Івана Купала – традиційне старослов’янське свято середини літа. Багатьох цікавить, якого числа відзначають свято Івана Купала, адже воно не є офіційним, а значить, пропустити день дуже просто. Святкування ведеться в ніч з 6-го на 7-е липня. Про те як цікаво зустріти свято в школі та дитячому садку розповість сценарій на свято Івана Купала.
Сценарій на свято Івана Купала. Історія свята
Іванів день почали відзначати язичники ще до прийняття християнства, тоді слов’яни відзначали день літнього сонцестояння, який має перехідну дату. Це найдовший світловий день в році, вважається, що і найбільший розквіт природи доводиться на день сонцестояння.
Після хрещення Русі свято приурочили до дня народження Іоанна Хрестителя, з тих пір святкування ведеться в один і той же день. На думку селян того часу, якщо взяти участь в народних гуляннях на Івана Купала – рік буде вдалим.
Свято отримало назву Івана Купала неспроста – Іоанна Хрестителя також називали купатель.
У цей день традиційно потрібно стрибати через вогнище.
Традиції і ритуали на Іванів день
Існує давня легенда про свято Івана Купала. Відповідно до неї, рідних брата і сестру розлучили в дитинстві, а в юності, вони випадково познайомилися і одружилися. Закінчилася історія трагічно, дізнавшись про кровну спорідненість, чоловік і дружина наклали на себе руки – втопилися в річці.
Саме звідси йдуть повір’я, що в купальну ніч можна повністю очиститися від гріхів і позбутися від хвороб, пройшовши через вогонь і воду. Найбільше Іванів день пов’язаний зі стихією вогню, саме тому в ніч на свято запалювали багаття, в яке кидалися різноманітні трави. Люди похилого віку розпалювали багаття, в центр яких поміщали колесо – символ сонця.
Опівночі молодь починала стрибати через вогнище, ця традиція дотримується і по сьогоднішній день. Через багаття завжди стрибають парами з тим, з ким хочуть провести наступний рік.
Другою стихією, тісно пов’язаною зі святом, є вода. За повір’ями, вся вода в день 7 липня і ніч перед ним, стає цілющою. Тому вночі прийнято було купатися, а на світанку вмиватися ранковою росою – це дозволяло зцілитися від будь-яких хвороб. Жінки збирали росу в ємності, а потім додавали її в воду для вмивання. Така вода робила шкіру молодою, свіжою, позбавляла від вугрів і прищів.
Абсолютно всі повинні були купатися в лазні або обливатися водою, а того, хто відмовлявся – підозрювали в чаклунстві.
До інших повір’їв відноситься те, що всі, хто візьме участь у святі, знайдуть щастя вже в цьому році, а ті, хто мріє про виконання якогось бажання, повинні вночі перелізти через паркан 12 різних дворів.
Сценарій на свято Івана Купала
Вед .: Привіт діти! Хто мені скаже, яке сьогодні число? (Відповідь – 7 липня)
Правильно. А яке свято в цей день зустрічали на Русі? (Відповіді – якщо діти назвуть похвалити, якщо ні, сказати – Івана Купала)
Івана Купала, це стародавнє свято, яке всі любили за веселощі, пустощі. А у нас сьогодні в залі є діти, чиє ім’я Іван або Марія? (Якщо є -вам подарунки, як іменинникам сьогоднішнього дня. Якщо немає – якщо ви знаєте когось з такими іменами, не забудьте їх привітати з їх іменинами).
Раніше, в цей день люди одягали на голови вінки і собі і домашнім тваринам, щоб ніхто не хворів, і щоб нікого не наврочили. Вінками прикрашали будинки, двері, вікна, стіни, а дівчата і хлопці обмінювалися вінками, в знак дружби і любові. У будинку розкладали кропиву, щоб відлякати нечисть. Увечері ж запалювали велике багаття, через яке стрибали самі відважні. Вінки ж кидали в річку, поминаючи тим самим померлих.
Сьогодні ми з вами пограємо. І ось домовленість – ніхто ні на кого не ображається! Домовилися ?! (Так) І ще, за кожну відповідь – жетончик, який необхідно зберегти до кінця свята. А навіщо, дізнаєтеся в кінці нашої зустрічі!
Для розминки почнемо з загадок:
Воно за весною до нас в гості йде,
З собою приносить чимало турбот,
Гарячі, довгі дарує дні,
Щоб зріли скоріше на полях колоски (Літо)
- Люди чекають мене, звуть, а прийду до них – геть біжать. (Дощ)
- Золоте яблучко по небу катається, з ранку всім посміхається (сонце)
- 4. Вранці намиста заблищали, всю траву собою заткали,
А пішли шукати їх вдень, шукаємо, шукаємо, не знайдемо. (Роса)
- Нашуміла, нагриміла, все промила і пішла.
І сади, і городи, всі округи полила. (Гроза)
- Що в будинку не видно, а відчувається (тепло і холод)
- Піднялися в небо ворота, всьому світу краса (веселка)
Сценарій на свято Івана Купала пропонує запитати у дітей, діти, а може хтось із вас знає загадки про літо, дощ, воду? Заробляйте жетончики !!! Виходьте, блисніть своїми знаннями! (Діти виходять за бажанням)
Наше свято буде присвячене воді і всьому, що з нею пов’язано, тому що назва свята нас до цього зобов’язує – купала від купатися. В цей день всі повинні зануритися в річці, озері, морі, або ж просто облитися водою.
За повір’ями, раніше в воді жили хто? (Русалки, водяні і т.д.)
Сьогодні ми виберемо русалочок, дівчаток, у яких найдовше волосся. Виходьте на середину зали. А ви хлопці вирішуйте, у кого коса довша. Можна розпустити коси. Щоб було видніше.
(Виходить Водиця – Водяному старша сестричка)
Здрастуй, маленький народ! Дівчатка і хлопчики, шановні дорослі! Дуже рада бачити вас.
Давайте познайомимося – я – Водиця, Водяному старша сестричка. (Ходить по залу, знайомиться)
Вед: А що ж це, сам пан Водяний, не прийшов на свято.
Водиця: Прихворів, жаб та п’явок об’ївся. Лежить у моху, охає, так пузо погладжує. Але ви не переживайте, у нього це часто буває, Режиму не дотримується, ось і хворіє. А дивлюся, у вас тут свято ніяк? А це що за красуні, напевно, русалоньки ?! А ну-ка, подивлюся. Ось Водяному розповім, що він не побачить, через свого обжерливості.
Вед: Ось ти нам і допоможи, визнач у кого довше волосся.
В: Добре, де тут мої ножиці?!
Вед: Що ти, що ти, дівчатка старалися, ростили, а ти за ножиці хапаєшся. Ти б краще приз який дала.
В: А! Так я це миттю, збігаю на болото, жабку принесу або пиявочки.
Вед: Та не потрібні нам жаби, нам подаруночок якийсь, тій у кого волосся довше!
В: Так жартую я, жартую. Ось припасла на випадок. Гаразд, поділюся. (Дістає приз) Тільки ви пройдіться, волоссям похваліться, а може, хто і станцює ?!
Звучить спокійна музика.
В: А яке свято нині, знаєте? Тоді не граєте? У мене ось є водиця. З нею і пограємо.
- Проводиться естафета «Водоноси» – 2-і команди по 5-6 чоловік. (4 ложки, дві слянки, вода, два стільці) Повторити гру з іншими дітьми. Нагорода – жетони переможцям.
- «Рибний басейн» – команди по різні боки накресленого крейдою на підлозі кола. Поза колом – рибки двох кольорів (з білих і кольорових серветок).
Командам даються картонні віяла, за допомогою яких, по черзі, всі гравці команди і повинні перемістити всю рибу в басейн.
Ведуча: «Словесний поєдинок» – хто назве більше слів, що відносяться до води, рідини. По черзі гравці команди називають слова, чия команда назве слово останньою – та і перемогла! А всі діти повинні уважно слухати, щоб не було повторень!
В: Виношу тазик з травою, гілочками від різних рослин.
Вед: Що це ти принесла, Водиця?!
В: А ось зараз і визначимо, що! .. Сама не знаю. Водяний передав, що йому потрібні якісь трави, квіти, А я не знаю, що де. Діти, допоможіть. А то ж Водяний, дядько сердитий!
Сценарій на свято Івана Купала пропонує провести гру-опитування «Вгадай, що за рослина?!»
В: От дякую, ось удружили, тепер нізащо не побоюся на болото йти. Завдання Водяного виконано!
Вед: Попрацювали, тепер можна і пограти, стаєте парами швидше. Струмочок тече наш веселіше.
- «Струмочок»
В: Пропоную всім сісти і відпочити з користю.
- «Загадки – думалки»
Чому леви їдять сире м’ясо? (Тому що готувати не вміють)
Зуби є, а рота немає. Що це? (Пила)
Що трапляється з хусткою, яка впаде в воду? (Намокне)
Яких каменів у морі не буває? (Сухих)
Як можна перенести воду в решеті? (Заморозити)
Чому ми всі в магазині купуємо? (Тому що даром не дають)
З книжечки ….
Вперед йдуть -співають, назад йдуть -плачуть. (Відра)
Ні жар, ні вогонь – а пече. (Кропива)
Чому людина оглядається (Тому що у неї очей немає ззаду)
В: За старих часів всі на свято Івана Купала стрибали через багаття, Ми палити багаття не будемо. А ось пострибати з побоюванням спробуємо. Через багаття, яке не горить, але пече. Ну хто сміливий, та умілий?!
- «Кропивка» – Діти стрибають через кропив’яне вогнище.
В: Ну ось ми потішилися, А тепер послухайте. Раніше, вважалося дивом те, що в купальську ніч, щасливці знаходили квітку папороті, а під нею скарб! Це ж звичайно легенда, бо папороть не цвіте, і ночі ми чекати не будемо. Але ось квітку вам доведеться знайти.
Того, хто знайде квітку – чекає головний приз !!! Шукати треба тільки навколо будівлі Будинку культури. Прошу не битися, поважати один одного, але шукати треба швидко, поки інший не знайшов! Отже, вперед! Хто квітку принесе -той головний приз додому віднесе!
Вручення головного призу!
В кінці підвести підсумок жетонів – роздати призи тим, у кого найбільша кількість.
Театралізований сценарій на свято Івана Купала 16-17 століття
Пропоновані обставини – галявина біля річки. На сцені хлопець з дівчиною.
вступ
Хлопець – добрий день і добрий час
Хто прийшов послухати нас.
Дівчина-заодно і подивиться,
Як ми будемо пісні співати.
Хороводи тут водити,
Вінки плести та багаття палити.
(Звучить народна мелодія, на сцені з’являються дівчата)
Хлопець – глянь як сонце заграло!
Дівчина – ось і прийшло до нас свято Івана Купала!
Сцена 1 «Плетення вінків»
Дівчата, розташовуючись на галявині, плетуть вінки, співають пісні. Плетячи вінки, пускають їх по річці. На тлі тихо звучала пісня. Вимовляють по черзі слова – заклинання. Під час епізоду виконуються пісні.
Перша – я віночок сплітаю,
Заповіт завіщаю:
Хто віночок перейме,
За того заміж піду.
(Кидає вінок у воду)
Друга – зібрала я дванадцять трав
У єдиний букет,
І спершу я взяла головну траву,
Так я до неї принесла квітку Іван да Марія.
(Перебравши букет, кидає його в воду)
Третя – я сплету – заплету у косичку траву.
Якщо косичка розплететься –
Чоловік мені не знайдеться,
А залишиться косою –
Ще рік мені бути одній.
(Проходить по сцені з травами в руках)
Сцена 2 «Купаленька»
Віночки ми плели
Та в воду кидали.
А тепер ми Купаленьку наряджаємо
Так її і величаємо.
Дівчата співають пісню «Купаленька, темна нічка» і наряджають велику солом’яну ляльку, саджають її на пеньок під берізку.
Сцена 3 «Збирання роси»
Друга – А чи не час нам, подружки, росу збирати, поки вона не ходжена та не топтана?
Перша – Цур, я перша!
Дівчина бере хустку, стелить її на траву, збирає росу, потім витирає цією хусткою обличчя.
Дівчина – Я росою вмиюся, щоб молодою та красивою завжди бути, білою та рум’яною.
Інші дівчата йдуть за її прикладом. Здалеку чується пісня хлопців. Хлопці з’являються на сцені, кланяються, вітаються з дівчатами, разом з ними співають хороводну пісню «Заведу я танок».
Хоровод водиться навколо трьох дівчат, які стоять на місці, в руках у них стрічки, в кінці хороводу хлопці і дівчата беруться за їх кінці, і таким чином одноколірні з’єднуються в пари. Виконується танцювальна пісня «У полі горобинушка стояла». Гармоніст заводить веселі частівки – задирушки. Під час виконання даного епізоду на задньому плані влаштовується макет багаття.
Сцена 4 «Очищення вогнем»
Хлопець – зірки на небі вже засяяли, пора і багаття запалювати.
Хлопці оточують вогнище і «підпалюють» його факелами.
Ну, хто сміливий?
Перша – (підходить до багаття) Ти гори, багаття, гори!
Ти палай, вогонь, палай,
Всіх нечистих прожени,
Злі чари відведи.
Стрибає через багаття, за нею інші, поодинці і парами.
Друга – Ми тут загралися, ніч вже зовсім темна! Пора нечисть гнати!
Дівчата співають пісню «Купаленька, ніч маленька» хлопці і дівчата підхоплюють палиці, коси, камені, гримлять, вигукують:
Пішла, пішла геть,
Відьма страшна, кудлата!
Пішла, пішла геть,
Нечисть зла, кудлата!
Підходять 2 – 3 людини. У них в руках зроблені з гілок і мішковини відьми.
Разом – зародилися три відьми на Петра та Івана.
Перша – перша відьма закон руйнує.
Друга – друга відьма корів призиває
Третя – третя відьма залом ламає.
1 – першу відьму – по вуха в землю.
2 – другу відьму – по плечі в землю.
3 – третю відьму – по полі в землю
Разом – ви котитеся, відьми,
За болота,
За гнилі колодязі,
Де люди не подейкують,
Собаки не гавкають, кури не співають –
Вам там і місце!
Сценарій на свято Івана Купала пропонує, що під час віршів ляльок кидають в багаття, потім гілками замітають сліди і танцюють навколо багаття. Танець буйний, супроводжується грою в шумові інструменти. Поступово танець затихає, всі розходяться, розсідаються по місцях. Звучить лірична пісня «У місті верба рясна». Пара (Іван з Марією) проходять на авансцену, з ними ще один хлопець – один.
Іван – (як би обстругуючи палицю, звертається до одного) ну що, така піде?
Друг – піде. Справжня, горобинова. Та не забудьте коло окреслити, коли папороть знайдете, так стійте твердіше на ногах, не озирайтеся, на голоси не відповідайте, та страху не показуйте. Не злякайтеся – з Марією завжди будьте. Ця квітка щастя, здоров’я, силу дає, та мало хто її бачив, не всім вона дається.
Іван – Ну, все! Ми пішли!
Ідуть з Марією.
Товариш дивиться їм в слід, як би роздумуючи, потім кидає палицю.
Та ну її, цю квітку! Я і так своє щастя знайду!
Підходить до дівчат, ті продовжують співати разом з хлопцями. Крик півня.
Перша – ой, вже і півень проспівав. Пора і на гору йти та сонце зустрічати.
Всі піднімаються з піснею «Іван молодий», йдуть зі сцени. На сцені залишаються Хлопець з дівчиною в вінках.
Дівчина – ось і все!
Хлопець – ми вам показали, що нам старші розповідали. Веселіться, люди добрі, в честь Івана Купали, свою душу очищайте, Івана Купала згадуйте.