10 березня, в останній день Масляної і напередодні Великого посту, православні християни відзначають Прощену неділю. Що таке Прощена неділя 2019, звідки пішла ця традиція і як правильно просити вибачення і прощати інших?
Прощена неділя 2019. Історія дати
Коріння Прощеної неділі йдуть від древніх жерців, які йдуть на час посту в пустелю. Перевірка віри і сили духу часто виявлялася смертельною, з пустелі поверталися не всі. Згодом перед відходом на великий піст віруючі просили вибачення у всіх оточуючих, готуючись піти в інший світ з чистою душею.
Адже ніхто не знав чи переживе він прощення чи ні. Зараз, звичайно, в пустелю ніхто не йде. Віруючі християни проводять піст у скруті і молитві, прощенню не повинні заважати дрібні гріхи і образи, інакше традиція позбавлена сенсу.
У день Прощеної неділі православні вітають один одного зі світлим святом, прощають образи, миряться. У церкві читається проповідь про важливість чеснот і життя по совісті. Тут йдеться про те як важливо пробачити близьких і отримати прощення для очищення душі.
У Прощену неділю в усіх православних храмах, після вечірнього богослужіння, прийнято здійснювати особливий чин прощення, під час якого священнослужителі та парафіяни просять один у одного вибачення за всі свідомі й несвідомі образи, можливо завдані за останній рік.
Прощена неділя 2019. Як і у кого просити прощення?
Великий піст – це час покаяння і душевного очищення і увійти в нього, затамувавши на когось образу, неправильно. У Прощену неділю вибачте всіх своїх кривдників і попросіть вибачення у тих, кого образили ви, це очистить вашу душу.
Мовляти заповітні слова – це одне, а почути їх від іншого і пробачити його зовсім інше. Не кожен здатний відпустити зло і біль із серця, навіть якщо всією душею цього бажає. Якщо кривдник визнає свою провину, можна щиро сказати йому, що тяжкість залишається, але ви спробуєте налагодити відносини.
Після цього йому стане легше, а значить, добру справу вже буде зроблено. Але що робити, якщо людина не йде на світову? В такому випадку треба зрозуміти, що часто кривдник йде на поганий вчинок або вимовляє погані слова сам того не бажаючи, а часом навіть по потуранню Бога.
Це як випробування для душі, як перевірка, чи вийде пробачити свого ворога, сильна віра. Пробачити буває складно. Якщо немає сил це зробити, треба відповісти – «Бог простить». А якщо виходить відпустити біль з душі, то додати – «І я прошу вибачення».
Одна з найдавніших традицій – просити вибачення перед початком Великого посту, з’явилася в Палестині або в Єгипті.
Ченці, за переказами, перед початком Великого посту йшли по одному в пустелю, де, наслідуючи приклад Ісуса Христа, проводили 40 днів практично без їжі і води.
Прощена неділя 2019 рекомендує, що за день до розставання вони мирилися один з одним – просили вибачення за все, розуміючи, що вони можуть померти від спраги, голоду, спеки або диких звірів і пустеля може стати їх останнім притулком. Звідси і пішла назва Прощена неділя.
Прощена неділя, як пояснюють священнослужителі, це час, коли ми просимо вибачення у інших людей, але, щоб отримати прощення, якого ми потребуємо, потрібно навчитися прощати самим. І міра того, як ми ставимося до інших, може виявитися мірою того, як Господь поставиться до нас.
А початок цієї древньої церковної традиції поклав Ісус Христос зі словами про необхідність прощати образи своїм ближнім, які виголосив під час Нагірної проповіді.
“Бо якщо ви будете прощати людям гріхи їхні, то простить і вам Батько ваш Небесний, а якщо не будете прощати людям гріхи їхні, то й Отець ваш не простить вам провин ваших”, так навчав Ісус Христос.
Прощена неділя 2019 – сенс слів в тому, що прощати образи своїм ближнім необхідно, тому що, прощаючи гріхи оточуючих нас людей, ми проявляємо до них поблажливість, милосердя, співчуття і любов, як проявляє Свою любов до нас Отець Небесний.
У Прощену неділю в православних храмах читається Євангеліє з розділом про Нагірну Проповідь, в якій йдеться про прощення образ.
У цей день згадують також вигнання Адама з Раю, показуючи тим самим, що людина, віддалившись свавільно від церкви, як Адам, втрачає зв’язок з духовним світом.
Особливий чин прощення відбувається після закінчення вечірнього богослужіння, під час якого настоятель із земним поклоном просить вибачення у свого духовенства і прихожан, ті кланяються у відповідь, а потім просять настоятеля пробачити їх теж. А потім служителі церкви і миряни взаємно просять вибачення один у одного.
За звичаєм, люди, просячи обопільно вибачення, цілувалися тричі. Звідси і друга назва Прощена неділя – “цілувальник”.
Прощена неділя 2019. Що потрібно зробити в Прощену неділю
За традицією, першим повинен просити прощення той, хто старше: батьки у дітей, начальники у підлеглих і так далі.
У цей важливий для кожної віруючої людини день, згідно з традицією, саме старші просили вибачення першими у тих, хто молодше.
На Русі існував звичай, згідно з яким государ просив вибачення у своїх підданих. Для цього цар об’їжджав війська, відвідував монастирі і просив вибачення у всіх, в тому числі солдатів і братії.
Після того, як всім рідним і знайомим людям будуть сказані слова вибачення і покаяння, православні християни збираються в храмі для того, щоб послухати вечірню службу, приурочену до Прощеної неділі.
За традицією, вся рідня збирається за святковим столом і пригощається смачними млинцями. Завершивши трапезу, багато донині ходять в баню, щоб символічно змити з себе гріхи і почати Великий піст, що передує Великодню, очищеними духовно і фізично.
Пробачити образу, зовсім не означає забути біль, яку вам заподіяли, але це говорить про вашу готовність не тримати на того, що вас образив зла, не хотіти йому відплати.
Часто образи завдають людині дуже сильну травму і пробачити в одну хвилину неможливо, але потрібно докладати зусилля зі свого боку, щоб пробачити кривдника, щоб негативні емоції не отруювали вашу душу.
Прощайте тих, хто пророкує у вас вибачення і не просто відмахуючись, а щиро, значить людина відчуває якусь провину і хоче отримати від вас прощення.
Прощена неділя 2019. Що не можна робити в Прощену неділю?
Це останній день Масляної, який завершує підготовку до Великого посту, тому це останній день до Пасхи, коли можна вживати в їжу молоко, масло, яйця і рибу.
Заборонено в цей день фізично працювати, хіба тільки на кухні господині готували різні страви з дозволених продуктів, щоб заговітися перед довгим Великим постом.
Також в Прощену неділю заборонено вдаватися до смутку і поганих думок, лаятися, скаржитися, злитися і навіть підвищувати голос на близьких.
Гріх – працювати по дому. Звичайно, є такі речі, які відкласти не можна, адже і їжу подати треба і зі столу прибрати, і за дітьми доглянути, і худобу нагодувати. Але ось прибирання, прання, а головне рукоділля слід відкласти.
У Прощену неділю, за традицією ходять на кладовище і поминають покійних родичів, моляться про їх душі. За повір’ям, у цей день батьки можуть почути ваші щирі слова покаяння і простити заподіяні кривди.
Прощена неділя 2019. Прикмети
Не пробачити комусь або лихословити в Прощену неділю вважалося великим гріхом і могло принести багато бід, тому люди повинні знайти в собі сили, щоб пробачити тих, хто їх образив.
Трапезували в Прощену неділю сім разів (стільки тижнів входять в Великий піст), а після останньої трапези залишки їжі залишали на столі до наступного дня. Прощена неділя 2019 радить, що такий обряд, на думку людей, забезпечував весь наступний рік достаток і благополуччя в домі.
Млинці, спечені в Прощену неділю, потрібно було з’їсти всі, що дозволяло сім’ї згуртуватися і збільшитися в чисельності.
По погоді на Прощену неділю могли передбачити якою буде осінь – ясна і сонячна погода віщувала теплу осінь і багатий урожай.
Якщо встигнути доїсти всі млинці до заходу, в сім’ї в цьому році буде поповнення.
А якщо не прибрати перед сном зі столу, а просто навести на ньому порядок і накрити залишену їжу новою серветкою, то обов’язково прийде благополуччя і достаток.
Увечері під час вечері біля печі треба поставити смачну, спеціально приготовлену для цього кашу (не залишки). Вночі прийдуть померлі родичі. Якщо їм сподобається частування, весь рік вони будуть сприяти родині, не відвернуться від неї у важкий момент.
Обов’язково в цей день пригостити домашніх птахів і тварин їжею зі столу. Так вони не будуть хворіти, і будуть давати хороший приплід.
Не завадить в цей день звернути увагу на погоду. Чим більше буде снігу, тим кращим буде врожай.
Приготування млинців було приводом поворожити на заміжжя одиноким дівчатам. Якщо найперший млинець вийшов вдало і відразу відстав від пательні, бути весіллю. А ось якщо млинець не бажає відставати, то і дівчині рік ще вдома залишитися.
Увечері дівчина йшла на вулицю з млинцями і пригощала зустрічних чоловіків, ім’ям першого, що покуштував і зватимуть її майбутнього чоловіка.
Зверніть увагу! Наші предки несли в цей день на богослужіння укрух. Це хліб з житнього борошна з родзинками і чорносливом. Його освячували і з’їдали вдома, перед сном.
Прощена неділя 2019. Що приготувати в цей день
Прощена неділя випадає на Масляну. Тому багато хто, через незнання цілий день насолоджуються млинцями, варениками, гуляють і веселяться. Так, веселитися можна, але тільки до вечірньої служби, після цього настає затишшя, ось-ось почнеться Великий піст. Вранці на стіл ставлять те, що залишилося з попереднього дня, а також готують нові млинці із солодким сиром та родзинками, подають запечені яблука, мед.
Обов’язково доїсти яйця, сметану. З понеділка їх уже вживати не можна. Господині вже практично не готують, хіба щоб використовувати наявні в будинку продукти. А ось в обід збираються за столом всі близькі і друзі. І кожен приносить щось з їжі. Це стіл Всепрощення.
Якщо в цей час в будинок хтось постукає, його треба обов’язково запросити за стіл, навіть якщо це буде самий заклятий ворог. Вечерю сім’я вже проводить самостійно. Це заговини. Страви повинні бути легкими, щоб на наступний день шлунок не відчував дискомфорту.
Зверніть увагу! Є традиція на Прощену неділю – вийти ввечері на вулицю і пригостити будь-якого перехожого печивом.
Прощена неділя 2019 – велике свято, яке, на жаль, мало хто правильно проводить. Дотримуйтесь традицій предків. Тільки з чистою душею можна досягти в житті успіху.