Home / Дозвілля / Свято Петра і Павла – історія свята, цікаві традиції

Свято Петра і Павла – історія свята, цікаві традиції

Серед існуючих релігійних свят, прийнятих в християнстві, є дні, в які шанують не тільки Богоматір та Ісуса Христа. Також в православному календарі є і інші імена. Розглянемо, коли День святого Петра і Павла в 2019. Яким традиціям дотримувався народ і як прийнято відзначати православне свято Петра і Павла.

Свято Петра і Павла. Історія Петра і Павла

Свято Петра і Павла – історія свята, цікаві традиції

 

Петрів день збігався з давнім язичницьким святом – Яріліним днем, коли предки святкували середину (або як казали – «верхівку») літа і плавний перехід до майбутнього осіннього сезону. Починаючи з цього дня, грали останні весілля, заплановані на літо.

А згідно з народним святковим календарем, Петрів день, разом зі святами Івана Купали і Горпини Купальниці, складають цілий цикл, покликаний почитати Матінку-Природу і всіляко її задобрювати для отримання в кінці сезону рясного врожаю.

Петрів день має багату історію. Апостол Петро є одним з героїв в біблії. Коли віра відвідала його, він перестав залишати Христа і надалі перебував тільки біля нього. Якщо вірити книзі Діяння Апостолів, то Петро володів  не малою силою – воскресінням і зціленням людей.

При цьому у нього був присутній свій талант – ораторство. Коли Петро починав проповідувати вчення Христа, всі присутні увірували в Месію.

Павло також згаданий в біблійних переказах. Він був гонителем християнства, але зміг знайти віру, коли господь зустрів його в Сирії в місті Дамаск. Павло був засліплений світлом, а після чого почув запитання від Христа на рахунок відсутності віри. Через три доби апостол пройшов хрещення і став проповідувати нарівні з Петром.

З приходом царя Нерона, знаменитого як жорстокого правителя, Павло і Петро загинули жахливою смертю. Їх стратили за старими римськими звичаями під наглядом нового царя. У джерелах відсутні точні дані щодо смертей. Деякі стверджують, що два апостоли загинули разом, а інші впевнені, що спочатку розіп’яли Петра, а через рік обезголовили другого.

Якого числа свято Петра і Павла відзначається в 2019 році

День пам’яті і шани учнів Христа – Павла і Петра, в поточному році будуть відзначати 12 липня. Католики зустрічають цю дату 29 червня, згідно зі старим календарем. Ця подія вважається однією з найбільш важливих в православній церкві. Віруючі зобов’язуються дотримуватися спеціального посту.

Піст

Він бере початок з третього століття до нашої ери. Його тривалість може різнитися і складати від 8 до 42 діб. Правила дотримання посту були прописані ще в 5 столітті святим Амвросієм. У рекомендаціях він докладно описав:

Як вести себе.

Що можна їсти.

Молитви, необхідні до прочитання в цей день.

Літній піст не відрізняється строгими правилами, як наприклад, Великий. Церква дозволяє порушувати деякі пункти правил в залежності від стану здоров’я. Але, дотримання наступних Апостольських рекомендацій обов’язково:

Молитви.

Покаяння в гріхах.

Повне виключення алкоголю, сигарет і наркотиків.

Виняток інтимного життя.

У 2019 піст почнеться з 24 червня, а завершиться 11 липня. На наступний днів 12 липня 2019 вшануємо святих апостолів Петра і Павла. Свято потрібно починати з ранкового вмивання холодною водою, вважається, що це допоможе продовжити молодість. Потім слід відвідати церковне богослужіння.

Свято петра і Павла. Правила харчування

Згідно з правилами святого свята, дозволяється:

У понеділок можна вжити гарячу їжу, без використання масла.

У вівторок, четвер і в вихідні дні – риба та олія.

В інші дні – сухоїдство.

Якщо в середу, в понеділок або в п’ятницю потрапить інше православне торжество, то можна полегшити дотримання посту і приготувати гарячу страву з використанням олії. З раціону потрібно виключити м’ясні, молочні продукти і яйця. Рекомендується вживати тільки злакову їжу (пшоно, овес, просо), крупи (гречка, рис і т.д.) і бобові.

Не всі можуть тримати піст за станом здоров’я або в силу віку. Церква допускає послаблення і дозволяє не дотримуватися всіх правил в їжі цих категорій віруючих. Однак, всі інші правила вони повинні неухильно дотримуватися:

Під час літнього посту Петра і Павла слід відмовитися від прийому скоромної їжі:

М’яса.

Молока і молочних продуктів.

Яєць.

Що ж можна їсти на Петрів піст в 2019 році? Насправді існує величезний список продуктів, який допоможе, не порушуючи заборон поста, урізноманітнити ваш раціон. Це в першу чергу злаки і крупи:

Пшениця.

Просо.

Пшоно.

Овес.

Гречка.

Кукурудза.

На період утримання від м’ясних продуктів всі необхідні мікро і макроелементи можна знайти в бобових (квасоля, боби, горох). Доповнять пісне меню овочі і фрукти по сезону, а також гриби. З солодощів можна вживати мед.

Нижче пропонуємо рецепт простої пісної страви, яка урізноманітнює раціон.

Овочевий літній суп

Спосіб приготування:

 Картоплю, кабачки, моркву, цибулю ріпчасту порізати кубиками.

 Порізати молоду стручкову квасолю.

 Помідори порізати кубиками і обсмажити в каструлі на пісному маслі.

Зсипати в каструлю всі інгредієнти.

Посолити, поперчити, варити до готовності овочів.

Свято петра і Павла. Традиції та обряди

У святе свято головною традицією є шанування апостолів. У рибалок прийнято читати спеціальні молитви і просити у Петра про хороший улов.

Також в День святих апостолів слід зустрічатися з рідними. Хрещені батьки зобов’язані відвідати своїх хрещеників. Зазвичай в цю подію накривається великий стіл, за яким збираються всі родичі.

Петрів день – якийсь рубіж, що розділяє польові роботи на 2 частини. І якщо до 12 липня всі зусилля хліборобів були спрямовані на догляд за посадками, то тепер, вони починали підготовку до майбутніх жнив і сінокосу.

А сьогодні просто відпочивали і намагалися всіляко задобрити богів. У багатьох містах влаштовували знатні ярмарки – «петрівські». Головна традиція на  свято Петра і Павла – готувати ситний обід, щоб проводити піст, а ввечері влаштовувати пишні гуляння.

Рано вранці на Петрів день, коли ще й сонце не зійшло, більшість ходили в поле «вартувати сонце». Поки чекали сходу, палили багаття, співали пісні і грали в ігри.

Однією з давніх традицій свята Петра і Павла – шанування померлих предків. Після вечері господині залишали їжу на столі. Вважалося, що ці страви для покійних родичів. Швидше за все, це елементи язичництва, які переплелися з християнством. Сьогодні церква говорить про те, що за покійних потрібно молитися, а не залишати їм мирську їжу. Страви краще роздати нужденним людям.

Згідно з повір’ям, сонячні промені сьогодні прямо «грають» якимись чарівними і благодатними іскорками, які неодмінно потрібно побачити. Ну а зустрівши сонечко, люди не розходилися по своїх домівках, а плели вінки і «заплітали» берізки.

Дівчата, які бажають вийти заміж, займалися завиванням берізки. Дами знаходили три гілочки на молодому дереві, заплітали їх у косу, загадуючи бажання і повторюючи молитву. В кінці її зав’язували червоною стрічкою, і поверталися до деревця через три дні щоб перевірити заплетену косу, якщо вона не розплелася, то мрія здійсниться.

Молоді дівчата збирали з 12 полів 12 квіток. Зібрані рослини потрібно було покласти на ніч під подушку і прочитати молитву – так можна побачити свого судженого. Щоб побачити уві сні майбутнього чоловіка, можна і не ходити по полях в пошуку квіток, а просто під подушку покласти подорожник – доля покаже того, з ким судилося бути навік.

Працювати в полі в Петрів день не можна. Згідно зі звичаями, злакові культури сьогодні набирають свою силу, і тривожити їх не можна, інакше – зерно буде дрібне. Кожен православний християнин знає, що апостол Петро був покровителем усіх рибалок.

У які прикмети можна вірити на свято Петра і Павла?

Під безліч прикмет на Петрів день вірили наші предки. І особливо шанували «погодні» прикмети – за допомогою них планували польові роботи. Наприклад, якщо зозулі в лісах перестають кувати за кілька тижнів до настання Петрового дня, значить зима в цьому році прийде дуже рано, а значить, ближче до осені селянину потрібно було якомога швидше збирати достигли врожай. І якщо в цей день іде дощ, то урожай обов’язково вродить. І вважалося, що, чим частіше буде йти дощик, тим кращим буде врожай.

Дощовий день – чекай хороший урожай.

Почнуть опадати листя з дерев – швидке настання осені.

Кування зозулі після свята – довге літо і осінь. Нескоро випаде сніг і прийде зима.

Якщо працювати в полі – дрібне зерно вродить.

Жайворонок високо в небі – бути дощу.

Свято Петра і Павла. Що не можна робити

Церква вчить, що в свято не варто:

Займатися важкою фізичною працею.

Вступати в конфлікти, суперечки, сваритися. На день Петра і Павла, навпаки, прийнято було миритися.

Купатися в річках і озерах.

Вишивати.

Вінчатися.

Свято Петра і Павла. Привітання  на день Петра і Павла 2019

Традиційно в день Петра і Павла православна церква згадує святих апостолів, які навіть після страти Ісуса Христа не відреклися від його слова і проповідували Святе вчення в народі. За біблійними переказами, з’явився Спаситель Петру і наділив його високими повноваженнями, а потім дав йому ключі від Царства небесного. У день Петра і Павла прийнято вітати людей з цими іменами. Привітання можна знайти в прозі і віршах. Зустрічають день з щирої молитви. Вітання Петра і Павла має бути неодмінно добрим і світлим.

***

Вітаємо всіх носіїв імен Павло і Петро зі святом їх іменин, з днем Пресвятих  правовірних Апостолів Петра і Павла. А всіх християн вітаємо з закінченням Петрового посту. Нехай же очищення духу, те, що сталося з вами, збережеться до наступного поста.

***

Вітаємо з Днем Петра і Павла! Для наших предків цей день знаменував кінець Петрового посту і початок жнив для ряду місцевостей. Було прийнято молитися цим святим про благополуччя, а в будинках наводився порядок. Нехай же і сьогодні це свято буде точкою відліку в успішному веденні справ.

***

У День Петра і Павла задумайтеся про все світле, що Вас оточує. Діліться з близькими людьми добром, вірою і добрими вчинками. Нехай Вас оточують тільки щирі люди, готові осяяти світлом і радістю Ваше життя.

***

День Петра і Павла – прекрасне літнє  свято, іменоване ще, як Петрів день. Закінчився піст, всі  можуть відпочити, розслабитися і привітати своїх родичів і знайомих, які носять імена Петро та Павло. Приєднуємося до привітань, і бажаємо насамперед, Божого благословення!

***

Служіння і житіє святих апостолів є зразком нашого життя: в вірі і поклонінні, в святості і лагідності, у смиренні і радості вони проповідували Істину. У такий великий день весь православний світ згадує Петра і Павла – мудрих вчителів, слухняних синів Божих. Так повчимося ж у них, щоб благодать Божа чудовою силою наповнила життя наше. Зі святом!

***

Бажаємо вам, щоб в День Петра і Павла здійснювалися тільки добрі справи. Щоб душі, втомившись від вічних метань, нарешті знайшли спокій. Щоб уста спраглого могли води напитися, зголоднілого нагодувати, а хто без даху над головою – знайшов свій притулок. Нехай ваші серця завжди будуть вільні від гріха!


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.