Практика укладання двосторонніх договорів в найрізноманітніших сферах діяльності людини – це звична процедура, яка дозволяє позбутися від можливих проблем. Обумовити всі умови угоди перед початком співпраці – це основа успіху будь-якої компанії. У родині все аналогічно. Якщо подружжя домовилися щодо всіх умов свого шлюбу ще до законного оформлення сімейних уз, шлюб стане міцнішим і щасливішим, позбавивши сімейну пару від зайвих здогадів при будь-якій сварці. Розглянемо основні плюси і мінуси, які має шлюбний договір.
Шлюбний договір – переваги
Щоб зрозуміти, навіщо потрібний шлюбний договір, необхідно розглянути його природу. Головним завданням договору є визначення особистого майна кожного члена майбутньої сім’ї. При розриві уз шлюбу це майно не піддається переділу, а залишається у свого законного власника.
Наприклад, на момент укладення шлюбу чоловік володів бізнесом, в який в подальшому інвестувалися гроші з сімейного бюджету. Як правильно розподілити майно при розлученні? Процес досить складний:
потрібно зробити оцінку всього підприємства, провести дорогі перевірки;
порушити діяльність компанії на кілька тижнів, поки триває процес розлучення;
провести оцінку інвестицій і відсоткову ставку доходу на вкладену суму;
вивести складні відсотки, визначити реальну і майбутню вартість інвестицій.
Це можуть зробити фахівці, які дорого беруть за свої послуги. У шлюбному договорі відразу буде вказано, як розділиться майно в такому випадку.
Також шлюбний договір визначає найважливіше питання, який зазвичай підлягає розгляду в суді. Це утримання неповнолітніх дітей і виплати на їх утримання. Дані пункти договору прописуються відповідно до Законів України, Кодексом про шлюб та сім’ю. Під час розірвання шлюбу нерви і пригнічений стан можуть стати причиною несправедливого розподілу майна і зобов’язань. Щоб уникнути цього, і існує шлюбний договір. Тепер питання про те, чи потрібний шлюбний договір, може постати перед вами в іншому світлі.
Чи має шлюбний договір мінуси?
Багато сперечаються про те, чи має шлюбний договір мінуси. Певні слабкі сторони у цього документа існують, але його переваги перекривають ці недоліки. Наприклад, традиційним мінусом такого документа є можливість примусу до підписання договору. Особливо актуальний такий випадок, коли фінансове становище майбутнього чоловіка значно відрізняється. Багато хто може підозрювати в цьому шлюбі приховані мотиви і наполягати на не зовсім справедливому шлюбному договорі.
Такий договір можна назвати гнучким, адже в момент укладення сторонами не відомо багато фактів і предметів контракту:
кількість дітей, їх вік на момент можливого розірвання шлюбу;
фінансовий стан сім’ї в певний момент, наявність майна;
несподівані придбання (велика сума грошей або дороге майно у спадок, наприклад);
неможливість вказівки всіх причин можливого розірвання шлюбу.
Погодьтеся, неможливо застосувати однаковий розподіл майна і обов’язків при різних обставинах. В цьому і є основні слабкі сторони договору. Шлюбний договір може виявитися навіть ускладненням при розділі майна, але подібні ситуації трапляються рідко.
Чи складати шлюбний договір? Це справа кожної сімейної пари.
Такий договір дійсно може стати гарантом спокійного сімейного життя. Але іноді трапляється так, що неправильно вичитані або інтерпретовані адвокатами пункти договору стають причиною великих проблем. При підписанні таких документів потрібно уважно вчитуватися в кожне слово і представляти наслідки настання кожної ситуації.