Немає більш веселого, позитивного і загальнонародного свята. У 2018 році він випадає на середину останнього місяця зими. Це обумовлено раннім Великоднем. Святкування завжди випадає на різні дні, оскільки немає чітко встановленої дати. У 2018 році народне свято припадає на 18 лютого. Період відзначення: з 12 по 18 лютого. Про сценарій Масляної піде мова далі.
Сценарій Масляної. Історія виникнення свята
Масляна або Масниця, завжди триває з понеділка по неділю. Разом з дзвоном церковного дзвону, увечері 18 лютого 2018 року розпочнеться Великий піст.
Масляна – довгоочікуване і веселе свято, яке триває 7 днів. У ці радісні дні прийнято ходити в гості, радіти новій весні, влаштовувати різні гуляння. Перед Великим постом люди остаточно прощаються із зимою, випікаючи смачні млинці і пригощаючи одне одного.
Свято весни склалося в загальноіндоєвропейський період, не пізніш IV – III тис. до нашої ери. Про це говорять не тільки звичаї європейських народів, які збереглися до наших днів, але й індійські традиції.
Млинці на Масляну завжди мали сакральне значення. Круглі, яскраві і гарячі, вони уособлювали сонце і урожай. Млинці були обов’язковим елементом поминок, оскільки перед Масляною був день, коли поклонялися своїм предкам.
Масляний тиждень в православній доктрині називається Сирною седмицею. У цей час проходить «відпуст м’яса», це означає, що православні люди можуть в останній раз поласувати продуктами тваринного походження перед Великим постом.
В цей термін слід постаратися помиритися з усіма, з ким у сварці, залагодити непорозуміння і конфлікти. Потрібно приділити час родичам похилого віку, дітям та іншим членам сім’ї.
Історики вважають, що обрядова сторона Масляної містить традиції, пов’язані з весняним рівноденням ( «рубіжний час») і культу предків, тобто, шанування померлих людей. Язичницький зміст свята: спроби задобрити вищі сили для покращення врожаю.
У сучасному світі Млинцевий тиждень це скоріше відгомін минулого і черговий привід відволіктися від рутинних справ і побуту, від душі радіючи.
Основні традиції Масляної 2018
У понеділок зустрічають Масляну, готуються до насиченого тижня і починають посиденьки. Підготовка починалася з суботи, яку називали «малою маслянкою».
Молоді хлопці збиралися по невеликих групах, щоб обійти село і зібрати постоли. Потім вони зустрічали людей, які йшли з базару, питанням «Масляну везеш?». Якщо людина відповідала «Не везу», його жартівливо били личаками.
Перед Масницею обов’язково потрібно було добудувати гойдалки, балагани, гірки та інші розважальні системи. До обіду жінки ставили опару і пекли млинці. Традиційно, першим млинцем потрібно було пом’янути покійних. Цей звичай і став причиною створення приказки про перший млинець грудкою.
У цей день родичів намагалися зібрати за одним столом. Їли перший млинець, нахвалювали господиню і домовлялися, що робити в залишений святковий час. Обговорювалося місце, час гулянь, черговість візитів один до одного.
Всім відома традиція спалювання опудала зими. Саме це пам’ятне дійство є кульмінацією всіх подій семи днів. Опудало спалюється тільки в неділю, а в понеділок його роблять з соломи, стрічок і прикрас.
«Зиму» у вигляді опудала обряджали в жіночу сукню, йому на голову прив’язували хустку. Кіл, до якого прив’язують опудало, встановлюється в центрі поселення, щоб кожна людина могла побачити головний символ свята. Іноді опудало могли возити в санчатах по всьому селищу.
Сценарій Масляної. Сценарій народного гуляння «Ех, Масляна!»
На площі грає музика, в розписаному будиночку йде торгівля млинцями, випічкою, напоями.
Звучить «зазивалочка».
– Пані та панове!
Ви завітайте сюди!
У магазини не ходіть,
Гроші збираєте на наше представлення На Ваш виступ!
На календарі – неділя,
День Масляної, день прощення.
До нас сюди поспішайте,
Що не так – вибачте.
У ігри з нами грайте,
Призи отримуйте.
Звучить музика «Масляна» (в аудіозаписі, дует «Баян-мікс»).
На площу вибігають діти, вбрані скоморохами.
Скоморохи (по черзі):
– Ой ви, гості-панове,
Ви завітайте сюди.
– Тут у клубі ми знову Будемо Масляну зустрічати,
– Пісні співати та в ігри грати.
– Розігрійте замерзлі фігури, Ви ж творчі натури.
– Хто не встиг пообідати – Просимо млинців наших покуштувати.
– Набридла нам зима. Де ти, матінка – Весна?
– Ти прийди до нас скоріше та обігрій. Адже у нас тут не Єгипет.
Сценарій Масляної передбачає, що Ведучий: А, може, весна вже зовсім поруч? Адже і дні довшими стали, і сонечко світить яскравіше. А ну-ка, Скоморохи, подивіться, чи немає Весни серед наших гостей. Як побачите найкрасивішу жінку – сміливо сюди ведіть. Це вона.
Скоморохи бігають по майданчику, кричать «тут немає, і тут немає»)
Звучить музична заставка «Заметіль».Виходить Баба Мороз.
Ведучий: Ой, а це ще хто?
Баба Мороз: Як хто? Найкрасивіша жінка! Ви ж мене шукали?
Ведучий: Взагалі-то ні. А ви хто така?
Баба Мороз (співає): Я лютнева троянда, я дружина Дід Мороза …. Баба Мороз я. Приємно познайомитися. Ведучий: Баба Мороз? А у нас Ви що робите?
Баба Мороз: Так чоловіка мого шукаю. Чому, думаєте, такі морози стоять? Чоловік мій, Дід Мороз, як в кінці грудня з дому пішов, так ще й не повертався. Кажуть, в ваших краях десь загубився. Поки він додому не повернеться – весни не бути і тепла не бачити.
Ведучий: Ясно, будемо шукати. Тільки як?
Баба Мороз: Ви ж знаєте, Дід Мороз різні ігри-забави дуже поважає. Давайте з народом потанцюємо, погуляємо – пограємо, дивись, він не витерпить і здасться.
Ведучий: Ну що ж, це нам звично, Гуляємо весело зазвичай. Давайте потанцюємо разом
Під мотив веселої пісні. Виконується пісня «Ой. сніг-сніжок»
Ведучий: Ну що ж, почнемо пошуки Діда Мороза, а вам, гості дорогі, розваги. Ну, хто з вас встиг уже кісточки свої розім’яти? Хто вже крос з ранку зробив? А ну-ка, бігуни, виходіть сюди. Викликаються 2 учасники.
Баба Мороз: порозминалися гарненько? Почнемо біг на четвереньках. Наші руки, наші ноги Пустимо прямо по дорозі! Першим, хто до межі прийде, Той подарунок і візьме.
Конкурс «Біг на четвереньках в валянках»
Учасники біжать дистанцію, надівши на руки і ноги валянки великого розміру, виставляючи одночасно руку і ногу. Баба Мороз: Ні, пробігтися мій чоловік не хоче. Давайте його чимось іншим залучати!
Ведучий: Шановні глядачі зліва і справа. Спробуємо старовинну забаву. Поєдинок на колоді:
Хто бажає – всі до мене.
Якщо не будеш переможений,
Будеш нами нагороджений!
Синців хто не боїться – Підходь до колоди побитися!
Виходять учасники.
Баба Мороз: Хто суперника зіб’є, Той і приз собі візьме.
Конкурс «Бій подушками»
Беруть участь три пари. Виконується танець «Букет з білих троянд».
Ведучий: А давай твого діда на чоловіче самолюбство зловимо. Адже він думає, що найсильніший, наймогутніший, дивись і вибіжить в нашому конкурсі взяти участь
Баба Мороз: А зараз змагання для тих, Уу кого сила грає для зимових потеіх,
У кому кров молода в морози не холоне,
Хто гирю подалі, подалі закине.
Ведучий: Кидати можна зліва, Кидати можна праворуч. Кому під силу богатирська слава?
Поклонись гирі – Плечі будуть ширші.
Конкурс «Силачі»
Хто далі закине гирю. Для дітей варіант – кидати кульку, наповнену водою.
Баба Мороз: зачепити? Ні, не повівся. А може, його чимось азартним
Ведучий: Увага! Увага! Починаємо командне змагання. Той, хто силою багатий, перетягне наш канат. До чого ж сильні хлопці, Чи не пірвали б канати!
Ведучий: Конкурс «Перетягування каната» Свято наше гуляє вільно – і малюк, і дорослий радий. Нехай завзято і протяжно Пісні в Масляну звучать!
Виконується пісня «Ой, люлі»
Ведучий: Слухайте, шановна Баба Мороз, а чим ваш чоловік захоплюється? Може, ми його на хоббі виманимо? Баба Мороз: Ясно чим, як дитя мале – з гірки кататися та сніжками кидатися.
Ведучий: сніжки, говорите? Починаємо веселу дуель. Хто потрапить м’ячиками в ціль – той буде головний переможець. Хто хоче першим? Виходьте.
Закон гри у нас такий – Зо п’ять ви зробіть кидків, тільки задом поверніться, Головою вниз нахиліться Тепер ви будете кидати, А ми уважно рахувати.
Конкурс «Метання м’ячиків в обруч»
Беруть участь дві пари, діти і дорослі.
Ведучий: А давайте запропонуємо інтелектуальний конкурс. Приз розумом можна заробити.
Баба Мороз: «Кіт в мішку» пропонується – товар не оголошується. Кожен прикмету називає – Хто вгадає – мішок забирає.
Конкурс «Кот в мішку»
Виконується пісня «Перстень».
Ведучий: Ой, я точно знаю, чим можна твого чоловіка виманити. Він танцювати любить?
Баба Мороз: Спробуй, може щось і вийде.
Ведучий: Але ж я однаин не зможу, мені помічники потрібні (викликає 5 учасників). Давайте ми зараз на площі «запалимо» від душі. Адже у нас зібралися танцюристи – хоч куди! А танцювати ми будемо танці різних народів. А щоб у вас ця справа веселіше виходила – ось вам затравочки – призи різні, дуже симпатичні.
Баба Мороз: Ми їх в сторонку покладемо, Нехай вас поки не турбують. Як танцювати закінчите, я в свисток свисну, біжіть – і будь-який приз хапайте.
«Танцювальний конкурс»
Учасники танцюють під попурі відомих танцювальних мелодій.
Баба Мороз: Я з учасниками танцювала, та дуже втомилася. По спині вода тече, з вух дим валить, .. Прямо хоч зараз в лазню!
Ведучий: Ага, і кваску холодненького … А є у нас бажаючі кваску покуштувати. Викликає дві пари учасників. – Втомилися, сердешні! Себе в лазні покажте!
Конкурс «Лазня»
Беруть участь дві пари дорослих. За командою ведучого перший партнер надіває сімейні труси і банну шапочку, добігає до відмітки, де стоїть пляшка якогось напою, наприклад, квас, робить великий ковток і біжить назад, передає естафету своєму партнерові. І так, хто швидше вип’є пляшку.
Ведучий: Ох, повеселішав народ, Всі стоять, роззявивши рот! Що ж, давайте, давайте продовжувати, Веселитися і танцювати!
Виконується танець «Кадриль».
Баба Мороз: Ні, не виходить мій Морозушко! Або зовсім сил немає у ненаглядного мого. Де мені його шукати? Ти не бачиш?
Ведучий: Так як тут побачиш! Он народу скільки зібралося! Звідки б вище подивитися!
Баба Мороз: А ось цей стовп у вас на що?
Ведучий: Цей стовп не для оглядин – він у нас такий один! Він для найсміливіших, спритних, Довгий, рівний, як морквина. Хто ризикне стовп підкорити і подарунок отримати?
Баба Мороз: Діти, годі, залазьте. Заодно подивіться, чи немає де Діда Мороза?
Сценарій Масляної радить провести конкурс «Стовп»
Учасники залазять на стовп, зриваючи з верхівки стрічки, на яких написано назву призу.
Ведучий: Шановна Баба Мороз, вам телеграма! Баба Мороз (читає): «Прости мене, кохана, що затримався я. Швидше повертайся, я дуже чекаю тебе!». Знайшовся, дорогий, прощення просить.
Ведучий: Всі просять пробачення сьогодні, друзі! Хто хоче покаятися – просимо сюди!
Баба Мороз: На весь білий світ в мікрофон оголосіть, Кого кривдили, пробачити попросіть.
«Прощення»
Простим всіх тих, кого пробачити не можна, Хто наклепом мостить наші дороги – Господь вчив: «Не будьте до ближніх суворі, Вас все одно всіх помирить земля». Простим і тих, хто добрі слова Вам говорить, не вірячи в них анітрохи. І все-таки, як не було б гірко, Ххай буде все ж довірливість права.
Пробачимо і тих, хто побажав нам зла, Хто лестощами і підступністю душу тішив. Повірте, що ми теж не безгрішні, Так нехай летить не зла, добра стріла. Простим і близьких, і рідних, і незнайомих – простим їх всіх – вже прийшла пора – простим … І знову над кожним будинком зійде зірка і світла, і добра!
Баба Мороз: Я прошу вас, дорогі глядачі, допомогти нам гідно зустріти Масляну. Є народне повір’я: погано зустрінеш Масляну – зле будеш жити …
Баба Мороз: І в ім’я успіху і щастя Знищу з охотою я і хвороби, і життя негоди – все горить нехай вогнем, друзі! Загора, мій промінь – скіпа,
Відлітай, зима – журба!
Масляна, загора, вогняна, всколихнись!
Гори, гори ясно,
Щоб не згасло,
Щоб всі хуртовини
Разом полетіли.
Щоб пташки співали,
Небеса синіли.
Ну, а всі негаразди – Холод, негоди,
Зимові морози,
Невдачі, сльози – Нехай вони згорають.
Гори, гори ясно, Щоб не згасло!
Народна музика.
Проводиться обряд «Спалювання опудала
Сценарій Масляної для дитячого садка
Як відсвяткувати Масляну вбудинку або в дитячому саду, як розповісти дитині про це давнє язичницьке свято, на що звернути увагу, як зробити так, щоб дитина не плакала, якщо побачить як на міській площі спалюють опудало Масляної? Пропонуємо такий варіант як скласти сценарій Масляної для дитячого саду.
- Що таке Масляна? Як її святкують?
Масляна – святковий цикл, який зберігся на Русі з давніх часів. Цей обряд пов’язаний з проводами зими і зустріччю весни. Масляна, або Масниця – одне з найрадісніших, веселих, безтурботних і світлих свят. Цілий тиждень народ проводжає обридлу зиму, пече млинці і ходить один до одного в гості.
2.Чому Масляна називається Масляною?
Масляна отримала свою назву від слова «масло», тому що в останній тиждень перед Великим постом дозволяється вживання в їжу вершкового масла, молочних продуктів і риби.
Масляна – це пустотливе і веселе прощання людей із зимою і зустріч весни. Весна несе нам пожвавлення всієї природи, тепло, сонячне світло. Люди з давніх часів шанували весну як початок нового життя, вшановували Сонце. Тому і почали пекти млинці – круглі, жовті, гарячі і рум’яні як ясно сонечко.
- Легенда, пов’язана з проводами зими:
Жила-була на Русі богиня родючості Лада. А по сусідству з нею жив бог місяця травня, бог бджільництва і любові Лель. Полюбили вони одне одного, все літо провели разом. Але тут настала зима. А принесла зиму богиня Зими – Морана.
Сподобався Морані Лель і вирішила вона його зачарувати і приспати. Так і зробила. Зажурилася Лада, стала сльози гіркі лити, не знала, що й робити. Але незабаром наступила весна і Лада надумала визволити свого коханого.
Дізналися про те люди і вирішили допомогти їй – зробити опудало злій богині Зими Морані і таким чином прогнати скоріше зиму і покликати на землю Весну, тепло і сонечко променисте. Так і зробили, і пішла зима до наступного року. Настала Весна-красна.
- Традиції:
– будувати зі снігу та льоду снігові фортеці;
– кататися на санчатах з гірок;
– ліпити сніговиків.
(По ходу сценарію ранку для дитячого саду йде показ презентації на тему «Масляна»).
- Масляний тиждень:
Кожен день Масляної має свою назву.
Організовуємо дитячі конкурси та ігри: роздати дітям листочки з написаними на них днями тижня, розсадити по порядку. Далі діти по черзі встають, і йде коротка розповідь вихователя про цей день. Всі інші діти є почесними глядачами.
Понеділок – «зустріч» свята, катання з гірок, катання на гойдалках.
Вівторок – «загравання». Народ грає і веселиться, всіх розважають скоморохи.
Середа – «Лакомка». Люди печуть млинці, запрошують гостей, відвідують своїх родичів та друзів.
Четвер – «розгуляй-четвер», «широкий четвер». Народ вдавався до всіляких потіх, катанням на конях, кулачних боїв, гучних гулянок. Головна дія в четвер – штурм і подальше захоплення снігового містечка.
П’ятниця – «тещині вечірки». Зяті відвідують своїх тещ, пригощаються млинцями.
Субота – «посиденьки зовиці». Відвідуємо родичів.
Неділя – «проводи», «прощання», «прощений день». Прощаємося зі злою, похмурою зимою, з богинею зими Мораною, спалюємо її опудало на площі, щоб швидше настала весна, і стало тепло. Співаємо пісні, граємо в веселі ігри, пригощаємося млинцями, водимо хороводи. Потім народ розходиться по домівках і проводиться обряд прощання – потрібно попросити вибачення у рідних, друзів, знайомих.
Конкурси для дитячого садка «Зустріч Зими і Весни»:
Оформлення: в спортзалі і в ігровій кімнаті звільнити місце для гри, приготувати канат і кепки для Зими і Весни.
Правила гри: діти діляться на дві команди, в кожній команді вибирається капітан – в одній він символізує Зиму, в інший Весну. Спочатку вимовляється текст:
«Доброго дня, богиня Зими Морана!»
«Доброго дня, богиня весни і родючості Лада!»
«Потягаємося?»
«Потягаємося!»
І починається перетягування каната.
Сценарій Масляної – привітання
Побажання добра і привітання,
Сусідів всіх весела юрба,
Млинці, напої, частування!
Ех, Масляна до нас прийшла!
Вдихни в нас, Масляна, дух
Веселощів, пісень і гулянь!
Сьогодні незнайоме – одне,
Адже кожному на радість свято!
***
Масляна – свято заводне!
Дочекалися прощання із зимою!
Холод, холоднеча залишають нас,
Для весни прийшла заповітна година!
Так давайте вшановувати весну,
Пекти млинці, вони ж – символ сонця!
Хай не буде нудьги нікому,
В Масляну – кожен нехай сміється!
***
Трійка жвавих коней,
Ну несіть швидше!
Відірвуся сьогодні я,
Нині Масляна!
Гірка свіженьких млинців,
Так з гарненьким вином,
Ну-мо всі танцювати
І з весною вітати.
Щастя, радості, любові,
Казці двері відчиняй,
Вже зимі прийшов кінець,
Час Масляної!
***
Млинці рум’яні, масляні пампушки
То з ікрою, то з сиром солодкі пряники.
Масляна п’яна ярмарками тішить
І гріхи прощаються всім, хто був так грішний.
Піст великий на поріг скоро настає,
А сьогодні їсти і пити світу дозволяє.
Масляна зиму геть жене радіючи,
Сонячні млинці смакуючи, сміючись.
***
На млинці вас запрошую, Масляну погуляти,
І морозну господиню в шлях далекий проводжати.
Нехай з собою забирає холод душ і лід образ,
А для ніжних почуттів, емоцій в житті шлях вже відкривай.
***
Млинець на сонечко схожий,
І особливо гарний
Він з грибами і ікрою,
І з начинкою будь-якою!
А з малиновим варенням –
Це просто смакота!
Буде радість дітворі –
Масляна на дворі!
***
Зима-зима, пора прощатися,
Адже Масляна до нас прийшла,
Весна вже не за горами,
Несе нам промінчики тепла,
Привітаємо з цим всіх в окрузі,
Млинцями теж почастуємо,
Пора образи відпустити нам,
Давайте кожного пробачимо!
***
Масляна, люди! Вітаю вас!
Нехай щасливим буде кожен в цю годину!
Ситно і багато накривайте стіл,
Пригощайте млинцем всіх, хто мимо йшов!
Веселіться, люди, до нас весна поспішає,
Так гуляйте нині яскраво, від душі!
***
Млинці печуть, народ гуляє,
А значить, привітання приймає
Нехай тебе всі люблять, розуміють,
За життя лише з усмішкою йди.
Нехай ця Масляна разом
Твої виконає всі заповітні мрії.
Нехай успіх і щастя будуть поруч,
А оточує багато-багато краси.
***
Золотистий жовтий млинець
До нас по небу котиться,
Весь тиждень веселиться
Пустотлива Масляна.
Вас привітати я хочу,
Пригощу млинцями,
Розгорнути зимі допоможемо
Ми назад сани.
Всім бажаю я весни
Швидше дочекатися,
Нехай для кожного вона
Обернеться щастям.
***
Прийшла Масляна до нас,
Принесла веселощі,
Солодкий мед, ікру до млинців,
Танці, каруселі.
Нехай і дорослий і дитя
Шумно веселяться,
Опудало спалять жартома
І на санчатах мчаться.
Пісні в цей день і сміх
Нехай звучать всюди!
І нехай для всіх – для всіх
Веселим свято буде!
***
Вітаю, вітаю!
Всіх млинцями пригощаю,
Щоб в маслі, немов млинець,
Жили всі ми, як один.
Щоб будинок був сповнений сміхом,
Діти були щоб в втіху,
Розцвіли щоб дружно ми
Із закінченням зими!