Home / Діти / Сценарій свята на Івана Купала. Цікава підбірка дя дітей

Сценарій свята на Івана Купала. Цікава підбірка дя дітей

Івана Купала – слов’янське свято. Його споконвіку відзначають не тільки в Україні, але і в Білорусі, Польщі, а так само в країнах Балтики – Литві, Латвії, Естонії та Фінляндії.  Щоб  перетворити звичайний день в веселе свято пропонуємо сценарій свята на Івана Купала.

Сценарій свята на Івана Купала 

Сценарій свята на Івана Купала. Цікава підбірка дя дітей

Правда, спочатку його святкували не 7 липня, як тепер, а пов’язували з літнім сонцестоянням (20-22 червня). З прийняттям християнства свято не скасували, але приурочили до дня народження Іоанна Хрестителя – 24-го червня за старим стилем.

Вогонь, трава і вода – ось головні складові свята. Без них не обходиться жоден обряд, велика частина яких проводиться, звичайно, вночі. Адже свято-ж це містичне! Але, не дивлячись на магію, Івана Купала – одне з найвеселіших і галасливих свят.

Правда, більшість з нас знають єдину традицію – обливатися водою, «день Івана Купала, обливай, кого попало!», Але існує багато інших народних забав, які вже не так популярні в наш час. Давайте згадаємо їх разом з дітлахами!

Сценарій свята на Івана Купала пропонує, що святкування проходить біля водойми в лісовому масиві. У лісі захована квітка папороті, яку належить знайти гостям. Посередині галявини розкладене велике багаття, в центрі якого стоїть опудало з гілками берези, повите квітами. Його належить спалити.

Ведучий 1: Сьогодні на землю сходить ніч чарівна, називається вона Купальською ніччю. На Івана Купала сонце світить, хто проходить, всяк прийме. Сіній колір і жовтий колір – Івана-да-Мар’ї першоцвіт.

Брат з сестрою розпрощалися і навіки розлучилися,

Але довелося удвох зійти, братові із сестрою одружитися.

Роси в полі їх вінчали, і зірниці шанували.

Тільки сором очі їм пече – плаче, плаче та квітка!

Квітка Іван-да-Мар’я сумує, а квітка папороті радіє, світиться в ночі.

Ведучий 2: Шукають люди цієї ночі квітку, намагаються долю свою з нею разом знайти, але не всім щастить, інші все життя її знайти не можуть, а іншим щасливчикам вона відразу відкривається. Дивіться, не сплутайте чарівний папороті колір з іншими травами та квітами, а то ніч чарівна дарма пропаде.

Там, де папороть цвіте, нечиста сила водить хоровод,

Нас туди не пускає, всі сили відбирає!

Ох, закрутить, ох, обдурить, і твоя краса зів’яне.

І квітку ти не знайдеш, і сам в лісі ти пропадеш!

Іван: Здрастуй, люба сестро! Я шукав тебе, порадувати хотів! Квітку я рідкісну знайшов, ясний цвіт папороті, і тобі приніс.

Марія: Ох, Іван, не те це квітка. Це Іван-да-Мар’я, а не папороть.

Це колір наших сліз та печалі, колір обману, який з нами люди створили, а цвіт папороті – колір радості

Іван: Так поворожи на цю квітку, може, випаде щастя тобі незвідане! Вибери молодця гоже в хороводі, очима закоханими дивитися, і поворожи разом з ним на долю щасливу!

А я піду колір ясний в лісі шукати, папороть тільки раз на рік цвіте.

Іван йде.

Марія: Іди, не лінуйся, милому поклонися, милому поклонися, за ручку візьмися! Кому верба, кому верба, кому маків цвіт, краще одного милого Вані в світі немає

Проводиться гра «Струмочок». З’являються артисти, що зображують нечисту силу – лісовиків, чортів, русалок.

Чорти: Ніч сьогодні бажана, ніч сьогодні довгоочікувана! Ми, між іншим, будь-кого можемо задурити! Сьогодні наш шабаш гряде, лякайся, бійся нас, народ!

Ведучий 1: розбігається, розбігається нечиста сила! Женіть її геть в купальску ніч. Немає місця їй в нашому лісі, де будемо папороть шукати та щастя шукати.

А щоб скоріше та вірніше папороть знайти, потрібно чарівний перстень знайти! І виведе перстень  доброго молодця прямо на те місце, де папороть цвіте! Вставай, народе, в хоровод! Кому вдасться вирватися три рази поспіль, отримає заповітний перстень, а на додачу – милої дівиці сердечко!

Проводиться гра «Перстень»

Дівчина-ведуча ходить по колу, роблячи вигляд, що опускає перстень в зімкнуті долоні граючись. Поки дівчина ходить по колу, Марія примовляє.

Марія: Як по галявині, по галявині йшла до заповітного одного, босі ніжки збивала, все милого дожидалася. Ти, милий мій, як вогонь, скоріше вийди геть!

Хлопець, кому належав перстень, виходить в коло, цілує дівчину і починає ходити по колу.

Іван: Як у наших біля воріт закрутився хоровод, крутиться та крутиться,

З ким же він подружиться? Я перстень покладу, милій так своїйї скажу: голова не верти, а скоріше виходь!

Ведучий 2: Охололало трохи наше вогнище, але все одно жар високий!

Хто ризикне, не впаде, тому щастя і шана!

Ведучий 2: Запрошуємо пари нерозлучні через вогнище пострибати, міцність пари випробувати. Хто рук не розтисне, все життя разом в щасті проживе!

Сценарій свята на Івана Купала радить, що пари стрибають через багаття.

Марія: Бути вам парою нерозлучною, най-най в світі кращою! А зараз пора прийшла дівчатам червоної трави та квітів збирати, вінки плести багатобарвні. Ідіть, дівчата, не бійтеся нечистої сили.

А хлопці щастя тим часом спробують, цвіт папороті пошукають.

Ведучий 2: Запам’ятайте, хто цвіт папороті знайде, любов і щастя знайде, того буде нечиста сила боятися і удача в руки даватися! Не прогадаєте, світиться вона в ночі, і руки той світ не обпалює! Ідіть і швидше повертайтеся.

Сьогодні на землю сходить ніч чарівна, називається вона Купальською ніччю. На Івана Купала сонце світить, хто проходить, всяк примітить.

За луками і болотами цвіте

Ця чудова квітка,

Зачарована  пелюстка,

Це найчарівніша квітка!

Якщо хочеш чудового любові,

Ти квіти в цю ніч збери,

Всі тривоги свої

І сумніви свої

В цю ніч ти з собою не бери!

За луками, по болотах цвіте

Ця чудова чарівна квітка,

Рівно опівночі цвіте,

І тому, хто знайде,

Воначарівну силу дає!

Дівчата:

Як на Івана, як на Купала дівчата ворожили,

Дівчата ворожили, вінки у воду кидали.

Ой пливи, віночок, лазурова квіточка,

Стережися, щоб не потонув, весело пливи.

Ведучий 1: Хлопці, в воду заходьте та вінки підштовхніть, нехай пливуть, щастя принесуть.

Ігри на Івана Купала.

Гра «Водолій»

В день Івана Купала всі традиції мають тісний зв’язок з водою. Найпоширеніший з обрядів, що дійшов  до наших днів, – обливання водою перехожих.

Сценарій свята на Івана Купала пропонує, що на початок дистанції зазвичай ставлять відра, наповнені водою, а на фініш – порожні відра. Перший гравець зачерпує ополоником воду і біжить до порожнього відра, виливає в нього воду, повертається і передає ополоник наступному учаснику. Команда, яка швидше заповнить своє відро або після закінчення часу (3-5 хв) буде мати більшу кількість води в своєму відрі, виграє.

Гра «Полум’я багаття»

Гра полягає в тому, щоб вдаліше і швидше перестрибнути через багаття, пройшовши всю естафету.

У кожної команди є своє «вогнище» – два гравці зі скакалкою. За сигналом вони натягають скакалку перед першим гравцем, який переступає через неї. «Багаття» перебігають вперед і знову натягують скакалку перед гравцем. Таким чином вони рухаються до кінця дистанції, назад повертаючись бігом.

Гра «Квітуча папороть»

Сценарій свята на Івана Купала радить, що найвідоміша легенда купальських свят сповіщає про квітку. У святкову ніч Івана Купала розквітає ця квітка і немов світиться в ночі, вказуючи на місце, де заритий скарб.

Перший гравець команди верхи на мітлі по сигналу біжить до кінця дистанції, де лежать картонні коробки для кожної команди. У них знаходиться велика кількість карток із зображенням папороті, але лише на деяких (за кількістю учасників в команді) намальовані папороті, що квітнуть.

Гравець шукає картку із зображенням квітучої папороті, повертається з нею назад і передає мітлу наступному учаснику. Переможцем вважається команда, яка закінчила естафету першою.

Ворожіння на Івана Купала

Ворожіння за допомогою цибулини

Кожна дівчина бере цибулину. При цьому дівчата запам’ятовують, у кого яка цибулина. Потім вони садять цибулини. Згідно прикметам, у кого цибулина проросте раніше, та й стане заміжньою раніше своїх подруг.

Ворожіння за допомогою березового вінка

На Івана Купала було прийнято ворожити на березових вінках. Вінки кидали в річку. Якщо вінок тонув, то це розцінювалося як передвісника смерті, якщо він відпливав у далечінь, то це означало швидке заміжжя, а якщо він припливав до берега, то це обіцяло дівчині залишитися без чоловіка.

Перестрибування через багаття

Вночі, коли вогонь досягає найбільшої сили й стає найвищим, хлопці і дівчата стрибають через нього з розбігу парами і по одному.

У разі успіху, коли багаття не зачеплено, полум’я не іскрить і руки стрибають через вогнище не роз’єднані, буде весілля.

Сценарій свята Івана Купала в дитячому садку

РАНОК. Дітей зустрічають дві бабусі і ряджені.

1-я бабуся: Я – Данилівна!

2-я бабуся: Я – Гаврилівна!

Разом: Нерозлучні подружки,

            Ми живемо в одній хатині.

Данилівна: Збирайся, народ,

                 Цікаве вас чекає!

                 Багато пісень, багато жартів

                 І веселих примовок.

                 Сів цвіркун в куточок,

                 Тарган на припічок.

Гаврилівна: Сіли, посиділи, пісеньки заспівали.

Почули ложки, витягли ніжки.

Почули калачі – як пострибали з печі.

Так давай підспівувати, та давай танцювати.

Бабусі танцюють, співають частівки, залучаючи до цього дітей. Потім бабусі затівають з дітьми народні ігри.

Гра “Перстень”.

Я кочу – мечу (2 рази)

Золотий перстень. (2 рази)

За перстнем (2 рази)

Я сама піду.

За собою поведу

Добра молодця (2 рази)

Молодецького, развеселого.

Я поставлю його (2 рази)

Середь світлиці, (2 рази)

Я змушу його (2 рази)

Танцювати, гуляти. (2 рази)

Потанцюємо (2 рази)

Весело. (2 рази)

Гра “Дудар”.

Дудар – дударіще! (Діти йдуть по колу, Дудар – в центрі).

Старий дідок,

Тебе у колоду,

Тебе у сиру,

Тебе у гнилу.

Дудар, дудар, (Питають діти зупинившись).

Що болить?

Голова, спина. (Діти роблять те ж, що показує Дудар)

(Відповідає Дудар).

Нічого не болить. (Дудар кидається наздоганяти дітей).

Буду вас ловити!

Награвшись, діти сідають, а бабусі розповідають про свято.

Гарне свято Івана Купала, Що було, то і пропало.

1-а бабуся: У цей день у нас, бувало, збиралися хлопці, дівчата співати, танцювати, літо червоне прославляти. І було багато різних звичаїв – з ранку росу з трави збирали, рушником витирали, опівдні водою студеною обливалися, дівчат хлопці в річку кидали і ніхто в образі не був.

А ще разом світлячків в траві шукали – на щастя значить. І багато чудес в цей день траплялося – можна було і відьом побачити, і потвор, і лісовиків різних – всі вони з людьми дружні були.

2-бабуся: А ввечері розпалювали багаття велике, хороводи водили, в ігри грали, біля багаття кашу їли. А опівночі папороть розквітала. Хто її побачить, у того найзаповітніше бажання здійсниться.

ДРУГА ПОЛОВИНА ДНЯ. Діти приходять на галявину або на ділянку, де в кущах стоїть будинок. Дітей зустрічає ведуча в народному костюмі.

Ведуча: Ми зустрічаємо свято літа,

Свято сонця, свято світла.

Сонце, сонце, яскравіше грій.

Буде свято веселіше.

Здрастуй літо!

Здрастуй літо!

Яскравим сонцем все зігріте.

В ліс зелений побіжимо,

На галявині полежимо.

Діти виконують пісню “Літні квіти”.

Ведуча: Як красиво кругом! Квітів багато, берізки білостовурні, ніжні.

Хоровод ми заведемо,

Про берізку заспіваємо.

Виконують хоровод “Ай-да берізка”, музика Потапенко.

Ведуча: Відгадайте-ка діти, мою важку загадку.

Він великий і незграбний,

Любить мед, не любить холоднечу.

З’являється ведмідь. Він разом з дітьми грає в народні ігри “Діти і ведмідь”, “У ведмедя у бору”, водить народний хоровод “Ой, вставала я раненько, ..”.

Ведмідь. Ой, діти, давно у мене в лісі так весело не було. Ви мені сподобалися, і я хочу пригостити вас ягодами.

Ведмідь пригощає дітей ягодами і йде ..

Ведуча: Діти, подивіться, що я знайшла (піднімає хустку і пропонує дітям пограти в ародну гру “Піжмурки”).

Сценарій свята на Івана Купала пропонує, що з хатини вискакує Баба Яга.

Баба Яга: Бач, розшумілись! Не дають у власному лісі спокою. Ось зараз я вас спіймаю. Гей, лісовик, мара, тягніть сюди великі мішки, зараз ми дітей наловимо.

Вискакують Лісовик і Мара з великими мішками без дна і починають ловити дітей. Діти з мішків вилазять, нічого у Лісовика з Марою не виходить. Всі втомилися, вибилися з сил.

Ведуча: Ось бачиш, бабуся, нічого в тебе не вийшло. Багато років ти в лісі живеш, а видно забула, що сьогодні наступило свято Івана Купала.

Лісовик: Нічого ми не забули. Якраз збиралися сьогодні вночі позбавитися – почудити. Сьогодні, що не зробиш, все прощається.

Мара: І для вас у нас є сюрпризи.

Лісовик і Мара обливають всіх присутніх водою.

Ведуча: Ах, ось ви які!

Баба Яга: А сьогодні сердитися не можна. Свято є свято. Давайте краще разом грати будемо.

Проводяться народні ігри “Салки”, “Висікати”, “Два – третій зайвий” до інших.

Баба Яга: Давайте хмизу наберемо і багаття розведемо. Нехай всі наші біди в вогні згорять. Будемо на вогонь дивитися і кашу їсти.

Баба Яга пригощає всіх кашею.

Сценарій свята на Івана Купала для дітей

Вранці, зустрічаючи дітей, вихователь повинен звернути увагу дітей, чи є на траві роса. Походити по росі босоніж, примовляючи: “Добре нашим ніжкам, травинки пестять пальчики, роса омиває свіжістю, щоб здорові були діти”. Потім заспівати з дітьми:

Хто не вийде на купальню.

Той буде пень-колода.

А хто вийде на купальню,

Той буде біл-береза.

Прочитати вірш Е.Трутневої “Якщо”.

Якщо в небі ходять грози,

Якщо трави розцвіли,

Якщо рано вранці роси

Гнуть билини до землі …

Значить це вже літо!

Сценарій свята на Івана Купала передбачає, що потрібно розповісти дітям про народне свято Івана Купали: це свято літа, води і сонця, від дня Івана Купали можна купатися і вже не застудишся.

Цікаво відзначалося це свято в народі. Сценарій свята на Івана Купала радить, що ввечері, під Іванів день приносили люди вінки з квітів і кидали їх у воду. Була така прикмета: вінок потоне, жити будеш довго. Несли вінки додому, вішали на стіни і вважали, що це захистить від нещасть і хвороб.

Купалися в росі, палили багаття на берегах річок і озер, водили хороводи, прикрашали дерева. А ще на Івана Купала збирали лікарські трави і коріння. Вважалося, що зірвані в цю ніч, вони мають лікувальну силу.

На прогулянці вихователь організовує ігри з водою, обливання, купання, наприклад:

Гра “потоне або попливе”? Зібрати різні предмети: камені, тріски, шматки кори, палички, шишки та ін.

Завдання: спочатку все це розібрати на дві групи: що потоне, а що попливе. А потім, перевіряючи себе, кидаємо їх по черзі в воду.

Купання ляльок з вироками:

Вода текуча,

Дитя розтуче.

З гусака вода,

З дитя худоба!

Вода донизу, а дитя догори!

Хлюп – хлюп,

Хлюп – хлюп руками …

А вода піниться.

Машенька помиє,

Машенька одягнеться.

Рум’яні щічки у моєї доньки. (Сл. С. Капутикян).

Поливати дітей водою, супроводжуючи обливання словами з казок. Наприклад:

Давайте ж митися,

Плескатися, купатися …

Завжди і скрізь

Вічна слава воді!

Потім вихователь з дітьми йдуть на пасовище, плетуть з квітів і трави вінки. Навколо дерева або невеликого багаття водять хороводи, затівають ігри хороводів.

Вихователь просить дітей притулитися щокою до стовбура дерева і подумати про дерево. Потім питає, що вони відчули, яке воно? (Добре, ласкаве, тепле, колюче, суворе).

Сценарій свята на Івана Купала пропонує після прогулянки, розваг, читання казок вихователь пропонує дітям відобразити свої враження в малюнках.


Check Also

Новорічні прикраси на 2021 рік своїми руками. Корисна підбірка

До жодного свята не готуються і не прикрашають своє житло так, як до зустрічі Нового …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *