб від укусів, спрямований на зменшення роздратування і свербіння;
Запобігти розчісуванню ранок, оскільки це загрожує тривалим загоєнням, утворенням нагноїнь і рубців;
При перших проявах кропив’янки або алергічних реакцій рекомендується прийняти антигістамінні препарати.
У разі появи нетипових симптомів, що супроводжуються нудотою, лихоманкою, утрудненням дихання, блювотою, слід негайно звернутися до медичного закладу за наданням кваліфікованої допомоги.
Профілактика
Як і в більшості інших аналогічних ситуацій, укусам комах легше запобігти, ніж витрачати сили, час і кошти на їх лікування. Уникнути подібних неприємностей вам допоможуть:
Москітні сітки, встановлені на віконні отвори приміщень, де ви проводите основну частину часу;
Також в приміщеннях непоганого ефекту вдається досягти шляхом застосування спеціальних спіралей і фумігаторів, які гнітюче впливають на комах;
Перед виходом на природу можна використовувати репеленти, широко представлені на сучасному ринку;
Для заміської поїздки потрібно підготувати спеціальний одяг, що покриває все тіло, не забувши підібрати відповідний головний убір.
Дотримуючись цих нескладних правил, ви надійно захистите своє тіло від такого неприємного явища, як напад комах-кровососів.
Ольга Ратушна, терапевт
«Надання першої медичної допомоги при укусах комах, наприклад комарів, полягає в тому, щоб не розчухувати укушені місця. І для цього доведеться зробити все можливе і неможливе, оскільки чим більше чухати укуси, тим сильнішим буде свербіж.
Та й процес загоєння розтягнеться в часі. Звичайно, важко пояснити дитині, що не можна розчісувати комариний укус, тому прикладіть содовий компрес або намажте проблемну ділянку шкіри феністілом. Це значно полегшить ваше багатство!
Чим ще помазати укус комара? Добре допомагають бальзам “Зірочка”, знеболювальна мазь “Рятівник”, крем “Гістан” і бальзам “Вітаон”, що усувають свербіж, набряклість і запалення. При цьому всередину обов’язково прийміть супрастин або інший антигістамінний препарат, що перешкоджає розвитку алергії».
Якщо сліди від комариних укусів не проходять, зберігаються свербіння і набряклість, погіршується загальне самопочуття, з’являються запаморочення, озноб і нудота, необхідно негайно вирушати до лікаря. Можливо, це прояв алергії або вам не пощастило з комаром і він виявився малярійних. На жаль, кровососучі комахи, які переносять інфекцію, зустрічаються навіть в нашій зовсім не тропічній країні.
Укуси комах паразитів: бліх, вошей, клопів
На відміну від літаючих комах-кровососів, для яких людина є лише різноманітністю в меню, деякі види паразитів живляться винятково людською кров’ю. До них відносяться блохи, воші і клопи.
Як правило, при одному згадуванні про цих комах у нас виникають асоціації з брудом і неохайністю. Але насправді від їх непроханого візиту і настирливого сусідства не застрахований ніхто. На сьогоднішній день позбавлення від бліх і вошей не викликає особливих складнощів.
Набагато важче впоратися з армією клопів, що окуповує всі приміщення. Нерідко в подібних ситуаціях потрібне проведення повної дезінсекції приміщення за допомогою санепідемстанції.
У чому причини укусів?
Тут все просто і банально – люди є чинною ланкою в харчовому ланцюжку комах даного типу. І перешкоджати цьому можна лише, не допускаючи зустрічей з самими паразитами.
Симптоми укусів і можливі ускладнення
Характерними ознаками наявності в будинку клопів є численні укуси на всьому тілі у вигляді червоних дрібних цяток. Іноді вони можуть концентруватися в певних місцях або мати вигляд своєрідних «доріжок». Нерідко після укусу комахи може спостерігатися набряк, а також алергічні реакції:
Сильний свербіж;
почервоніння;
Набряки і пухлини уражених ділянок шкіри.
Укуси бліх носять періодичний характер, оскільки вони «спеціалізуються» винятково на тваринах, проте дискомфорт від цього не зменшується:
Нестерпний свербіж;
Поява в місцях укусів ущільнень і почервоніння шкіри.
Укуси вошей практично неможливо помітити неозброєним поглядом, адже розташовуються вони на голові, під волосяним покривом. Тим часом, їх симптоми досить яскраво виражені:
Сильний свербіж;
При розчісуванні існує ризик інфікування ранки;
У місцях укусів можуть утворитися нагноєння;
Часом спостерігається збільшення лімфатичних вузлів;
Зрідка зараження вошами супроводжується ознобом або лихоманкою.
Наскільки небезпечні укуси комах-паразитів?
Укуси комах цих видів дуже рідко супроводжуються гострими алергічними реакціями. Хоча при ураженні шкірних покривів, для знеболювання, вони можуть вводити слину в ранку, яка може викликати незначне роздратування.
Більш серйозну небезпеку ці комахи представляють в сенсі поширення різних захворювань:
Блохи можуть переносити на собі суперечки бубонної чуми;
Воші є рознощиками такого епідеміологічного захворювання, як висипний тиф.
З приводу клопів поки немає доведених даних про поширення будь-яких хвороб, але сам факт їх отруює життя людині сусідства, достатній для застосування серйозних коштів дезінсекції приміщень.
Що робити?
У будь-який з вищеописаних ситуацій основною дією має бути знищення паразитів. Однак, укуси, які приносять людині величезний дискомфорт, слід ретельно обробити.
Щоб уникнути занесення інфекцій в ранки, місця укусів не можна розчісувати;
Як правило, алергія проходить самостійно, через кілька днів. Однак прийняття антигістамінних препаратів помітно прискорить цей процес
Місця укусів слід обробити дезінфікуючими засобами;
Для зняття роздратування і свербіння можна застосувати одне з відповідних засобів після укусів комах.
Заходи профілактики
На жаль, у випадках з комахами-паразитами профілактика є малоефективною. Для запобігання появи бліх у домашніх тварин можна використовувати спеціальні нашийники. А ось захиститися від зараження такими малоприємними представниками фауни, як клопи і воші неможливо.