Home / Дозвілля / Що таке любов. Поняття любові і що воно означає

Що таке любов. Поняття любові і що воно означає

Любов і її поняття можна розглядати з різних точок зору – філософської, релігійної, психологічної, навіть медичної. Нею захоплюються, надихаються, її обожнюють, підносять, їй присвячують вірші, картини, музику, життя. Про те, що таке любов  поговоримо далі.

Що таке любов. Складові любові

Що таке любов. Поняття любові і що воно означає

Однак чи можна сказати, що кожен розуміє любов по-своєму? Якою вона буває, з чого складається, чим відрізняється від інших почуттів, чи може заподіяти шкоду? І головне – як же її знайти?

Любов – це глибока, тривала, стійка прихильність в сукупності з відповідними їй доброзичливими діями. Зв’язка “почуття-вчинки” нероздільна. Любов без емоційної складової (почуття симпатії) – це послуга з вигоди або людяності, а без зовнішніх проявів (вчинків) – це пристрасть або закоханість.

Якщо перехожий вирішить подати руку  незнайомцю,що впав,  це покаже його як людину жалісливу, небайдужу, добру. Але вчинок не свідчитиме про кохання. Якщо один з пари відчуває теплі почуття, але не хоче висловлювати це зовні (допомагати, піклуватися і т. д.), то тут теж фігурує інша емоція.

Чіткого єдиного визначення для даного поняття не існує, так як різні вчення трактують любов по-своєму. наприклад:

релігія (християнство) – жертовність, терпіння, прощення;

філософія – вища форма взаємозв’язку між людьми;

наука – хіміко-фізичні процеси і стани, що впливають на психіку;

психологія – прояв соціалізації, прагнення до продовження роду;

соціум – об’єднуюча категорія в сім’ї (кровної, придбаної);

мистецтво – один з найпотужніших джерел натхнення, стимул;

езотерика – зумовлений вищими силами енергетичний зв’язок.

Саме поняття любові – ідеальне, а ось її прояви в людській поведінці – ні. І це нормально. Можна уявити в уяві бездоганну перлину, але в реальності навіть у найгарнішої перлини є мікроскопічні тріщини, відколи, потертості.

Можна сприймати це почуття як морально-емоційну категорію, пов’язувати тільки з психологією або духовністю. Але все одно складно заперечувати той факт, що воно впливає на фізіологічний стан, самопочуття.

Що таке любов. Фізіологія

В організмі люблячої людини відбувається справжній гормональний бум. Причому види гормонів, їх пропорції на різних етапах відносин помітно відрізняються. Цікаво, що кількість деяких таких речовин залежить від статі закоханого. До основних відносять 6 гормонів.

Дофамін. Виробляється в момент, коли людина вирішує здійснити дію, що приносить їй радість (побачити свою пару). Стимулює азарт, приємне хвилювання, емоційне збудження, передчуття.

Адреналін. Створює ефект “позитивного стресу”. Він активізує всі ресурси організму, в тому числі – нервову систему. Саме через нього виникає відчуття “всемогутності”, бажання згортати гори.

Серотонін. Це запорука гарного настрою. Його дефіцит викликає депресію. Парадокс в тому, що його рівень падає, якщо в крові з’являється адреналін. Ось чому на перших етапах відносин закохані схильні іноді сумувати, перебільшувати, страждати на порожньому місці.

Ендорфіни. Викликають задоволеність, ейфорію. Особливо активно виробляються при тактильному контакті з об’єктом симпатії. Згодом їх вироблення знижується. Однак шоколад, спорт і секс відновлюють баланс.

Окситоцин. Пробуджує прихильність, підсилює близькість, довіру. Знижує кількість всіх попередніх речовин. На зміну пристрасті приходить приємний спокій, відчуття надійності, стабільності.

Вазопресин. Надає ту саму дію, що і окситоцин. Однак в більшій концентрації проявляється саме у чоловіків. Це “застава моногамності” хлопця.

У сукупності такий гормональний мікс покращує імунітет, обмін речовин, настрій, стан серцево-судинної системи, пам’ять, увагу, стимулює творчу роботу мозку.

Що таке любов. Турбота

Бажання опікати, оберігати від будь-яких проблем, негативних емоцій – вірна ознака серйозного почуття. Виявляється у уважності до коханої людини і її потреб.

Приклади, що таке любов: догляд за хворим, допомога з домашніми обов’язками, забезпечення комфорту (укутати пледом, зробити масаж).

Що таке любов. Повага

Люблячий чоловік намагається рахуватися з світоглядом, поглядами, інтересами свого об’єкта любові. Він приймає, поважає навіть ті сторони, які йому не до кінця зрозумілі.

Приклади: вміння слухати співрозмовника, інтерес до нього як до особистості, толерантне ставлення.

Що таке любов. Відповідальність

Ключове слово – добровільна відповідальність. Це особисте рішення закоханого, а не нав’язаний обов’язок. Людина розуміє, що його поведінка впливає не тільки на нього самого, але також на репутацію, почуття, життя того, кому ця любов адресована.

Приклади: планування спільного майбутнього, прагнення вирішувати, а не пригнічувати або ігнорувати конфлікти, робота над покращенням відносин.

Що таке любов. Свобода

Здавалося б, протилежне відповідальності поняття. Але воно нарівні з нею присутнє в здорових відносинах. Якщо зобов’язання – це “ми”, то свобода – це “я”. Точніше готовність дозволити іншому нікуди це “я” не закопувати, не жертвувати їм на користь “ми” або партнерського его.

Приклади: відсутність загроз, маніпуляцій, категоричних необгрунтованих заборон; надання вибору, можливості бути собою.

Що таке любов. Близькість

Це тісне спілкування, розуміння одне одного на інтелектуальному, емоційному, фізичному рівнях. Кохана людина стає невіддільною частиною життя, а її звичайні звички, характер вивчені майже досконально.

Приклади: спільні традиції, вільний тактильний контакт без скутості або незручності (поцілунки, обійми, торкання), вибудуване взаєморозуміння.

Що таке любов. Безкорисливість

Любов вільна від егоїзму. Вона також не має чого-небудь загального з угодою. Даруючи свої почуття, допомогу, турботу, закоханий робить це безоплатно. Ставлення “ти – мені, а я – тобі” – ознака несерйозності почуттів або невміння любити.

Приклади: бажання зробити приємне без очікування чогось натомість, щедрість (в тому числі – в компліментах), ініціативність.

Що таке любов. Довіра

Відкритість в думках і вчинках, щирість, впевненість в об’єкті обожнювання теж дуже важливі. Вони складають основу здорових відносин, дозволяючи розвиватися іншим складовим любові.

Приклади: вірність, особисті розмови, відкриття таємниць, вміння покластися на іншого, віра на слово.

Що таке любов. Розвиток

Любов змушує людей змінюватися, розвиватися разом. Причому це не тільки схема “знайомство-співжиття-шлюб-діти”. Сюди ж відноситься робота над відносинами і собою, покращення спільного життя.

Приклади, що таке любов: пошук і розвиток спільних інтересів, занять, робота з сімейним психологом, вдосконалення “я” для комфорту “ми”.

Що таке любов. Тверезість

Усвідомленість – невід’ємна грань любові, яка супроводжує всі її описані частини. Турбота, увага, довіра без розуміння, добровільного прийняття на себе – це одержимість, пристрасть, швидкоплинне захоплення.

Приклади: чітке усвідомлення мінусів коханої людини, помірні сварки (їх повна відсутність говорить про ідеалізації, ілюзорності), ясне розуміння труднощів у відносинах.

Що таке любов. Тип суб’єкта (власника) почуттів

Батьківська. Найбільш жертовна. Це почуття не тільки батька-матері, але також бабусь, дідусів, дядьків, тіток, опікунів.

Дитяча. Сама відкрита, безпосередня, щира, але злегка примхлива.

Романтична. Любов в парі або між подружжям. Включає еротичний підтекст.

Дружня. З’являється і зміцнюється набагато довше інших видів. Більш рідкісна.

Сестринська / братська. Має спільні риси з батьківсько-дитячою, дружньою. Ухил в сторону тієї чи іншої визначається, як правило, різницею у віці.

Що таке любов. Класифікація Джона Алана Лі

Соціолог-публіцист з Канади за основу своєї типології брав роздуми древніх греків про поняття що таке любов. Він виділяв три основних види любовних відносин, приписуючи їм різні кольори:

ерос – червоний. Пристрасть, ідеалізація, обожнювання, непереборне тяжіння, явна перевага емоцій над розумом, засліпленість;

Сторге – жовтий. Спокійні сімейні відносини, засновані на схожих інтересах, близькості, дружбу, довіру, взаєморозуміння, ніжність.

людус – синій. Азартне почуття, спроба позбутися від нудьги, захоплення з метою отримання задоволення.

Також стверджував, що попарно змішані основні види створюють три вторинних типи:

манія – ерос + людус, фіолетовий. Одержимість, фанатичність, відхилення від здорової форми взаємовідносин. Нестабільність, непередбачуваність.

Прагма – людус + сторге, зелений. Раціональність, переважання розуму над емоціями, вибірковість, усвідомленість, пошук вигоди, корисливість.

агапе – ерос + сторге, помаранчевий. Безкорисливість, відкритість, щедрість, добровільна жертовність, безумовність почуттів.

Що таке любов. Соціальний статус

Під ним мається на увазі рівень доходу, освіти, культури. Іноді також враховуються релігія, специфічні традиції окремої сім’ї або цілого народу (наприклад, касти в Індії).

Рівна – відносини між представниками одного соціального класу. Схвалюється і заохочується суспільством.

Нерівна – почуття, що виникають між людьми різних суспільних верств. Це любов з серйозними перешкодами.

Ставлення об’єкта до суб’єкта

Взаємна – відповідні почуття між партнерами, рівне ставлення одне до одного.

Нерозділена – відсутність взаємності або нерівність в силі, як емоцій.

Анонімна – ситуація, при якій люди не знають про наявність або глибину почуттів одне одного. Як правило, це перші етапи знайомства або періоди після серйозних сварок, довгої розлуки.

Що таке любов. Симпатія, закоханість, кохання

Чи є різниця між цими поняттями? Виявляється, так. Виражається вона не тільки в яскравості, тривалості емоцій, але також в ставленні до іншої людини.

Симпатія – стихійно виник інтерес, заснований на очевидних ознаках нового знайомого. Його тривалість і подальший розвиток можуть бути абсолютно різними. Тобто можливо як повне переривання приязні, так і її переродження в більш серйозне, глибоке почуття. Це зацікавленість в зовнішності, в позитивних якостях, які відразу впадають в очі, в наявності спільних захоплень.

Закоханість – стійка симпатія, що виникає після зближення, більш тісного знайомства. З’являється на етапі, коли люди непогано знають одне одного. Це “незріла” форма любові, так як в ній ще є певна ілюзорність. Як правило, збігається з “цукерково-букетним” періодом і піком гормонального сплеску.

Любов – усвідомлена глибока закоханість. Мінуси людини або відносин з ним сприймаються адекватно. Тут немає ігнорування, замовчування, уникнення. Відсутні залежність, афекти, фанатизм.

Приблизну градацію цих станів Ви можете надіслати фразами:

“Ти маєш гарні очі. Теж подобаються комікси? Класно. Давай поспілкуємося ще якось “- симпатія.

“Як же я тебе обожнюю! Ти моє все. Не уявляю своє життя без тебе “- закоханість.

“Хоча між нами бувають сварки і у нас багато відмінностей, ти робиш мене кращою людиною” – любов.

Іноді грань буває дуже тонкою, тому закоханість легко сплутати з любов’ю. Але остання триває довше і набагато менш схильна до егоїзму, капризам, імпульсам.

Що таке любов і чи існує любов з першого погляду?

В цілому люди діляться на дві категорії:

ті, хто шукає ідеальну пару ( “другу половинку”, судженого / суджену, долю);

ті, хто сам створює ідеальні відносини з будь-яким підходящим партнером.

Перші більше сподіваються на сумісність – психологічну, фізичну, побутову, навіть зодіакальну. Другі – практики, які вважають, що ідеали не перебувають, а створюються. Але хто ж правий?

Частково і ті, і інші. З одного боку, є тисячі ситуацій, коли люди вже при першій зустрічі відчувають “хімію”, а потім щасливо живуть в любові та злагоді. З іншого – не дивлячись на силу емоцій при першому знайомстві, любов приходить пізніше. Люблячі люди добре знають своїх близьких. Глибокого пізнання неможливо домогтися після перших розмов. Тобто для серйозного почуття все ж потрібен час і спілкування.

Що таке любов. Чи може любов шкодити

Виявляється, так. Причому мова йде не про афективний, нездоровий стан, а про цілком адекватні версії почуттів.

Американські вчені провели експеримент за участю 50-80-річних людей, які втратили своїх партнерів. В ході дослідження було встановлено, що у випробовуваних збільшений ризик серцево-судинних захворювань і запальних процесів. Загроза смерті у таких людей виявилася підвищеною на 41%.

А на пацієнтів зі слабким здоров’ям сильні, навіть позитивні емоційні сплески (постійні) діють так само, як хронічний стрес.

Щоб знизити ризик, досить звернутися до психотерапевта, почати практикувати йогу або медитації, вчитися приділяти час собі. А більш молодим – вірити в те, що любов не така вже й рідкість, як її описують у романах. Серйозно закохатися можна кілька разів за життя.

Що таке любов. Любов живе 3 роки (?)

Назва однойменної книги популярного письменника Фредеріка Бегбедера стало чи не крилатою фразою. Причому воно збиває з пантелику, так як в самому романі дана фраза – це самонавіювання головного героя, а не психологічний факт.

Однак статистичні дані показують, що кордон на три роки часто стає фатальним, непереборним для багатьох пар. Чому ж так трапляється?

Причина – в гормонах і ставленні до труднощів.

Зміна гормонального фону

Перші етапи спілкування між закоханими викликають у них вироблення серотоніну, адреналіну, норадреналіну, ендорфінів, дофаміну. Вони ж викликають відчуття “метеликів в животі”, приємне тремтіння, емоційний підйом аж до безсоння, запаморочення.

Однак дія цих гормонів не вічна. Згодом їх вироблення починає явно знижуватися. І хоча на зміну приходять окситоцин і вазопресин, таких яскравих сплесків емоцій, як раніше, вже не трапляється. Цей спад сприймається закоханими як погашення почуттів, тому вони іноді приймають рішення розлучитися.

Робота над відносинами

На початку знайомства люди, як правило, намагаються показати себе з кращого боку, приховати мінуси характеру, погані звички. Але незабаром маски починають спадати, а негативні риси – проявлятися все сильніше. Здається, ніби людина кардинально змінюється в гіршу сторону. Однак це лише ознака, що він більше розслабляється і відкриває свою справжню натуру.

Коли відбувається зіткнення двох “я”, які звикли жити тільки за своїми правилами, починаються конфлікти. До третього року стосунків пари часто з’їжджаються, і в побуті цей стик відчувається гостріше. Різко збільшилася кількість сварок сприймається як привід для розриву.

Насправді любов як результат постійної роботи партнерів триває набагато довше. Досить сприймати важкий етап як тимчасову складність. Якщо намагатися вирішувати спільні проблеми, а не йти від них, світле почуття стане постійним супутником.

Що таке любов. Як залучити любов у своє життя

Мова піде не про конкретні різновиди, а про любов як навколишню атмосферу. Як можна наповнити своє життя позитивними вібраціями, покращити відносини з близькими і навіть залучити дружбу або романтичні відносини?

Бути вдячним за те, що вже є.

Уміння цінувати реальні досягнення, вже наявні подарунки долі – досить важлива риса. І навпаки – постійне бурчання відштовхує будь-який позитив і людей. Насолоджуючись тим, що має, людина покращує свій настрій, стає щасливішою, частіше посміхається, магнітом притягує до себе все хороше.

Достатньо раз на день подумки подякувати долі / Бога / всесвіт / себе за те, що є здоров’я, дах над головою, радісні моменти, близькі, друзі. Навіть можливість просто ходити, дихати, насолоджуватися природою, дізнаватися нове – це вже привід бути вдячним.

Вийти із зони комфорту

Люди, які звикли жити за одним сценарієм, вкрай рідко досягають значних успіхів. Та й як їх отримати, якщо змінити життя хочеться, а зусилля при цьому не додаються?

Вийти із зони комфорту – не означає стрибнути з парашутом або змінити країну проживання. Можна, звичайно, зробити ще і це, але насправді є купа інших способів розбавити рутину:

записатися на курси, в гурток, секцію, навіть на разовий семінар або тренінг;

купити новий одяг, не схожий за стилем на звичайний, зробити нову зачіску, перефарбуватися;

виробити хорошу звичку (планувати день, пити багато води, лягати спати, вставати в один і той же час, наприклад);

змінити звичні маршрути до роботи, магазину, перукаря;

сходити на концерт, швидкі побачення, виставку, в театр, кіно, клуб.

Ще одна важлива особливість: важливо частіше бувати на вулиці або в закладах серед нових людей.

Полюбити себе

Ніхто не стане любити / поважати / цінувати того, хто не любить / поважає / цінує себе. Це факт. Людина із заниженою самооцінкою притягує або таких же “проблемних” партнерів, або тих, хто не проти поживитися чужим “добром” – грошима, енергією, почуттями. А возитися з дорослою-дитиною або паразитом навряд чи захочеться.

Тому перший крок для тих, хто шукає кохання, – звернути увагу на себе. Як покращити зарозумілість? Зайнятися власною зовнішністю, внутрішнім (духовним, психологічним, інтелектуальним) розвитком.

Дарувати добро

Хоч як би були суворі життя і уїдливі скептики, але “правило бумеранга” все ж діє. Хороші вчинки, навіть просто слова повертаються, приносячи користь. Але не завжди очікуваним чином.

Люди можуть не відповідати добром на позитив. А ось мозок і самооцінка – 100%. Зробивши щось хороше, людина відчуває підйом настрою, ентузіазм. Справа не тільки в самонавіюванні, але і в гормонах радості, задоволенні, які виробляються в організмі після добрих вчинків або позитивних фраз.

Відпустити минуле

Тримаючись за минулі помилки, образи, зациклюючись на людях, подіях з минулого, особистість позбавляє себе майбутнього. Більш того, виникають проблеми з цим. Ситуацію можна порівняти з записами в щоденнику:

минуле – це вже заповнені сторінки,

Нині – порожній рядок,

майбутнє – такі листи.

Якщо весь час тільки перечитувати списані сторінки, до нових не вийде дістатися. А чистий рядок так і залишиться незаповненим. Тому закривати старі гештальти, залишати минуле позаду – необхідність. Тоді життя подарує приємні зміни.

На перший погляд, любов здається цілком зрозумілим, знайомим усім почуттям. Але варто копнути глибше – і відкриваються таємні грані, складові частини, глибокий сенс її існування. Вона вимагає усвідомленості, не терпить фальші, зате дарує у відповідь неземне щастя. Для когось вона – це ідеал, для інших – плід наполегливої праці. Але навряд чи хтось стане заперечувати її важливість і незамінність.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *