У сучасному календарі на 19 грудня випадає свято Миколая Зимового. У цей день православні релігійні вірування тісно переплелися з народними прикметами і традиціями наших предків. Про цікаві традиції на свято Миколая 2019 поговоримо далі.
Традиції на свято Миколая 2019. Народні прикмети і забобони на 19 грудня
День святого Миколая улюблене свято всіх дітей не тільки в Україні, а й у всій Європі. Католики вшановують пам’ять святого 6 грудня, а православні християни – 19 грудня. Вважається, що саме з цього дня стартують різдвяні і новорічні свята, які закінчуються тільки після Різдва Христового.
Ким був святий Миколай
На відміну від більшості святих Микола є історичною особистістю і жив в 270-345 рр. нашої ери.
Одна з легенд говорить, що в далекій давнині в місті Миру, що на південному заході Малої Азії, проживав хлопець на ім’я Микола. У нього були багаті батьки, які виховували його згідно з усіма канонами християнства.
Хлопчика практично відразу після народження хрестили, що було рідкістю в той час, і він ріс з переконанням, що найгірше в житті – зійти зі світлої стежки і перейти на бік зла. Але батьки рано померли, залишивши після себе єдиному синові значне багатство. Микола міг би жити розкошуючи, проте вирішив допомагати людям.
Все почалося з того, що одного разу він почув історію дівчини, яка не могла вийти заміж через бідність. Батьки жениха не бажали брати в будинок безприданницю. Її батько вирішив, щоб заробити грошей, продати невинність дочки. Микола вирішив виручити сім’ю – пізно вночі він взяв зі своєї скарбниці необхідну суму золотих монет і підкинув у вікно дівчині. На ранок по місту пройшов слух, що у сім’ї з’явився божий ангел.
Подібна історія повторювалася ще декілька разів. Дуже часто він приносив дітям теплі речі, іграшки та ласощі, а хворим – необхідні ліки. Якось людям вдалося вистежити благодійника, і всі здивувалися, що їм є простий сором’язливий хлопець.
За хороші вчинки городяни обрали Миколу єпископом свого міста. У 325 році він вперше відвідав Вселенський Собор в Нікеї. Після смерті мощі Святого стали виснажувати священне миро, що прославило його на весь світ ще більше.
19 грудня в православній церкві вшановується пам’ять Миколи Чудотворця. Святого вважали покровителем сиріт і торговців, захисником морських мандрівників, рибалок і помічником у важких ситуаціях. На його ікону до цих пір моляться про кращу долю, про прибуткову роботу, про міцне здоров’я і успішне заміжжя.
У древніх слов’ян було особливе ставлення до свята Миколи Зимового: саме з 19 грудня починався період проведення весільних обрядів, а разом з ним і сильні морози.
19 грудня, в свято Миколая Чудотворця, прикмети дозволяють по погоді дізнатися, яким буде майбутній рік. Традиції на свято Миколая 2019 радить, що ось кілька з них:
хороший урожай варто чекати, якщо день був ясним і холодним;
скільки снігу випаде 19 числа, стільки трави буде навесні;
якщо в першій половині місяця стоять сильні морози, то з 19 грудня починається потепління, яке
триватиме до дня пам’яті святого Спиридона Триміфунтського (25 грудня);
якщо з ранку на гілках дерев з’явився іній, то наступний рік обіцяє бути вдалим.
За традицією в день святого Миколая не можна брати або давати гроші в борг. На Русі вірили, що кредитор разом з грошима може винести з дому благополуччя і везіння. Крім цього, згідно з народним повір’ям, 19 числа не можна займатися пранням, прасуванням, будівництвом і шиттям.
Традиції на свято Миколая 2019. Звичаї на Русі
19 грудня древні слов’ян святкували з близькими і рідними людьми. Вранці всією сім’єю ходили до церкви, служили молебень, а потім поверталися додому і накривали багатий стіл. Дітям дарували солодкі подарунки. У цей день не можна було журитися. Вважалося, що сльози і поганий настрій спричинять за собою сильні морози. Ті, хто перебував у сварці, неодмінно повинні були помиритися.
В день Миколи Чудотворця намагалися задобрити моряки і рибалки. Перед вечірньою службою чоловіки збиралися на березі річки, робили з соломи і палиць подобу людини, садили його в старий непотрібний човен і спускали на воду. Після цього молилися святому і просили його прийняти солом’яне опудало, у якого немає ні сім’ї, ні друзів, а мореплавців і рибалок вберегти від смерті.
У всіх населених пунктах в цей період проходили народні гуляння і працювали святкові ярмарки, на яких продавали за зниженими цінами зерно і борошно. Слов’яни вірили, що святий Миколай, переодягнувшись в сивого старого, спускається на землю і наглядає за торговцями, тому ніхто не боявся обману.
Дівчата, які бажають вийти заміж найближчим часом, повинні були в ніч з 18 на 19 число на самоті молитися іконі святого Миколая. Вважалося, що слова, сказані від щирого серця, допоможуть знайти свою половинку.
Традиції на свято Миколая 2019 радить, що в цей день також проводилися обряди ворожіння на наречених. Дівчата у віці 13-16 років на вулиці кидали чобіт через плече. В який бік вкаже носок взуття, звідти і прибуде суджений. А якщо чобіт падав далеко від будинку, значить, майбутній чоловік повинен був приїхати з далеких країв.
Стародавні слов’яни вірили, що в ніч на Миколая сняться віщі сни. Щоб дізнатися свою долю дівчата клали під подушку гребінець і перед тим, як лягти в ліжко, просили майбутнього чоловіка прийти розчесати їм волосся.
Традиції на свято Миколая 2019. Ритуали, молитви і змови
День Миколая славиться серед християн як чудотворний. Найбільш відома молитва, яка допомагає заручитися допомогою святого і змінити життя на краще.
Однак не варто думати, що для того щоб змінити свою долю, досить одного прочитання. Щоб молитва подіяла, її потрібно читати щодня протягом 40 днів, дивлячись при цьому на ікону. Якщо хоч один день був пропущений, то все починають заново.
Молитися необхідно в безлюдному і спокійному місці, бажано в звичній домашній обстановці.
Люди, які хочуть знайти роботу, 19 грудня можуть попросити допомоги у Святого Миколая, прочитавши в повній самоті молитву про пошук гарної роботи.
Святий Миколай Чудотворець, захисник і благодійник. Очисти мою душу від пиставучої заздрості і злоби поганих людей. Коли робота не йде на лад по окаянному наміру, ворогів не карати, а допоможи їм впоратися зі смутою в душі. Коли сажа на мені гріховна, щиро каюсь і прошу чудодійної допомоги в роботі праведній. Пошли мені роботу по совісті, а зарплату за працею. Нехай буде так. Амінь.
У день Миколая Чудотворця проводяться спеціальні обряди на залучення багатства і сімейного благополуччя в будинок. В одному з них необхідно залишити в будинку з вечора порожній гаманець. Вважається, що коли в будинок прийде святий, він побачить бідність господаря і надасть йому допомогу.
Традиції на свято Миколая 2019 рекомендує, що якщо у людини з’являються проблеми зі здоров’ям, вона стає нервовою, виснаженою і мучиться від безсоння, їй необхідно провести ритуал очищення організму саме 19 числа. Для цього потрібно прийняти контрастний душ з семи обмивань. Жінки починають ритуал з гарячої води, а чоловіки з прохолодної. Після останнього обмивання необхідно прочитати змову на очищення організму.
Традиції на свято Миколая 2019. Чому святого Миколая шанують двічі на рік
Виявляється, в році існує дві дати, коли святкується День святого Миколая – в травні і в грудні. Такий стан справ пояснює легенда, пов’язана з мужиком-селянином і його застряглим возом:
Їхав мужик по шляху, та застряг з важким возом в грязі.
Зіскочив з воза, намагався витягнути віз, але нічого не вийшло. В цей час йшов повз святий Касьян в ошатному вбранні. Попросив у нього мужик допомоги. Образився Касьян, що його через таку дрібницю турбують – адже він до Бога в рай поспішає. І пройшов мимо.
Через деякий час повз вози проходив інший мандрівник – святий Миколай Угодник. Коли його попросив мужик про допомогу, той відразу підставив плече, весь в бруді перемазаний, але допоміг віз витягнути і пішов своєю дорогою.
Коли святі прийшли до Бога, Він запитав у Миколи: “Чому ти запізнився і весь перемазаний брудом?” Микола розповів, що сталося з ним в дорозі. Бог поцікавився, чому Касьян мужику не допоміг? Той відповів: “Я ж на зустріч з Тобою поспішав.
Як я міг прийти в брудному одязі?” – “Раз не допоміг ти мужику, Касьян, будуть тебе тільки раз в чотири роки славити. А Миколу Угодника, швидкого на допомогу, щороку святкуватимуть вдвічі”. З тих пір день святого Касьяна лише 29 лютого відзначають, а Миколи Угодника щороку і навесні (22 травня – день прибуття його мощей в Барі, в Італії), і взимку (19 грудня – день смерті Миколи) по свята.
У молитві з проханням про допомогу до Святого можуть звертатися практично всі, і він обов’язково допоможе. Проте перш за все Микола оберігає дітей і хворих людей.
Традиції на свято Миколая 2019 в Україні
Святий Миколай є одним з найбільш шанованим святих в Україні. Його ікона завжди стояла поруч з образами Христа і Богоматері. Цей день для українців починався тим, що господар будинку вставав рано вранці і обходив усе обійстя, заходив в хлів до тварин і годував їх зі словами: “Дай, Боже, добрий день, щоб худобонька здорова була та я з тобою ще i з своєю жоною”.
Вся сім’я повинна була чекати його в будинку під кожухами і не виходити надвір. Вважалося, що якщо хтось крім господаря першим перейде двір, то сім’ю осягнуть нещастя, аж до втрати годувальника.
Вже після цього вся родина одягалася в кращий одяг і йшла до церкви на службу. По її завершенні в будинок на обід запрошувалися родичі і куми. Так як в цей час ще триває різдвяний піст, на стіл можна було ставити пісний борщ з смаженими карасями, вареники з картоплею, грибами і капустою, всілякі соління, пироги, булки, медові коржики і пряники “Миколайчики”.
Молодь довго за столом не засиджувалась і вперше за зиму виходила на вулицю кататися на санках по свіжому снігу. Для забави в сани запрягалися кращі коні, які прикрашалися стрічками. Вдосталь накатавшись, молоді люди починали обходити двори, співали пісні і бажали господарям здоров’я, гарного врожаю і всього самого найкращого в майбутньому році.
На Закарпатті навіть існували традиції на свято Миколая 2019, коли один з хлопців переодягався в білий одяг і представляв собою Миколу Угодника. Він вітав господарів, обдаровував дітей солодощами і горіхами, а також прутиками, які служили нагадуванням на майбутнє. Через ряджених хлопці і дівчата могли передати один одному подарунки.
Легенд про традиції дарувати подарунки існує дуже багато, але найпоширенішою у католиків є традиційний носок, куди прийнято складати всі дари.
“Святий Миколай вирішив допомогти трьом сестрам, яких через бідність ніхто не хотів брати в дружини. Вночі напередодні Різдва він кинув їм через камінну трубу три мішечки із золотими монетами.
Сестри в той вечір розвісили сушитися біля каміна свої випрані панчішки. У них -то і знаходились подарункові мішечки від святого Миколая. Після допомоги трьом сестрам Микола продовжував здійснювати підтримку для бідних городян, залишаючись непоміченим і дивуючи все місто. Він непомітно приносив у їхні домівки іграшки та теплі речі для дітей, ліки для хворих “, – говориться в легенді.
Традиції на свято Миколая 2019. Що можна дарувати
В Україні вважається, що святий Миколай обходить будинки з дітлахами в супроводі своїх помічників – ангела і чортика. Саме після їх доводів він приймає рішення – обдарувати дитину солодощами за його хорошу поведінку протягом року або ж покласти під подушку різочку за непослух.
Саме через те що Микола ще під час свого життя починав обдаровувати хлопців солодощами, цукерки зараз є найкращим даром в цей день. Притому, що батьки сьогодні можуть покласти своєму чаду під подушку не просто різдвяну коробочку з супермаркету, а придбати різні фігурки з шоколаду ручної роботи або ж красиво прикрашений пряниковий будиночок, який і їсти не захочеться.