Home / Дозвілля / Привітання з Василем та способи ворожіння. Підбірка

Привітання з Василем та способи ворожіння. Підбірка

14 січня – за народним календарем у словян це День Василія. Це перший день нового року за юліанським календарем, початок Страшних вечорів. Саме в цей день ходили посівати по домівках. Про привітання з Василем  піде мова далі.

Привітання з Василем. Історія і традиції святкування Старого Нового року

Щороку після веселого Нового року всі зустрічають Старий Новий рік, тобто Новий рік за старим стилем. Відбувається це в ніч з 13 на 14 січня. Святкування Старого Нового року вперше з’явилося після введення нового літочислення в 1918 році.

Давним-давно, до 1918 року, це було 1 січня і Новий рік, а також цей день мав назву День Святого Василія, а вечір 31 грудня, який зараз доводитися на 13 січня, був вечером Василія. Зараз же в цей день святкується свято Маланки.

Традиційно в старовину в новорічну ніч відзначали багатий Василів вечір. Щедро і багато накривали стіл, тому як Василій Великий вважався покровителем свинарів. Тому на столі завжди було безліч страв зі свинини. День Василія  ділив Святки на дві половини, «святими» були вечори 7-14 січня, «страшними» – 14-19.

Народився Василь Великий в м Кесарія в Каппадокійської провінції Римської імперії в сім’ї освічених і багатих людей. Отримав гарну домашню освіту, а потім вивчав різні науки в Афінах, Єгипті, Месопотамії, Палестині і Сирії. Подорожуючи по світу, він зустрічався з багатьма знаменитими християнами-подвижниками.

 Остаточно вирішивши присвятити себе християнському служінню, Василь прийняв хрещення від патріарха Єрусалимського Максима ІІІ в річці Йордан. Під час обряду сталося диво: з ясного неба в річку вдарила блискавка, з якої вилетів голуб і почав плескатися у воді, а потім зник в небесах.

Після обрання архієпископом Кесарійським, Василь в пам’ять про Боже благословення помістив золотого голуба над святим престолом у церкві. За легендою, коли Святий Василій служив літургію, цей голуб тричі розмахував крилами.

 Василь зробив багато праведних справ, за які ще за життя був названий Великим. Він є автором ряду богословських праць, в тому числі зводу правил чернечого гуртожитку, де вперше відзначається висока місіонерська місія богопосвячених осіб за межами обителей.

За життя Василь Великий зробив з Божого благословення безліч чудес для затвердження людей у вірі в Христа. Він став великим учителем Церкви.

Існує також безліч народних прикмет на 14 січня:

 • Якщо небо ясне і зоряне – буде багатий урожай ягід;
 • Не можна вимовляти число «тринадцять» – це поганий знак;
 • Винести сміття в ніч з 13-го на 14-е січня – винести з дому щастя і благополуччя;
 • Тиха ясна ніч на старий Новий рік – до удачі і щастя в новому році;
 • Якщо новорічна ніч буде морозною і кожне дерево покриється інеєм – майбутній рік обіцяє бути багатим на зернові культури;
 • Випав сніг в ніч на старий Новий рік – до щасливої події в новому році;
 • Холодно, але без опадів – до нестачі грибів;
 • Хуртовина на старий Новий рік – до великого врожаю горіхів;
 • Зоряна ніч – до ягідного врожаю;
 • Якщо зірки будуть світити незвично яскраво – майбутній рік обіцяє взимку бути морозним, а влітку дуже жарким;
 • Вітер, що дме з півдня, – рік буде спекотним;
 • Із заходу – майбутній рік буде багатий рибою і молоком;
 • Зі сходу – до великої кількості фруктів.

Садівникам на Святого Василія рекомендується струснути плодові дерева, так як Василій Великий вважається зберігачем садів від різного роду шкідників. Вранці можна пройти по саду з давньою змовою:

Як обтрушую я (своє ім’я) білий пухнастий сніг, так обтрусить хробака-гада всякого по весні Святий Василій!

Свято Святого Василя Великого доводиться на восьмий день різдвяних свят, в самий розпал святочних ворожінь.

Є навіть народна приказка на цю тему:

“Загадає дівчина червона під Василя – все збудеться, а що збудеться – не промайне!”

За народним повір’ям або як показано у фільмі “Ніч перед Різдвом”, на вечір-Василія відьми крадуть місяць з небес, але все одно не можуть зупинити поступово наростаючий день,  вкорочують довгу зимову ніч.

14 січня рано-вранці в старовину варили Василеву кашу і стежили за тим, як вона готується. Господиня топила піч, ставила на стіл крупу і воду. В цей час вся сім’я сиділа за столом ні до чого не торкаючись. Тому кашу ставили в піч і чекали, коли вона дозріє.

Якщо каша полізе з каструлі – біда буде всьому будинку. Поганою прикметою вважалося, якщо трісне горщик або каструля, в якій готується каша.

Якщо каша вдалася – її повністю з’їдали. Якщо ж збулася котрась із поганих прикмет – кашу викидали разом з горщиком або каструлею (бажано в ополонку, якщо така була поблизу).

Зараз на день Василія варять багату кутю і накривають багатий стіл, тому як вечеря на свят-вечір називається пісною або бідною, в зв’язку з ще не закінченим постом. І святкують в повній мірі наступаючий Новий рік і всі святки.

На день Василія діти, молоді хлопці та дівчата ходили по домівках, випрошуючи пироги зі свининою, а також все інше, чим пригостять привітні господарі. Все випрошене збиралося в козуб і з’їдали після вдалого походу.

Вони розкидали в кімнатах овес, що означало хороший урожай, співаючи засевальние пісні і закликаючи урожай, достаток і щастя в дім до господарів. За це їх пригощали солодощами і спеціально спеченими фігурками тварин, неодмінно наливаючи медовуху і пропонуючи на закуску м’ясну смакоту.

У наші ж дні молоді хлопці та дівчата з ранку посівають на Старий Новий рік, бажаючи господарям багатого врожаю і хорошого життя, а господарі дають їм взамін за це частування. Посівають як правило пшеницею, рідше рисом або пшоном.

Дівчата ж 13 січня на Маланку ходять ряджені по домівках і співають Щедрі пісні, в яких бажають господарям будинку щедрого врожаю, за що щедрі господарі дають їм щедру данину.

День Василія – це свято на честь святого Василя Кесарійського. Святого на Русі дуже любили, а свято ставили в один ряд з Різдвом і Хрещенням. Хоча, за повір’ями, після 14 січня на землю приходять цілі полчища нечисті, сама дата відзначалася шумно і весело.

На стіл обов’язково ставилося засмажене цілком порося, покуштувати якого збиралася вся родина. Під час цієї багатої трапези кожен звертався до святого Василія з проханням про родючість землі і плодючість  домашніх тварин.

Не обходився день Василія і без дівочих ворожінь на судженого. А той, хто хотів забезпечити собі безбідне життя, повинен був весь день тримати в будинку певний запас готівки, але нікому не давати в борг, щоб з грошима не передати своє благополуччя.

Ворожіння на горосі. Потрібно взяти жменю гороху або квасолі і висипати в миску, а потім перекладати по одній горошині в інший посуд, примовляючи: «Вийду заміж (одна горошина) – не вийду заміж (друга горошина)». На якій горошині перша миска спорожніє, так тому і бути.

Ворожіння на ім’я судженого. Опівночі на старий Новий рік потрібно вийти на перехрестя і запитати ім’я у першого чоловіка, якого зустрінете. Можливо, таке ж ім’я буде і у майбутнього чоловіка.

Ворожіння на чашці з водою. На день  Василія (Старий новий рік)  потрібно покласти кільце в чашку з водою і виставити на мороз. Якщо вода замерзне гладко, в цьому році заміжжя не світить, а якщо будуть горбки, це потенційні женихи.

З обручкою на бажання. Для цього ворожіння необхідна гладка і рівна обручка без будь-яких прикрас і каменів. Також для ворожіння знадобиться вода, свічка і склянка з рівним днищем. Кільце необхідно покласти в склянку, наповнену водою.

Потім потрібно запалити свічку і поставити її біля склянки з лівого боку. Далі рівно о 12:00 ночі необхідно пильно вдивитися в кільце, при цьому подумати про своє бажання. При тривалому розгляданні кільця вода в склянці помутніє і почнуть з’являтися різні образи.

Ці обриси дадуть відповідь на питання про здійснення задуманого. Головне в цьому ворожінні – це не тільки виконання всіх вимог обряду, але також і наявність фантазії і гарної уяви.

Також існує ще один варіант ворожіння з кільцем. Для цього дівчина повинна кинути кільце на підлогу, і якщо воно покотиться в бік дверей, то їй належить швидке заміжжя. Якщо ж таким чином вирішив поворожити чоловік, і кільце у нього також вказало на двері, то це означає, що йому належить відправитися в тривале відрядження або піти з дому.

На майбутнє за допомогою вареників. Оскільки однією з традиційних страв, що готуються на старий Новий рік, були вареники, то вони також стали об’єктами для ворожіння. Традиційно господині на Русі готували вареники з картоплею, але в деякі з них клали начинку у вигляді сюрпризу.

Суть ворожіння полягає в тому, щоб кожну людину, пригостити вареником та дізнатися, що його чекає в майбутньому році. При ворожінні пробують перший-ліпший вареник.

Передбачення по вареників:

 • квасоля – до доходу;
 • хліб – той, що ворожить в наступному році не буде обділений ні в їжі, ні в одязі;
 • кільце – до швидкого весіллі;
 • гудзик – в наступному році буде балувати себе обновками;
 • зелень петрушки або кропу – до хорошого здоров’я;
 • чорні нитки – в наступному році відпустка не віщує тривалих подорожей;
 • білі нитки – обіцяють проведення відпустки за кордоном;
 • монетка – до багатства і достатку;
 • лавровий лист – віщує удачу і успіх (як в кар’єрі, так і в усіх інших справах).

Привітання з Василем. Смс- привітання

В день Василія від душі бажаю благодаті в будинку і достатку, миру в родині і любові, щедрих посівань і смачних пирогів, достатку на столі і доброти в душі, незгасаючої надії і безсумнівного щастя, хороших людей на шляху і світлої удачі.

***

Прийміть привітання з Василем.  Від душі бажаю славної радості і щирого кохання, життя без метушні і печалі, нестримного успіху і везіння, світлого щастя і доброго натхнення. Нехай будинок заповнить благо і веселощі, нехай все погане з двору понесе хуртовиною.

***

В день Василія від щирого серця бажаю щедрих подарунків і веселих привітань, смачного столу і добрих гостей, радісних миттєвостей і щасливих звершень, достатку в домі і благополуччя, великого кохання та удачі.

***

Ось і настав день Василія! Готуйте колядки в риму, сумки розміром з мішок і вперед по дворах з піснями і жартами! Бажаю всім хороших гостинців, чудового настрою, сміху, радості, посмішок і барвистих подій! Нехай казково яскраві враження наситяться прекрасними історіями весь наступний рік! Всім добра!

***

День Василія сьогодні на дворі,

Ворожити, не соромтеся.

Дізнатися допоможе він вам про долю.

Зі страхами своїми розпрощайтеся.

Нехай вам добро і щастя наворожить

День Василія, чарівний і морозний.

Нехай забере він гіркоту всіх образ,

Нехай світять дороговказні вам зірки.

***

В день Василія ви не ловіть гав,

А про погоду примічали.

Якщо небо зорями сяє,

Знати, урожай рік обіцяє.

І про долю свою ворожіть,

Чого хочете  дізнайтеся.

Нехай напророчать вам ворожіння

Про виконання всіх бажань.

***

Накривайте щедрий стіл,

День Василія до нас прийшов.

Будемо дружно відзначати,

А потім почнемо ворожити.

Напророкував собі дружно

Все чого нам в житті потрібно.

Нехай збуваються ворожіння,

Виконуються бажання.

***

День Василія сьогодні настав

І святки навпіл він розділив.

Святі вечори залишилися в минулому,

Ворожіння про світле і хороше.

Щоб збувалося все, що наворожили,

Щоб добро і щастя очікували,

Накрийте щедрий стіл, гостей кличте

І буде вам все те, що захочете.

***

У день Василя Святого

Привітання отримуй!

Розставляй на стіл тарілки

Так гостей клич на чай!

Перед чаєм – так по стопці,

Для друзів ти не шкодуй,

Нехай добро прийде і радість,

Життя хай буде веселішим!

***

Ось прийшов Святий Василій,

Нам морозцем підніс,

Люди грубки затопили,

Бережи, любий, ніс!

Шубку, валянки і шапку,

Рукавички одягай,

Серце ж добрими побажаннями

Ти відкритим залишай!

***

Кожне зимове свято,

Повне чудес і чарівництва,

Відзначили Новий рік,

День Василія зустрічати пора.

Бажаємо вам удачі, щастя їм кохання,

Нехай в дійсність перетворяться солодкі сни,

Щоб стороною йшли біди і печалі,

Щоб друзі вас частіше відвідували.

***

На день Василія,

Ніч чарівна, не проста,

Приходить казка в кожен будинок,

І всі бажання виконує.

Дівчата, ворожіть на здоров’я,

Будьте оточені турботою і любов’ю,

Ми вам бажаємо в новому році,

Щоб хуртовини замели всі біди.

***

Свято на порозі, відкрий ширше двері,

В чудеса обов’язково повір,

День Василія свято давнє і велике,

Багато чудес і радості він несе з собою.

У будинку передноворічна метушня,

Побільше вам усмішок, сміху і добра,

Будьте щасливі у всьому, завжди,

Шлях нехай висвітлює яскрава зірка.

  ***

Прийміть щирі привітання з Василем,

Удача хай переслідує, як тінь,

Всіх благ бажаємо вам, витримки, терпіння.

Нехай білосніжна зима,

Обсипле вас добром,

Ряджені, весела юрба,

Нехай неодмінно відвідає ваш будинок.

***

День Василя – прекрасне свято,

Хочемо вам побажати щастя і кохання,

Заметіль нехай замітає всі негоди,

Будьте завжди під крильцем у долі.

Удачі нехай буде багато-багато,

Жити радісно і довго,

Бажаємо грошей вам не злічити,

Ніколи не сумувати.

***

День Василія сьогодні будемо відзначати,

Хочемо всім радості і щастя побажати,

Будьте впевнені в собі завжди,

Благополуччя вам у всьому, добра.

Достатку вам бажаємо, гри, везіння,

Нехай відмінним буде настрій,

В гармонії з любов’ю живіть,

Одне одного поважайте і цінуйте.

  ***

Сніжинки завели свій веселий хоровод,

День Василія – це Старий Новий рік,

Привітання прийміть від щирого серця,

Нехай світло зелене на вашому горить шляху.

Нехай везіння завжди,

Вас не покидають,

Всіх благ вам, радості, добра,

Щастя хай вас оточує.

  ***

На день Василія сніг йде,

Зима заводить святковий хоровод,

Передноворічна метушня,

Всіх влаштовує сповна.

Нехай щастить вам цілий рік,

Щастя хай до вас в будинок прийде,

Бажаємо вам миру, благополуччя,

Нехай буде багато щасливих випадків.

***

Ти Василь у нас боєць,

І в роботі молодець!

Люблять всі тебе дівчата,

Липнуть всі, немов та м’ята,

Ти в нас гордий, не здаєшся,

На любов не піддаєшся!

Хай завжди тобі везе,

І в житті буде усе!

***

Нехай у день твого святого,

Ангел сил додасть до всього,

Щоб життя не було сірим,

Хай додасть наснаги й віри,

Перемог на кожнім кроці,

Досягати без вагання,

З днем ангела Василя,

Прийми привітання!

***

З Василем Щедрим хочу я привітати,

І день цей дуже, звичайно, прославити.

Бажаю рясних столів я, багатих,

Гостей, щоб зустрічали радо, завзято.

Зваріть ви каші, пиріг спечіть,

Слова розучіть, по хатах ви разом йдіть.

В одяг красивий ви нарядіться,

Щоб рік був багатим, потім переконайтеся.

Щасливим хай буде день Василія,

Від нас приймайте скоріше привітання.

Check Also

Медовий Спас у 2020 році. Традиції, обряди та ворожіння

У серпні традиційно відзначаються три Спаса – Медовий, Яблучний і Горіховий. Це церковні свята, які …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *