Home / Дозвілля / Різдво Христове 2019. Традиції, історія та прикмети

Різдво Христове 2019. Традиції, історія та прикмети

Мільйони православних християн у всьому світі відзначають одне з найголовніших церковних свят – світле Різдво Христове 2019.

Різдво Христове 2019

Різдво Христове 2019. Традиції, історія та прикмети

В ніч з 6 на 7 січня мільйони православних християн у всьому світі відзначають одне з головних церковних свят – світле  Різдво Христове 2019, яке входить в число так званих панських дванадесятих свят.

Згідно пророкам, Христос був народжений в місті Віфлеємі в 5508 році від створення світу коли царював  імператор Август (Октавій). Події Різдва Христового відображені в Євангеліях від Луки та Матвія.

Як повідомляють євангелісти, Діва Марія і її чоловік Йосип, що жили в місті Назарет (воно існує в Ізраїлі і в наші дні), пішли до Віфлеєму, щоб взяти участь в обов’язковому переписі  населення Римської імперії.

Імператор Август наказав робити всенародний перепис у всій своїй імперії, до якої належала тоді і Палестина. Перепис вівся за колінами, племенам і пологам, а кожне коліно і рід мали свої певні міста і прабатьківські  місця. У Діви Марії і Йосипа таким містом був Віфлеєм, куди вони і відправилися, щоб внести свої імена в список підданих кесаря.

У Віфлеємі в зв’язку з переписом всі місця в готелях були зайняті, і Марія і Йосип змогли знайти нічліг лише у вапняковій печері, призначеній для стійла худоби. Коли ж вони там розташувалися, Марії настав час родити.

Серед сіна і соломи в холодну зимову ніч народилося немовля Ісус Христос. Після народження Ісуса першими йому прийшли поклонитися пастухи, яких про його народженні сповістив ангел. Матвій згадує і про чудову зірку, що привела до немовляти Ісуса волхвів, піднісши дари – золото, ладан і смирну.

Ці дари мали глибокий сенс: золото принесли як царю у вигляді данини, ладан як Богу, а смирну як людині, яка повинна померти (смирною в ті далекі часи помазували померлих). Потім, отримавши від Бога одкровення не повертатися до Єрусалиму, іншим шляхом пішли в свою країну.

Почувши про народження Ісуса, цар Ірод, який правив у той час Іудеєю, і побоювався його як суперника своєму царюванню, відправив до Віфлеєму солдатів з наказом віддати на смерть всіх немовлят чоловічої статі до двох років.

Євангеліє розповідає про те, що Йосип увісні отримав попередження про небезпеку, втік з Пресвятою Дівою Марією і немовлям до Єгипту, де Свята родина і знаходилася до смерті Ірода.

Різдво Христове 2019 – історія свята

На спомин про народження (різдво) Ісуса Христа встановлене церквою свято – Різдво Христове. Початок його святкування відноситься до часів апостолів. В Апостольських постановах йдеться: “Зберігайте, браття, дні святкові, і, по-перше, день Різдва Христового, яке так святкується вами в 25-й день десятого місяця” (від березня).

Свято Різдва Христового відзначається в різні дати християнськими церквами через відмінності в юліанському і григоріанському календарях.

У 337 році папа римський Юлій I затвердив дату 25 грудня як дату Різдва Христового. З тих пір весь християнський світ святкує Різдво  Христовен 2019  – 25 грудня (виняток становить вірменська Церква, яка відзначає Різдво і Хрещення Господнє, як єдине свято Богоявлення). Православна церква також святкує Різдво Христове 25 грудня, але за старим стилем – за юліанським календарем, а 7 січня за новим григоріанським стилем.

Різдво Христове 2019. Різдвяний піст

Святу Різдва Христового передує Різдвяний піст, щоб душа християн очистилася молитвою і покаянням, а тіло – стриманістю в їжі. Піст починається 28 листопада (15 листопада за юліанським календарем) і триває до 7 січня (25 грудня за старим стилем).

Останній день Різдвяного посту – Навечір’я Різдва, Різдвяний святвечір, коли піст стає особливо строгим і служиться вечірня (вечірнє богослужіння) Різдва Христового. До Різдвяного  святвечора  храми прикрашають по-святковому – ялиновими гілками, гірляндами з квітами і вогнями.

Молдова відзначає Різдво Христове 2019 двічі

Молдова – православна країна, проте в ній переплелося безліч різних культур. Відзначають тут з розмахом і католицьке Різдво – 25 грудня, і “традиційне” православне – 7 січня.

Дві дати святкування Різдва Христового – за новим і за старим стилем – закріплені в республіці на законодавчому рівні. Відмінності в юліанському і григоріанському календарях і стали причиною того, що в урядовому святковому календарі з’явилося два Різдва.

Традиційні страви на Різдво Христове 2019

засмажене ціле на рожні порося;

фарширована голова свині;

гусак з яблуками;

заєць в сметані;

холодець;

заливна риба;

пироги або кулеб’яки

колядки;

млинці.

З напоїв готували узвар або кисіль. Залишки їжі виносили за ворота вовкам, які, почастувавшись, не повинні були губити домашню худобу.

Святвечір або переддень Різдва – особливий магічний час, коли ворожіння і обряди особливо правдиві. Церква, правда, це категорично забороняє.

Молдавські традиції на Різдво

Колядки та інші зимові піснеспіви – спадщина слов’ян, які славили в ці дні бога Коляду, хоча слово “колядка” в молдавській мові звучить як “Колінда” – від римських календ, священних днів. Один з головних атрибутів колядок – коза.

Колядки

Колядники зазвичай ходять по дворах з торбинками, куди складають отримані від господарів дари. За повір’ям, хто щедро обдарує колядників, до того в Новому році прийдуть удача і достаток. Традиційний дар – хліб, символ достатку. Очолює їх переодягнений в козла чоловік. На його голові – роги, поверх одягу – овечий кожух, вивернутий навиворіт.

Козел уособлює нечисту силу: він стрибає навколо перехожих, лякає їх. Інший ряджений несе в руках спеціально виготовлений до цього свята національний інструмент “бугай”. Решта колядників  дзвенять дзвіночками. У народній пам’яті зберігаються сотні різдвяних мотивів. Серед них своєрідні кричалки – “уретурь” і “стрігетурь”, в яких звучать побажання щастя, здоров’я, врожайного року.

Колядки обов’язково супроводжуються ще одним характерним для свята елементом – зіркою. Несуть діти. У центрі зірки поміщають ікону з ликом немовляти Ісуса, колядники співають про появу на небі зірки, що сповістила про народження Сина Божого і привела трьох східних царів до місця його народження. Більшість колядок починаються словами: “Сходить високо зірка”. Ця традиція також тісно переплітається з язичництвом.

Дітям дарує подарунки Мош Кречун, аналог Діда Мороза і Санти Клауса. Багато етнологів порівнюють його з язичницьким богом слов’ян Карачуном. Однак в молдавських легендах це добрий старий.

Разом з ним приходить вітати дітей Алба ка Зепаде (Білосніжка або Снігуронька). Їм намагається перешкодити відьма Хирка, аналог Баби Яги. Як правило, в селах розігруються різноманітні сценки з масками цих персонажів.

Різдво Христове 2019  в Молдові відзначають з розмахом. Після поста столи ломляться від ласощів. Але навіть святкове застілля не обходиться без обрядових традицій. У Різдво на святковому столі обов’язково повинні бути страви з свинини, що символізують багатство і достаток у домі.

Традиційно подають свинячу печеню і ковбаси, голубці, холодець, рибу, хліб, фрукти, солодощі та напої, а також мамалигу і кутю (товчена пшениця з родзинками, горіхами і медом).

Страв має бути сім, дев’ять або 12. Вважається, що ці числа мають магічне значення.

Що можна, а що не можна робити в Різдво Христове 2019?

На Різдво обов’язково необхідно сходити до церкви і вистояти всю ранкову службу. Вітатися в цей день треба словами: «Христос народився» – «Славімо його»!

У цей день потрібно співати, гуляти й веселитися, прославляючи Спасителя світу Ісуса Христа. Але перед тим, як відправитися святкувати за межі будинку, насамперед необхідно сісти за стіл разом зі своєю сім’єю.

Будь-яка покупка, здійснена в це день буде вдалою. Якщо це одяг, то він буде довго носиться, а якщо кухонне начиння або побутовий предмет,  то він прослужить довше заявленого виробником терміну.

З того, що не можна робити, варто відзначити наступне:

Не можна відправлятися на рибалку і полювання. Кажуть, що від Різдва і до самого Хрещення сама природа оберігає тварин, тому вбивати їх не можна, щоб не привернути нещастя.

Не можна господарювати у дворі і в будинку, а також займатися побутовими справами.

Не можна сваритися, лаятися і з’ясовувати відносини, а вже тим більше за столом.

Не можна одягатися в старий одяг. Хоч щось в наряді має бути новим. Це тягне за собою неврожайний рік.

Не можна ігнорувати прохання про допомогу, якщо за нею звернулися незаможні і немічні.

Строго заборонено шити. Це призведе до сліпоти у кого-небудь в сім’ї.

Не варто економити на святковому столі – він повинен бути багатим на страви.

У будинку  не повинно в цей день бути ніяких сварок і образ.

Не можна в Різдво позичати гроші – тоді сам весь рік в боргах буде.

Дівчатам не можна ворожити на долю, адже ворожіння дозволені тільки в святки, які почнуться наступного дня і триватимуть до Водохреща.

Ще кажуть, що за обіднім столом не можна пити воду, так як це може залучити невдачі, які триватимуть сім років. Але ніде в церковних правилах і статутах про це не сказано, тому даний умовивід – це звичайне марновірство, яке до релігії ніякого відношення не має.

Католицьке Різдво Христове 2019

У 5 столітті, під час Третього Вселенського церковного собору, вирішили відзначати католицьке Різдво 25 грудня. До нього католицькі храми багато прикрашаються, на вході обов’язково стоять ясла з Немовлям Ісусом.

Після Адвента в костелах служать 3 різдвяні меси, і починається пишне святкування Різдва.

Селяни палили в печі особливе «різдвяне поліно», яке посипалося зерном, поливали медом, вином або маслом, в його честь пили окремий тост. Обов’язково прикрашали різдвяну ялину, яка символізувала життя і родючість.

У сучасних сім’ях також вбирається ялинка, тільки тепер це символ райського дерева і його плодів. Багато хто робить сантони, шопку або вертеп – ясла, в яких лежить народжений Ісус Христос, і фігурки його батьків, волхвів, ослів, биків.

На святковому столі обов’язково має бути 12 страв по числу апостолів. Традиційно готується кутя, борщ, печена картопля, риба, салати з овочів – все пісне, страв з м’яса не повинно бути. На скатертину або під неї кладуть пучок соломи в пам’ять про те, що Бог народився в яслах для худоби, запалюють свічку – символ Віфлеємської зірки.

Обов’язково за столом буде одне накрите порожнє місце – для будь-якого мандрівника, який може зайти в гості. Перед прийомом їжі читається Євангеліє, потім заломлюється облатка – особливий хліб. Після трапези сім’я йде на месу і обов’язково сповідається, щоб зустріти Різдво  Христове 2019  з чистою душею. Потім всі повертаються додому і починають пишно і урочисто відзначати свято.

Прикмети на Різдво Христове 2019

Прикмети на Різдво найчастіше пов’язані з погодою і майбутнім урожаєм:

Якщо Святвечір ясний і зоряний, то новий рік буде з багатим урожаєм. На Різдво тепла і малосніжна – до голодного рокуі, дощ – добре вродить гречка.

Різдвяний день теплий – весна холодною  буде.

Вночі перед Різдвом заметіль – бджоли влітку добре в рій злетяться.

Скільки в Святвечір на небі зірок, стільки і ягід влітку.

Молодик на Різдво до неврожайного року.

Є й інші прикмети на Різдво:

Втратити якусь річ – до бідності.

Розбити дзеркало – до великої біди.

Зустрічати Різдво без грошей – весь рік таким же буде.

Якщо в гості на Святвечір першою поріг будинку переступила жінка, вся жіноча частина родини в році, що наступив буде багато хворіти.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *