Нежить, або по-науковому «риніт» – одна з найбільш часто зустріваних проблем зі здоров’ячком. Чхання і закладеність носа супроводжують кожну сезонну застуду, і важко знайти хоч одного дорослого чи дитину, що ні разу не перехворів нежитю. А для когось риніт стає справжньою напастю: не проходить місяцями і навіть переростає в гайморит. Позбутися від хронічного нежитю надзвичайно важко, адже більшість крапель в ніс, що продаються в аптеці, лише на час полегшують дихання, але не усувають корінь зла. Сьогодні дізнаємось, як швидко і ефективно провести народне лікування без дорогих і не завжди безпечних ліків.
Народне лікування нежитю
Дізнаємось як не допустити повернення нежитю в вашу сім’ю. Ми наведемо тут найдієвіші універсальні засоби для зміцнення імунітету і прості домашні процедури, здатні назавжди позбавити вас і ваших дітей від хронічного нежитю і гаймориту.
Імбир з лимончиком і медом від нежитю та застуди
Поєднання імбиру з медом і лимончиком не тільки привертає освіжаючим пікантним смаком, але і приносить в наш організм ударну дозу вітамінів і корисних речовин, які піднімають імунітет. Ось чому цей рецепт лікування нежитю та застуди такий популярний. Інгредієнти для цілющого засобу знайти неважко, а приготування займає лічені хвилинки. Якщо ви будете регулярно приймати імбирно-медову суміш або пити ароматний напій з лимончиком, застуда і нежить забудуть дорогу в ваш будинок – перевірено і підтверджено тисячами людей.
Висока ефективність імбиру з медом і лимончиком проти нежитю і застуди пояснюється цілющою дією кожного з трьох компонентів цього народного засобу:
Імбир містить величезну кількість вітамінів, амінокислот, фітонцидів та біологічно активних речовин, що надають іммунозміцнюючу, тонізуючу, зігріваючу, протизапальну і потогінну дію на організм людини;
Мед відомий своїм багатющим вітамінно-мінеральним складом – це справжній еліксир життя. Лікування нежитю і застуди за допомогою меду практикується давно і дуже успішно, тому навряд чи має сенс зайвий раз доводити ефективність і користь цього чудового продукту;
Лимон виступає завершальним акордом в цьому народному рецепті від нежитю, тому що саме в лимоні з усіх доступних продуктів міститься найвища концентрація вітаміну С, життєво необхідного застудженій людині. Крім того, лимончик чудово відтіняє смак цього народного засобу від нежитю.
Як приготувати засіб від нежитю з імбиру і меду?
Рецепт 1. Інгредієнти:
Свіжий корінчик імбиру – 300 г;
Мед бджолиний – 150 мл;
Лимончик – 1 штука вагою 120-150 г.
Корінчик імбиру очистіть від жорсткої шкірочки і натріть на дрібній тертці. Лимончик вимийте, також очистіть, розріжте, видаліть всі кісточки, а м’якоть подрібніть блендером або м’ясорубкою, або просто дрібно порубайте ножем. Складіть підготовлені інгредієнти в чисту скляну баночку з кришечкою, що закручується, залийте медом, перемішайте і поставте на зберігання в холодильник.
Рецепт 2. Інгредієнти:
Свіжий корінчик імбиру – 2 см;
Мед бджолиний – 2 чайних ложечки;
Лимончик – 1 часточка;
Окріп – 1 склянка.
Корінчик імбиру очистіть від шкірочки і натріть на дрібненькій тертці, у вас вийде 2-3 чайних ложечки імбирної кашки. Покладіть її в кухоль, додайте лимон, добре розітріть і залийте все окропом. Накрийте кухоль блюдцем і почекайте 25-30 хвилинок – за цей час напій настоїться і охолоне до 60-70 градусів. Тепер можна добавити туди мед, не побоюючись знищити всі його цілющі компоненти. Ароматний чай від нежитю та застуди готовий!
Народне лікування нежитю. Застосування
До першого рецепту варто звернутися, як тільки настане сезон холодів, приготуйте баночку ліків, поставте в холодильник і приймайте щодня по 1 ложечці чайній за 20-30 хвилинок до їжі. Суміш з меду, імбиру і лимончика можна давати навіть діткам старше п’яти рочків по половині ложечки чайної, а якщо ласощі здадуться вашому чаду занадто специфічними на смак, відразу запропонуйте йому ковток солоденького чаю.
Якщо застуда вас вже наздогнала, а нежить і першіння в горлі загрожують перетворитися на повномасштабне захворювання, переходье до другого рецепту. Імбирно-медовий чай з лимончиком можна пити 3-4 рази на день: він прекрасно тонізує, дає сили, знеболює горло, полегшує носове дихання навіть при сильному нежитю і дозволяє гарненько пропотіти.
При сухому кашлі рекомендується поєднувати народне лікування обома засобами, оскільки імбир з медом діє, як м’які відхаркувальні ліки. Щоб посилити лікувальний ефект, приймайте імбирно-медову суміш сублінгвально, тобто тримайте її під язик і розсмоктуйте кілька хвилинок, перш ніж проковтнути.
Протипоказання
Хоча цей засіб є абсолютно натуральним і безпечним, у нього є ряд протипоказань:
Алергія на імбир, цитрусові або продукти бджільництва;
Цукровий діабет;
Геморой;
Серцева недостатність;
Важкі форми гіпертонії;
Період вагітності і лактації;
Вірусний гепатит;
Гемофілія;
Холецистит;
Панкреатит;
Гастрит і виразка шлунка;
Камені в нирках, печінці, сечовому або жовчному міхурі.
Перед початком лікування нежитю та застуди за допомогою імбиру і меду потрібно проконсультуватися з фахівцем, оскільки ці продукти мають потужний тонізуючий ефект і можуть посилювати деякі серйозніх хронічні захворювання. Що стосується молодих і відносно здорових людей, то їм мед з імбиром і лимончиком принесуть тільки користь.
Відео рецепт смачного імбирного напою від застуди
Народне лікування. Рецепти промивання носика морською сіллю при нежитю
Дорослим – 1ложечка чайна морської солі на півлітра кип’яченої водички.
Дітям – концентрація в два рази менша.
Досвідченим пацієнтам з хронічним гайморитом – добавити до базового рецепту 2 крапельки йоду і соди на кінчику ножа.
Лікування нежиті морською сіллю без промивання – потрібно змочувати в розчині морської солі (1 ложечка столова на склянку водички) чисту лляну серветку і класти її на 15 хвилинок на обличчя. Це дозволить полегшити дихання з носа і зволожити слизову оболонку.
Відео про промивання носика морською сіллю
Народне лікування. Масло туї при нежитю
Саме масло туї з усіх хвойних ароматичних масел найбільш часто використовується для лікування нежитю. У ньому міститься багато фітонцидів і дубильних речовин, отже, масло туї – це відмінний природний протизапальний, бактерицидний і фунгіцидний засіб. Але судини воно не звужує, кількість слизу не применшує, набряки не знімає, тому використовувати масло туї проти нежитю в якості самостійного і єдиного лікувального засобу не варто.
Тим часом, як саме масло туї, так і відвар хвої цього дерева є потужними імуномодулюючими засобами. Регулярно закопуючи в ніс ці засоби, теоретично можна домогтися підвищення місцевого імунітету. Але це швидше міра попереднього попередження, а не радикальна методика лікування нежитю. І це друга причина, чому не можна вважати тую панацеєю від нежитю та застуди.
А третя причина полягає в тому, що масло туї – це, в першу чергу, масло. Що станеться, якщо закапати в забитий слизом не дихаючий ніс масляний розчин? Порушиться і без того утруднена хворобою робота миготливого епітелію. Слиз перестане евакуюватися з порожнини носа. А це загрожує накопиченням слизу в гайморових пазухах і переходом нежитю в гайморит. Капати масло туї в ніс доцільно тільки при сухому нежитю, коли слизова оболонка стоншена і запалена, і на ній утворюються кірки.
Рецепти лікування нежитю маслом туї
Масляні каплі. Рекомендується закапувати дорослим і дітям по 3-4 крапельки масла туї в кожну ніздрю на ніч, попередньо вишморгавши і очистивши ніс. Це хороша альтернатива зволоження слизової оболонки фізрозчином. Ще раз підкреслимо, що капати масло туї в ніс можна тільки при сухому нежитю.
Крапельки з хвойного відвару. Якщо нежить дуже сильний, і супроводжується рясним плином слизу, замість масла рекомендується використовувати хвойний відвар. На 1 столову ложечку хвої вам буде потрібно 500 мл окропчику. Настоюйте відвар в закритому посуді, поки він не охолоне до кімнатної температури, а потім закапайте в попередньо очищений носик по 3-4 крапельки в кожну ніздрю.
Протипоказання і побічні ефекти
Хвойні ароматичні масла можуть викликати найжорстокішу алергію у маленьких дітей. Щоки малюка покриваються червоним запаленням, набрякають і сверблять. Якщо ваша дитина схильна до алергії, краще виберіть інший метод лікування нежитю, наприклад, краплі з морської водички або промивання слабким сольовим розчином.
Перед початком застосування масла туї і дорослим пацієнтам, і маленьким дітям рекомендується зробити шкірну пробу на чутливість: нанесіть краплю масла на область під носом і почекайте добу. Якщо негативних проявів не буде, приступайте до лікування нежитю.
У мережі часто зустрічаються рекомендації нібито народних цілителів, як використовувати масло туї для парових інгаляцій. Робити цього категорично не можна, відомі навіть випадки захворювання на запалення легенів в результаті застосування масла туї для інгаляцій за допомогою ультразвукових інгаляторів і небулайзерів.
Власне, звичайні парові інгаляції з маслом туї при нежитю, як мінімум, не приносять користі, тому що бактеріальну інфекцію нагріванням і зволоженням не лікують, так мікроби тільки швидше розмножуються, а при іншому типі нежитю (алергічному, вірусному) туя взагалі не актуальна.
Народне лікування. Як купити правильне масло туї?
Оскільки масло туї – це дуже популярний в народі засіб від нежитю та застуди, знайшлися виробники медикаментів, що видають вазелін з додаванням мізерної концентрації лікувального компонента за чисте ефірне масло. На коробці такого препарату буде напис «гомеопатичний засіб» або «ЕДАС-801». Ефективність цього засобу проти нежитю видається сумнівною, зате коштує воно дорожче звичайного ароматичного масла туї.
Ще один спосіб полегшити кишені любителів натуральних методів лікування нежитю – гомеопатична мазь, що містить всього 0,5 масла туї. Передбачається, що з його допомогою можна позбутися від риніту, просто закладаючи в ніс просочені ватні тампони. Однак оскільки концентрація ефірного масла в такій мазі дуже низька, надати хоч який-небудь виражений терапевтичний ефект вона не зможе.
Народне лікування. Сік каланхое від нежитю
Лікування нежитю соком каланхое – одна з найпопулярніших, але разом з тим спірних домашніх методик. Комусь цей засіб допомагає дуже швидко позбутися від нежитю, на когось каланхое взагалі не робить ніякої дії, а є і такі люди, у яких від цього соку риніт тільки загострюється, і до нього додається алергія.
Найнеприємніше, що передбачити результат лікування нежитю соком каланхое заздалегідь неможливо. Але ми спробуємо об’єктивно висвітлити всі плюси і мінуси цього народного методу і встановити, в яких випадках народне лікування каланхое може допомогти позбутися від нежитю, а в яких його краще не використовувати. Адже саме від типу і особливостей перебігу риніту буде залежати ефективність застосування каланхое.
Корисні властивості соку каланхое
Для лікування нежитю можуть виявитися корисними наступні властивості каланхое:
Бактерицидна (знищує бактерії) і бактеріостатична (не дає їм розмножуватися). Сік каланхое ефективний щодо бактеріального риніту;
Протинабрякова (знімає закладеність носика) і протизапальна (зменшує виділення слизу);
Подразнююча (сприяє чханню і швидкій евакуації слизу з носика).
Лікувальна дія каланхое при нежитю
Бактерицидний ефект. У складі каланхое присутня велика кількість фітонцидів, тому лікувати бактеріальну інфекцію сік цієї рослини дійсно може. Але для цього довелося б заливати його буквально відрами, щоб на слизовій оболонці постійно була присутня захисна плівка. А для лікування нежитю рекомендується капати всього лише по кілька крапельок в кожну ніздрю 3-4 рази на день. Чи можна таким способом зупинити інфекцію? Очевидно, що ні. Другий привід сумніватися в ефективності каланхое при риніті – рідкість самого бактеріального нежитю. Більшість випадків риніту мають вірусну або алергічну природу. Отже, капати в носик сік каланхое при грипі, ГРЗ або сінній лихоманці взагалі не має сенсу.
Протизапальна дія. Тут все виглядає куди більш обнадійливо – сік каланхое непогано знімає набряк і швидко усуває запалення. Але припиняти запальний процес при нежитю завчасно небезпечно, як би дивно це не звучало. Запалення – це складний природний процес, ініційований імунною системою людини для перемоги над хворобою. Заглушаючи цей процес штучним шляхом, ми позбавляємо організм можливості боротися з інфекцією. Віруси або бактерії, що викликали нежить, від соку каланхое не загинуть, а імунні клітини (лейкоцити і макрофаги) вироблятися перестануть. Так що ж тоді буде вбивати збудника? Риніт ризикує обернутися серйозним захворюванням. Показник природної імунної відповіді – субфібрильна температура тіла. Якщо при нежитю та застуді у людини тримається температура 37 градусів Цельсія, збивати її не можна, і лікувати протизапальними препаратами недоцільно. До числа таких ліків відноситься не тільки всім відомий аспірин або анальгін, але і сік каланхое, тому не варто капати його в ніс, якщо нежить тільки почався, і супроводжується субфебрильною температурою.
Каланхое проти течії з носа. Саме цей ефект каланхое найбільш актуальний при лікуванні нежитю. Сік рослини після потрапляння на слизову оболоночку носика викликає інтенсивне свербіння і чхання, а це допомагає евакуювати слиз, що скупчився глибоко в носоглотці і в гайморових пазухах. За допомогою простого шмаоргання так ефективно очистити ніс неможливо. Але занадто інтенсивне чхання може травмувати слизові оболонки і привести до їх пересихання в результаті повного видалення слизу. Тому лікування нежитю за допомогою соку каланхое має бути обережним і дозованим: регулюючи концентрацію і кількість ліків, слід досягати потрібного ефекту.
Лікування нежитю соком каланхое
Для лікування нежитю використовуються наступні види каланхое:
Дегремона;
Бріофіллум.
Народне лікування настійно рекомендує витримувати перед застосуванням відрізані листя каланхое кілька годин у холодильнику, загорнувши їх в темну тканину. Це дозволяє посилити ефективність лікування нежитю, оскільки в темряві і на холоді в листі відбуваються хімічні реакції, що активують потрібні речовини.
Щоб швидко позбутися від нежитю, звичайно досить протягом декількох днів капати вранці і ввечері в кожну ніздрю по 2-3 крапельки свіжовичавленого соку з листочків каланхое, розведеного кип’яченою водичкою надвоє. Дітям концентрацію розчину підбирають індивідуально: якщо малюк сильно чхає, а слизові оболонки носа у нього стають набряклими і червоними, сік розбавляють водичкою сильніше.
Правила застосування каланхое при нежитю:
Не капайте в ніс каланхое при підвищеній температурі тіла.
Не використовуйте цей метод для лікування вазомоторного, алергічного і вірусного риніту.
Починайте лікування нежитію соком каланхое не раніше, ніж на четвертий день хвороби.
Припиніть використання каланхое при перших же ознаках алергії.
Перед початком лікування проведіть шкірну пробу на чутливість.
Не капайте сік каланхое в носик більше п’яти днів поспіль.
Використовуйте цей засіб тільки для лікування нежитю бактеріальної природи, тобто, якщо слиз в носа не прозорий і рідкий, а густий і жовто-зелений.
Ця домашня методика у виняткових випадках може привести до серйозних небажаних наслідків:
Витончення і пересихання слизової оболонки носика аж до атрофічного риніту;
Алергічні реакції (кропив’янка, бронхоспазм, набряк Квінке);
Перехід нежитю в хронічну форму через занадто рано заглушений запальний процес;
Посилення застуди, опускання вогнища хвороби нижче або поширення на вуха (отит).
Відео про лікування нежитю соком каланхое
Народне лікування нежитю зеленими сосновими шишками
Зелені соснові шишки – джерело природних біологічно активних речовин і вітамінчиків, тому люди з давніх-давен відправляються за порятунком від нежитю та застуди в сосновий бір. Сам повітря в цьому лісі цілюще: навіть пацієнтам з хронічний запаленням легенів і туберкульозі лікарі рекомендують регулярно гуляти там і дихати на повні груди. По весні сосна виділяє в довкілля складний коктейль зі смоли, скипідару, терпенів, органічних кислот і фітонцидів. А зелені шишечки – їх концентроване джерело.
Кращий спосіб зберегти всю користь шишок і направити її на лікування нежитю – зробити спиртову настойку. Існують достовірні дані про ефективність цього натурального препарату: за результатами медичних досліджень настоянка на зелених соснових шишках при профілактичному прийомі в період сезонних застуд дозволяє запобігти захворюваності у 99% відсотків пацієнтів!
Ця настоянка успішно застосовується не тільки для лікування нежитю: вона допомагає при будь-яких простудних захворюваннях, а також при занепаді сил, синдромі хронічної втоми, кишкових і паразитарних інфекціях, хронічних хворобах органів дихання і серцево-судинної системи. Є навіть відомості про те, що прийом настойки на зелених соснових шишках нормалізує артеріальний тиск і очищає судини від холестерину.
Рецепти лікування нежитю зеленими сосновими шишками
Настоянка на соснових шишках. Приготувати ефективний засіб від нежитю та застуди з зелених соснових шишечок дуже просто: потрібно в травні-червні відвідати сосновий бір, набрати не розкриті зелені шишки діаметром не більше 4 сантиметрів, ретельно перемити їх, порізати на 4 часточки, наповнити літрову або трилітрову баночку і залити горілкою до самого горлечка. Щільно закупорену банку поставте в темне прохолодненьке місце на 2 тижні, потім процідіть готову настойку і можете приступати до лікування. Для попередження грипу потрібно починати прийом настоянки на зелених соснових шишках в жовтні і продовжувати до квітня. Дорослим показане дозування по 1 ложечці чайній 3 рази на день за 30 хвилинок до їди. Діткам старше 7 років рекомендується давати вдвічі менше настойки, розчиняючи її в склянці тепленького чаю. Якщо застуда і нежить вже наздогнали вас, починайте лікування відразу з 1 столової ложечки настоянки 3 рази на день за півгодинки до їди.
Варення з соснових шишечок. Соснове варення – одне з найсмачніших, тому спробувати його однозначно варто, навіть якщо перед вами не стоїть питаннячко, як швиденько позбутися від нежитю та застуди. Щоб приготувати це чудове варення, зберіть молоді та міцні зелені шишки, перемийте їх і складіть в емальовану каструлю цілком, не розрізаючи, залийте так, щоб над сировиною було 2 см водички, і поставте на сильний вогонь. Коли шишки закиплять, добавте до них цукру з розрахунку 1 кг на 1 л водички, знову доведіть до кипіння і варіть на повільному вогні півтори годинки, час від часу знімаючи піну. Зелені соснові шишки стануть темно-червоними, як і саме варення, яке вийде неймовірно красивим і ароматним. Однак не варто їсти його по багато – для лікування нежитю та застуди досить приймати по 1 ложечці столовій соснового варення тричі на день перед їжею.
«Мед» із соснових шишечок. З цієї ж сировини можна приготувати густий цілющий сироп, який своїм виглядом нагадує гречаний мед. Варити його потрібно в два етапи: спочатку залийте шишки водичкою, як в попередньому рецепті, і прокип’ятіть протягом 20 хвилинок. Отриманий темно-зелений відвар настоюйте добу в закритій емальованій каструлі. На другому етапі шишки викиньте, настій закип’ятіть, добавте туди цукор з розрахунку 1 кг на 1 л водички, проваріть на повільному вогні півтори годинки і розлийте, поки гарячий, по скляних баночках. Зберігати сосновий «мед» можна навіть при кімнатній температурі – він дуже довго не псується. Для лікування застуди та нежитю його застосовують так само, як і вареннячко: по 1 ложечці столовій 3 рази на день за 20-30 хвилинок до їжі.
Інгаляції з сосновими шишками. Рубані зелені шишки і соснові бруньки прийдуть вам на допомогу, якщо нежить обернувся бронхітом з сухим кашлем. Тоді для лікування найкраще використовувати парові інгаляції. Залийте 3 столові ложечки сировини літром окропчику, сховайтеся з головою і дихайте цілющою парою, поки настій не охолоне. Парові інгаляції заборонені при бактеріальних інфекціях і високій температурі.
Протипоказання до лікування сосновими шишками
При всій своїй натуральності і ефективності ця методика має кілька протипоказань:
Алергія на ефірне масло сосни;
Вагітність і лактація;
Гломерулонефрит;
Вірусний гепатит;
Тромбози.
Людям з серйозними хронічними захворюваннями слід додатково проконсультуватися з фахівцем, перш ніж приступати до лікування нежитю та застуди зеленими сосновими шишками, оскільки природні речовини, що входять до їх складу, володіють багатостороннім і дуже сильним впливом на людський організм.
Відео рецепт приготування варення із соснових шишечок
Народне лікування. Як швидко вилікувати нежить за один день?
Велика частина людей задаються питаннячком, як швиденько вилікувати нежить, і тим більше за один день? Є дуже простенький і ефективний метод лікування нежитю – цибульні краплі в ніс. Приготувати їх можна всього за пару хвилинок, допомагає цей засіб практично всім і не має ніяких протипоказань. У чому ж секрет цілющої дії цибульки? Своїм специфічним ароматом цей овоч зобов’язаний сірці – рідкісному мінералу, що міститься в цибулі в дуже високій концентрації. А очі щипає від цибулі саме тому, що з його м’якоті при розрізанні в повітря виділяється летючий сірчаний газ, який змішується зі сльозами і трансформується в сірчану кислоту, яка і роз’їдає очі.
Але сірка володіє і корисним ефектом – вона діє, як місцевий антибіотик. Її підсилюють природні фітонциди, що входять до складу цибулі, і органічні кислоти, що звужують судини. Тому свіжовичавлений цибулевий сік допомагає позбутися від нежитю буквально за один день, якщо почати народне лікування відразу ж, при перших ознаках нездужання.
Щоб приготувати цибульні краплі в ніс, візьміть маленьку цибулину, очистіть, розріжте на 4 частини і вичавіть з неї сік з допомогою часничниці. Отриманий сік процідіть через стерильну марлю і розбавте кип’яченою водичкою в рівних пропорціях. Зберігати готові краплі потрібно в скляній баночці в холодильнику, а закапувати в ніс їх найкраще, стоячи на колінцях і впершись головою в підлогу, щоб розчин не витікав з ніздрів. Протягом дня повторіть цю процедуру 4-5 п’ять разів.
Народне лікування. Що найкраще пити при нежитю?
Під час застуди, що супроводжується сильною нежиттю, наш організм втрачає дуже багато водички, в тому числі, з потом і слизом. Але ж водичка надзвичайно необхідна людині в період хвороби, оскільки саме в ній розчиняються продукти метаболізму бактерій і вірусів, а потім виводяться назовні. Тому при нежитю потрібно забезпечити хворого великою кількістю гаряченьких напоїв. Ідеальний варіант – цілющі чаї, про один з яких ми хочемо розповісти детальніше.
Для приготування чаю від нежитю та застуди вам знадобляться:
Тертий корінь імбиру – 1 ложечка столова ;
Кориця мелена – 1 чайна ложечка;
Журавлина, протерта без цукру – 2 чайних ложечки;
Окріп – півлітра.
Складіть інгредієнти в чайник для заварювання і укутайте його на 20 хвилинок, щоб ароматний чай настоявся. Пити його можна всією сім’єю 3-4 рази на день за півгодинки до трапези, а щоб підсолодити, досить покласти в нього ложечку чайну меду після того, як чай охолоне до 60-70 градусів. Останнє чаювання має відбутися не пізніше, ніж за 3 години до відходу до сну, оскільки цей лікувальний чай володіє сильним тонізуючим ефектом (заважає заснути) і легкою сечогінною дією, що теж не сприяє спокійному відпочинку.
Відео рецепти кращих чаїв від застуди і нежитю