Home / Діти / Про Старий новий рік (Василія). Цікава підбірка

Про Старий новий рік (Василія). Цікава підбірка

Мало кому з іноземців можна пояснити наше додаткове новорічне свято Старий Новий рік. А ми зобов’язуємось відзначити Новий рік за старим стилем, тобто за Юліанським календарем, з різницею в 13 днів. Старим Новий рік став в 1918 році, коли був підписаний декрет Ради Народних Комісарів про перехід на Григоріанський календар. Про Старий новий рік (Василія)  піде мова в цій статті.

Про Старий новий рік (Василія)

Старий Новий рік можна назвати більш загальним святом. До святкування Старого Нового року приєднаються і віруючі. Для них закінчиться строгий Різдвяний піст. І тоді вони вже зможуть повною мірою насолодитися святковим застіллям і веселощами.

Є один цікавий факт – до 2100 року юліанський і григоріанський календар будуть різнитися не на 13, а на 14 днів, і наступ року за старим стилем зміститься на 15 січня. Невідомо, чи будуть на той час дотримуватися традиції подвійного свята наші нащадки, але в 2018-му старий Новий рік відзначають як і раніше в ніч з 13 на 14 січня.

Про Старий новий рік (Василія). Як святкували наші предки і як відзначати в 2018

Прихід Нового року (14 січня) в православної церкви збігається з датою з вшануванням святого Василя, якого в народі шанували як покровителя свинарів. Звідси друга назва свята – день Василія. Наші предки вірили, що він «програмує» весь майбутній рік, і всі звичаї по його відзначенню пов’язували з майбутнім урожаєм.

Він є одним з трьох найбільших релігійних свят, включаючи Різдво і Хрещення. Святий Василій славився даром прозорливості, чудотворіння, зцілень. Він же попросив у Бога прощення грішнику, який відрікся від Христа, привів до покаяння.

На день Святого Василія належить ставити страви зі свинини. Також на столі були млинці з підливою, сир, свіжина, кров’янка, яєчня.

Традиційно в вечір Василія (напередодні свята) від хати до хати ходили вбрані хлопці і дівчата, закликаючи за допомогою обрядових пісень до дворів благополуччя і достаток. У деяких регіонах це дійство називали «кликати овсінь», в інших – «щедрувати».

У відповідь господарі будинків повинні були пригостити молодь пирогами, ковбасами та іншими смаколиками. Під ранок молоді люди приходили до односельців «посівати» (засівати) – вони посипали зерном господарів і їх пожитки, бажаючи доброго врожаю в році, що наступив.

Посівають по домівках  діти. І навіть є прикмета, що першим в будинок 14 січня має увійти саме хлопчик або чоловік. Тоді новий рік для сім’ї буде дуже вдалим, благополучним. Першого увійшовшого господарі повинні обдарувати особливо щедро. За традицією, господарі пригощали щедрувальників пирогами зі свининою.

За народною прикметою, викидати посівальне зерно не можна. Раніше його зберігали до весни і змішували перед весняним посівом з іншим насінням для великого врожаю. Зараз же це зерно можна викинути в річку або погодувати ним птахів.

13 січня – це день пам’яті преподобної Меланії (Меланки). Після вечері проходить щедрування. Ходять по хатах люди і співають обрядові щедрівки до півночі. Зазвичай щедрівки виконуються дівчатами.

У щедрівках господарям бажають добра, благополуччя, здоров’я і щастя. Щедрувальники ходили групами по 5 або 7 осіб. Були серед них і особливі герої. Один з найбільш танцюючих хлопців одягав кожух навиворіт, брав в руки «козу» з паперу або дерева.

До «кози» був дід-поводир з посохом в старому одязі. Він і ставав найголовнішим мовцем. Господарі повинні обов’язково віддячити щедрувальників частуваннями. У цей вечір було прийнято ходити просити вибачення, щоб в Новий рік йти з чистим серцем, в мирі з усіма.

А ще в народі вважалося, що напередодні Нового року за старим стилем (про Старий новий рік (Василія)) – це найкращий час, щоб заглянути в своє майбутнє. Господині ліпили вдома вареники з сюрпризами-передбаченнями і подавали їх до сімейного святкового столу. З настанням темряви збиралися разом незаміжні дівчата, щоб поворожити на «судженого-рядженого».

Але взагалі-то старий Новий рік в 2018 році був і залишається справжнім сімейним святом. Це привід зібратися всією ріднею для тих, хто не зміг цього зробити в ніч на 1 січня, а також можливість помиритися з близькими для тих, хто не хоче тягнути в наступний рік вантаж минулих образ.

Про Старий новий рік (Василія). Ситні страви, що готують на старий Новий рік

Переддень Нового року недарма в багатьох регіонах країни називали Щедрий вечір. Готували велику кількість м’ясних страв: запікали цілком поросят і свинячі окости, смажили ковбаси, варили холодець.

До столу обов’язково подавали ситну кашу (кутю) і печені пироги, виставляли запаси горілки і пива. Вважалося, що велика кількість смачної їжі на столі – це запорука гарного врожаю і плодючості худоби.

Свято припадало якраз на середину Святок (період між Різдвом і Хрещенням), так що таке «буяння» не суперечило церковним законам.

Хочете в старий Новий рік віддати данину традиціям, щоб залучити в свій будинок благополуччя і достаток – приготуйте рідним і гостям не тільки велику кількість м’ясних закусок, але і щедру кутю. Наші предки готували цю святкову кашу з цільної пшениці або ячменю.

Це особлива кутя, яка заправляється смальцем. І недарма сам вечір називається Щедрим.

Кутя вариться дуже рано вранці, до схід сонця. За звичаєм, о другій ночі старша жінка в будинку приносила крупу з комори. Найстарший чоловік приносив воду з колодязя або ополонки. Ставилася крупа і вода на стіл, розтоплювали піч. До того, як піч натопиться, до крупи і води не торкалися. Перед подаванням каші вся сім’я повинна сісти за стіл.

Старша жінка розмішувала кашу з традиційними вироками. Потім всі вставали, господиня вклонялась і відправляла кашу в піч. Варять кутю під особливим наглядом. Адже є особливі прикмети для куті: трісне горщик з нею, або вилізе кутя з горщика – не до добра. Біла і дрібна каша – теж до біди.

Для відведення біди вважалося правильним викинути кутю разом з горщиком в ополонку. Та й погану кашу викидали туди ж. А ось повна кутя, червона кутя – це до великого врожаю на щастя і до справної донечки. За вечерею на кутю повинна була зібратися вся родина в чистому одягу.

Сьогодні в цих цілях частіше використовують рис. Єдина умова – «смакоти» (родзинки, цукати, мед, горіхи та інше) шкодувати для куті не потрібно, щоб вона вийшла по-справжньому багатою. В іншому ніяких складнощів:

Приготуйте розсипчасту кашу зі склянки звичайного рису, заправте її розтопленим вершковим маслом і медом за смаком.

100 г волоських горіхів підсушіть в духовці або на пательні, очистіть і подрібніть ножем або в блендері.

150 г маку залийте окропом. Після того, як він набубнявіє, злийте воду, а зернятка розітріть в ступці товкачиком до появи молока.

100 г родзинок теж запарьте, через півгодини відкиньте на сито і просушіть.

Всі інгредієнти додайте в рис, добре перемішайте і дайте куті настоятися. Прикрасьте її при подачі солодким варенням, часточками мандаринів або цукатами.

Щедру кутю традиційно дають скуштувати всім присутнім перед початком застілля.

Вареники з сюрпризом

А ця страва допоможе не тільки нагодувати присутніх за столом членів сім’ї, а й підкаже, що їх очікує в майбутньому. Сьогодні в магазинах можна купити готові «ворожильні» вареники в замороженому вигляді. Але краще буде, якщо ви все замісити і наліпити самостійно.

Почніть з приготування тіста:

Просіяне борошно (4 – 4 ½  склянки) змішайте з дрібкою солі і двома чайними ложками цукру, укладіть гіркою.

Змішайте в окремому посуді 230-250 мл води, одне яйце і 4 ст. ложки рафінованої соняшникової олії.

Зробіть в гірці борошна поглиблення, влийте в нього отриману суміш і починайте замішувати тісто. Коли воно перестане приставати до рук, оберніть грудку в харчову плівку і приберіть на пару годин в холодильник.

У цей час приготуйте сюрпризи і начинку для вареників – протушкуйте капусту, відваріть і потовчіть картоплю, обсмажте гриби.

Тісто дістаньте з холодильника і тонко розкачайте на посипаний борошном стіл. Виріжте чаркою або тонкостінною склянкою, по центру викладіть начинку і сюрпризи, краї защипніть. Варіть в закипівшій  підсоленій воді 5-7 хвилин.

Що означають сюрпризи в варениках на старий Новий рік

Із загального блюда вареники беруть по черзі, уважно придивляються, кому що дісталося. Їх начинка і вкладені всередину предмети символізують події, які повинні відбутися з людиною протягом наступного року.

Значення сюрпризів в варениках:

капуста (як і монетка) – рік обіцяє бути грошовим;

картопля – можна сподіватися на підвищення на роботі;

гриби – прогноз на довге і щасливе життя;

цукор – символ солодкого і безтурботного життя;

сіль – багато сліз і печалі;

чорний мелений перець – в цьому році будуть підстерігати небезпеки і гострі відчуття;

нитка – до дороги: чорна – до нетривалої, біла – до далекої, зелена – до закордонної подорожі;

кільце – обов’язково буде весілля;

родзинки – в наступному році буде підстерігати велика спокуса;

карамель – рік пройде під знаком кохання;

гудзик – буде велика обновка;

квасоля – можна чекати поповнення в родині;

лавровий лист – символ слави і успіху на професійній ниві.

Побережіть зуби і шлунки присутніх за столом – попередьте їх, якщо в варениках будуть тверді і неїстівні сюрпризи!

Про Старий новий рік (Василія). Ворожіння на майбутнє

На день Меланки парубки могли ще раз повторити спробу сватання до коханої дівчини. Отримавши в старому році відмову у вигляді гарбуза, в цей день був шанс піти зі згодою.

Дівчата ж любили цей вечір за можливість поворожити на нареченого. Наприклад, можна покласти під подушку гребінець і сказати: «Суджений, ряджений мій, розчеши голову мені». А потім, хто присниться і буде чесати голову, той і наречений.

Можна ще написати імена на папірцях і покласти під подушку. Якщо хто присниться із знайомих з цим ім’ям, нареченим буде. А якщо не присниться, то вранці витягуємо один папірець і читаємо ім’я судженого.

Якщо ж ви зібралися зустрічати Новий рік за старим стилем в компанії з подругами, запропонуйте їм заглянути (жартома чи всерйоз) в найближче майбутнє за допомогою ворожіння в ніч з 13 на 14 січня 2018:

На майбутні події

Про Старий новий рік (Василія) – для ворожіння беруть кілька однакових склянок. В один насипають трохи солі, в іншій – цукор, у третій кладуть перстень, четвертий залишають порожнім. Дівчина закриває очі або відвертається. Подруги змінюють склянки місцями, показують пальцем на них по черзі і запитують: «Цей або інший?», Поки молода особа не визначиться.

За вмістом в обраній склянці визначають, що її чекає в наступному році:

цукор – щастя і успіх

сіль – сльози і розчарування

перстень – заміжжя

порожнеча – відсутність значущих подій

Сучасні дівчата в такому ворожінні використовують і інші предмети: соску (вагітність і народження малюка), ручку або олівець (вступ до вузу, навчання на курсах), ключі (покупка нерухомості або машини) і так далі.

На характер майбутнього чоловіка

Дівчина підходить до вікон сусідів і намагається підслухати, що відбувається в будинку:

чується сміх і веселі розмови – чоловік буде жартівник і балагур

домочадці сваряться і лаються – попадеться забіяка і скандаліст

випивають – чоловік буде зловживати алкоголем

На ім’я майбутнього чоловіка

Незаміжня дівчина виходить з дому і питає у першого зустрічного чоловіка, як його звати – таке ім’я буде у її майбутнього чоловіка.

На можливе заміжжя

Незаміжні дівчата виходять за ворота будинку (в сучасних умовах – у двір багатоповерхівки). По черзі вони зав’язують очі, обертаються кілька разів навколо себе. Обраний після такої «каруселі» напрямок вказує, чи вийде молода особа заміж в цьому році: піде до дому – залишиться «в дівках», в зворотну сторону – можна готуватися до вінця.

Ворожіння на воску

Популярним було ворожіння на воску. Однак, щоб дізнатися за допомогою такого ритуалу майбутнє, необхідно мати воскову свічку і хорошу фантазію.

Візьміть металеву ємність і розтопіть віск. Буде потрібна ще одна ємність, яку необхідно наповнити холодною водою. Давньослов’янські дівчата використовували для цієї мети розтанувший сніг. Розтоплений віск потрібно вилити в другу чашу.

Воскова рідина повинна литися вільно, приймаючи химерні форми. Коли фігурки затвердіють, їх слід витягнути з води. По отриманій  формі, підключивши уяву, можна розгадати своє майбутнє.

Ворожіння на дзеркалах на судженого

Напевно, найзнаменитіше ворожіння на Старий Новий рік. Воно вважалося не тільки одним з найбільш правдивих, але і найбільш небезпечних. Щоб не нашкодити самому собі, слід все зробити правильно.

Необхідно взяти два дзеркала і поставити їх так, щоб одне з них виявилося у вас за спиною, а ви між ними. Перед одним з дзеркал встановлюються дві свічки. Уважно вдивляєтеся в дзеркало, яке стоїть перед вашим обличчям.

У ньому має бути відображено друге дзеркало. Вважається, що в дзеркалі з’явиться зображення вашого судженого. Озиратися ні в якому разі не можна! Щоб закінчити ворожіння, скажіть: «Цур мене!» І загасіть свічки.

Ворожіння на крупі

Легке  у виконанні ворожіння на бажання. Необхідно взяти ємність з рисом або будь-якою крупою. Над цією ємністю потрібно сказати «розкажи, доля, доброго чи злого мені чекати?». Після цього слід загадати бажання і одночасно висипати крупу з ємності на поверхню столу.

Зерна необхідно перебрати і порахувати кількість крупинок з дефектом. Якщо їх кількість парна, значить ваше бажання здійсниться. Непарна кількість зерен вказує на те, що, на жаль, виконання бажання в цьому році не передбачається.

За народними повір’ями, все загадане на Меланку неодмінно збудеться в новому році. Тільки пам’ятайте, що церква не схвалює ворожіння, а радить молитися святому покровителю. Наприклад, дівчата можуть помолитися про щасливий союз Петру і Февронії, Наталі.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *