Липень – «верхівка» літа, а в народі цей місяць нарекли «грозником». Адже, в липні буває багато гроз. Назвали цей місяць в честь римського полководця і знамениту історичну особистість Гая Юлія Цезаря. Масові гуляння і торжества з липня завершується, тому що всі активно збирають урожай плодів, овочів та інших культур. У лісі починається збір грибів та ягід, а господині будинку займаються закрутками на зимовий період.Селянам в липні доводиться багато працювати для того, щоб в подальшому годувати сім’ю протягом року. Звідси деякі народні прикмети на липень 2017.
Народні прикмети на липень 2017 по дням
1 липня – Іпатія. Якщо в ніч на Іпатія на ріг місяця можна візуально відро повісити і, воно не впаде, то ще півмісяця буде тепла, суха і ясна погода. В цей день потрібно було поклонятися Богу сонця і природи Ярила. У лісі збирали трави, які вважалися лікувальними. Всі йшли в поле сіно косити, а потім ним набивали матраци. В церкві 1 липня шанували святих мучеників Федула, Леонтія та Іпатія.
2 липня – Зосима і Саватія. День покровителів бджіл. Якщо на Савватія бджоли летять до своїх вуликів, – буде дощ. Якщо бджоли стають агресивнішими, частіше жалять – до посушливої погоди. Якщо ж вони спокійно літають поблизу від вуликів – буде сильна спека. Говорили, якщо бджоли у вуликах сонні, то скоро прийдуть холоди і біди.
3 липня – Мефодія – свято всіх перепелятників. Якщо над озимими культурами в’ються мошки і тенетники- буде улов перепелів. Його також називають павутинним вдень і погодоуказателем. Якщо на Мефодія сильна злива – лити ще буде сорок днів. Народні прикмети на липень 2017 говорять, якщо в цей день зловити на полюванні перепілку, то весь рік щасливим буде. Була й інша прикмета: якщо сова сіла на верхівку будинку, то може бути сильна пожежа. Якщо павук павутину не плете, то скоро дощик почнеться.
4 липня – в народі називали Ульянів день. Потрібно було збирати липу і робити з неї цілющу настоянку. У церкві християни почитали святого Іуліна Тарсійского, якому молилися, щоб позбутися від хвороб. 4 липня потрібно було шкідливих комах винищувати, щоб посіви борошнистої роси не з’їв.
5 липня – в день Євсевія потрібно було віники для лазні готувати. Якщо ними ввечері 5 липня попариться, то весь рік хворіти не будете. Потрібно було сіяти редис, а також промити пагони фіалок і троянди. Людина, яка 5 липня народилапся, вважає своїм символом ялицю, сосну і ялину. Дощ іде на Євсевія – до хорошого урожаю.
6 липня – Горпина. Народні лікарі починають збір лікарських трав. В цей день потрібно було обов’язково скупатися в річці і в лазні ввечері попаритися, щоб весь рік бути здоровим. У церкві християни почитали святу Агрипіну, яку в народі величали купальницею. 6 липня потрібно було зварити ячмінну каш, якою пригощали бідних селян.
7 липня – день Івана Купали. На Купала молоді люди розпалюють великі багаття і стрибають через них, танцюють, співають пісні і купаються в теплій воді і росі. Талісманом є квітка Іван-да-Мар’я. Якщо зірок на небі багато, то урожай буде багатий. Якщо в цей день небо на заході чисте – дощу не буде. Якщо качка або гусак пірнають або плескаються і кричать – буде дощ, якщо ж вони тихо плавають – буде гроза.
8 липня – на Русі цей день був Днем закоханих – Петра і Февронії. Говорили, що з 8 липня починається спекотне літо, а спекотна погода буде стояти ще 40 днів. Ще в народі це свято називають Русальницею. Вважалося, що в річці краще не купатися-інакше русалки на дно водойми потягнуть.
9 липня – Ягоди зазвичай достигають. У церкві християни почитали святого Давида Солунського, який мав дар зціляти людей від хвороб. 9 липня потрібно було помолитися Божій Матері Тихвінській, щоб маленькі діти здоровими і міцними росли.
10 липня – Самсон-сіночний. На Самсона дощ – буде ще сім тижнів йти дощ. За прикметами, якщо сіно почорніло, то пшоно добре вродить.
11 липня – в цей день потрібно було збирати кропиву, з якої господині шили спеціальне лікувальне полотно. Народ 11 липня веселився і гуляв весь день, а роботи в полі скасовувалися. Говорили, якщо знайдеш квітку «петрів хрест», то весь рік будеш щасливим і багатим. Якщо зозуля мовчить, то зима прийде рано.
12 липня – Петрівка, день двох апостолів: Петра і Павла. Петро або Павло жару добавили, а годину зменшили. Починалися проводи літа, масові гуляння та веселощі. Говорили, що в цей день потрібно скупатися відразу в трьох річках, тоді молодий і здоровий буде весь рік. Християни шанували святих апостолів Петра і Павла, а так само пекли пшеничні пироги.
Соловей пісні наспівує до Петрового дня. На Петра сонце яскраво світить. Якщо в цей день дощові бульки швидко лопаються – значить, дощ швидко пройде.
13 липня особливо спостерігають за зозулею. Якщо вона продовжує своє кування, то це літо буде теплим і довгим. В народі вважали 13 липня Днем дванадцяти апостолів. Потрібно було фарбувати яйця і обмінюватися ними з родичами і сусідами, як на Великдень. Селяни готувалися до жнив, а на полі починався сінокіс. Хто в цей день народився, той виросте цілеспрямованою і успішною людиною. Його талісман – фіалка.
14 липня – Кузьма і Дем’яна за народним календарем. Самий розпал сінокосіння. В цей день також йде прополка городів. З дозрілого агрусу варили варення, а так само йшли збирати звіробій. Якщо соловей дзвінко співає, то до зими ще далеко.
15 липня. Якщо в цей день на деревах з’являється пожовкле листя, то осінь буде ранньою і сніг рано піде. Озимі в наливанні – гречка на сході.
16 липня – в народі вважали нещасливим, а називався він Моків день. У церкві християни шанували святих Мокія і Марка, а нову роботу починати не прагнули. Потрібно було дозрілий мак збирати, а чоловіки на полювання готуватися. Якщо багато мошкари літає, то скоро настане спекотна і ясна погода.
17 липня – Андрія. Овес до середини доріс, а гречка тільки сходить. У цей день грядки копають – кореневі овочі виривають. Погода 17 липня часто стояла дощова. На полях дозрівав овес і озимі, а по погоді цього дня визначали, якими будуть осінь і зима. Говорили, якщо овес високий виріс, то зима буде холодною.
18 липня – Афанасія. Якщо на Афанасія місяць на сході грає – буде добрий урожай хлібів. В цей день потрібно було обов’язково подивитися на Місяць, щоб зарядитися від нього позитивною енергією і силою. Християни шанували Афанасія Афонського, який вів усамітнене життя в чернечій келії. У народі говорили, якщо 18 липня місяць не видно з-за туману, то скоро похолодає.
19 липня – Єремієв день. У цей день старожили радять неодмінно закінчити посів всіх культур. В цей день потрібно було рано встати і по росі босоніж пробігтися. Вона володіла цілющими властивостями 19 липня. В церкві почитали Сисоя Великого, який зцілював важко хворих людей. У народі говорили, якщо по небу жовті хмари пливуть, то скоро буде сильний дощ.
20 липня – Єфросинія і Фоми. У цей день дощі знижують якість врожаю і довго простягуються. Якщо ллє дощик, а сіно на полях прибрати не встигли, то воно пропаде. Потрібно було сіяти редис і висадити суницю. У церкві християни почитали святу Евфросинію, яка будувала храми і монастирі. Дівчата ворожили на ниву і серп, щоб дізнатися майбутнє.
21 липня – У давнину в цей день починали зажинки жита. По погоді цього дня передбачали, якою буде зима. Перший сніп обов’язково ставили в передньому кутку будинку до Покрови і пов’язували рушником. Якщо в цей день дозрівала чорниця, то настала пора садити хліб.
22 липня. У цей день вся сім’я куштує першою соковиті огірки. У лісі збирали чорниці, яка допомагала вилікуватися від багатьох хвороб. Перший дозрілий огірок 22 липня закопували в грунт, щоб урожай овочів був хороший.
23 липня – в народі його називали День Антонія і Рясочника, тому що на річці і ставку з’являлася ряска. У церкві християни почитали 23 липня Антонія Печерського, який володів даром лікувати людей. Якщо в цей день на березі водойми жаби стрибають, то буде ясно і сонячно. Гучний грім – до сильного дощу.24 липня – Афімья (Євфимія) стожарниця. На Євфимії на покоси і з’являються стоги запашного сіна.