Родина коронавірусів досить широко і недостатньо вивчена. До 2012 року медицина спостерігала випадки захворювання тварин і людини, які протікали без ускладнень зі сприятливим прогнозом. Про те що треба знати про новий коронавірус поговоримо далі.
Що треба знати про новий коронавірус
Починаючи з 2012 року, були зареєстровані випадки захворювання тварин і людини. Де збудником хвороби став штам коронавірусу, названий згодом БСРС-ков (Близькосхідний респіраторний синдром Ков).
Вперше цей штам коронавірусу був ідентифікований на Близькому Сході. Особливістю захворювання БСРС є його висока контагіозність (висока ступінь зараження – легке проникнення вірусу в організм) і смертельний результат.
В останніх числах 2019 року було зафіксовано новий спалах коронаврусной інфекції. І якщо перший серйозний спалах інфекції зафіксували на стійбищі верблюдів, то новий спалах коронавірусу пов’язаний з ринком рибопродуктів, морепродуктів і екзотичних тварин для їжі (змій, кажанів).
Цей факт говорить на користь того, що спалахи коронавірусу. Безпосередньо пов’язані зі специфікою життя мешканців деяких видів живих істот в природі. Які є носіями і передають інфекцію людині при зіткненні, в тому числі вживанні в їжу.
З цієї причини вважається, що рознощиками коронавірусу є тварини. Людина може заразитися від тварини контактним шляхом. Також вживаючи в їжу продукти харчування тваринного походження (м’ясо, молоко, рибу, морепродукти, екзотичних тварин) термічно недостатньо оброблені. Або не пройшли термічну обробку.
Коронавіруси – ціла родина вірусів, які переважно вражають тварин і тільки в деяких випадках передаються людині. У ссавців і птахів коронавіруси можуть призвести до ураження печінки, нервової системи, але найчастіше – респіраторного та шлунково-кишкового тракту. Більшість з цих вірусів не є небезпечними для людини, а викликані ними захворювання протікають без важких ускладнень.
Проте, в даній родині виділяють такі небезпечні для людини види, як близькосхідний респіраторний синдром (MERS-CoV, БВРС) і важкий гострий респіраторний синдром (SARS- CoV, він же ТОРС-коронавірус), які здатні привести до несприятливих наслідків. Тепер цей список поповнив і коронавірус з Уханя. Його ім’я – COVID-19, або 2019 nCoV.
Що треба знати про новий коронавірус і з чим пов’язана назва? Справа в тому, що коронавіруси відносяться до РНК-вірусів, до складу їх нуклеокапсида входять глікопротеїни, які за формою схожі на шипи, завдяки чому вірус візуально нагадує корону.
Походження COVID-19
Коронавірус з Уханя COVID-19 має будову, схожу з коронавірусами кажанів, і, цілком можливо, що саме вони стали основним джерелом нового штаму вірусу. Поки залишається загадкою, як саме COVID-19 передається людині: безпосередньо від кажанів або через проміжних господарів, якими можуть виявитися домашні тварини.
Коли варто турбуватися?
Більшість респіраторних захворювань мають однакову симптоматику: почуття втоми, висока температура, лихоманка, утруднене дихання, кашель і / або біль в горлі, задишка. Але якщо така клінічна картина розвивається у людини, яка 2 тижні тому повернулася з Китаю або контактувала з людиною, у якої підтверджена або передбачається інфекція COVID-19. Тоді є привід для занепокоєння.
Період від моменту інфікування до розвитку симптоматики називається інкубаційним. Для COVID-19 він становить 4-14 днів. При рентгенологічному дослідженні визначаються двосторонні інфільтрати в легенях.
На сьогоднішній день за даними аналізу відомих випадків інфікування людини COVID-19, рівень смертності оцінюється в 2% від усіх захворілих. Кожен п’ятий пацієнт з коронавірусною інфекцією пережившою критичні стани, що зажадали інтенсивної терапії (аж до реанімаційних заходів): септичний шок, дихальну недостатність та інші.
У більшості випадків летальні випадки були зафіксовані у пацієнтів з супутніми захворюваннями. Найбільш «крихкими» категоріями, схильними до ризику розвитку ускладнень, є літні люди з серцево-судинними та легеневими захворюваннями, а також люди з ослабленим імунітетом на тлі цукрового діабету, вагітності, онкологічних захворювань.
Аналізуючи показники смертності, вчені прийшли до висновку, що в разі зараження коронавірусом жінки мають більш високі шанси на успішний результат, так як мають дві Х-хромосоми: деякі гени, відповідальні за розпізнавання патогенів, кодуються саме в Х-хромосомі.
Попереджений значить озброєний
Географія поширення коронавірусу не обмежується Китаєм, Італією, Іраном і Південною Кореєю. Зараз вона налічує вже 90 країн. Саме тому генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я звернув особливу увагу на те, що COVID-19 має серйозний потенціал для розвитку пандемії. Як вірусу вдалося так швидко розширити свої кордони?
Повітряно-крапельний шлях ─ основний шлях передачі всіх респіраторних захворювань, і COVID-19 ─ не виняток. Але небезпека підстерігає не тільки при спілкуванні з інфікованою людиною – вірус може передаватися повітряно-пиловим і контактним шляхом: брудними руками людина може занести вірус в організм через слизові оболонки.
Зберігається надія, що з настанням теплої пори року епідемія піде на спад: коронавірус оточений ліпідним шаром, який погано захищає його від спеки, тому вірус швидко руйнується при підвищенні температури.
Однак в очікуванні зміни сезону і потепління, вже зараз потрібно приділити увагу способам профілактики зараження і поширення інфекції:
У громадських місцях важливо:
Прикривати рот і ніс при кашлі та чханні.
Уникати контакту з людьми з симптомами ГРВІ (не менше 1 метра від хворого).
У багатолюдних місцях носити маску, не забуваючи змінювати її кожні 2-3 години.
Намагатися уникати поїздок в громадському транспорті.
Уникати привітальних рукостискань і поцілунків у щоку (до нормалізації епідемічної ситуації).
Які звички потрібно сформувати?
Стежити за чистотою рук: регулярно мити їх, особливо після відвідування громадських місць і перед їжею.
У транспорті та інших місцях масового скупчення людей мінімізувати контакт з поверхнями і предметами.
Не торкатися до обличчя немитими руками.
Протирати поверхні побутових і технічних пристроїв, що знаходяться в загальному користуванні: дверних ручок, поручнів, клавіатури комп’ютера, панелей оргтехніки, пультів, презентерів.
Чим допомогти своєму організму?
Намагатися уникати стресів
Дотримуватися режиму праці та відпочинку, включаючи повноцінний сон.
Підтримувати фізичну активність
Включити в раціон більше овочів і фруктів, приділяти увагу якості споживаної води і термічній обробці їжі (особливо м’яса і яєць).
Не вживати в їжу – їжу з загальних упаковок і загального посуду (горішки, чіпси, снеки).
Від чого потрібно відмовитися?
Зарубіжні поїздки без крайньої потреби.
Відвідування ринків, де продаються морепродукти і продукти тваринного походження.
Шоу за участю тварин і відвідування зоопарків, в тому числі контактних.
Важливо пам’ятати, що профілактика завжди краще, ніж лікування. Але, якщо є привід для занепокоєння, необхідно негайно звернутися до лікаря, не допускаючи самолікування.
Що треба знати про новий коронавірус. Діти і коронавірус: що радять німецькі лікарі
Небезпечний не тільки вірус, небезпечний і страх, яким ми можемо заразити наших дітей. Як розповісти дитині, що треба знати про новий коронавірус?
«Учитель приніс в школу для класу рідке мило. З лимонним запахом. Таке смачне. Це від вірусу?»’
«Скасували спортивну секцію з тенісу. Це через коронавірус?».
Діти – дуже уважні спостерігачі, і від них правду не приховаєш. Особливо коли інформація ллється потоком: з екранів телевізорів (дитячі передачі теж розповідають про новий коронавірус), з вуст батьків, друзів, вчителів. Дуже тонке і важливе питання, як заговорити з дитиною про вірус SARS-CoV-2?
По-перше, швидше за все, дитина сама заговорить з вами на цю тему. Перше, що радять зробити німецькі психологи, – дати дитині виговоритися. Запитайте, що йому відомо про вірус. Так вам відразу стане ясно, якою інформацією він вже володіє, які страхи у нього є і які міфи ви можете допомогти йому розвіяти.
«Якщо дитина запитує мене, що треба знати про новий коронавірус, про який всі говорять, потрібно знайти для нього найбільш прийнятні відповіді, які відповідають реальній ситуації», – рекомендує німецький психолог Вільфрід Грібель (Wilfried Griebel) в інтерв’ю Sьddeutsche Zeitung.
Чому всі про це говорять
SARS-CoV-2 – новий вірус, проти нього немає вакцини, як, наприклад, проти кору. У вчених поки недостатньо інформації. У лікарів поки немає відповідних ліків, вони можуть лікувати тільки симптоми.
«Важливо пояснити дитині, що є збудниками захворювань, які можна побачити тільки під мікроскопом – бактерії, віруси, грибки, – говорить в інтерв’ю DW Херман Йозеф Каль (Hermann Josef Kahl), дитячий лікар і представник Союзу педіатрів Німеччини (Berufsverband der Kinder- und Jugendдrzte). – І ось з таким новим вірусом ми зараз маємо справу».
Кращий спосіб не розпалювати паніку – говорити тільки по суті на цю тему, слідувати всім необхідним превентивним заходам. Одна з головних – мити руки частіше і особливо грунтовно. Нагадайте про це дитині.
А щоб він не занудьгував, попросіть його два рази заспівати «Happy Birthday to You»’: на це піде приблизно 20 секунд – мінімальний час, необхідний для того щоб ретельно вимити руки. «Ситуація серйозна, але діти і підлітки, як показує практика, менше схильні до небезпеки. І, тим не менш, вони повинні пам’ятати про те, що треба мити руки, а також час від часу їх дезінфікувати, щоб не стати переносником вірусу».
Пояснення без паніки
Обходити тему і ухилятися від відповідей, якщо дитина починає розмову про коронавіруси, не варто, радять німецькі психологи. Діти в своїх фантазіях часто малюють жахливі сценарії, набагато страшніші реальності.
«Необхідно докласти всіх зусиль, щоб заспокоїти дитину, – підкреслює Райнхард Бернер (Reinhard Berner), який очолює дитяче відділення університетської клініки в Дрездені. – Пам’ятайте про те, що ніхто не знає, як будуть далі розвиватися події. Не робіть самі ніяких прогнозів – і без паніки!»
Настільні ігри вечорами, прогулянки на свіжому повітрі, генеральне прибирання, – знайдіть заняття, які відвернуть всю сім’ю від болючої теми. Адже заразним є не тільки вірус, але і страх. А страх передається дітям дуже швидко, підкреслює психолог Вільфрід Грібель.
«Нас завжди оточують віруси, багато ми носимо в собі. Але тільки деякі призводять до поширення захворювань, – так би він говорив з дитиною сам. – Зазвичай організм може захистити себе від цих хвороб. Але нинішній коронавірус нашому організму ще не знайомий.
Ні вакцин, немає медикаментів проти нього. Тому ми повинні зробити все, щоб уповільнити його поширення. Наприклад, ретельно мити руки. Так вчені виграють час, щоб знайти противірусний засіб”.
Як бути з бабусями і дідусями?
Багато лікарів вважають серйозною проблемою панічний страх батьків, готових бігти мало не при першому кашлі і нежиті у дитини до лікаря. «А ось якщо у дитини піднялася температура, – каже Херман Йозеф Каль, – то, звичайно, треба проконсультуватися з лікарем».
А як бути з бабусями і дідусями, які входять до групи ризику? Взагалі з ними зараз не зустрічатися? «Це не позбавлене сенсу, – вважає німецький лікар. – Дійсно, можна обмежити контакт з людьми похилого віку. Це турбота про наших ближніх».
Попереду канікули, і питання про те, де вони пройдуть, напевно, хвилює багатьох дітей не менше, аніж сам вірус. Скасовуються заходи, польоти, поїздки … «У кризові регіони точно не варто їхати, – каже німецький лікар. – Краще залишайтеся вдома і проводьте час разом. І під час прогулянок тримайтеся на відстані від сторонніх людей, – про всяк випадок».