Багатовікова історія істинного квасу демонструє не тільки відмінний, освіжаючий смак, але і безсумнівну користь для організму. Особливо в спекотний літній день або при напруженій фізичній праці. Рецепти домашнього квасу часто включають дріжджі.
Рецепти домашнього квасу. Який буває квас?
Існує кілька основних різновидів домашнього квасу – хлібний (на житніх сухарях), окрошка (на солоді), плодовий (на фруктах), ягідний, молочний і медовий. Квас готують на дріжджах або без них, при цьому в нього можуть додавати молочні продукти, мед і прянощі.
На Україні великою популярністю користується домашній квас на чорносливі, в Білорусі люблять березовий квас, в Узбекистані квас готують з ірги і кизилу, а північні народи використовують для приготування цього напою ялівець, калину та глід. Різні продукти надають квасу пікантність і нові відтінки смаку – наприклад, квас з апельсинів і мандаринів відрізняється цитрусовими нотками, абрикоси і айва додають напою середньоазіатський колорит, а морквяний квас дуже корисний для здоров’я.
У кулінарних книгах можна зустріти і незвичайні рецепти домашнього квасу – квас з морської капусти, з конопель, бананів, рису, вівса, кінського каштана, топінамбура, імбиру і картоплі. Як то кажуть, всі види квасу хороші, вибирай на смак!
Напій бродить, «грає», відбувається активне ферментування. Ми п’ємо, тому, живий квас. Вчені встановили, що амінокислоти, що містяться в квасі, розріджують кров. Вона легко тече по судинах і клітини тіла отримують необхідний кисень і живлення. Більш того, правильно приготований квас продовжує «грати» і через пару днів стає сильним на смак.
Коли його вип’єш, та ще злегка підсолодженим, починається активне потовиділення. Що може і не дуже приємно, але абсолютно необхідно при теплових і фізичних навантаженнях. З потом очищаються глибинні шари шкіри. На квасі можна схуднути так, якби б це був чай для схуднення.
І всі ці твердження справедливі практично для всіх видів квасу.
Рецепти домашнього квасу. Секрети приготування
Незважаючи на різноманітність сортів магазинного квасу, іноді хочеться приготувати домашній напій за рецептами наших предків. Квас по-домашньому – це дуже смачно і корисно.
Якщо ви хочете приготувати смачний квас в домашніх умовах, але не знаєте, як це зробити, починайте з найпростіших рецептів. Класичний квас готується легко і просто – для цього слід залити житні сухарі гарячою водою і залишити їх на добу для бродіння, після чого добавити в хлібну рідину дріжджі і цукор і знову залишити квас на шість годин, прикривши каструлю тонким рушником.
Якщо ви любите напій з більш різким смаком, потримайте його в теплі трохи довше. Далі напій проціджують і ароматизують листям м’яти і чорної смородини, медом, хроном, родзинками і спеціями – в залежності від рецептури, смаків і уподобань членів сім’ї. Родзинки надають квасу додаткове бродіння і наповнює його бульбашками газу. Якщо ви готуєте сухарі в духовці, вони повинні бути золотистого кольору, оскільки підгорілі кірки додадуть квасу гіркуватий смак.
Рецепти домашнього квасу на висівках
У 3-х літрову банку всипати 1 склянку пшеничних висівок і залити крутим окропом до верху. Накрити кришкою, щоб не сильно випаровується, і дати охолонути настою до температури парного молока.
Тепер додати чайну ложку дріжджів і цукор за смаком. Квасу потрібно побродити в теплому місці.
Готовність визначається куштування. Хтось любить молодий квас, хтось більш міцний.
Квас на сухарях
З житнього хліба робляться сухарі. Найкраще підсушити в духовці. Або купити вже готові у вигляді крихти. В крайньому випадку можна наламати черствий житній хліб. «Бородинський» відмінно підійде.
На 3-літрову банку знадобиться 1 – 1,5 склянки сухарів. Залити окропом і остудити. Добавити 1 ст.л. дріжджів і третину склянки цукру.
Цей квас хороший з різними добавками. Наприклад, 0,5 ч.л. змеленої кави, або жменю родзинок.
Рецепти домашнього квасу бурякового
Рецепт №1
Частина буряків використовується цілком, частину нарізати на кружечки. Дрібні коренеплоди ретельно вимити і помістити в банку перемішуючи з часточками буряка. Зверху покласти окраєць житнього хліба. Залити гарячою водою і залишити в теплі на 2-3 дня. Буде активне бродіння.
Хліб акуратно прибрати. Квас щільно закрити і помістити в холодильник. Спочатку квас дуже терпкий, тому його краще розбавляти водою. У банку з квасом теж добавити необхідну кількість води. Всього буряковий квас можна розбавляти до 5 разів. Втім, буряк поступово буде освітлюватись, віддаючи сік, а квас стане дуже м’яким на смак.
Дуже добре підходить для борщу і в якості соку в лікувальному харчуванні.
Рецепт №2
Інгредіенти:
Буряк – 1 кг
Вода – 2 л
Цукор – 20 г
Чонрний хліб – 1 шматок
Часник – 1 часточка
сіль за смаком
Буряк помити, очистити і натерти на крупній тертці.
Покласти буряк в трилітрову банку і залити водою.
Добавити шматок чорного хліба, цукор і сіль.
Накрити банку марлею і поставити в тепле місце на 3-4 дні.
У майже готовий квас добавити часточку часнику.
Рецепти домашнього квасу з ячмінною «кавою»
У літр окропу всипати 2 – 3 ст.л. ячмінного кавового напою. Довести до кипіння. Коли охолоне традиційно добавляються дріжджі (1-2ч.л) і цукор за смаком. Ще для аромату в цей квас добавляють гілочку м’яти.
Гуща, на якій робиться квас називається закваскою. Її можна злити в банку і зберігати в холодильнику до наступного приготування. Тоді свіжих інгредієнтів добавляється вже менше. Можна також підлити квасний солод, який продається в магазинах. Тільки не замінюйте ним весь квас, щоб там не писали на етикетці. Кращий квас той, що приготований своїми руками – це живий квас.
Рецепти домашнього квасу мають безліч варіацій і в якості сировини використовуються різні компоненти. Часом, навіть складно уявити, що квас можна приготувати з березового соку, буряка, кави, яблучного соку.
Користь квасу із цикорію
Напій цей досить оригінальний, він володіє незвичайним смаком і ароматом, що відрізняє його від багатьох інших варіантів домашнього квасу. Квас з цикорію багатий вітамінами, корисними органічними кислотами, мінералами і корисними для мікрофлори кишечника бактеріями.
Напій надасть неоціненну користь при:
дисбактеріозі;
гастриті (тільки зі зниженою кислотністю);
ослаблення чоловічої потенції.
Готується напій досить швидко, і возитися з хлібною закваскою не доведеться. Це теж вигідно відрізняє квас з цикорію від інших його побратимів.
Рецепт № 1
Домашній напій за цим рецептом має приємну лимонну кислинку, що підсилює його тонізуючий і підбадьорливий ефект. Такий напій добре підходить в якості основи для окрошки.
Інгредієнти:
Вода – 5 літрів;
Порошок розчинного цикорію – 1,5 ст. ложок;
Дріжджі свіжі (пресовані) – 50 грамів;
Цукор – повна скелянка;
Половинка лимона.
У заздалегідь підготовлену емальовану каструлю вливаємо воду, вона повинна бути теплою (35 – 40 ° С). Туди добавляємо дріжджі, висипаємо цикорій і цукор. Все ретельно перемішуємо. Тепер лимон потрібно обшпарити окропом і нарізати дрібними шматочками. Шкірка з лимону не знімається, вона додасть готовому квасу додаткового смакового акценту.
Шматочки лимона помістити в марлевий мішечок і добре віджати його в квасне сусло. Після цього спробуйте рідину, якщо вона виявиться недостатньо кислою, можна добавити решту половинку лимона або всипати трохи лимонної кислоти. Бродити квас з цикорію з лимоном до готовності буде 3-4 години. Для цього накрийте каструлю і поставте її на сонце. Готовий напій розливаємо в пластикові пляшки і охолоджуємо.