Пневмонія – це запалення легенів, яке вражає альвеоли легень (легеневі пухирці). Запальний процес в легеневій тканині може мати як інфекційну, так і неінфекційну природу. У запальний процес також можуть бути залучені бронхи. Пневмонія симптоми – як правильно виявити та лікувати піде мова далі.
Пневмонія симптоми
Щоб краще зрозуміти, що таке пневмонія, розглянемо як влаштовані легені людини.
Легені складаються з двох половин – правої та лівої. Структура легень схожа на структуру дерева, яке перевернуто вниз. З носоглотки повітря потрапляє в трахею і головну бронху, які можна порівняти зі стовбуром дерева.
Подібно до того, як від стовбура відходять гілки (великі, середні, дрібні), так від трахеї відходять великі (пайові) бронхи, від яких відходять середні (сегментарні) бронхи, а від них – дрібні бронхи (кінцеві бронхіоли). Дрібні бронхи закінчуються ацинусом, який складається з альвеолярних бронхіол, що діляться на альвеолярні ходи і альвеоли, подібно листю дерева. Альвеоли (їх ще називають легеневими бульбашками) забезпечені капілярами.
Коли ми вдихаємо повітря, альвеоли наповнюються повітрям, багатим киснем і поглинають його. Таким чином кров від легенів до серця тече збагаченою киснем. У легені кров надходить збагаченою вуглекислим газом. При видиху з легень виходить повітря, збагачене вуглекислим газом.
При запаленні легень альвеоли запалюються, стають набряклими, заповнюються рідиною, слизом і гноєм. Їх робота стає дуже скрутною. Тому пневмонія – це серйозне захворювання, яке у важких випадках може закінчиться летальним кінцем.
Пневмонія буває інфекційною і неінфекційною. У переважній більшості випадків пневмонія має інфекційну природу. Найчастіше захворювання викликається бактеріями, рідше вірусами, ще рідше грибками і паразитами.
Пневмонія може розвинутися самостійно; супроводжуватись гострим респіраторним, вірусним захворюванням; стати ускладненням після ГРВІ або вірусним захворюванням.
Пневмонія симптоми має дуже схожі на симптоми ГРВІабо грипу:
гарячковий стан з температурою 38-40 градусів;
кашель, який частіше буває вологим (з відходженням мокротиння);
можливий біль або неприємні відчуття в грудях;
симптоми загальної інтоксикації (слабкість, пітливість, швидка стомлюваність);
при аускультації легень над вогнищем пневмонії прослуховуються хрипи (часті хрипи), дихання жорстке;
при перкусії (простукуванню) грудної клітки часто можна почути притуплені звуки над областю запалення;
біль в м’язах і суглобах;
головний біль;
може бути прискорене серцебиття і зниження артеріального тиску;
задишка, утруднене дихання, відчуття браку повітря – це відбувається при набряклості альвеол, заповненні їх рідиною, слизом, гноєм;
можливий ціаноз (синюшність) губ, нігтьових пластин;
можливі розлади травлення – нудота, блювота, затримка калу, живіт часто буває роздутий, язик сухий і обкладений
нальот, печінка збільшується і стає хворобливою.
Пневмонія сиптоми. Діагностика
Діагностика пневмонії починається зі складання анамнезу захворювання – лікар записує скарги хворого. Далі лікар проводить аускультацію (прослуховування) легень з допомогою фонендоскопа. При пневмонії легенів над вогнищем запалення зазвичай прослуховуються різного роду хрипи.
При перкусії (простукування) грудної клітки часто можна почути притуплені звуки над областю запалення. Обов’язково робиться рентгенографія грудної клітки в прямій проекції (при необхідності і в бічній проекції). Це дозволяє не тільки підтвердити діагноз, але і виявити можливі ускладнення.
Виконується аналіз крові – клінічний і біохімічний. Якщо показник лейкоцитів, паличкоядерних нейтрофілів, ШОЕ різко збільшені, то це може вказувати на гостре бактеріальне запалення в легенях.
Так, концентрація лейкоцитів більше 10 млрд. одиниць з великим ступенем ймовірності вказує на пневмонію.
Якщо концентрація лейкоцитів більша 25 млрд. або менша 3 млрд. одиниць, то це ознака важкого перебігу захворювання, при якому можливий високий ризик ускладнень.
Біохімічний аналіз крові дає можливість виявити супутні порушення в роботі інших внутрішніх органів.
Аналіз мокротиння проводиться на мікроскопічне, мікробіологічне, іноді хімічне дослідження.
Макроскопічне дослідження мокротиння проводиться без спеціального обладнання (візуально). Описується кількість, консистенція, колір, наявність запаху, домішок і включень. Іржавий колір мокроти свідчить про вмістимі продукти розпаду крові. Таке зазвичай буває при грипозній, крупозній, вогнищевій пневмонії. Яскраво жовтий колір мокротиння вказує на еозинофільну пневмонію.
Мікроскопічне дослідження мокротиння дає можливість вивчити її клітинний склад, який відображає характер патологічного процесу, його активність, стан мікробної флори.
Мікробіологічне дослідження мокротиння дозволяє виявити патогенність і визначити його чутливість до ліків.
Хімічне дослідження мокротиння проводиться у випадках, коли потрібно відрізнити початок туберкульозу від крупозної пневмонії або прориву абсцесу печінки в легені.
Якщо виявлена пневмонія симптоми показують підозру на атипову інфекцію, то роблять аналіз крові на антитіла (IgM і IgG) до Chlamydya pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae, Legionella pneumonia.
Пульсоксиметр. Якщо у хворого розвивається дихальна недостатність, то використовують пульсоксиметр. Хворому на палець одягають спеціальний датчик, який оцінює ступінь насиченості крові киснем.
Комп’ютерна томографія (КТ) легень. Іноді рентгенографія може бути недостатньо інформативною. У таких випадку призначають КТ легенів. КТ може бути показана якщо: у пацієнта є ознаки пневмонії, але рентгенограма не підтверджує діагноз; є більше трьох епізодів рецидивуючої пневмонії, при цьому вогнище запалення розташоване в тій же частці легень.
Пневмонія симптоми. Лікування
Якщо пневмонія має неускладнену форму, то її лікуванням можуть займатися лікарі широкого профілю – терапевти, педіатри. Лікування проводиться без госпіталізації.
При ускладнених формах пневмонії потрібна госпіталізація хворого. Така необхідність може виникнути якщо:
температура тіла вища 40 градусів або нижча 35,5 градусів;
підвищена частота дихання (більше 30 вдихів в хвилину);
спостерігаються значні порушення з боку серцево-судинної системи – верхнє значення (систолічний тиск) нижче90, нижнє (діастолічний тиск) менше 60;
підвищене серцебиття (більше 125 ударів в хвилину);
насичення крові киснем менше 92% від норми;
концентрація лейкоцитів в крові більша 25 або менша 4 млрд. одиниць;
показник гемоглобіну крові менший 90 г / л;
підвищений показник креатину крові (більше 177 мкмоль / л);
на рентгенограмі виявлено порожнини в легенях, випіт в плевру, зміни більш ніж в одній частці;
виявлення бактеріальних вогнищ інфекції в інших органах (менінгіт, артрит, сепсис).
Пневмонія сиптоми. Антибіотики, що застосовуються для лікування пневмонії
Лікування пневмонії бактеріального походження проводиться антибактеріальними препаратами (антибіотиками) і сульфаніламідами.
Основу лікування складають антибактеріальні препарати наступних фармакологічних груп:
макроліди -макропен, кларитроміцин, фромілід, сумамед, азитроміцин, хемоміцин, вільпрафен);
пеніцилін і його похідні – амоксиклав, флемоксин, флемоклав, ампіокс, аугментин;
цефалоспорини – цефазолін, роцефін, супракс, зиннат, цефіксим, фортум, цефалексин, цефтазидим, цефатаксім, клафоран, цефтриаксон, цефепим;
респіраторні фторхінолони – спарфлоксацин, левофлоксацин.
Для лікування неускладненої пневмонії використовують один або комбінацію з двох антибактеріальних препаратів. Препарати може призначати тільки лікар.
Призначення препаратів робиться на основі результатів мікробіологічного дослідження мокротиння. Дозування і тривалість прийому антибіотиків визначається індивідуально в кожному конкретному випадку. Тривалість прийому препаратів становить не менше 7 днів.
У деяких випадках призначають один антибактеріальний препарат і один сульфаніламідний. У міру одужання пацієнта, спочатку скасовують антибіотик, трохи пізніше – сульфаніламід.
Пневмонія сиптоми. Сульфаніламіди, що застосовуються для лікування пневмонії
Лікування пневмонії може проводиться наступними сульфаніламідними препаратами: сульфазин, сульфадемізін, норсульфазол, етазол, сульфадиметоксин, сульфален, сульфапірідозін.
При стиханні гострих явищ, одночасно з антибактеріальними і сульфаніламідними препаратами можна застосовувати фітонцидні препарати у вигляді інгаляцій (розчин соку цибулі, часнику).
Якщо у хворого на пневмонію є вологий кашель з важко відокремлюючим мокротинням, то йому можуть бути призначені препарати, що розріджують мокротиння – лазолван, АЦЦ, бромгексин, флуімуціл, мукалтин, термопсис, бісольвон, лікарські рослини (корінь алтея, лист подорожника), гаряче молочко з медом і содою.
Якщо у хворого є бронхоспазм, тоді призначають бронхорозширяючі препарати – теофедрин, еуфілін, ефедрин.
Пневмонія симптоми. Важкий перебіг пневмонії
При важкому перебігу пневмонії хворому призначають 2-3 антибіотика, які в максимальному дозуванні вводять внутрішньовенно. Також може застосовуватися шерезшкірна катетеризація трахеї і бронхів з введенням антибактеріальних, що розріджують слиз препаратів в зону погано розсмоктувального вогнища запалення.
Щоб з бронхів видалити гнійні і слизові пробки проводять бронхоскопію. Якщо інфільтрат розсмоктується повільно і супроводжує бронхоспазм, тоді призначають невеликі дози преднізолону.
У великих дозах кортикостероїдні препарати призначають у випадках, коли є виражена інтоксикація, бронхіальна обструкція і відсутність позитивної динаміки від лікування антибіотиками.
При затяжному перебігу пневмонії, ускладненої абсцедуванням, важливо відновити ефективний бронхіальний дренаж, який здійснюється за бронхоскопічної санації.
Антикоагулянтна терапія із застосуванням гепарину проводиться при розвитку локальних геморагічних некрозів тканин. Така терапія запобігає порушенню мікроциркуляції, яке виникає через тромбування судин малого кола кровообігу.
При стафілококовій пневмонії з деструкцією дуже важливу роль має лікування, спрямоване на підвищення імунних механізмів захисту. Для цього роблять імунізацію стафілококовим антитоксином або гіперімунною антистафілококовою плазмою.
Відновлення неспецифічної резистентності організму – це важлива складова в лікуванні гострої пневмонії. Для цього призначають полівітаміни, що містять тіамін, аскорбінову кислоту. Корисними будуть і адаптогенні засоби – алое, апілак, настоянка елеутерококу, женьшеню, лимонника.
При важких формах пневмонії добре зарекомендував себе препарат Поліоксидоній, який надає дезінтоксикаційну та іммунозміцнюючу дію.
Пневмонія симптоми. Можливі ускладнення пневмонії
Ускладненнями пневмонії можуть стати такі захворювання:
плеврит (запалення плеври);
набряк легенів і гостра дихальна недостатність;
абсцес легенів;
менінгіт;
міокардит;
сепсис;
анемія.
Альтернативні методи лікування пневмонії
У лікуванні пневмонії дуже ефективними можуть бути су-джок терапія і голкотерапія. Ці методи лікування будуть дуже корисними при лікуванні як простої, так і ускладненої форми пневмонії.
Особливо корисними ці методи лікування будуть при ускладненій пневмонії, так як зможуть допомогти уникнути серйозних ускладнень, в тому числі набряку легенів, який буває причиною смертельного результату.
Лікування цими методами може проводитися на тлі консервативного лікування. Чим раніше один з цих методів буде задіяний, тим краще.
Ці методи лікування також будуть ефективні при вірусній пневмонії, враховуючи, що проти вірусів немає специфічних ліків. Непереносимість лікарських препаратів – це ще одне важливе свідчення для цих методів лікування.