Home / Кулінаріні рецепти / Випічка / Спас горіховий – традиції, прикмети, рецепти

Спас горіховий – традиції, прикмети, рецепти

Відзначається 29 серпня православне свято  Спас горіховий  – на честь Нерукотворного образу Христа Спасителя. У різних регіонах свято отримало такі назви як: Хлібний Спас, Спас на полотнах, Спас на полотні, Полотняний Спас, Посіви.

Спас горіховий – як святкувати, що приготувати, чим корисні горіхи

Спас горіховий – традиції, прикмети, рецепти

На Хлібний Спас печуть пироги з нового хлібчика. Освячували на Спас і колосся нового врожаю. У народі говорили Спас – хліба в достатку у нас, Від Спаса, який був на межі між літнім і осіннім циклом робіт, в деяких місцях починали сівбу озимих, копали ранню картоплю. З третього Спаса починалася і заготівля лісових горіхів. Для святкового столу господині готували випічку та інші страви з горіхами.

На Третій Спас влаштовували ярмарки, торгували полотнами, тому Спас називають ще й полотняним.

Горіховий Спас об’єднав і християнські, і народні традиції, тому третій Спас вважався в тому числі і днем подяки Господу за урожай хліба і горіхів.

На третій Спас примічають відліт птахів, особливо ластівок і журавлів. Вважають, що ластівки відлітають у три Спаса. Якщо журавель відлетить до третього Спаса, то на Покров буде морозно. У народі Спас горіховий вважали днем відльотом лелек. Було відмічено, що якщо лелеки починали готуватися до вильоту за тиждень перед Спасом, то зима буде ранньою і морозною, а весна теплою; якщо ж після Спаса – осінь буде тепла, зима пізня, а весна холодна. Відліт лелек свідчив про наближення зими, а приповідки нагадували: прийшов Спас – і літо від нас, Спас – бери рукавиці в запас.

Прикмети на Спас горіховий

Третій місяць літа багатий на селянські свята: медовий спас, яблучний і горіховий, заключний. Про те, чим же знаменитий і цікавий горіховий Спас, прикмети, що дійшли до наших днів ще з давніх незапам’ятних часів, повідають нам. Хоча в календарі ще літо, в народі вважають час горіхового Спаса вже початком осені.

Назва Спаса говорить сама за себе – час збирати горіхи. До цього часу всі горіхи повинні були дозріти, і люди для освячення носили їх до церкви. Потім в цей день пригощали всіх різноманітністю цього найціннішого продукту. Вважалося, що чим більше спробуєш горіхів з кожного столу, тим більше буде грошей в сім’ї.

З волоських горіхів робили спеціальний настій, який взимку був першим засобом проти будь-якої хвороби і застуди. Для цього внутрішні перетинки волоського горіха настоювали в самогоні кілька діб. Потім взимку цей настій додавали по одній чайній ложечці в чай або інший напій. Дітям також давали таку мікстуру. Цей народний рецепт дійшов і до наших днів, і знаючі люди роблять таку ж настоянку вдома самостійно.

До горіхового спаса селяни збирали врожай хліба і робили запас зерна на зиму. Вважалося, хто не встигне до третього Спаса закінчити прибирання хлібів, буде голодувати всю наступну зиму, так як зерно просто-напросто згниє.

Прикмети і звичаї в більшості пов’язані з ліщиною. Віники з ліщини в’язали на Спас горіховий. Не можна було ліщину змішувати з іншими деревами: такі віники з ліщини повинні стояти окремо від інших, інакше не принесуть ніякої користі. А чаклунки, в свої чергу, теж не втрачали часу на горіховий Спас: вони заготовляли свої чаклунські палички з ліщини саме 29 серпня.

На горіховий Спас в старовину прийнято було влаштовувати ярмарок-продаж. Люди виставляли вироби власного виробництва на продаж, і кожна людина, яка навіть живе в повній бідності, повинна була щось придбати на ній. Вважалося, що це принесе багатство в будинок або хоча б грошовий достаток в наступному році.

Страви на Спас горіховий

Гріхові козинаки

Необхідні продукти:

0,5 кг меду

0,1 кг цукру

0,5 кг ядра волоського горіха

Як приготувати горіхові козинаки:

кип’ятимо мед і цукор, додаємо подрібнені горішки. Варимо на слабкому вогні 15 хвилинок. Гарячу суміш розкласти в посуд, попередньо змочену холодною водичкою, охолодити. Потім з підігрітого посуду витягти вміст і нарізати.

Горіхове печиво

компоненти:

1 5 склянки борошна

0,5 склянки цукру

50 грам масла вершкового

100 грам горіхів волоських

одне яйце

1 ложечка столова рослинної олії

Як готувати горіхове печиво:

У духовці підсушують горіхи, подрібнюємо блендером в порошок. М’яке вершкове масло перетираємо з цукром і поступово додаємо борошно, помішуючи.

Додаємо в суміш яйце і отриману горіхову масу. Замісити з отриманої маси тісто, сформувати корж, покласти в пакет і покласти в холодильник для охолодження на годинку. Через годинку дістаємо тісто, розгортаємо до товщини в пів сантиметра і вирізаємо печиво будь-якої зручної форми.

У розігріту духовку до 180 градусів ставимо жаровню, попередньо змастивши олією і розклавши печиво, випікаємо 15 хвилинок. Готовому печиву даємо охолонути і подаємо до чаю.

Запіканка з моркви і горіхів

Необхідні продукти:

1 кг морква,

крупа манна 3 г,

3 г яблучка,

2 шт яйця.,

1 шт лимону,

масло вершкове 100 г,

очищені горіхи,

50 г цукор,

кориця 1 чайна ложечка і сіль за смаком.

Як готувати запіканку з моркви і горіхів:

Чистимо і миємо морквину, натираємо на тертці і протушуємо на вершковому маслі в товстостінному посуді, готувати до м’якості. Потім до моркви додаємо манку, солимо, розмішуємо і відразу ж добавляємо яйця, не перестаючи помішувати суміш.

Добавляємо горіхи подрібнені, корицю і цукор. Отриману масу викладаємо на змащене деко, натираємо зверху цедру лимона. Викладаємо часточки яблучок і подрібнені горіхи з цукром. Випікаємо на невеликому вогні 25-30 хвилинок.

Мигдальні макаруни

200 г цукру, 6 ложечок столових -какао порошку, 2 білки, 185 г меленого смаженого мигдалю, 120 г розтопленого шоколаду, ½ ложечки чайної. шортенінга (рослинне масло / маргарин).

Збиваємо круто білки. Додаємо цукор, збиваємо 3 хв. Вводимо какао, змішуємо. Додаємо мигдаль, змішуємо. Змащуємо маслом пергамент на деко. Виливаємо по чайній ложечці тісто, округлюючи його зверху. Ставимо в духовку при 170оС на 17 хв. Остуджуємо на деко, потім – на решітці. Змішуємо шортенінг, шоколад. ½ ложечки чайної шоколадної суміші з’єднуємо з половинкою печива, Придавлюємо, залишаємо на решітці.

Біскотті

80 г фісташок, 200 г цукру, 275 г борошна, 3 яйця, 1 ½ ложечки чайної розпушувача, ¼ ложечки чайної солі, 112 г тертого чорного шоколаду, 2 ложечки чайних рослинного масла, 35 г какао-порошку, 1 ложечка чайна екстракту ванілі.

Збиваємо борошно, 150 г цукру, сіль, розпушувач. Добавляємо фісташки, шоколад. Збиваємо яйця, масло, какао, ванільний екстракт. З’єднуємо борошняну, яєчну суміші. Листи встеляємо пергаментом, посипаємо цукром. Тісто ділимо навпіл. На деко формуємо 2 поліна 4×30 см. Посипаємо цукром. При 180оС випікаємо 20 хвилинок Остуджуємо на деко 30 хв. Ріжемо поліна на шматочки по 2 см завтовшки. Викладаємо на деко, випікаємо 20 хв. при 150оС. Охолоджуємо на решітці.

Мазурка горіхова з пінкою

інгредієнти:

120 гр. пшеничного борошна, 3 яйця, 330 гр. цукрової пудри, 120 гр. масла, 250 гр. волоських горіхів.

Щоб приготувати на Спас горіховий  мазурку потрібно: в глиняній мисці розтерти до утворення пишного крему сирі жовтки і 250 г цукрової пудри, додаючи невеликими порціями масло. До цієї ретельно розтертої маси додати борошно, мелені волоські горіхи і, змішавши всі компоненти, замісити однорідне тісто. Лист, на якому буде пектися мазурка, викласти облаткою, на неї рівномірно нанести тісто і розгладити його поверхню ножем. Білки збити в міцну піну, поступово додаючи до них 80 г цукрової пудри. Рівномірно покрити піною тісто, а зверху по краях покласти на деякій відстані один від одного половинки очищених горіхів.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *