Home / Дозвілля / Православна Пасха в 2018 році – традиції, прикмети, рецепти

Православна Пасха в 2018 році – традиції, прикмети, рецепти

Світле Свято Великодня святкується християнами і православними всього світу. Дізнатися, якого числа настане Православна Пасха в 2018 році, можна за церковним календарем. Православна Пасха в 2018 році  вважається найважливішим святом в році. Адже саме в цей день відбулася знаменна подія у всій історії світу. Кожній людині була дана надія на порятунок її душі, так як воскрес Христос.

Православна Пасха в 2018 році. Значення і дата святкування Пасхи

Православна Пасха в 2018 році – традиції, прикмети, рецепти

Цікаві подробиці про Великдень у 2018 році:

Великдень – це воскресіння Ісуса і Його перемога над смертю;

Настане Православна Пасха в 2018 році – 8 квітня;

Дата святкування Великодня щороку змінюється;

Традиції новозавітної Пасхи встановили ще в 1 столітті нашої ери відразу після воскресіння Спасителя;

Підготовка до зустрічі Світлого Воскресіння включає в себе 40-денний строгий пост і Страсний тиждень;

Католицький Великдень наступає на тиждень раніше Православного;

У це світле свято в колі сім’ї прийнято вітати одне одного і прославляти Ісуса Христа.

Великдень – в перекладі означає «перехід» і торжество світла над темрявою, радості над горем. В цей великий день настає свято для всіх православних і католиків. Світла неділя знаменує закінчення Великого посту, початок насолод різними благами і смакотою.

Православна Пасха в 2018 році  – знаменне торжество воскресіння Ісуса Христа – «преходження від смерті до життя, від землі до неба».

Православна Пасха в 2018 році відкриває можливість кожному християнину перемогти темряву світлом і гріхи всепрощенням. Всі віруючі в цей час відчувають тільки прекрасні почуття і уособлюють віру, надію, любов і величезну радість.

Кожен Храм обов’язково відкритий для всіх бажаючих, які можуть:

отримати благословення;

прочитати молитву;

присвятити за традицією святкові частування. Це не тільки паски, а так само різнокольорові яйця, м’ясні та різні страви.

Значення Великого посту перед Великоднем

За християнською традицією, православна Пасха в 2018 році починається з так званого розговіння.

У день Світлого Воскресіння закінчується сорока восьмиденний піст. І буде можна насолоджуватися свяченими ласощами.

З церкви після всеношної служби приносять освячену паску, зазвичай дуже невелику, і освячене яйце. Круте яйце дуже дбайливо розрізають на часточки, щоб вистачило кожному члену сім’ї.

Паску так само дбайливо, щоб не втратити ні крихти, ділять на всіх. Це дуже мудре правило: зазвичай шматочок освяченої паски вільно поміщається па долоні, так що переїдання абсолютно виключено. Початок зроблено. А далі свято піде своєю чергою.

Хоча зараз не всі визнають це свято і не витримують його канонів, так як в сучасному житті це непроста справа.

Але служителі церкви стверджують, що не варто переживати, адже найголовніше в цей час не дотримання строгих правил в харчуванні, а випромінювання добра, милосердя і всепрощення.

Православна Пасха в 2018 році. Якого числа почнеться Великдень у 2018 році

Не секрет, що православна Пасха в 2018 році – одне з «пересувних» свят, і лише через це ми щороку відзначаємо його в різний час (дату). А день святкування залишається завжди постійним – неділя.

Самому обчислити число майбутнього торжества в наступному році дуже складно, так як для цього потрібні великі знання відмінностей сонячного і місячного календарів. Тому багатьом доводиться просто купувати церковний календар, де є дати всіх свят і без зайвого клопоту користуватися ними.

Не варто забувати, що католики і християни відзначають Великдень в різні дати. Адже ці релігії використовують для літочислення різні один від одного календарі.

Ми підійшли до головної відповіді на хвилююче нас питання. Святкування православного Світлого Воскресіння буде восьмого квітня, а католицького – першого квітня.

Традиції і особливе значення Великодня для людей

Торжество Воскресіння пов’язано з більшістю традицій, взятих з минулих часів. Дуже багато з яких до цих пір залишаються незмінними, але, звичайно, є і забуті або ж втратили своє призначення по закінченню років.

І все ж основне значення, яке є головним для віруючих – Христос на хресті замінив Собою старозавітну жертву. Як про нього говорили древні біблійні пророки – Агнець, що заколений. Тим самим скасував смерть і дав надію народу Божого на воскресіння.

Розговіння на Великдень у 2018 році

Ось і прийшла православна Пасха в 2018 році – велике свято, якого чекали з нетерпінням всі. У цю ніч православні готують кошики з пасками, фарбованими яйцями і різними стравами і направляються в храм для того щоб все освятити.

 Після закінчення служби кожен йде додому, щоб накрити стіл, прочитати молитву і приступити до урочистої вечері. Найпершим необхідно з’їсти освячене яйце, потім паску і потім інші смаколики.

Під час вечері за традицією влаштовуються бої фарбованими яйцями. Перемагає той, у кого залишається ціле яйце після так званого бою.

У святкові великодні дні при зустрічі прийнято вітатися, славлячи Христа, кажучи «Христос Воскрес!» У відповідь відповідають «Воістину Воскрес!».

Якщо намічається похід в гості, необхідно мати з собою фарбовані яйця і паску, якими будуть обдаровані господарі з найкращими побажаннями. За звичаєм православна Пасха в 2018 році передбачає, що ніхто не повинен працювати в це свято, а тим більше затівати сварки, для того щоб в вашому домі надовго оселилася благодать.

Підготовка будинку до Великодня 2018

Готуватися зустрічати «святом свят і торжеством із торжеств» кожна господиня починала заздалегідь. Православні поспішають привести своє житло в порядок і навколо нього також.

Обов’язково проводилася побілка приміщень і будинків, вичищали, вимивалися все закутки і куточки будівель, дворів, садів, вулиць. Позбувалися зайвих старих речей. Для того лише, щоб можна було увійти в свято з чистою душею, думками і чистим житлом.

Святкові яйця і страви на Великдень

Це величезна праця, адже треба встигнути все закінчити вже в «чистий» четвер. У цей день дозволяється проводити останнє прибирання, також фарбування яєць і випікання пасок. До випічки Великодніх пасок намагалися ставитися відповідально.

Ще в давнину вважалося, що господиня будинку може залучити до свого житла і сім’ї щастя і удачу протягом всього року, якщо її паски будуть рівними, гарнивими і смачними. Але якщо все вийде навпаки, то поточний рік може очікуватися з безліччю неприємностей.

На сьогоднішній день майже всі господині намагаються придбати вже готові паски, а не пекти самим. Таким чином, економиться і час, і сили, а також можна уникнути зіпсованого святкового настрою.

Для фарбування яєць найкраще використовувати лушпиння цибулі. Особливо яскраве червоне забарвлення дає лушпиння, зняте з червоної (салатної) цибулі. Застосовують і харчові барвники, але для дітей це небажано.

Яєчна шкаралупа – це негерметична капсула, вона являє собою тверду, але пористу оболонку, та ще в процесі транспортування на ній можуть утворитися тріщини, непомітні на око. Барвник іноді може проникнути через цю оболонку всередину яйця і навіть трохи забарвити білок.

Барвники не отруйні, але алергічні реакції вони цілком можуть викликати, причому для виникнення цих реакцій досить навіть мізерної кількості барвника.

За звичаєм яйця варять і фарбують в чистий четвер, і вони три доби зберігаються в холодильнику. Для дитячого харчування придатні тільки дуже свіжі і тільки що зварені яйця.

У концентрованому відварі цибулевих “пір’їнок” яйця можна забарвити і за 3-5 хвилин, так що малюк вранці в паску отримає гарне свіже яйце. Головне ж це знати міру. Дітям старше одного року можна дати ціле яйце, але не більше одного в день, а дітям до року – тільки жовток.

Головна ж і обов’язкова прикраса пасхального столу – це паска. За формою вона нагадує артос – простий квасний хліб (по-грецьки – «артос»), який за обрядом освячується на пасхальному богослужінні.

Великодня ж паска, цей артос, перенесений на святковий стіл, зовсім не простий. У ньому є і здоба, і солодощі, і родзинки, і горіхи, а за бажанням також кардамон і цукати. Як і артос, паску символізує незрима присутність Божа в світі і в людському житті.

За старовинною традицією паску випікають неодмінно вдома, своїми руками. Випічка паски справа тонка, і вимагає вміння, уваги і працьовитості і навіть, можна сказати, високого кулінарного мистецтва. Але чого не зробиш, щоб близьким людям створити свято!

Рецептів виготовлення і випічки традиційних великодніх пасок мало, буквально одиниці. Проте навряд чи можна зустріти хоча б пару однакових на смак пасок, випечених різними людьми. Навіть якщо їх виготовляли за одним й тим ж рецептом. Колір, легкість, аромат і смак кожної паски неповторний. В чому причина? Як спекти найсмачнішу, а головне, дуже корисну паску?

Згадаймо, що тісто для паски дуже здобне. На 1 кілограм борошна береться всього півтори склянки молока, а вершкового масла і яєць дуже багато. Вироби із здобного тіста справедливо вважаються важкою їжею, що пред’являє дуже високі вимоги до травлення, особливо до підшлункової залози, печінки і системи жовчовиділення.

Але паски, правильно виготовлені і випечені, переносяться добре. Якщо дотримуватися помірності, не переїдати, то навіть у людей з неполадками в травленні “правильна” паска не викличе ніяких розладів.

Як приготувати паску

У чому ж секрет гарної переносимості здобної паски? В основному в її легкості, що полегшує розм’якшення і як би розчинення пухкої харчової маси в шлунку і відповідно швидке змішування її з шлунковим соком. Далі в кишечнику ця напіврідка, оброблена соком маса легко піддається впливу травних ферментів.

Тісто для паски замішують на дріжджах. а дріжджі – субстанція жива, вона вимагає особливого поводження. Раніше дріжджі розводили теплим молоком і підмішували їх до борошна. У наші дні, коли з’явилися моментальні дріжджі і нове кулінарне обладнання, приготування паски вдосконалювалося і спростилося.

Тісто вже немає необхідності ставити напередодні і підхоплюватися на інший день ні світ, ні зоря, щоб тісто добре підійшло, не перебродило. І все ж паска вимагає невсипущої уваги. Ось сучасний спрощений варіант її приготування.

Візьміть: 1 кг борошна хорошої якості, півтори склянки молока, 6 яєць, 300 г вершкового масла, півтори-дві склянки цукру, 30 г сухих дріжджів (краще французьких), 3/4 чайної ложки солі (без верху), 150-200 г родзинок, 50 г цукатів, 60 г мигдалю. За бажанням можна додати трішки ванільного цукру або 5-6 подрібнених в порошок зерен кардамону, масло, манку або «Геркулес» для форми.

1 етап. Просіваємо борошно через сито, всипаємо в нього порошкоподібні сухі дріжджі, нашвидку перемішуємо. Відсипати 4 склянки цього борошна, і, поступово вливаючи в нього тепле молоко, замішуємо тісто.

Додаємо сіль, цукор, розтертий дочиста з яєчними жовтками, а також розтоплене, але не гаряче масло. В останню чергу вливаємо білки, збиті в міксері в міцну піну. Все вимішуємо вже більш ретельно, зверху злегка посипаємо борошном і накриваємо сухим рушником.

Раніше ставили тісто в тепле місце і стежили, щоб тісто зігрівалося рівномірно з усіх боків. Це досить складно, та й часу, поки тісто дійде, йшло багато. Можна зробити це швидше, простіше і надійніше. У глибокий тазик або в іншу ємність наливаємо дуже гарячу воду і ставимо в неї каструлю з замішаним тістом.

2 етап. Коли тісто збільшиться в об’ємі вдвічі, підмішуємо до нього решту борошна, ванільний цукор (за бажанням) і знову ретельно вимішуємо. Вимішувати треба до тих пір, поки тісто не почне легко відставати від стінок посуду. Знову накриваємо тісто і так само, як на першому етапі, ставимо його в дуже гарячу воду.

3 етап. Коли тісто знову підніметься вдвічі, підмішуємо до нього ретельно промиті і обсушені родзинки і цукати. Мигдаль спочатку злегка обсмажуємо на сухій пательні, а потім дробимо його на великі шматочки і тільки потім підмішуємо в тісто.

За бажанням можна додати ще кардамон, але це справа смаку. Вимішуємо тісто і розкладаємо його в форми для випічки. Дно форми попередньо вистилаємо коло білого паперу, рясно промасленим з обох сторін. Так само рясно змащуємо маслом і всю внутрішню поверхню форми, а потім злегка присипаємо і дно, і боки пластівцями “Геркулес” або манною крупою.

Щоб паска була повітряною, пишною і відповідно легкою для травлення, заповнювати форму тістом треба тільки на одну третину об’єму. Далі ставимо форми з тістом в тепле місце, закриваємо кватирки і вкутуємо форми сухими рушниками. Втретє тісто сходить набагато швидше, ніж на початку.

4 етап. Коли тісто підніметься і заповнить форму на три чверті висоти форми, змащуємо верх тіста яєчним жовтком і ставимо форми в розігріту, але не дуже жарку духову шафу приблизно на 50-60 хвилин (в залежності від величини паски).

Чим більша паска, тим довше вона випікається, але температури вимагає помірної. Під час випічки форму зрідка потрібно злегка повертати, але дуже дбайливо, акуратно, не допускаючи струшування. Трохи труснули – і паска може просісти, як би трохи провалитися в середину.

Слідкуйте і за верхньою скоринкою, щоб вона підрум’янилася, але не підгоріла. Як цього добитися? Трохи скоринка підрум’яниться, нещільно закриваємо її білим папером, рясно змоченим холодною водою. У міру висихання папір потрібно повторно змочувати водою або замінювати новим змоченим папером.

Як визначити готовність паски?

Якщо паску трохи довше, ніж треба, залишити в духовці при досить високій температурі, вона “перепечеться”. На розрізі паска замість білого забарвлення з домішками кремового придбає кремове забарвлення з коричневим відтінком.

Вона буде сухуватою і зовсім не такою смачною, як хотілося б. В разі довгої випічки при високій температурі в борошняних виробах можуть утворитися речовини, що негативно впливають на печінку. Непропечена паска теж погано. в середині її буде в’язке тісто, вже зовсім неїстівне.

Отже, стежимо за паскою, щоб вловити той момент, коли паска добре пропеклася, але не перейшла цю межу і не потемніла. Дуже обережно (не струшувати!) виймаємо з духовки підрум’янену паску і глибоко, до середини, протикаємо її заздалегідь заготовленою тонкою і довгою лучинкою.

Якщо вийнята лучинка суха, значить, паска готова. Якщо на лучинку місцями хоч трішки налипне тісто-паска сира, і йогоїї треба знову обережно поставити в духовку.

Готову паску після охолодження покрийте глазур’ю і прикрасьте цукатами, горіхами, ягодами з варення, шоколадними фігурками.

Як приготувати сирну паску

Сирна паска – це ще одна неодмінна приналежність пасхального столу. По складу паска являє собою просто сир з вершками, маслом або сметаною, родзинками, цукатами і горіхами. Спочатку рецепт цієї страви був досить складний, використовували спеціальні дерев’яні різьблені форми – пасочниці, які передавалися в сім’ях у спадок, як найбільша коштовність.

В наші дні паску готують простіше. Ця солодка, смачна і корисна страва символізувала ті самі “молоко і мед”, які даровані Господом за праведні діяння.

Візьміть: сир домашнього приготування або фермерський, не дуже жирний (9% -вої жирності). Тільки для дуже здорової людини підійде сир, жирність якого становить 18%.

Щоб витягти з нього зайву вологу, загорніть його в кілька шарів прогладженої бавовняної тканини, згорніть у вигляді рулону і покладіть на годину-півтори в холодильник. Добавте до творога солодощі на свій смак, викладіть пірамідою та прикрасьите.

Православна Пасха в 2018 році  передбачає, що на святковий стіл подають і м’ясні страви. В наші дні основою пасхального застілля в більшості сімей служать холодні закуски. Як правило, подають холодну телятину, всілякі заливні і холодці, а також паштети, рулети. І до них – овочеві страви і домашні соління.

Дітям, звичайно, і в свята потрібні гарячі страви і неодмінно – перше. Це може бути бульйон з крашанкою, а на друге краще приготувати те, що підійде для всієї родини: зрази, паштети, суфле або інші рубані страви.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *