Піст – час, призначений для думок про душу, а не їжі, проте, людина слабка. Більшості з нас не під силу строгий монастирський устав: чим менше потрібно думати про їжу, тим більше ми про неї думаємо. Нехай навіть в ключі «що б такого приготувати смачненького, щоб було без масла, яєць і молока?». Далі поговоримо про те як приготувати пісний пиріг.
Пісний пиріг – рецепти
Щоб допомогти вам гідно пройти через випробування обмеженням в цьому році, пропонуємо кілька рецептів пісних пирогів. Все, що від вас вимагається, – просто брати і готувати, не витрачаючи час на пошуки, роздуми, рефлексії і мрії.
Зрозуміло, смак подібної випічки далекий від ідеалу – більшість варіантів пісних пирогів не відрізняється ні тонкими смаковими відтінками, ні витонченими рішеннями, ні несподіваними смаковими поєднаннями.
Це просто повсякденні пироги – більш-менш приємні, більш-менш цікаві, більш-менш оригінальні. В загальному, всього лише непогана випічка, яка допоможе вам протриматися протягом необхідного часу до Великодня.
Однак, ця добірка – кращі рецепти з кращих. Перевірені десятками років і тисячами господинь варіанти пісних пирогів, які зуміють здивувати і вразити. У більшості випадків ви навіть не зрозумієте, що мова йде про повну відсутність продуктів тваринного походження – настільки прекрасною виходить ця випічка!
Дріжджовий пиріг з капустою
М’яке дріжджове тісто в компанії з соковитою капустяною начинкою – запаморочлива страва! Варіант пісний, але при цьому настільки смачний, що зупинитися і обмежитися одним-двома шматочками практично нереально.
Інгредієнти для тіста:
3 склянки борошна;
20 г свіжих дріжджів (при необхідності замінюємо 10 г сухих дріжджів);
1 ст. л. цукру;
1 ч. л. солі;
2 ст. л. рослинної олії;
1 склянку теплої води.
Інгредієнти для начинки:
1/2 капусти;
1 морква;
2 цибулі;
рослинне масло для смаження;
сіль, перець за смаком.
Свіжі дріжджі розтираємо з цукром і залишаємо на 10 хвилин. Як тільки вони «прокинуться», додаємо сіль, теплу воду, рослинне масло, перемішуємо. Добавляємо борошно і вимішуємо гладке, еластичне тісто. Округляємо і викладаємо в миску, затягуємо харчовою плівкою і прибираємо в тепле місце до збільшення вдвічі.
Паралельно готуємо начинку – дрібно шаткуємо капусту, нарізаємо півкільцями очищену цибулю, на дрібній тертці натираємо очищену моркву.
На пательні розігріваємо олію, до напівпрозорості обсмажуємо цибулю, додаємо моркву. Через пару хвилин всипаємо капусту, перемішуємо, солимо і продовжуємо обсмажувати протягом ще 10-20 хвилин. Як тільки капуста почне прилипати до дна пательні, вливаємо третину склянки води, накриваємо кришкою і протушковуємо капусту до готовності. При бажанні додаємо перець.
Тісто, що підійшло обминаємо, викладаємо на робочу поверхню, розгортаємо в прямокутник. Візуально ділимо його вздовж на три частини, на центральну викладаємо капустяну начинку. Решту справа і зліва країв надрізаємо смугами під кутом приблизно 45 градусів з кроком 1-1,5 см.
Потім закриваємо начинку отриманими смужками, по черзі складаючи їх до середини. Краї защипуємо. Одержаний «колосок» прикриваємо рушником і залишаємо на півгодини для вистоювання. Перед випічкою змащуємо поверхню пирога міцним чорним чаєм, змішаним з парою ложок цукру.
Духовку розігріваємо до температури 180 градусів, випікаємо пісний пиріг приблизно 25 хвилин до рум’яної скоринки. Подаємо як в теплому, так і холодному вигляді.
Пісний грибний пиріг
Ах, до чого ж ароматний пиріг виходить! Завдяки невеликій хитрості звичайна начинка з печериць «розтечеться» по дому приголомшливим тягучим запахом, і утриматися від того, щоб не з’їсти ще один зайвий шматок, буде просто неможливо.
Інгредієнти для тіста:
1 ч. л. солі;
150 мл рослинного масла;
1 склянка теплої води;
500 г борошна.
Інгредієнти для начинки:
1 кг печериць;
1 склянка сухих білих грибів;
2 великі цибулі;
рослинне масло для смаження;
сіль, перець за смаком.
Тісто. Змішуємо воду і масло, солимо і всипаємо борошно. Замішуємо дуже м’яке липке тісто, округляємо, загортаємо в харчову плівку і відставляємо в сторону.
Начинка. Відварюємо білі гриби, зливаємо рідину, нарізаємо невеликими шматками.
Печериці нарізаємо невеликими смужками-кубиками. Цибулю – півкільцями.
На пательні розігріваємо олію, обсмажуємо цибулю по напівпрозорої, викладаємо всі гриби. Обсмажуємо, поки не випарується зайва рідина. Солимо і додаємо перець.
Збірка пирога. Тісто ділимо на дві частини – одна з них повинна бути трохи більшою, друга відповідно меншою. Розкачуємо більшу частину в тонкий прямокутний пласт розміром трохи більше дека, переносимо на металевий лист, формуємо невеликі бортики. Рівномірно викладаємо начинку. Розкачуємо другу частину тіста і накриваємо пісний пиріг, краї скріплюємо.
Виделкою проколюємо верхній шар тіста в декількох місцях і ставимо деко в розігріту до 180 градусів духовку приблизно на півгодини.
Тарт з кабачками
Легкий і ніжний тарт здасться дуже соковитим, свіжим і смачним. Хоча … чому здасться? Він такий і є – нереально весняний пісний пиріг! Більш того – майже невагомий, він сам по собі вимагає відсутності грунтовних продуктів тваринного походження в його складі.
Інгредієнти для тіста:
1/2 склянки пива;
100 г рослинного масла;
2 склянки борошна;
1/2 ч. л. солі;
1/2 ч. л. соди;
1 ч. л. кмину.
Інгредієнти для начинки:
4-5 ст. л. картопляного пюре;
3 молодих кабачка;
4 зубки часнику;
сіль, перець за смаком;
1 цибуля;
2 ст. л. оливкового масла;
4-5 гілочок петрушки.
Готуємо тісто – змішуємо масло і пиво, додаємо сіль, соду, кмин. Поступово всипаємо борошно – тісто має бути м’яким, але не липким, еластичним і приємним.
Розкачуємо його в пласт, викладаємо в круглу форму, формуючи бортики. Обрізаємо зайве тісто.
По дну акуратно розподіляємо картопляне пюре.
Нарізаємо кабачки кружечками, перемішуємо їх з сіллю і видавленим часником. Викладаємо рівномірно поверх картоплі.
Цибулю нарізаємо кільцями, розсипаємо поверх кабачків. Збризгуємо маслом.
Запікаємо в розігрітій до 200 градусів духовці близько 30 хвилин. Подаємо в теплому вигляді. При бажанні супроводжуємо пиріг пісним горіховим соусом.
Відкритий пиріг з баклажанами
Баклажани – вельми сезонний продукт, але сьогодні в супермаркетах можна зустріти цілком пристойні «синенькі».
Інгредієнти для тіста:
1 склянка води;
3 склянки борошна;
1 ч. л. сухих дріжджів;
4 ст. л. рослинної олії;
1/2 ч. л. солі.
Інгредієнти для начинки:
4 великих баклажана;
2 помідори;
2 цибулини;
3 зубки часнику;
100 г волоських горіхів;
рослинне масло для смаження;
невеликий шматок перцю чилі;
невеликий пучок зелені;
сіль, перець за смаком.
Теплу воду змішуємо з сухими дріжджами і залишаємо на 5-10 хвилин. Як тільки на поверхні рідини з’явилося пінне «озеро», додаємо сіль, масло і поступово добавляємо борошно, замішуючи гладке, еластичне, не липке тісто. Округляємо, викладаємо в чисту змащену маслом миску, накриваємо рушником і прибираємо в тепле місце до збільшення мінімум удвічі.
Поки тісто підходить, готуємо начинку. Баклажани миємо, очищаємо від шкірки і нарізаємо кубиками. Присипаємо сіллю і залишаємо на півгодини. Після того, як «синенькі» пустять сік, відкидаємо їх на друшляк.
Тим часом очищаємо і нарізаємо кубиками цибулю. Обсмажуємо до золотистої на рослинному маслі. В ту ж пательню викладаємо баклажани і ще 10-15 хвилин обсмажуємо все разом. Солимо, додаємо дрібно нарізаний перець чилі, подрібнену зелень, видавлюємо часник.
На сухій пательні підсушуємо горіхи, подрібнюємо їх у велику крихту, додаємо до баклажанів.
Тісто, що підійшло обминаємо, викладаємо на змащене деко, формуючи корж з невеликими бортиками. Викладаємо начинку, розподіляючи рівномірно по всій поверхні. Нарізаємо кружальцями помідори і розкладаємо поверх баклажанів.
Випікаємо пісний пиріг з баклажанами приблизно 30 хвилин в розігрітій до 180 градусів духовці. Подаємо в гарячому вигляді.
Хрумка цибулева галета
Галета – чудова різновид пирогів. Випічка виходить дуже стриманою, елегантною і хрусткою. Тонке тісто, соковита начинка, прекрасний смак.
Інгредієнти для тіста:
100 г цільнозернового пшеничного борошна;
150 г звичайного пшеничного борошна;
100 г рафінованої соняшникової олії;
1 ч. л. голок розмарину;
1/2 ч. л. солі;
100 г окропу.
Інгредієнти для начинки:
7 великих цибулин;
1 ст. л. цукру;
2 ст. л. рослинної олії;
1/2 склянки червоного напівсолодкого вина;
1 ч. л. голок розмарину;
сіль за смаком.
Начинку зручніше готувати заздалегідь – щоб потім за 5-10 хвилин швиденько зібрати пиріг і поставити його в духовку.
Цибулю очищаємо, нарізаємо півкільцями і обсмажуємо на рослинній олії до напівпрозорості. Всипаємо цукор, обсмажуємо ще півхвилини, потім вливаємо вино, додаємо сіль і розмарин і притушковуємо на мінімальному вогні до випаровування рідини. Залишаємо до повного охолодження.
Тісто. Змішуємо обидва види борошна, додаємо сіль і розмарин, вливаємо олію і розмішуємо до стану вологої крихти. Вливаємо окріп і перемішуємо ложкою до однорідності. Тісто готове.
На аркуші пергаментного паперу розгортаємо тісто в тонкий круглий пласт. Розподіляємо начинку. Загортаємо краї, формуючи складки.
Випікаємо пісну галету в розігрітій до 200 градусів духовці приблизно 25 хвилин.
Незвичайний пісний пиріг з журавлинним прошарком
Першим в рейтинг! Приголомшливий журавлинний пісний пиріг, який, в загальному, не соромно і тортом назвати. Звичайно, якщо приготувати його в скоромному варіанті, буде ще смачнішим, але для пісної випічки це все одно дуже і дуже гідний варіант – за великим рахунком. Тут взагалі не відчувається нестача вершкової або молочної нотки. Завдяки кислому ягідному прошарку пиріг виходить вологим, м’яким, надзвичайно приємним на смак. З чашкою ранкової кави – прекрасно!
Інгредієнти для тіста:
200 г рослинного маргарину;
2 ст. л. насіння льону;
3-3,5 склянки борошна;
1 склянка цукру;
1/3 ч. л. солі;
1 ч. л. розпушувача.
Інгредієнти для прошарку:
2 склянки журавлини;
1,5 склянки цукру.
Насамперед льон – він в даному рецепті замінює яйця, скріплюючи тісто. Дві ложки насіння викладаємо в склянку і заливаємо невеликою кількістю окропу – приблизно третиною склянки рідини. Ми залишаємо мінімум на 2 години (цілком достатньо, хоча зручніше робити це з вечора.
Тим часом готуємо начинку – чисту ягоду пропускаємо через м’ясорубку і змішуємо з цукром.
Коли льон як слід розбухне, перезуємо його блендером. Не до повної однорідності, однак, маса повинна як слід посвітлішати і стати в’язкою.
Льон змішуємо з цукром. Додаємо сіль і розпушувач, а потім замішуємо тісто, добавляючи в масу борошно. Готове тісто не повинно липнути до рук і має досить легко розкочуватися. Краще обійтися трьома склянками борошна – так пиріг буде ніжнішим. Якщо тісто не піддається, не переживайте і додавайте ще півсклянки.
Готове тісто ділимо на 5-6 частин і розгортаємо тоненькі коржі прямо на аркуші пекарського паперу. Обрізаємо по колу (прямокутника), обрізки збираємо в кулю і розгортаємо ще один корж.
Випікаємо по черзі в розігрітій до 200 градусів духовці приблизно по 5-7 хвилин кожен. Гарячий корж переносимо на блюдо і відразу ж (!) перемащуємо парою ложок журавлинної маси. Наступний корж відразу після випічки укладаємо поверх попереднього і теж змащуємо ягідним прошарком.
Останній корж ламаємо в крихту, посипаємо пісний пиріг. Накриваємо листом паперу для випічки, далі кладемо дошку і – увага! – ставимо гніт (наприклад, каструлю з водою). Ми залишаємо пиріг в такому вигляді мінімум на 5 годин, після чого прибираємо вантаж і нарізаємо.
Пісний маннік
Ніжний і легкий пиріг, який ідеально впишеться в формат ранкового чаювання. Ця проста випічка на основі манної крупи зазвичай подобається всім – розсипчаста, соковита, ароматна. Хороша новина – маннік відмінно готується без молочних продуктів і яєць.
Складові:
2 ст. л. насіння льону;
1 склянка цукру;
1 склянка манної крупи;
1 склянка рослинного молока (вівсяного, мигдального, гарбузового, соєвого, кокосового або будь-якого іншого);
2/3 склянки борошна;
1/2 склянки рафінованої соняшникової олії;
1/2 ч. л. солі;
1/2 ч. л. соди;
1 склянка будь-яких ягід (малина, чорниця, вишня, смородина або їх суміш).
Заливаємо окропом насіння льону – так, щоб рідина просто покривала льон. Ми залишаємо мінімум на 2 години (а краще на ніч) – після цього можна приступати до приготування пирога.
Змішуємо сухі компоненти – манну крупу, борошно, сіль, соду, цукор. Наливаємо рослинну олію. Додаємо молоко і льон. Знову перемішуємо до однорідності. Маса вийде досить рідкою.
Форму для випічки змащуємо олією, присипаємо борошном або манною крупою. Акуратно переливаємо в неї тісто. Поверх рівномірно розсипаємо ягоди.
Ставимо пісний пиріг в розігріту до 180 градусів духовку на 40-50 хвилин і випікаємо до готовності. З форми дістаємо маннік тільки після повного охолодження. Пиріг виходить соковитим і вологим і дуже ароматним.