Пропонуємо вашій увазі цікаві факти про свято Всесвітнього Дня вчителя, а також коротку інформацію про історію освіти. Матеріал може бути корисний для проведення класних годин, тематичних уроків, позаурочних занять, вікторин, поздоровлень педагогів. Пропонуємо цікавий сценарій свята на День вчителя.
Сценарій свята на День вчителя. Цікаві факти
5 жовтня 1965 року в Парижі пройшла спільна конференція ЮНЕСКО і Міжнародної організації праці (МОП) в результаті були підписані «Рекомендації, що стосуються статусу вчителів».
У 1965 році указом президії Верховної Ради СРСР Днем вчителя оголошено першу неділю жовтня.
У 1994 р ООН оголосила 5 жовтня Всесвітнім Днем вчителя, з цього часу це свято відзначається в більш ніж 150 країнах світу.
Трохи історичних фактів про освіту і професію вчитель
Учитель – одна з найдавніших професій. У первісну епоху функцію накопичення і передачі знань виконували старійшини, служителі релігійних культів – жерці, шамани.
Античність
В епоху Античності, в Стародавніх Греції та Римі, вчителями, вихователями часто виступали раби. Слово педагог грецького походження, в перекладі означає «провідний дитини». Спочатку раби-педагоги просто відводили і забирали дитину зі школи (палестри, гімнасії). Освічені раби були не рідкістю (наприклад, поет і байкар Езоп), і вони часто ставали домашніми вчителями.
У період розквіту Римської республіки і принципату багаті римляни купували освічених рабів-греків для виховання своїх дітей, в першу чергу для навчання грецької мови і філософії.
Еллінізм
В епоху Еллінізму з III століття до н. е. складається триступенева система освіти, яка передбачала: Початкову освіту (читання, рахунок, лист). Середню освіту (граматична школа, вивчення поетів, ораторів, істориків класичної епохи). Вищу освіту (риторська школа, ораторське мистецтво, право і філософія).
Крім риторських шкіл існували спеціалізовані філософські школи (періпатетичні, платонічні, епікурейські, стоїчні, софічеські та ін.). Майже кожен видатний філософ засновував свою школу і набирав учнів на платній або безоплатній основі, школи отримували назву на ім’я вчителя або за місцем розташування, так, школа Епікура називалася «Філософи Сада». Були і медичні школи.
Середньовіччя
Середньовічна освіта дуже багато запозичила з попередніх епох, зокрема концепцію семи вільних мистецтв. Трівіум (три стежки) – перший ступінь, передбачав освоєння гуманітарних знань і включала вивчення граматики, логіки (діалектики) і риторики.
Квадрівіум (чотири стежки) – другий ступінь, передбачав освоєння математичних знань і включав арифметику, геометрію, астрономію і музику. Разом тривіум і квадрівіум становили сім вільних мистецтв, необхідних освіченій людині. Ці дисципліни викладалися в середньовічних школах і університетах. У 859 році в місті Фес (Марокко) був заснований університет Аль-Карауїн.
У Європі перші університети були засновані арабами в Іспанії в 9 10 ст. наприклад кордовський університет. У 11 столітті виник Болонський університет (Італія). Саме тоді виникає популярна нині двоступенева система вищої освіти, так звана болонська: перший ступінь готує бакалаврів, що освоїли тривіум, друга – магістрів, що освоїли квадріум.
З кінця 11 століття в Європі, перш за все в Італії і Франції виникають безліч вищих навчальних закладів (університетів). Університети в Європі – це результат запозичень культурних досягнень арабів і візантійців, зроблених в ході реконкісти (відвоювання) Іспанії та Хрестових походів.
Як правило, засновниками університетів були Римські папи, імператори і королі, рідше – міста. У них викладалися право, медицина і теологія. Викладання всюди велося виключно латинською мовою, що дозволяло студентам легко змінювати місце навчання. Університетська освіта, в іншому, як і зараз, було дуже престижною.
У Новий час відбувається розширення спектру дисциплін, що викладаються, викладають суспільні і природні науки.
Сценарій свята на День вчителя
Ми сподіваємося, що сценарій свята на День вчителя допоможе організувати гарний концерт на день вчителя.
5 жовтня – міжнародний День вчителя. У цей день традиційно проводять концерт, присвячений цьому святу. Так само можна підготувати шоу-програму між викладачами та школярами «Вчитися ніколи не пізно» і провести її в рамках концерту.
Для участі в конкурсі формується дві команди: перша з п’яти вчителів, друга – з п’яти учнів. З кожної команди в ході конкурсів вибирається один переможець. Ведучими на цей концерт вибираються вчитель і учень вашої школи. У концерті можуть бути використані частини творів відомих авторів, розіграні як сценки.
Сценарій концерту на день вчителя «Вчитися ніколи не пізно»
Хід шоу-програми
Сценарій свята на День вчителя рекомендує, що звучить будь-яка пісня, пов’язана зі школою, виходить ведучий – вчитель.
Вчитель:
Доброго дня! А що це означає?
Значить, конкурс сьогодні наш розпочато,
Значить, день був по-доброму прожитий,
Він примножить щасливі дні …
Він приніс нам добрі вісті,
Подарував нам посмішки і пісні,
У залі цьому зібрав нас усіх разом,
Щоб сказати ми один одному змогли:
Доброго дня! Доброго дня, шановні глядачі і учасники шоу-конкурсу «Вчитися ніколи не пізно»!
(На сцену вибігає учень.)
Учень: Вибачте, можна?
Вчитель: Знову запізнюєшся на урок … ой, на концерт!
Учень: Так, я проспав.
Вчитель: Боже мій, так ти крім школи ще й удома спиш?!
Учень: Я обов’язково виправлюся! Ось, наприклад, я можу прочитати вірші.
(Музичним тлом може служити ніжна мелодія.)
Давно люблю я шкільні дзвінки,
А втім, і не може бути інакше,
З них починається жива в’язь рядків
І перші роздуми над завданням.
Вчитель:
Вони завжди побачення застава –
З невідомим, загадковим і новим,
З просторами розкритих доріг
І з чарівним, самоцвітним словом.
Від них йде вдалину будь-який маршрут
І в них відкриттів радісних початок,
Ось так, напевно, ракети старт беруть
І кораблі йдуть від причалу.
(Ведучі запрошують на сцену учасників конкурсу, представляють журі.)
Учень: Перший наш конкурс проводиться для вчителів. Всім відомо, що за своє життя будь-який вчитель ставить велику кількість оцінок.
Вчитель: Зараз ми підведемо деякі статистичні дані про нашу школу.
(До конкурсу готується статистика про кожного вчителя, який бере участь в конкурсі – скільки за минулий навчальний рік поставив п’ятірок, скільки дванадцяток, яка зачитується ведучим.)
Учень: Наші помічники роздають кожному вчителю по одному аркушу паперу і по ручці. Вам необхідно за одну хвилину поставити на цьому аркуші якомога більше різних оцінок. Наше журі перевірить, хто з вас впорався з цим завданням краще.
(Ведучі відразу не відкривають секрет конкурсу, адже журі буде підраховувати не кількість поставлених оцінок, а загальний бал, який з них складеться; конкурс проходить, а поки журі рахує – концертний номер.)
Вчитель: Ми з’ясували, хто лідирує серед вчителів, а наступний конкурс ми проводимо для учнів нашої школи.
(Їм так само роздають листи і ручки.)
Сценарій свята на День вчителя передбачає, що вам необхідно за одну хвилину скласти список вчителів і працівників школи. Ви записуєте їх прізвище, ім’я та по батькові. Переможе той, у кого цей список буде найбільшим.
(Проходить конкурс.)
Учень: Поки журі виявляє переможця, я запрошую на цю сцену директора нашої школи (П.І.Б.), для привітання вчителів з цим світлим святом.
(Звучить привітання директора, журі оголошує результати конкурсу.)
Вчитель: У всіх вчителів повинен бути хороший почерк, щоб учні могли його розібрати. Але ми зараз пропонуємо нашим вчителям написати певний текст «як курка лапою».
(Учасники згинають ту руку, якою вони зазвичай пишуть в лікті і помічники до цієї руки прикріплюють фломастери, хто швидше і зрозуміліше напише заданийе слово – є переможцем в конкурсі.)
Учень: Поки журі вирішує проблему з оцінками, я запрошую на сцену учнів нашої школи для привітання.
(Під пісню «Вчать у школі» виходять учні, одягнені в шкільну форму і читають вірші.)
Читець 1:
Знаємо, багато прикростей
Принесли ми вам, минулу годину,
Але ми просимо, дорогі,
Не гнівайтесь ви на нас.
Читець 2:
Пролетять, промчать роки,
«I love you» – ми скажемо вам.
Не забути, як разом з вами
Штурмом брали ми іноземну мову.
Читець 3:
І за все сказати дякуємо
Вам, рідні, ми хочемо.
За терпіння, за науку
Разом: Від душі дякуємо.
(Журі оголошує підсумки конкурсу.)
Вчитель Кожен другий учень любить малювати карикатури на своїх вчителів. Сценарій свята на День вчителя рекомендує, що тепер нашим учасникам треба буде це зробити публічно.
(На аркуші ватману зроблені два прорізи для рук, учасники беруть кожен свій лист, протягнувши руки в прорізи, малюють пензлем портрет будь-якого вчителя школи, не дивлячись. Потім підписують ім’я того вчителя, якого вони хотіли зобразити, і здають в журі; далі може бути концертний номер.)
Учень: Ми оголошуємо останній конкурс для наших вчителів. Кожен учитель повинен володіти хорошою увагою, щоб помічати – не списують чи учні контрольну. Ми зараз перевіримо – хто з наших вчителів найуважніший.
(На аркуші ватману врозкид зображені різні грошові знаки, учасникам необхідно по черзі швидко їх порахувати, причому вести рахунок потрібно так: один долар, одна гривня, одна марка, дві марки, дві гривні, три марки, два долари і т. д .: той, хто порахує вірно, не збившись, дійшовши до найбільшої купюри – той перемагає в цьому конкурсі, а результати відразу не оголошуються; після конкурсу проходить концертний номер.)
Вчитель: Настав час останнього конкурсу для учнів нашої школи. У процесі навчання в школі кожен учень стикається з великою кількістю канцелярських товарів. Нашим учасникам за одну хвилину необхідно виготовити ланцюг за допомогою скріпок. Чий ланцюг виявиться довшим – той перемагає в конкурсі.
(Проходить конкурс, журі оголошує по одному переможцю серед вчителів та серед учнів і їм присуджується титул, відповідно: кращий вчитель школи, кращий учень школи, проходить нагородження.)
Учень: Ми ще раз вітаємо наших переможців і, звичайно, всіх вчителів нашої школи з їх святом.
Учитель! Твоє святе призначення:
Наш геній з пеленок приймає,
Направити душу покоління,
Вітчизні громадян виховати.
І струн в тобі приховано багато,
Під райською музикою їх
Нам полегшується дорога
У важких мандрах земних.
Вчитель:
І серця чуйного прозрінням
Ти правду можеш вгадати,
Яку ні роздуми,
Ні довге життя не дізнатись.
І новою думкою, новою пристрастю,
Вогнем, любов’ю, красою
Посунути світ в шляхах до щастя
І схвилювати його застій.
Учень:
Вітаємо Вас, наші дорогі вчителі!
Нехай у справах завжди і всюди
Вас супроводжує успіх!
І сьогодні, в свято світле,
Будьте Ви щасливіші всіх!
Наш концерт підходить до свого завершення, дякуємо за увагу!