Home / Кулінаріні рецепти / Рецепт на різдво. Підбірка різдвяних страв

Рецепт на різдво. Підбірка різдвяних страв

Коли новорічненькі свята закінчуються, багато хто задається новим питаннячком – а що приготувати на Різдво? У православній культурі існують різноманітні різдвяні страви, які прийнято готувати виключно напередодні цього світлого свята. Втім, саме по собі різдвяне меню у православних не таке суворе, як у католиків, тому в різних православних сім’ях готують абсолютно різні страви на Різдво. Далі пропонуємо рецепт на різдво.

Рецепт на різдво

Святенький вечір передує Різдву. На Святенький вечір готують і ставлять на столик дванадцять стравочок. А головненьке місце в цей вечір відводилося головненьким ритуальним стравам: калачам та куті. Приходу величезненьких свят у нас завжди передував піст. Їсти в цей деньочок давали тільки малесеньким діточкам.

Вечеря починається з магічної дії  – внесення в будиночок снопика пшенички або жита. До речі, колосочки пшенички символізують красу. Зараз сніпчик ставлять в куточку столика, колись його ставили на найпочесніше місце в хатинці – під іконами. Цей святковенький снопик називають “дідом”, “дідухом”, “колядою”, “колядником”. Прикрашена іграшечками ялиночка прийшла в наш побут значно пізніше. Столик посипали сіном, стелили скатертиночку, а в центрі столика  ставили блюдо з кутею та іншенькі стравочки.

Сім’я сідала за столик з першенькою зірочкою на небі – передвісницею народження сина Божого. Перед тим, як сідати за столик, сім’я дружненько читає “Отче наш”. А першенька колядочка, яку колядують за столиком в Святенький вечір, повинна бути “Бог предвічний”.

Під час вечері не можненько багатенько розмовляти, виходити з-за столика. Хлопчині і дівчині не можненько сидіти на кутиках столика, щоб не залишитися без подружньої парочки. Не можна, взявши ложечку в ручкки, знову класти її на столик, стравочки водичкою не запивають – тільки узварчиком. Поки трапеза не закінчиться – не можна виходити з-за столика, тим більше – з дому, щоб не впустити нечистеньку силу.

Від кожної стравочки вартенько покуштувати хоча б трішечки, щоб не було голоду. Але не можна вживати стравочки цілком – “щоб холодильничок не залишився порожненьким”.

Першенька вечірня зірочка сповіщає людям про велике чудо – народження сина Божого! Обов’язковенький атрибут різдвяненького столу як символ нетлінність і світленька – свічечка. Запалює її господар.

Після вечері, яка тривала 3-4 годинки, кутю та деякі іншенькі стравочки зі столика не прибирали, а залишали для духів померленьких предків, які, за віруванням, також приходили «на різдвяненьку кутю”.

Рецепт на різдво. Качечка з яблучками

Качечка, фарширована яблучками і запечена в духовочці, – класична різдвяна страва в багатьох сім’ях. Готується нескладно, правда, довгенько.

Інгредієнти:

качечка – 1 шт.

яблучка – 2 шт.

апельсинчики – 2 шт.

часничок – 1 головочка

оливкова (або рослинна) олійка – 30 г

спеції: базилік, майоран, підійдуть також набори готових приправок «для курочки».

сіль, чорний перчик.

Підготовка качечки до запікання: попередньо необхідненько помити птицю зовні і всередині, видалити нутрощі і тельбухи, просушити – дати водичці стекти або промокнути серветочками. Тельбухи можна використовувати в подальшому для начиночки.

Приготування маринаду: в глибокій чашці змішати оливкову олію, сіль, приправи і спеції по 1 чайненькій ложечці, видавити сік чверті апельсинчика, натерти на дрібній терочці 3/4 головки часничку, все перемішати і дати настоятися (10 хвилиночок).

Маринування качки: на просушену качечку – всередину і зовні – нанести маринад, повністю покривши ним птицю.

Начиночку приготувати так: часничок, що залишився нарізати пластинками, тельбухи нарізати на маленькі шматочки, вимиті яблучка очистити від шкірочки, розрізати на четвертиночки, вирізати серцевини і нарізати невеличкими кубичками. Все змішати, злегка збризнути соком лимончика, посипати базиліком, майораном і спеціями. Знову перемішати.

Фарширування качки: набивати качечку необхідненько відразу всієї начиночкою. Начинена качечка «здується», її можна або зашити ниточками, або скріпити отвір сірничками, зубочисточками. Після цього качечку загорнути в пакет, залишити маринуватися на 2-3 годиночки.

Запікання качки: викласти на деко фольгу, враховуючи, що її має вистачити на обертання птиці. Апельсинчики нарізати кільцями, покласти кілька під качечку і на неї. Загорнути качечку в фольгу – ретельненько, щоб не було отворів для витікання жиру. Помістити деко з качечкою в попередньо розігріту духовочку.

Запікати на максимальній температурі протягом 30 хвилиночок, потім зменшити нагрів на половину і запікати близько 2,5 годиночок, можливо, знадобиться більше часу, залежить від особливостей плити. Після закінчення даного часу качечку розгорнути зверху і запікати без фольги, поливаючи періодично жиром, що скупчився на деко – до утворення золотистої скориночки. Готовеньку качечку викласти на блюдо, прикрасити і тут же подавати на стіл! Начинка подається бажаючим – при обробленні качечки.

Рецепт на різдво. Кутя з пшенички

0,5 л пшенички, 2 скляночки маку, 2 скляночки волоських горішків, 1 скляночка меду, родзиночки.

Пшеничку замочити на ніч у водичці, вранці промити, залити 1 л водички і варити на малесенькому вогнику, поки водичка не випарується, а кутя не розм’якне. Якщо водичка випаровується надто швиденько, потрібненько долити кип’яченої водички кімнатненької температурки. Відварену кутю поставити в тепленьке місце на 2-3 годинки.

Мак ретельненько промити, залити 1 л водички і варити на малесенькому вогнику, поки водичка не випарується, остудити і розтерти в макітрі до біленького кольору (або перемолоти на млинку для маку). Горіхи порубати, родзиночки замочити у водичці і промити. Ретельно перемішати кутю, мак, горішки, мед, родзиночки. Якщо хтось любить негусту кутю, добавте трохи кип’ячененької водички або узварчику.

Рецепт на різдво. Кутя з рису

1 скляночку рису, 2 скляночки водички, 100 г родзиночок, 100 г кураги, 100 г чорносливу, 100 г меду, по дрібці солі і корички.

Рис промити кілька разочків, залити водичкою, довести до кипіннячка і варити на малесенькому вогнику до готовності, остудити. Повинен бути дуже розсипчастеньким. Курагу, чорнослив і родзиночки залити окрочиком (кожен вид сухофруктиків окременько) і залишити на 5-7 хв., Потім відцідити і остудити. Курагу і чорнослив порізати соломочкою. Змішати сухофруктики, мед і рис. Зверху посипати щіпкою кориці.

Рецепт на різдво. Узварчик

Сушені груші, яблучка, сливочи, родзинки ретельненько вимити і покласти в кипляченьку водичку. Варити 15 хвилиночок, заправити медом або цукриком, довести до кипіннячка і дати настоятися в холодненькому місці протягом декількох годиночок. Можна добавити трохи лимонного соку.

Рецепт на різдво. Варенички з капусточкою і гречкою

0,5 л гречечки підварити в 1,5 л підсоленої гаряченької водички (але щоб гречка повністю не була зварена). Коли водичка википить, поставити каструльку в духовочку, щоб гречка підпеклась до червонуватенького кольору. Приблизно таку ж кількість квашеної капусточки промити під холодненькою водичкою, віджати і нарізати. Добавити до капусточки підсмажену на олії цибульку і гречку, перемішати.

Для тіста: 3 скляночки пшеничного борошна, 1 скляночка водички, 2-3 столовеньких ложечки соняшникової олійки, 1/2 чайненької ложечки соди; сіль за смачком. Замісити пухкеньке тісто. Розкачати його на столі і скляночкою або невеликою чашкою вирізати кружальця.

Підлива: 200 г грибочків відварити, що не відціджувати, підсолити, добавити 3 столової ложечки панірованої (підсмаженої на сковороді без нічого) муки і вимісити.

Рецепт на різдво. Голубці з грибочками

Голубці далеко не така склад ненька страва, як може здатися. Вам знадобляться такі інгредієнтики:

1 головка капусточки,

800 грамів свіженьких або свіжоморожених грибочків (еквівалентик – 100 грамів сухих грибочків),

1 скляночку відвареного розсипчастенького рису,

1 невеличка цибулиночка,

2 столовенькі ложечки з гіркою томатненької пасти,

1 лавровенький лист,

2 горошини запашненького перчику,

5 столових ложечок рослинної олії,

водичка,

сіль.

Вважається, що для голубчиків ідеальненько підходить плоска капусточка, а не округленької формочки: вона більш рихленька за структурою, її листя кращенько відокремлюються і більш еластичненькі.

Капусту проваріть 3-4 хвилиночки, обсушити. Жорсткі прожилки підріжте, листочки прокатати качалкою – так вони стануть м’якшими і більш слухняними.

Грибочки відварити до готовності, дрібно наріжте. Цибульку також дрібно накришити і разом з грибочками обсмажте на 3 столових ложечках рослинної олії. Змішайте з рисиком, посоліть за смачком.

У кожен листочок загорніть 2-3 ложечки начиночки, скачайте голубчики і обсмажте їх по декілька хвилиночок з кожної сторіночки на іншій олії. Викладіть в чавунець або каструльку з товстуватим дном.

Томатненьку пасту розведіть окропчиком, залийте голубці, так щоб водичка займала 2/3 об’єму  голубчиків в каструльці, покладіть прянощі і тушкуйте на слабенькому вогнику.

Якщо любите, щоб капусточка зовсім розпарилася тушкуйте 1,5-2 годиночки. Якщо капусточа досить ніжненька і вам подобається її смачок – тушкуйте годинку.

Рецепт на різдво. Оселедець по-ужгородськи

Батьківщиною цієї смачної страви є західна Україна. Приготуйте його на Святий вечір:

1 жирний слабосолоний оселедець,

2 середніх солоденьких яблучка,

3/4 скляночки ядер волоських горішків,

1 дрібна цибулинка,

по 4 столових ложечки лимонного соку і рафінованенької соняшникової олійки,

1 столовенька ложечка меду,

1 чайна ложечка гірчиці,

0,25 чайненької ложечки меленого кмину.

У оселедця відріжте голову і плавнички, видаліть шкірочку, розберіть на філе без кісточок і наріжте невеличкими шматочками. Цибульку розділіть навпіл, одну половину наріжте тонкими півкільцями.

1 яблучко почистіть, наріжте тоненькими часточками, змішайте з цибулькою і оселедцем. Друге яблучко також почистіть від шкірочки і насіннячка, викладіть в блендер, добавте другу половину цибулиночки, горішки, лимонний сік, олію, гірчицю, мед і кмин, збийте в однорідненький соус. Полийте оселедець соусиком, виставте на холод на кілька годиночок перед подачею.

Квасолю заздалегідь залийте холодненькою водичкою і залиште на 6-8 годиночок. Промийте, залийте свіженькою водичкою і відваріть до готовності. Цибульку дрібненько наріжте, капусточку відіжміть від розсолу.

Розігрійте олію на сковороді, викладіть цибульку і капусточку, добавте лавровий листочок, перчик і кмин, тушкуйте кілька хвилиночок, приправте цукром і залиште варитися на слабенькому вогні на 7-8 хвилиночок.

З готової квасолі зцідіть водичку, квасоля злегка зітріть товкачем, перемішайте з капусточкою і продовжуйте варити. Чорнослив поріжте смужечками, добавте до квасольки з капусточкою, протушкувати разом кілька хвилиночок, доведіть до смаку сіллю.

Рецепт на різдво імбирного печива

Один з головних тематичних інгредієнтів – імбир – не тільки смачненький, але і корисненький. Крім чудовеньких смакових якостей, цей корінець має ще й пряме медичне призначення. Ця спеція була дуже дорога, і придбати її могли тільки заможні люди. Але з часом, коли почався розвиток мореплавання, імбир став доступним для всіх.

Традиція подавати імбирне печиво

Ще з часів тамплієрів і хрестових релігійних походів це печиво набуло такої популярності. Його почали готувати в переддень Різдва, наповнюючи вулиці ароматами солодкої імбирної випічки. Навіть базари на Різдво стали називати «імбирними». Імбирне печиво стало прямим передвісником різдвяних свят. Як приготувати імбирненьке печиво, першими придумали монахи з Англії ще в IХ столітті.

Використавши імбир в своєму тісті, вони спекли  смачне печиво, яке виліпили у формі янголят. Після того як печиво оцінив весь монастир, його почали пекти до Різдва, прикрашати ним ялиночку і подавати до святкового столу. Але тільки в ХIХ столітті стали перетворювати імбирні печива, рецепт на різдво , яких винайшов монах, у всілякі фігурки і навіть вибудовувати з них невеликі пряникові будиночки. Рецепт на різдво імбирного печива, який ми вам пропонуємо, смачний, цікавий і зовсім не складний.

Вам знадобляться наступненькі інгредієнти для цієї чудової страви.

200 г борошна;

1,5 чайні ложечки соди;

1 яйце;

2 чайненькі ложечки меленого імбирчику;

1 чайна ложечка меленої кориці;

по 1 чайній ложці кардамону і гвоздики;

100 г масла вершковенького;

100 г цукрику;

3 чайні ложечки рідкого меду (можна будь-який іншенький сироп).

Чим прикрасити імбирненьке печиво? Для цього нам потрібно буде зробити глазур. Збиваємо білки двох яєць, поступово добавляючи туди  0,5 скляночки цукрової пудри. Коли вона цілком розчиниться, добавте лимонний сік, але не переборщіть, щоб глазур не вийшла надто кисленькою.  Щоб  зробити кольорову глазур, то добавте до одержаної маси харчовий барвник будь-якенького кольору або ж ягідні соки.

Для початку вам необхідно змішати гвоздичний порошок і подрібнений кардамон. Сюди ж всипаємо попередньо перемелений імбир. Добавивши соду, все ретельно перемішуємо, вводячи в суміш борошно. Використовуйте іншу ємність, щоб перетерти цукор з маслом. Коли цукор досить змішається, добавляєте тепленький мед або сироп і яйця. Гарненько збивши, добавляємо в цю масу суху суміш з прянощів і борошна. Зверніть увагу, що ваше тісто стане коричневеньким. Міцно замісивши його, охолодіть в холодильничку приблизно 2 годинки. Після того коли воно підмерзне, вам буде легко розкачати імбирне тісто і зробити з нього необхідненькі фігурки.

Візьміть до уваги, що тісто може розвалитися, якщо з ним неакуратно поводитися. Тому скористайтеся лопаткою, щоб відправити печиво в духовку. Для цього помістіть їх на деко, змастивши маслом. Попередньо розігрійте духовочку до 180 градусів. Будьте дуже уважні! Цьому печиву  достатньо  5 хвилиночок для готовності. Як тільки імбирне печиво стане коричневим, тут же виймайте. Після прикрашаємо глазур’ю і подаємо до столу.

Рецепт на різдво. Колядочки на різдво

склад:

2 скляночки борошна або житненького, або навпіл з пшеничним

1 скляночка будь-якенької рідини – водичка, кефірчик, кисленьке молочко, сметанка

сіль – щіпочка

Замісити тістечко і дати йому постояти півгодинки. Нарізати тістечко на шматочки і розкачати коржики. Покласти всерединку начиночку і надати колядочкам будь-якеньку формочку – кругленьку, овальненьку, трикутненьку. Випікати при температурі 200 градусиків. Готові колядочки змастити розтоплененьким маслом.

Картопляненька начиночка

склад:

1 кг картопельки

50 г масла вершковенького

яйце

сіль

Картопельку відварити, потовкти, добавити в неї сіль, яйце, масло і збити до кремоподібненького стану.

Морквяна начиночка

склад:

3-4 середніньких морквиночки

1 ложечка чайненька цукру

1 чайненька ложечка вершкового масла

сік лимончика, сіль – за смаком

Морквиночку натерти на тертці, добавити 3 столових ложечки воджички, вершкове ньке масло, сіль, цукрик, сік лимончика і тушкувати в каструльці, періодично помішуючи.

Сирна начиночка

склад:

200 г сирку

2 жовточки

2 столових ложечки цукрику

сіль – за смаком

Сир збити з цукриком, сіллю і жовточками до однорідненької маси.

Грибна начиночка для колядочок

склад:

1 кг свіженьких грибочків

1 скляночка сметаночки

2 столових ложечки масла вершковенького

1 головка ріпчастенької цибульки

зелень кропчику або петрушечки

Приготування: грибочки відварити, обсмажити на сковородочці в маслі. Окременько обсмажити нарізану півкільцями цибульку і добавити її в грибочки. Туди ж вилити сметанку, посолити і тушкувати 20 хвилиночок під кришечкою. Охолодити і добавити нарізану зелень.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *