Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Судоми в литках ніг при вагітності: як виправити?

Судоми в литках ніг при вагітності: як виправити?

Судомами називаються різкі рефлекторні м’язові скорочення. Це неприємне явище може виникнути після м’язової втоми, але при вагітності цей синдром виявляється і в стані спокою.  Особливо неприємно, що з’являються судоми в литках ніг при вагітності під час розладу сну. Які причини змушують скорочуватися м’язи в литках, і що робити, щоб при  вагітності позбутися дискомфорту?

Судоми в литках ніг при вагітності: причини

Судоми в литках ніг при вагітності як виправитиІноді судоми в литках ніг при вагітності  дійсно вказують  на загострення хронічних захворювань або на ускладнення, викликані «особливим» станом. Так чому зводить ноги судомою при вагітності, чи є цей симптом фактором, що вказує на появу ускладнень? Найбільш часто на виникнення судом впливають інші фактори, про які ми й поговоримо нижче.

Однією з головних причин такого стану виступає авітаміноз. Він з’являється і без вагітності, при недоліку калію, магнію, кальцію, вітамінів групи В. В основному, на посилення рефлекторних скорочень впливає брак піридоксину – В6. Якщо в нормальному стані авітаміноз викликається неправильним харчуванням або порушенням функції всмоктування, то вагітні жінки просто не встигають поповнювати запаси вітамінів і мікроелементів з їжі, так як стикаються з низкою проблем:

на ранніх термінах вагітності часто постійним «супутником» є токсикоз – разом з блювотними масами відходять такі необхідні організму корисні речовини;

плід швидко росте і формується, його потреби можуть перекривати потреби материнського організму – він буквально «висмоктує» мікроелементи і вітаміни;

для позбавлення від надлишкової ваги вагітні приймають сечогінні препарати або використовують рецепти народної медицини – дуже часто безконтрольно, збіднюючи організм;

неправильно складено денне меню, харчування нераціональне. Судоми в литках ніг при вагітності з’являються при анемії – різкому зниженні гемоглобіну – червоних кров’яних тільцях у складі крові. Червоні кров’яні тільця також забираються розвиваючим організмом майбутнього немовляти.

Нічні судоми в литках ніг при вагітності  часто викликає гестаційний цукровий діабет – за рахунок гормональних змін підшлункова залоза починає виробляти більше інсуліну, ніж потрібно для нормальної життєдіяльності організму. Він може не мати характерних симптомів цукрового діабету – підвищеної спраги і солодкого присмаку в роті, але рефлекторні скорочення м’язів викликати.

Типова причина хворобливих відчуттів в нижніх  кінцівках – варикозна хвороба. У вагітних вона з’являється досить часто – вага збільшується протягом короткого часового проміжку, навантаження на ноги різко зростає, а кровопостачання – навпаки – погіршується, вагітна матка віджимає великі судини, що забезпечують киснем нижні кінцівки.

Особливо посилюються болі в ногах при «синдромі здавлювання нижньої порожнистої вени». Вагітна матка віджимає зворотний кровотік. Якщо вдень жінка перебуває у вертикальному стані, і навантаження розподіляється більш рівномірно-менш, то вночі, коли вона перевертається на спину або на правий бік, зворотний кровотік сповільнюється до мінімуму. Прокидається жінка від гострого болю в ногах.

Дуже важко привчити себе спати на лівому боці, не перевертаючись, так що при синдромі здавлювання до пологів виспатися навряд чи вдасться. Чому ще виникають судоми в литках ніг при вагітності? Вони можуть бути викликані вживанням кофеїну або міцного чаю – напоїв, які вживають жінки при вагітності для стабілізації тиску.

Напої мають слабкий сечогінний ефект, що зневоднює м’язи, але при цьому вони ще й збуджують м’язові волокна. Наслідком взаємодії цих  властивостей є рефлекторне напруження нижніх кінцівок.

Судоми в литках ніг при вагітності : як позбутися дискомфорту?

Що робити, якщо часто виникають судоми в литках ніг при вагітності? Жінці необхідно змінити власний раціон. У нього слід ввести каші – прерогатива повинна віддаватися вівсяній і гречаній, хліб грубого помелу, рибі і м’ясу – все нежирне, «легке». У щоденне денне меню повинні входити кисломолочні продукти, жменька горіхів. Кількість свіжих овочів і фруктів коригують залежно від стану – якщо їх дуже багато, можуть виникати метеоризм і кишкові розлади.

Пити необхідно маленькими порціями. Регулярно слід здавати кров на цукор, контролюючи його рівень. При найменшому перевищенні норми поставити до відома лікаря. Позбутися від гестаційного цукрового діабету в початковій стадії можна за допомогою корекції харчування. Слід підібрати зручне взуття. Те, що нозі легше без каблука – омана. Каблук заввишки від 2 до 4 см надає нозі необхідну стійкість і сприяє нормальному кровопостачанню нижніх кінцівок. Вибираючи взуття, перевагу слід віддавати «гірці» чи широкому каблуку.

При варикозіфахівці  порекомендують специфічне лікування. Компресійна білизна підбирається після лікарської консультації – тільки фахівець може вирішити, до якого рівня слід стягувати судини нижніх кінцівок. Зайве перенапруження погіршує загальний стан і провокує судоми. Відпочиваючи, бажано піднімати ноги вгору – щоб п’яти знаходилися вище стегон. Для цього ноги слід помістити на спеціальний валик або подушку.

З 3-го триместру слід спробувати змусити себе перебудуватися – вчитися спати на лівому боці. Якщо це не виходить, то необхідно придбати невелику подушечку, і підкладати її під праву сідницю, щоб уникнути синдрому передавлювання порожнистої вени. Потрібно намагатися уникати підвищених навантажень на нижні кінцівки – не носити важкі сумки, не перебувати в стаціонарній позі.

Якщо професійна діяльність вимагає вертикального положення, то щопівгодини необхідно виконувати спеціальні вправи. Періодичний підйом на носки і перекочування на стопи з носка на п’яти допоможе відновити кровопостачання в ногах.

Слід відкинути помилкову скромність і сором’язливість і попросити тих, хто старше за посадою, дозволити робити короткі перерви. Під час перерви бажано сісти і підняти стопу вище рівня стегна. Регулярний масаж допомагає відновити кровопостачання і зменшує ризик виникнення нічних судом. Перед сном заспокоїти натруджені м’язи допомагають теплі ванночки з морською сіллю, хвоєю, ромашкою або медом. Ці засоби дозволені при вагітності. Температура ванночки = температурі тіла + 3-4º. Врахуйте, що гаряча процедура може спровокувати тонус матки або підвищення артеріального тиску.

Судоми в литках ніг при вагітності : «швидка допомога»

Щоб усунути  судоми в литках ніг при вагітності,  потрібно потягнути повільним рухом – без різкого застосування сили – пальці постраждалої ноги, розтягуючи м’яз. Ногу при цьому необхідно максимально розслабити. Вплив повторюється, поки судома не зникне. Від спазму можна позбутися уколом шпильки в напружений м’яз або різким щипком.

Після того як нога розслабилася, м’яз слід розігріти – розтерти масажними  рухами, прикласти тепленьку грілку або пластикову пляшку з тепленькою водичкою. Бажано мати електрогрілку – вона швидко впорається з розігрівом м’язів, при цьому можна контролювати необхідну температуру.

Наявність постійних судом сигналізує: в організмі вагітної жінки відбуваються небажані явища! Потрібно обов’язково з’ясувати причину виникнення рефлекторного скорочення м’язів, щоб бути впевненою, що для майбутнього  малюка вони небезпеки не представляють.


Check Also

Як зробити дитину дівчинку – найкращі дієві способи

Більшість потенційних батьків запевняють, що для них важливо лише щоб дитина була здоровою, і вони …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *