14 січня – за народним календарем у словян це День Василія. Це перший день нового року за юліанським календарем, початок Страшних вечорів. Саме в цей день ходили посівати по домівках. Про привітання з Василем піде мова далі.
Привітання з Василем. Історія і традиції святкування Старого Нового року
Щороку після веселого Нового року всі зустрічають Старий Новий рік, тобто Новий рік за старим стилем. Відбувається це в ніч з 13 на 14 січня. Святкування Старого Нового року вперше з’явилося після введення нового літочислення в 1918 році.
Давним-давно, до 1918 року, це було 1 січня і Новий рік, а також цей день мав назву День Святого Василія, а вечір 31 грудня, який зараз доводитися на 13 січня, був вечером Василія. Зараз же в цей день святкується свято Маланки.
Традиційно в старовину в новорічну ніч відзначали багатий Василів вечір. Щедро і багато накривали стіл, тому як Василій Великий вважався покровителем свинарів. Тому на столі завжди було безліч страв зі свинини. День Василія ділив Святки на дві половини, «святими» були вечори 7-14 січня, «страшними» – 14-19.
Народився Василь Великий в м Кесарія в Каппадокійської провінції Римської імперії в сім’ї освічених і багатих людей. Отримав гарну домашню освіту, а потім вивчав різні науки в Афінах, Єгипті, Месопотамії, Палестині і Сирії. Подорожуючи по світу, він зустрічався з багатьма знаменитими християнами-подвижниками.
Остаточно вирішивши присвятити себе християнському служінню, Василь прийняв хрещення від патріарха Єрусалимського Максима ІІІ в річці Йордан. Під час обряду сталося диво: з ясного неба в річку вдарила блискавка, з якої вилетів голуб і почав плескатися у воді, а потім зник в небесах.
Після обрання архієпископом Кесарійським, Василь в пам’ять про Боже благословення помістив золотого голуба над святим престолом у церкві. За легендою, коли Святий Василій служив літургію, цей голуб тричі розмахував крилами.
Василь зробив багато праведних справ, за які ще за життя був названий Великим. Він є автором ряду богословських праць, в тому числі зводу правил чернечого гуртожитку, де вперше відзначається висока місіонерська місія богопосвячених осіб за межами обителей.
За життя Василь Великий зробив з Божого благословення безліч чудес для затвердження людей у вірі в Христа. Він став великим учителем Церкви.
Існує також безліч народних прикмет на 14 січня:
- Якщо небо ясне і зоряне – буде багатий урожай ягід;
- Не можна вимовляти число «тринадцять» – це поганий знак;
- Винести сміття в ніч з 13-го на 14-е січня – винести з дому щастя і благополуччя;
- Тиха ясна ніч на старий Новий рік – до удачі і щастя в новому році;
- Якщо новорічна ніч буде морозною і кожне дерево покриється інеєм – майбутній рік обіцяє бути багатим на зернові культури;
- Випав сніг в ніч на старий Новий рік – до щасливої події в новому році;
- Холодно, але без опадів – до нестачі грибів;
- Хуртовина на старий Новий рік – до великого врожаю горіхів;
- Зоряна ніч – до ягідного врожаю;
- Якщо зірки будуть світити незвично яскраво – майбутній рік обіцяє взимку бути морозним, а влітку дуже жарким;
- Вітер, що дме з півдня, – рік буде спекотним;
- Із заходу – майбутній рік буде багатий рибою і молоком;
- Зі сходу – до великої кількості фруктів.
Садівникам на Святого Василія рекомендується струснути плодові дерева, так як Василій Великий вважається зберігачем садів від різного роду шкідників. Вранці можна пройти по саду з давньою змовою:
Як обтрушую я (своє ім’я) білий пухнастий сніг, так обтрусить хробака-гада всякого по весні Святий Василій!
Свято Святого Василя Великого доводиться на восьмий день різдвяних свят, в самий розпал святочних ворожінь.
Є навіть народна приказка на цю тему:
“Загадає дівчина червона під Василя – все збудеться, а що збудеться – не промайне!”
За народним повір’ям або як показано у фільмі “Ніч перед Різдвом”, на вечір-Василія відьми крадуть місяць з небес, але все одно не можуть зупинити поступово наростаючий день, вкорочують довгу зимову ніч.
14 січня рано-вранці в старовину варили Василеву кашу і стежили за тим, як вона готується. Господиня топила піч, ставила на стіл крупу і воду. В цей час вся сім’я сиділа за столом ні до чого не торкаючись. Тому кашу ставили в піч і чекали, коли вона дозріє.
Якщо каша полізе з каструлі – біда буде всьому будинку. Поганою прикметою вважалося, якщо трісне горщик або каструля, в якій готується каша.
Якщо каша вдалася – її повністю з’їдали. Якщо ж збулася котрась із поганих прикмет – кашу викидали разом з горщиком або каструлею (бажано в ополонку, якщо така була поблизу).
Зараз на день Василія варять багату кутю і накривають багатий стіл, тому як вечеря на свят-вечір називається пісною або бідною, в зв’язку з ще не закінченим постом. І святкують в повній мірі наступаючий Новий рік і всі святки.
На день Василія діти, молоді хлопці та дівчата ходили по домівках, випрошуючи пироги зі свининою, а також все інше, чим пригостять привітні господарі. Все випрошене збиралося в козуб і з’їдали після вдалого походу.
Вони розкидали в кімнатах овес, що означало хороший урожай, співаючи засевальние пісні і закликаючи урожай, достаток і щастя в дім до господарів. За це їх пригощали солодощами і спеціально спеченими фігурками тварин, неодмінно наливаючи медовуху і пропонуючи на закуску м’ясну смакоту.
У наші ж дні молоді хлопці та дівчата з ранку посівають на Старий Новий рік, бажаючи господарям багатого врожаю і хорошого життя, а господарі дають їм взамін за це частування. Посівають як правило пшеницею, рідше рисом або пшоном.
Дівчата ж 13 січня на Маланку ходять ряджені по домівках і співають Щедрі пісні, в яких бажають господарям будинку щедрого врожаю, за що щедрі господарі дають їм щедру данину.
День Василія – це свято на честь святого Василя Кесарійського. Святого на Русі дуже любили, а свято ставили в один ряд з Різдвом і Хрещенням. Хоча, за повір’ями, після 14 січня на землю приходять цілі полчища нечисті, сама дата відзначалася шумно і весело.
На стіл обов’язково ставилося засмажене цілком порося, покуштувати якого збиралася вся родина. Під час цієї багатої трапези кожен звертався до святого Василія з проханням про родючість землі і плодючість домашніх тварин.
Не обходився день Василія і без дівочих ворожінь на судженого. А той, хто хотів забезпечити собі безбідне життя, повинен був весь день тримати в будинку певний запас готівки, але нікому не давати в борг, щоб з грошима не передати своє благополуччя.
Ворожіння на горосі. Потрібно взяти жменю гороху або квасолі і висипати в миску, а потім перекладати по одній горошині в інший посуд, примовляючи: «Вийду заміж (одна горошина) – не вийду заміж (друга горошина)». На якій горошині перша миска спорожніє, так тому і бути.
Ворожіння на ім’я судженого. Опівночі на старий Новий рік потрібно вийти на перехрестя і запитати ім’я у першого чоловіка, якого зустрінете. Можливо, таке ж ім’я буде і у майбутнього чоловіка.
Ворожіння на чашці з водою. На день Василія (Старий новий рік) потрібно покласти кільце в чашку з водою і виставити на мороз. Якщо вода замерзне гладко, в цьому році заміжжя не світить, а якщо будуть горбки, це потенційні женихи.
З обручкою на бажання. Для цього ворожіння необхідна гладка і рівна обручка без будь-яких прикрас і каменів. Також для ворожіння знадобиться вода, свічка і склянка з рівним днищем. Кільце необхідно покласти в склянку, наповнену водою.
Потім потрібно запалити свічку і поставити її біля склянки з лівого боку. Далі рівно о 12:00 ночі необхідно пильно вдивитися в кільце, при цьому подумати про своє бажання. При тривалому розгляданні кільця вода в склянці помутніє і почнуть з’являтися різні образи.
Ці обриси дадуть відповідь на питання про здійснення задуманого. Головне в цьому ворожінні – це не тільки виконання всіх вимог обряду, але також і наявність фантазії і гарної уяви.
Також існує ще один варіант ворожіння з кільцем. Для цього дівчина повинна кинути кільце на підлогу, і якщо воно покотиться в бік дверей, то їй належить швидке заміжжя. Якщо ж таким чином вирішив поворожити чоловік, і кільце у нього також вказало на двері, то це означає, що йому належить відправитися в тривале відрядження або піти з дому.
На майбутнє за допомогою вареників. Оскільки однією з традиційних страв, що готуються на старий Новий рік, були вареники, то вони також стали об’єктами для ворожіння. Традиційно господині на Русі готували вареники з картоплею, але в деякі з них клали начинку у вигляді сюрпризу.
Суть ворожіння полягає в тому, щоб кожну людину, пригостити вареником та дізнатися, що його чекає в майбутньому році. При ворожінні пробують перший-ліпший вареник.
Передбачення по вареників:
- квасоля – до доходу;
- хліб – той, що ворожить в наступному році не буде обділений ні в їжі, ні в одязі;
- кільце – до швидкого весіллі;
- гудзик – в наступному році буде балувати себе обновками;
- зелень петрушки або кропу – до хорошого здоров’я;
- чорні нитки – в наступному році відпустка не віщує тривалих подорожей;
- білі нитки – обіцяють проведення відпустки за кордоном;
- монетка – до багатства і достатку;
- лавровий лист – віщує удачу і успіх (як в кар’єрі, так і в усіх інших справах).
Привітання з Василем. Смс- привітання
В день Василія від душі бажаю благодаті в будинку і достатку, миру в родині і любові, щедрих посівань і смачних пирогів, достатку на столі і доброти в душі, незгасаючої надії і безсумнівного щастя, хороших людей на шляху і світлої удачі.
***
Прийміть привітання з Василем. Від душі бажаю славної радості і щирого кохання, життя без метушні і печалі, нестримного успіху і везіння, світлого щастя і доброго натхнення. Нехай будинок заповнить благо і веселощі, нехай все погане з двору понесе хуртовиною.
***
В день Василія від щирого серця бажаю щедрих подарунків і веселих привітань, смачного столу і добрих гостей, радісних миттєвостей і щасливих звершень, достатку в домі і благополуччя, великого кохання та удачі.
***
Ось і настав день Василія! Готуйте колядки в риму, сумки розміром з мішок і вперед по дворах з піснями і жартами! Бажаю всім хороших гостинців, чудового настрою, сміху, радості, посмішок і барвистих подій! Нехай казково яскраві враження наситяться прекрасними історіями весь наступний рік! Всім добра!
***
День Василія сьогодні на дворі,
Ворожити, не соромтеся.
Дізнатися допоможе він вам про долю.
Зі страхами своїми розпрощайтеся.
Нехай вам добро і щастя наворожить
День Василія, чарівний і морозний.
Нехай забере він гіркоту всіх образ,
Нехай світять дороговказні вам зірки.
***
В день Василія ви не ловіть гав,
А про погоду примічали.
Якщо небо зорями сяє,
Знати, урожай рік обіцяє.
І про долю свою ворожіть,
Чого хочете дізнайтеся.
Нехай напророчать вам ворожіння
Про виконання всіх бажань.
***
Накривайте щедрий стіл,
День Василія до нас прийшов.
Будемо дружно відзначати,
А потім почнемо ворожити.
Напророкував собі дружно
Все чого нам в житті потрібно.
Нехай збуваються ворожіння,
Виконуються бажання.
***
День Василія сьогодні настав
І святки навпіл він розділив.
Святі вечори залишилися в минулому,
Ворожіння про світле і хороше.
Щоб збувалося все, що наворожили,
Щоб добро і щастя очікували,
Накрийте щедрий стіл, гостей кличте
І буде вам все те, що захочете.
***
У день Василя Святого
Привітання отримуй!
Розставляй на стіл тарілки
Так гостей клич на чай!
Перед чаєм – так по стопці,
Для друзів ти не шкодуй,
Нехай добро прийде і радість,
Життя хай буде веселішим!
***
Ось прийшов Святий Василій,
Нам морозцем підніс,
Люди грубки затопили,
Бережи, любий, ніс!
Шубку, валянки і шапку,
Рукавички одягай,
Серце ж добрими побажаннями
Ти відкритим залишай!
***
Кожне зимове свято,
Повне чудес і чарівництва,
Відзначили Новий рік,
День Василія зустрічати пора.
Бажаємо вам удачі, щастя їм кохання,
Нехай в дійсність перетворяться солодкі сни,
Щоб стороною йшли біди і печалі,
Щоб друзі вас частіше відвідували.
***
На день Василія,
Ніч чарівна, не проста,
Приходить казка в кожен будинок,
І всі бажання виконує.
Дівчата, ворожіть на здоров’я,
Будьте оточені турботою і любов’ю,
Ми вам бажаємо в новому році,
Щоб хуртовини замели всі біди.
***
Свято на порозі, відкрий ширше двері,
В чудеса обов’язково повір,
День Василія свято давнє і велике,
Багато чудес і радості він несе з собою.
У будинку передноворічна метушня,
Побільше вам усмішок, сміху і добра,
Будьте щасливі у всьому, завжди,
Шлях нехай висвітлює яскрава зірка.
***
Прийміть щирі привітання з Василем,
Удача хай переслідує, як тінь,
Всіх благ бажаємо вам, витримки, терпіння.
Нехай білосніжна зима,
Обсипле вас добром,
Ряджені, весела юрба,
Нехай неодмінно відвідає ваш будинок.
***
День Василя – прекрасне свято,
Хочемо вам побажати щастя і кохання,
Заметіль нехай замітає всі негоди,
Будьте завжди під крильцем у долі.
Удачі нехай буде багато-багато,
Жити радісно і довго,
Бажаємо грошей вам не злічити,
Ніколи не сумувати.
***
День Василія сьогодні будемо відзначати,
Хочемо всім радості і щастя побажати,
Будьте впевнені в собі завжди,
Благополуччя вам у всьому, добра.
Достатку вам бажаємо, гри, везіння,
Нехай відмінним буде настрій,
В гармонії з любов’ю живіть,
Одне одного поважайте і цінуйте.
***
Сніжинки завели свій веселий хоровод,
День Василія – це Старий Новий рік,
Привітання прийміть від щирого серця,
Нехай світло зелене на вашому горить шляху.
Нехай везіння завжди,
Вас не покидають,
Всіх благ вам, радості, добра,
Щастя хай вас оточує.
***
На день Василія сніг йде,
Зима заводить святковий хоровод,
Передноворічна метушня,
Всіх влаштовує сповна.
Нехай щастить вам цілий рік,
Щастя хай до вас в будинок прийде,
Бажаємо вам миру, благополуччя,
Нехай буде багато щасливих випадків.
***
Ти Василь у нас боєць,
І в роботі молодець!
Люблять всі тебе дівчата,
Липнуть всі, немов та м’ята,
Ти в нас гордий, не здаєшся,
На любов не піддаєшся!
Хай завжди тобі везе,
І в житті буде усе!
***
Нехай у день твого святого,
Ангел сил додасть до всього,
Щоб життя не було сірим,
Хай додасть наснаги й віри,
Перемог на кожнім кроці,
Досягати без вагання,
З днем ангела Василя,
Прийми привітання!
***
З Василем Щедрим хочу я привітати,
І день цей дуже, звичайно, прославити.
Бажаю рясних столів я, багатих,
Гостей, щоб зустрічали радо, завзято.
Зваріть ви каші, пиріг спечіть,
Слова розучіть, по хатах ви разом йдіть.
В одяг красивий ви нарядіться,
Щоб рік був багатим, потім переконайтеся.
Щасливим хай буде день Василія,
Від нас приймайте скоріше привітання.