Home / Здоров'я / Здорове харчування / Правильне харчування навесні за аюрведою

Правильне харчування навесні за аюрведою

Як прекрасна була б весна, якби ні хандра, постійна втома і набрані за зиму зайві кілограми! Проте аюрведою саме цей сезон вважається кращим часом для «перезавантаження» організму і придбання правильних харчових звичок.

Аюрведа – вчення про всі сфери людського життя і, зокрема, про оздоровлення через харчування. Для кожної пори року в ній існує спеціальна дієта, певний спосіб життя і навіть розпорядок дня. Подібна впорядкованість підтримує доши (три фундаментальні життєві сили людини – вата-повітря, пітта-вогонь і капха-земля) в стані рівноваги і допомагає справлятися з поганим самопочуттям, нервовою напругою і поганим настроєм, які пов’язані зі зміною сезонів.

За аюрведою, сезонів не чотири, а шість. З середини листопада до середини січня – початок зими, або хеманда, з середини січня до середини березня – пізня зима, Шишир, з середини березня до середини травня – Васат-весна, з середини травня до середини липня – грішма-літо, з середини липня до середини вересня – вар, або сезон дощів, з середини вересня до середини листопада – Шарата-осінь.

Метаморфози тіла

Що ж, згідно аюрведою, відбувається з нами навесні? За період Шишир-зими організм перенасичує капху: збільшується вага, накопичується багато рідини і шлаків. Під впливом сонця, яке з кожним днем стає все активніше, капха починає розтоплювати, розріджуватися і виходити з тіла. Саме тому навесні ми страждаємо від респіраторно-вірусних захворювань частіше, ніж в холодну пору року.

Як знизити капху

Навесні у всіх дош без винятку переважає капха. Аюрведисти радять спрямувати основні зусилля на зменшення її кількості. Для цього рекомендується вживати легку для перетравлення їжу в теплому і гарячому вигляді, навіть воду бажано пити підігрітою.

У вашому раціоні повинна переважати їжа з в’яжучим, гірким і гострим смаками. Частіше включайте в меню овочеві і квасолеві супи, наприклад, дав, брокколі на пару, цвітну капусту, приправлені оливковою олією. Ці страви сприяють зниженню капхи. Допоможуть вивести надлишок капхи також мед і ячмінь.

Не забувайте про спеції. Сухий імбир, чорний перець, куркума, коріандр, фенхель, кумін, гвоздика, асафетида стимулюють процес травлення. Їжте солодкі і соковиті, але не кислі фрукти, диню, виноград, груші, банани, яблука солодких сортів. Важливий момент: робити це слід до заходу сонця. Від фруктів з’їдених після заходу буде більше шкоди, ніж користі: кількість капхи в організмі тільки збільшиться.

Як підтримати травлення

Навесні слабкою ланкою нашого організму стає травна система. Саме час щоб скорегувати свою харчову поведінку і сформувати нові, більш здорові пристрасті. Фахівці з аюрведою радять звести до мінімуму споживання важкої жирної їжі, а також не захоплюватися занадто кислим, солоним і солодким. Всім дошам потрібно уникати продуктів, які збільшують і без того велику кількість капхи в тілі. Бажано їсти поменше м’ясних і рибних страв, а також холодних продуктів – йогурту, кисляку, сметани, кефіру. Не зловживайте молоком.

Головні аюрведичні поради на весну

Будьте активні! Виконуйте більше фізичних вправ. Корисний сухий масаж – удвартна, а також насія – нозальні процедури, які прочищають дихальні канали. Знизити капху, вивести токсини і зменшити ризик респіраторних захворювань допоможе промаслювання (снехапана) – всередину приймається невелика кількість очищеного топленого масла з травами. Не рекомендується спати вдень.

Отже, теплі весняні дні – ідеальний час привчити себе до важливих звичок, які позитивно позначаться на вашому здоров’ї та настрої. Якщо накопичилися зайві кілограми, нервове напруження і втома або ви просто хочете розвантажити організм, зверніть увагу на наші поради – вони скорегують не тільки ваше харчування, але і спосіб життя в цілому.


Check Also

Білкова їжа – для схуднення і здорового харчування

Сьогодні модною темою різних ток-шоу, де говорять про здоров’я, є білкова їжа. Список продуктів, в …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *