Найпоширеніше дегенеративно-дистрофічне захворювань хребта – це остеохондроз. Дуже важливо правильно діагностувати остеохондроз хребта, адже чим раніше розпочати лікування, тим більше можливості запобігти ускладненням. Саме з цієї причини потрібно вчасно виявити у себе симптоми остеохондрозу і звернутися до лікаря.
Остеохондроз хребта – класифікація
Особливість його в тому, що на початкових етапах він ніяк не проявляє себе, тому багато пацієнтів звертаються до лікаря, коли вже процеси руйнування тканин заходять далеко. Але і в цьому випадку діагноз ставиться не відразу, а після ряду лабораторних та інструментальних обстежень.
Захворювання остеохондроз прийнято розрізняти за місцем локалізації:
При великому навантаженні на поперековий відділ утворюється найпоширеніша форма, яка називається остеохондрозом поперекового відділу. Її небезпека полягає в створенні умов для появи сколіозу і міжхребцевої грижі.
Другою поширеною формою є остеохондроз шийного відділу, що виникає внаслідок багатогодинного сидіння за кермом або біля монітора комп’ютера. В області шиї дуже легко зміщуються хребці, так як тут слабкі м’язові тканини.
Остеохондрозом грудного відділу страждає невеликий відсоток людей завдяки малорухомості і хорошої захищеності цього місця (ребра і м’язовий корсет). Причиною хвороби іноді служить сколіоз, а діагностування утруднено через схожість симптоматики з ознаками інших патологій.
Поширений остеохондроз – це локалізація патології на двох або на всіх відділах хребетного стовпа.
Остеохондроз хребта. Причини і механізм розвитку
У хребті людини знаходиться три десятка хребців. Для їх повноцінного функціонування необхідні спеціальні прошарки у вигляді міжхребцевих дисків, що володіють неймовірною пружністю і еластичністю.
Диски, покриті гіаліновою хрящовою тканиною, складаються з внутрішнього ядра (холодець) і кільця. Адже міжхребцевий диск захищає хребці від руйнування, служить амортизатором при різних рухах і утримує хребці в правильному положенні. При зменшенні його обсягу відбувається зміщення хребців.
Нестабільність сегмента хребта призводить до утворення остеофітів – кісткових наростів, що утримують хребці на відстані. В іншому випадку може відбутися утиск нервових корінців, здавлювання судин. Всі ці процеси зумовлюють наявність безлічі різних ознак остеохондрозу, тому так складно його діагностувати вчасно. Але якщо знати, чому розвивається ця патологія, люди з групи ризику можуть бути уважнішими.
При порушенні обміну речовин і кровообігу в області хребта у міжхребцевих дисків:
втрачається міцність і еластичність;
відбувається всихання, поїдання і зменшення висоти;
втрачається здатність протистояти навантаженням;
випадає частина ядра в хребетний стовп;
Остеохондроз це такі наслідки, як:
Розрив фіброзного кільця і утворення болючої міжхребцевої грижі.
Викривлення хребта і втрата його рухливості.
Викликається остеохондроз зазвичай такими причинами:
вродженими вадами в розвитку хребта або дефектами сполучної тканини;
травмами або постійними перевантаженнями, важкою фізичною працею;
порушенням постави, плоскостопістю, носінням незручного взуття;
тривалим перебуванням у незручній позі, малорухливим способом життя;
ожирінням, неправильним харчуванням, наявністю зайвої ваги;
впливом хімічних речовин, наприклад, при наявності шкідливих звичок, прийомі деяких ліків;
частими стресами;
природними процесами, що відбуваються при старінні організму;
постійним вібраційних впливом на хребет.
Тому необхідно уважно стежити за своїм самопочуттям, щоб при перших симптомах звернутися до лікаря. Особливо це важливо для спортсменів, вантажників, водіїв, гімнастів, жінок, часто переживаючи за своїх близьких і через це відчувають стрес.
Остеохондроз хребта – ознаки
Остеохондроз хребта розвивається після зменшення висоти міжхребцевого диска, після чого починають руйнуватися самі хребці.
Ознаки остеохондрозу залежать від стадії захворювання, а також від того, який відділ хребта вражений дегенеративними процесами. Дуже часто спочатку пацієнт навіть не відчуває болю в спині, тільки невелику скутість вранці.
У процесі руйнування міжхребцевого диска через зміщення хребців відбувається утиск нервових корінців, і виникають болі. Залежно від місця локалізації захворювання вони можуть виявлятися не тільки в області спини. Часто біль віддає в лопатку, грудну клітку, руку або ногу, можуть бути головні болі.
Особливістю остеохондрозу на початкових стадіях є також те, що болі посилюються при фізичному навантаженні і стихають після відпочинку. Навіть після прийняття зручного положення тіла хворому стає легше.
Больові відчуття загострюються після переохолодження, стресу, тривалого перебування в статичній позі, наприклад, при роботі за комп’ютером або під час сну на незручному ліжку. Дуже часто також при остеохондрозі спостерігається скутість в рухах, слабкість м’язів, постійна втома. Пацієнт намагається зайняти зручне положення, при якому він менше відчуває болю.
Симптоми поперекового остеохондрозу
Симптоматика захворювання визначається безпосереднім місцем прояву:
Постійні неприємні (ниючі або гострі) відчуття в області попереку. Остеохондроз – біль, як головна ознака визначення захворювання.
Посилення болю під час фізичних навантажень на хребет або при русі.
Розширення больового синдрому в область крижів, ніг, органів малого таза.
Зниження чутливості в нижніх кінцівках.
Утруднення в таких рухах, як повороти і нахили.
Бажання перебувати в позі найменшого прояву болю.
Найпоширенішим місцем локалізації дегенеративно-дистрофічних процесів є поперековий відділ хребта. Він витримує найбільші навантаження не тільки при русі, але і при сидінні людини довго в одній позі. Через малорухливий спосіб життя сучасних людей м’язовий корсет тут слабкий, тому будь-яке перевантаження може призвести до руйнування дисків або до зміщення хребців.
Поперековий остеохондроз хребта створює умови для запалення сідничного нерва, що виражається в сильних поперекових болях, які переходять в область ніг. Нерідко процес ускладнюється хронічним запаленням органів малого тазу. Для жінок воно закінчується безпліддям, а для чоловіків – імпотенцію.
Симптоми при шийному остеохондрозі
Крім больових відчуттів і загальної скутості, є особливі симптоми остеохондрозу хребта в поперековому відділі. Якщо перелічені нижче ознаки раз у раз дають про себе знати, необхідно записатися на прийом до невролога:
німіють нижні кінцівки;
порушується чутливість шкіри, може розвинутися парез;
відчуваються болі в органах малого таза, порушується їх функціонування;
пацієнт не може повертатися і нахилятися, біль відчувається навіть при сидінні.
Особливо важливо знати, які симптоми пацієнт відчуває при остеохондрозі шийного відділу. Адже іноді біль в шиї навіть не відчувається, а інші ознаки схожі на судинні порушення, які людина намагається лікувати лікарськими засобами. Якщо ж не зупинити руйнівні процеси в шийному відділі хребта, це може привести до порушення кровопостачання головного мозку і навіть до повного паралічу тіла.
Тому дуже важливо вчасно звернути увагу на такі ознаки:
головні болі, які неможливо зняти звичайними анальгетиками;
при повороті голови з’являється запаморочення;
болю можуть відчуватися в плечах, потилиці, руках;
погіршується зір, видно мушки або кольорові плями перед очима;
спостерігається зниження слуху, шум у вухах;
німіє язик, пальці рук;
порушується координація рухів.
Дискомфорт в вухах
При шийному остеохондрозі часто спостерігаються головні болі, шум у вухах.
Найсерйознішим чинником при шийному остеохондрозі вважається тиск на хребетні артерії, які здійснюють доставку поживних речовин в головний мозок. Результат – порушення роботи серцево-судинної і дихальної систем, проблеми зі слухом, і зором, погана координація рухів.
Симптоми грудного остеохондрозу
Ознаки остеохондрозу в грудному відділі легко переплутати з захворюваннями внутрішніх органів. І хоча основним симптомом є біль у спині, але вона має свої особливості. Пацієнти описують це відчуття, як ніби груди здавило обручем. Болі посилюються при вдиху і видиху, тому багато списують ці відчуття на патологію серця.
При грудному остеохондрозі біль буде посилюватися при переохолодженні, піднятті рук вгору, а також вночі. Може відчуватися оніміння шкіри, мурашки по тілу, похолодання кінцівок. Часто виникають порушення в функціонуванні травної системи.
Також виділяють наступні симптоми грудного остеохондрозу:
Локальне оніміння шкіри.
Прояв в ногах свербежу, печіння, відчуття холоду.
Різкий біль в області ребер під час руху.
Відчуття тиску в грудях.
Засіб визначення остеохондрозу
Перша стадія:
Втрата в міжхребцевих дисках пружності.
Зменшення висоти.
Випинання дисків.
Після сну в спині з’являється відчуття скутості.
Друга стадія:
Відчуття болю в області хребта.
Поява в фіброзному кільці тріщин.
Нестабільна функціональність хребців.
Сильний біль під час нападів.
Втрата рухової здатності під час загострення захворювання.
Третя стадія:
Розрив фіброзного кільця.
Попадання напіврідкого ядра з диска в спинномозковий канал.
Утворення міжхребцевої грижі.
Грудний остеохондроз призводить до міжреберної невралгії, проблемам в серцево-судинній системі, порушень в шлунково-кишковому тракті, печінці, нирках і підшлунковій залозі.