Світло сонця і тепло необхідні людині для повноцінного життя. Неможливо собі уявити, яким би було життя, якби сонце перестало зігрівати нашу планету. Коли на вулиці гарна погода, на небі ні хмаринки, так і хочеться хоч трохи позасмагати, адже не секрет, що багатьом подобається саме засмагле тіло. Але тут може підстерігати серйозна небезпека. Це пошкодження шкіри променями сонця. Дуже часто люди несерйозно до нього ставляться, вважаючи це тимчасовою неприємністю на шляху до красивого загару. Опік від загару є травмуванням шкірного покриву внаслідок тривалого перебування на сонці. Намагаючись якось захистити себе від прямих сонячних променів, організм починає виділяти меланін, який забарвлює шкіру в коричневий колір.
Опік від загару – причини
Як вже було сказано, сонячний опік провокують промені сонця, а саме ультрафіолетові випромінювання. Він стає видним через півгодини з моменту його отримання. Шкідливе випромінювання може вплинути на появу ракових захворювань і привести до старіння шкіри. Частіше за інших страждають ушкодженнями шкіри від сонця люди зі світлим шкіряним покривом і світлим волоссям.
У дітей захисні сили шкіри проти негативного впливу сонця ще не дуже добре розвинені, тому ультрафіолетові промені потрапляють в глиб шкірного покриву і призводять до появи запалення. Так само, як і у дорослих, пошкодження у дитини з’являється з-за тривалого перебування на сонечку через недостатнє використання захисних кремів або через тривале перебування на водичці, наприклад, в човні.
Опік від загару – симптоми
Основним симптомом є почервоніння шкірного покриву. Чим важчий опік від загару, тим він буде інтенсивнішим. Якщо пошкодження не дуже сильне, то перші ознаки його проявляються через кілька годин. В іншому випадку наслідки важчі: з’являються пухирі, може спостерігатися втрата рідини організмом, підвищення температури, виникають нудота і блювота. Пошкодження 2 ступеня проявляє себе бульбашками на червоній шкірі, в середині яких є рідина. Коли вони прориваються, то під ними виявляються червоні запалені ділянки. В такому випадку шкірний покрив відновлюється через два тижні.
Швидше за все настає сонячний опік спини, рук, плечей, тобто тих ділянок тіла, які знаходяться найчастіше на відкритому сонці. Почервоніння на обличчі стає помітним не відразу, і тому важко відрізнити його від звичайної засмаги. Трапляється також, що сонце несприятливо діє на очі, приводячи до їх пошкодження. Ультрафіолетові промені можуть залишити опік на повіках і рогівці. Інфрачервоні промені вражають сітківку і судини очі. Такі пошкодження можна отримати, загоряючи в солярії, працюючи зі зварюванням і при катанні на лижах, не маючи належного захисту очей. Зір зазвичай починає псуватися не відразу, а через кілька днів.
Пошкодження губ спостерігається раніше, ніж на іншій ділянці. Перші ознаки можна помітити, ще перебуваючи на сонці, або вже через деякий час. Звичайним проявом опіку губ названо відчуття сухості в роті. Крім того, губи можуть свербіти, відчувається печіння при пальпації. Таке ушкодження губ можна отримати не тільки в літній час, а й взимку. Після цього губи необхідно постійно зволожувати кремом, а щоб запобігти появі сонячного опіку, потрібно постійно застосовувати кремчик із захисною функцією.
Деякі не наважуються загоряти під час вагітності, але якщо дуже хочеться, потрібно дізнатися все про це, щоб уникнути неприємностей. Сонце вважається небезпечним в перші три місяці вагітності, так як саме в цей період можуть відбутися зміни в формуванні нервової системи дитини. Часто влітку до лікарів звертаються вагітні жінки з діагнозом кровотеча, яку спровокувало довге перебування на сонці. Пошкодження шкіри можна і не отримати, якщо дотримуватися елементарних поради. У період очікування дитини краще відмовитися від відкритого купальника, навіть на пляжі радиться носити сорочку з натуральних тканин, бажано з довгими рукавами. Голову добре захистить крислатий капелюх, а шкірний покрив збереже спеціальний крем.
Пошкодження шкіри у немовляти починає проявлятися через кілька годин, вона починає червоніти, стає гарячою, може свербіти, і з’являються бульбашки. Якщо у дитини пошкоджено велику ділянку шкірного покриву, то може підвищитися температура, малюка може нудити, голова починає боліти і паморочитись. При таких симптомах краще не ризикувати і відправитися з дитиною до лікаря. Такий опік від загару у дітей дуже небезпечний, він з більшою ймовірністю може провокувати появи ракових захворювань.
Опік від загару – діагностика
Лікар проводить діагностику, роблячи висновки на основі огляду і розповіді самого пацієнта. Якщо опік не сильний, то, як правило, людина сама справляється з наслідками надмірного загоряння. Але в разі важкої форми може знадобитися допомога при сонячних опіках, лікар може навіть порекомендувати лягти в лікарню. Що робити при сонячних опіках? Рекомендується звернутися до лікаря за допомогою, якщо наслідки пошкодження шкірного покриву дуже серйозні, воно має велику площу, з’явилося багато пухирів, якщо людина погано себе почуває: піднялася температура, паморочиться голова, відзначається загальна слабкість і дезорієнтація.
Лікування.
При діагнозі сонячний опік лікування має безліч перевірених методів, причому це як традиційні лікарські препарати, так і народні засоби. Так як люди дуже часто стикаються з такою неприємністю, було б добре кожному знати елементарні способи, як лікувати сонячні опіки. З’явилися сонячні опіки – перша допомога не повинна змушувати себе чекати. Вона полягає в тому, щоб якомога швидше охолодити уражену ділянку. Можна прийняти прохолодний душ, але не дуже холодний, щоб не застудитися. Термін, за який хворобливі відчуття зійдуть нанівець, залежить від того, наскільки сильне пошкодження. Після нього організм зазвичай ослаблений, і може наступити зневоднення, тому дуже важливо поповнювати запаси вологи і пити якомога більше рідини. В цьому випадку добре вживати сік, розведений водичкою, особливо допомагає гранатовий.
Найкраще придбати якийсь засіб від сонячних опіків, щоб можна було скористатись і в разі потреби. Чим мазати сонячний опік, щоб зняти неприємні відчуття? В аптеках продається відмінний засіб пантенол. Він наноситься на пошкоджену ділянку. Сверблячку можна вгамувати за допомогою антигістамінного засобу. Якщо є температура, то допоможе жарознижуючий засіб, як, наприклад, нурофен або ібупрофен. Якщо пухирі після ушкодження мають в середині багато рідини, обов’язково потрібно звернутися до лікаря, так як через пухирі, що луснули може потрапити інфекція. Лікування пошкоджень 2 ступеня також повинен проводити тільки лікар.
Якщо стало помітним почервоніння на обличчі, може виникнути питання, чим помазати сонячний опік, щоб запобігти появі пухирів. На обличчя можна покласти серветку, змочену в холодному чаї або відварі ромашки. Можна використовувати і сік алое. Дуже добре справляється з цим завданням огірок, який ріжуть на тонкі кружальця і накладають на все обличчя. Так рекомендується повторювати кілька разів за день, а якщо огірків немає, їх можуть замінити помідори.
Щоб не допустити обгорання носа, заздалегідь можна намазати його касторовою олією, змішаною з рівними частинами цинкової мазі і рослинної олії. Але такий крем не можна залишати на обличчі надовго, він не дозволяє шкірі добре дихати. На пошкоджену сонцем шкіру носа можна нанести натертий свіжий огірок, змішаний зі сметанкою, і залишити ввібратися. Якщо цей метод не допомагає, можна зробити компрес з чаєм на ніс, а після цього нанести мазь гідрокортизону.
Діток потрібно оберігати від негативного впливу сонечка, так як воно може заподіяти більше шкоди малюкам, ніж дорослим. У дітей перші ознаки обгорання помітні набагато пізніше, ніж у дорослих. Може з’явитися слабкість, примхливість, тільки лікар може правильно визначити, що відбувається з дитиною.
Лікування дитини необхідно починати якомога раніше. Поки опік від загару не пройде, малюкові не можна перебувати на сонці. На обгорілу ділянку бажано нанести дитячий крем або заспокійливий лосьйон. Як протизапальні ліки застосовують дитячі знеболюючі препарати, також потрібно часто поїти дитину, щоб уникнути зневоднення. У тому випадку, якщо опік у дитини дуже сильний, з’явилися рясні пухирі, потрібно терміново відправлятися до лікаря, самостійне лікування не рекомендується.
Опік від загару – народні засоби
Лікування народними засобами припускають проводити спільно з прийомом знеболюючих препаратів, прописаних лікарем. Народні рецепти мають найширше застосування, особливо коли справа стосується надання першої допомоги. Серед порад народної медицини можна знайти ефективний засіб. Дуже популярним засобом є сметанка: нею намазують всі обпалені ділянки тіла, дуже швидко біль вщухає. Також не менш популярний кефірчик. Ці кисломолочні продукти дуже добре знеболюють і заспокоюють запалену шкіру. Крім того, вони захищають шкіру від втрати вологи. Наносяться вони на шкіру як можна частіше, при цьому втирати їх не потрібно.
Ще як домашній засіб використовується картопелька. Її в сирому вигляді натирають на терці і наносять на уражену ділянку шкіри і залишають на 20 хвилинок. Також добре допомагає сирий білок яйця. Його потрібно трохи збити і нанести на постраждалу шкіру. Після повного висихання, потрібно акуратно змити водичкою.
Дуже добре допомагає олія обліпихи. Її можна придбати в аптеці або зробити самій. Необхідно взяти півтора літра рослинної олії і змішати її з одним кілограмом ягід обліпихи. Ліки повинні настоятися протягом трьох тижнів, в готовому вигляді олію потрібно зберігати в холодильнику. Такі ліки добре знімають неприємні відчуття, в тому числі і свербіж.
Капуста, кисла або сира, це кращий засіб. Кислу капусту, обгорнуту в марлю, прикладають до обгорілої шкіри на кілька хвилинок. Свіжу капусту прикладають цілим листом, роблячи надрізи. Такі ліки дуже добре знімають запалення і перешкоджають утворенню пухирів.
Коли лікується пошкодження шкірного покриву ніг, рекомендується більше лежати, піднявши ноги.
Опік від загару – профілактика
Щоб уникнути сонячних опіків, потрібно намагатися не піддавати шкіру впливу сонця. По можливості перебувати на вулиці в ранковий час або ближче до вечора, коли сонце не таке агресивне. Якщо доводиться працювати на відкритому сонці, потрібно одягатися в одяг з натуральних тканин з довгими рукавами, на голові обов’язково повинен бути головний убір. Окуляри допоможуть уберегти очі від шкідливих променів.
Профілактика також включає використання кремів, вони бувають як для обличчя, так і для тіла. Людям зі світлою дермою необхідно користуватися кремом з високим ступенем захисту. Коли час дії крему проходить, потрібно повторно намазати його.
Людині, що приймає будь-які ліки, необхідно заздалегідь порадитися зі своїм лікарем з приводу знаходження на сонці.