Мозолі на пальцях ніг – поширене явище. Поява цих новоутворень пов’язано з тривалим натиранням шкіри. В результаті травматизації епідерміс зазнає паталогічних змін, утворюється мозоль на пальці.
Мозоль на пальці. Причини появи
Всі причини, що призводять до утворення мозолів, можна розділити на дві великі групи – внутрішні і зовнішні. Головна зовнішня причина – неправильне взуття. Негативний вплив взуття може проявлятися найрізноманітнішим чином:
невідповідний підйом;
звужений носок;
занадто тісне взуття;
більший розмір, ніж потрібно;
високий каблук, танкетка;
ненатуральний або недоброякісний матеріал;
жорсткий матеріал устілок;
грубі шви.
Інші зовнішні причини появи мозолів:
заняття деякими рухомими видами спорту (легка атлетика, гімнастика) або балетом;
ходьба босоніж по камінню або нерівній поверхні;
ходіння у взутті на босу ногу або не за розміром підібрані носки;
носіння шкарпеток або панчіх із синтетичних матеріалів.
Внутрішні причини утворення мозолів:
зміни вікового характеру (в старечому віці збільшується втрата рідини організмом, втрачається еластичність шкіри, підвищується сприйнятливість до травм);
плоскостопість;
цукровий діабет;
порушений кровообіг в ногах;
ревматоїдний артрит;
нестача вітамінів або гіповітаміноз;
неврологічні захворювання;
підвищена пітливість нижніх кінцівок;
зайва вага;
грибкові захворювання;
кісткова шпора;
вірус.
Прибрати мозолі на пальцях можна, лише усунувши причину, яка до них привела. Особливо це стосується внутрішніх факторів (необхідно вилікувати основне захворювання).
Мозоль на пальці. Види мозолів
Мокра мозоль (інші назви – водяниста, м’яка, пухир, водянка) – найбільш поширений тип новоутворень на шкірі ніг.
Мозоль являє собою міхур з рідиною (ексудатом), покритий тонким шаром шкіри. Усередині водянистої мозолі може бути прозора рідина, кров’янисті виділення або гній. Водянки відрізняються болем, особливо при ходьбі. Найчастіше пухирі виникають між пальців ніг.
Суха мозоль (інша назва – тверда) найчастіше з’являється на великому пальці ноги або недалеко від нього – на стопі. Наріст може перебувати на бічній частині стопи або п’яті. Сухі мозолі зазвичай не болять. Незначний больовий синдром виникає лише при стисненні новоутворення.
Стрижневі мозолі, як і сухі, відносяться до твердих новоутворень. Однак відмінною рисою стрижневих наростів є наявність стержня, що минає глибоко під шкіру.
Стрижневі новоутворення болючі при ходьбі. В основному виникають на бічних поверхнях пальців ніг, на тильних ділянках між фалангами суглобів. Самостійно лікувати стрижневі мозолі не можна: необхідна кваліфікована медична допомога.
Різновидом стрижневих мозолів є васкулярні і фіброзні новоутворення. Для васкулярної мозолі характерна наявність кровоносних судин в стрижневий частині. Фіброзне новоутворення – жорсткий по структурі гіперкератоз, що зовні нагадує соти.
Кісткова мозоль (шпора) виникає на п’яті. Являє собою шпоровидний наріст кісткової тканини. Патологія виникає в поверхневій частині кістки, завдаючи потерпілому сильний біль. Лікування кісткової мозолі найчастіше здійснюється хірургічним шляхом.
Найпростіше позбутися мокрих мозолів, лікування сухих новоутворень більш трудомістке.
Мозоль на пальці. Лікування
У домашніх умовах можливі три варіанти лікування:
Застосування лікарських препаратів.
Механічний вплив.
Використання засобів народної медицини.
Медикаментозне лікування
У боротьбі з мозолями застосовують такі групи препаратів:
Лікарські засоби з вмістом саліцилової кислоти. Регулярне використання таких препаратів дозволяє видалити мозоль на пальці зі свого ложа. Саліцилову мазь накладають після прийому ванни – на розпарену, але вже висохлу шкіру.
Чинний компонент мазі агресивний, тому слід уникати потрапляння препарату на здорові ділянки шкіри (для цього потрібно заклеювати оброблене місце пластиром). При видаленні пластиру від шкіри відокремлюються омертвілі (ороговілі) ділянки шкіри. Найбільш відомі препарати групи: «Колломак», крем «Намозоль 911», паста «5 днів», мазь «Немозоль», крем Bottega Verde.
Окремо варто згадати такий засіб боротьби з мозолями, як мазь «Бенсалітін». Цей препарат містить не тільки саліцилову, а й бензойну кислоту. Мазь володіє антисептичним і кератолітичним ефектом.
Препарати на основі молочної кислоти. У порівнянні з саліциловою кислотою молочна менш агресивна по відношенню до шкірних покривів. Діюча речовина розм’якшує ороговілі ділянки шкіри, після чого вони відшаровуються за допомогою косметичної пилочки і обмивання в теплій воді.
Препарати з вмістом молочної кислоти наносять на розпарену суху шкіру густим шаром. Далі ноги обертають вощеним папером і надягають шкарпетки. До препаратів цієї групи відносяться «Зелена аптека» і «Супер Антимозоль».
Препарати з вмістом чистотілу. Лікарська дія полягає в очищенні шкіри від ороговілих шарів, в наданні протимікробної та протизапальної дії. Перед тим як видалити мозоль на пальці ноги, ноги потрібно розпарити. У домашніх умовах для нанесення препарату можна використовувати пластикову паличку або сірник з намотаною на нього ватою.
Препарати з вмістом гідроксиду натрію. Активна речовина являє собою агресивну основу, яка роз’їдає ороговілі ділянки шкіри. Препарат потрібно наносити дуже обережно, щоб не пошкодити здорову шкіру. Для цього застосовується спеціальний аплікатор.
Якщо лікарський засіб нанесено з дотриманням інструкції, мозоль темніє, однак печіння і больового синдрому при цьому не виникає. Через пару діб зруйновані тканини починають відпадати самостійно. Як приклад препарату на основі гідроксиду натрію можна привести гель «Антипапіллом».
Препарати-холодоагенти. Такі лікарські засоби мають діючі компоненти – пропелленти. Терапевтичний ефект полягає у впливі на мозоль за допомогою холоду. В результаті мозоль висихає і поступово відшаровується. Приклади хладагентів – «Вартнер» і «КріоФарма».
Препарати на основі фенолу. Ефект фенольних лікарських засобів заснований на припікання і муміфікуванні тканин. Мозоль обробляють препаратом, а потім сушать на повітрі. З плином часу відбувається відмирання патологічного наросту. До фенольних препаратів відносять «Веррукацид», «Вартек», «Конділін».
Народна медицина
Народними засобами лікуються від мозолів. Нижче представлений список перевірених засобів нетрадиційної медицини для лікування новоутворень на пальцях ніг:
Лимон. Часточку цього фрукта накласти на мозоль і закріпити пластиром на всю ніч. З ранку ороговіла шкіра відійде від пальця разом з пов’язкою.
Сік алое. Для створення примочки розрізати лист рослини на дві частини і прикласти м’ясисту сторону до мозолі. Зверху накласти пластир або бинт.
Картопля. Подрібнити картоплю за допомогою блендера. Отриману масу прикласти до мозолі на всю ніч. Зафіксувати примочку пов’язкою. З ранку очистити шкіру від ороговілої тканини.
Мати й мачуха. Для проведення процедури потрібен сік рослини. Для цього слід подрібнити мати-й-мачуху, а потім змастити отриманою трав’яною масою мозоль.
Горілчаний компрес. Змочений в горілці шматок вати прикласти до мозолі. Зафіксувати компрес бинтом, а зверху – целофановою плівкою і вовняним носком.
Курине яйце. Додати вміст яйця в ємність з невеликою кількістю рослинної олії і оцтової есенції. Прикладати до мозолі на всю ніч.
Картопляна шкірка і насіння льону.
Чорнослив з молоком. Вимочити плоди в молоці протягом 3 – 4 годин, після чого прикласти їх на мозоль на ніч.
Лушпиння цибулі. Залити лушпиння оцтом, настоювати суміш протягом 2 тижнів. Докласти лушпиння на заздалегідь змащену жирним кремом мозоль. Зверху накласти бинт або пластир.
Мазь із часнику. Запекти часник разом з вершковим маслом. Отриманий продукт прикласти до мозолі. Обмотати проблемну ділянку бинтом.
Компрес з квіток календули. Подрібнити квітки і додати їх в окріп. Довести склад до кашоподібного стану і прикласти до мозолі.
Лимонна шкірка. Зняти шкірку з свіжого лимона і прикласти до мозолі зовнішньою стороною. До проведення процедури розпарити палець.
Прополіс зі спиртом. Невеликий шматочок прополісу додати в спирт. Дочекатися розчинення прополісу, після чого змішати отриманий суміш з саліциловою кислотою в співвідношенні 2 до 1. Прикласти до мозолі. Ефект настає після 5 – 6 процедури.
Помідор. У лікувальних цілях використовують м’якоть помідорів кислих сортів. Овоч потрібно довести до стану кашки, після чого обробити нею мозоль.
Сік чистотілу. Отримати чистий сік проблематично, тому чистотіл прикладають до мозолі зрізом свіжої рослини.
Часниковий коржик. Для приготування коржа подрібнити часник до кашоподібної консистенції, а потім додати в отриману масу борошно. Прикладати корж потрібно обережно, щоб не викликати роздратування здорової шкіри. Для цього в пластирі необхідно прорізати отвір точно над мозолем. У цей отвір прикласти корж, а зверху накласти цілий шматок пластиру і замотати бинтом.
Для виведення мозолів застосовують ванночки для ніг. Існує кілька принципів, яких слід дотримуватися, щоб таке лікування було ефективним:
Вода не повинна бути надмірно гарячою. Окропу потрібно дати охолонути.
Ванночку слід приймати протягом 12 – 15 хвилин.
Після прийняття ванни мозоль потрібно обробити пемзою або пилкою.
Завершальний етап – нанесення жирного крему на мозоль.
Рецепти ванночок:
Ванночка з марганцівкою. Додати в гарячу воду марганцівки (можна замінити двовідсотковим розчином борної кислоти).
Содова ванночка. У 2 літрах окропу розвести 2 столові ложки харчової соди.
Хвойна ванночка. Знадобляться бруньки сосни або ялини. У літр окропу додати чайну ложку бруньок.
Соляний розчин. На літр гарячої води знадобиться столова ложка морської солі.
Мильно-содовий розчин. У літр окропу додати по столовій ложці харчової соди і рідкого мила.
Механічне видалення
Використання механічних способів схвалюється лікарями тільки по відношенню до водянки. Сухі мозолі видаляють фахівці в умовах медичної або косметологічної установи.
Проколювання водянистої мозолі в домашніх умовах допустимо і навіть бажано, проте потрібно дотримуватися запобіжних заходів. Найголовніше – не допустити інфікування рани. Не рекомендується проколювати невеликий мозоль, він пройде і самостійно. Якщо новоутворення об’ємне і заподіює біль, проткнути його необхідно, щоб прискорити загоєння шкіри.
Зверніть увагу! Проколювати можна лише ті мозолі, які наповнені прозорою рідиною (лімфою). Якщо всередині міхура кров’янисті виділення або гній, лікуванням повинні займатися тільки лікарі.
Порядок дій при проколюванні мозолі:
Продезінфікувати проблемну ділянку зеленкою або йодом.
Взяти простерилізовану голку і обережно проколоти міхур в декількох місцях. Проколювати водянистий мозоль потрібно збоку, а не зверху. В останньому випадку можна не розрахувати зусилля і пошкодити здорові тканини.
Злегка натиснути на міхур, випустивши мозольну рідину на поверхню. Важливо зберегти в цілісності шкіру над мозолем, оскільки цей клапоть захищає рану від попадання інфекції.
Нанести на рану антисептик.
Заклеїти проколотий мозоль на пальці пластиром і накласти зверху пов’язку.
Кілька днів поспіль змінювати пластир і обробляти рану антисептичним препаратом.
Мозоль на пальці. Профілактика
Уникнути появи мозолів нескладно, якщо виконувати профілактичні заходи:
Носити тільки зручне взуття. Пара не повинна бути тісною або навпаки – бовтатися на нозі. Матеріал, з якого виготовлено взуття, повинен бути досить м’яким і бажано натуральним. Не слід занадто довго ходити на високих підборах або в новому взутті.
Дотримуватися гігієни ніг. Потрібно заздалегідь видаляти загрубілі ділянки шкіри, щоб запобігти утворенню мозолів. Рекомендується відвідувати педікюрний салон і застосовувати засоби для пом’якшення шкіри ніг.
Для попередження утворення мозолів бажано використовувати спеціальні гелеві фіксуючі подушечки. Ці підкладки дозволяють уникнути тертя стопи і пальців про матеріал взуття. Особливо актуальні подушечки для профілактики мозолів тим особам, які носять взуття на високих підборах або завужені моделі.
Стовідсоткової страховки від утворенн мозолів не існує. Однак своєчасно прийняті профілактичні заходи дозволяють уникнути появи новоутворень, що завдають дискомфорт.
Мозоль на пальці рук
Ситуація з появою мозолів на руках знайома кожній людині. Симптом може бути викликаний специфікою роботи або перенапруженням напередодні події. Позбутися від негативного прояву просто.
Для цього існує арсенал народних методів і аптечних препаратів. Необхідно попередньо розібратися в причинах утворення. Виключивши їх зі свого життя вдасться попередити появу мозолів в майбутньому.
Мозоль на пальці рук. Причини утворення
Сухі скоринки або вологі бульбашки можуть з’явитися на шкірі під впливом негативних зовнішніх і внутрішніх факторів. Далеко не завжди процес безпосередньо пов’язаний зі збільшенням інтенсивності фізичної праці.
Підбір курсу лікування повинен проводитися тільки після визначення причини розвитку клінічної картини в негативному ключі. Мозолі на пальцях проявляються під впливом наступних факторів:
Надмірні фізичні навантаження негативно впливають на стан шкірного покриву. Мозолі – наслідок активного заняття спортом, виконання роботи по дому, ремонт або будівництво. На цьому тлі досить часто виникають нарости з лімфатичною рідиною.
Рекомендується знизити навантаження. В іншому випадку всередині утворення може почати збиратися кров. Додатково також збільшується ризик приєднання вторинної інфекції.
Часто мозолі на пальцях можна виявити у швачок, столярів або токарів. Утворення формуються за допомогою регулярного тертя об поверхню шкіри. У секретарів симптом проявляється на подушечках пальців, а у студентів утворюється натирання від кулькової ручки.
Стан епідермісу погіршується при нестачі в організмі вітамінів А і Е. У такому випадку шкіра не може витримати надмірного навантаження. Уникнути ситуацію допоможе профілактичний прийом комплексів вітамінів, який рекомендується проводити один раз в 12 місяців.
Як позбавиться від мозолі на пальцях, дивіться в цьому відео:
Мозоль на пальці. Як видалити
Завдяки кваліфікованій допомозі лікаря вдасться швидко позбутися мозолів:
Стрижневе утворення усувається за допомогою висвердлювання, випалювання лазером, кріодеструкцією або електрокоагуляцією.
Гнійний мозоль на пальці допоможе усунути тільки лікар-хірург. Без своєчасної допомоги збільшується ризик розвитку нагноєння.
Мозоль на пальці. Традиційна медицина
В будь-якій аптеці представлений широкий асортимент ліків, які допоможуть протягом декількох днів позбутися від пухиря. У процесі лікування слід дотримуватися ряду простих правил:
Мокнучий пухир небезпечний через підвищений ризик поширення вторинної інфекції. Запобігти її розвитку допоможе обробка антисептиком (перекис водню, фурацилін, хлоргексидин). Допускається використання антибактеріальних мазей (левомеколь, лінімент, синтоміцин).
Після нанесення препарату на область ураження необхідно додатково приклеїти пластир. Пузир заборонено розкривати самостійно, інакше можливий розвиток запалення.
Сухий мозоль спочатку потрібно розм’якшити. Попередньо шкіру рекомендується розпарити. Для цього підійде мазь, спеціальна рідина або пластир. До їх складу, як правило, входить саліцилова або бензойна кислота. Під час використання необхідно бути гранично уважними, оскільки залишається ризик пошкодження здорових ділянок. Мозоль видаляється за допомогою пемзи через 12-72 години.
Трихлороцтова кислота відноситься до радикальних засобів. Її використовувати слід дуже обережно. В іншому випадку може виникнути хімічний опік. Суміш підходить для усунення сухих мозолів. Трихлороцтову кислоту слід наносити на область ураження після попереднього розм’якшення раз в день.
Як лікувати мозолі, розповість це відео:
Мозоль на пальці. Народні засоби
Для видалення мозолів допускається також використовувати повністю натуральні компоненти. Найчастіше для цього використовується сік алое. Листя рослини очищаються від шкірки і подрібнюються.
Отриману суміш слід прикладати до області ураження. Набряк, біль і запалення проходять протягом кількох днів. Додатково запускається процес природної регенерації тканин.
Сік алое сприяє знищенню шкідливих бактерій та мікроорганізмів.
Для усунення мозолів і наслідків їх утворення рекомендується використовувати наступні методи народної медицини:
Для видалення мозолів здавна використовувалася солома від вівса. Її необхідно залити водою і прокип’ятити 10 хвилин. Отримана суміш виливається в тазик, в якому і буде проводитися подальше пропарювання. Після маніпуляції мозоль стане сухим, тому його вдасться з легкістю видалити з шкірного покриву. Для цього доцільно використовувати пемзу.
Для ванночки потрібно взяти 2 л теплої води і додати в неї дві столові ложки морської солі. Позитивний ефект буде помітний в тому випадку, якщо розпарювати долоні протягом 25 хвилин. Після закінчення процедури руки слід ретельно змастити кремом для зволоження.
При використанні методів народної медицини не слід забувати про те, що вони можуть викликати алергічну реакцію. Найчастіше індивідуальна непереносимість у людей фіксується на мед і рослинні компоненти.
Перед початком будь-якої процедури необхідно нанести невелику кількість суміші на згини рук.
Від методу необхідно відмовитися в разі наявності почервоніння і опіків. Небезпечно також зловживання органічними кислотами. Залишити сліди на шкірі може надмірна кількість оцтової або лимонної кислоти.
При їх використанні необхідно в точності дотримуватися дозування, яка вказана в рецепті. В іншому випадку збільшується ризик виникнення ускладнень, шрамів та опіків. Вони можуть залишитися на шкірі людини на все життя.
Мозоль на пальці. Профілактика
Уникнути ситуації з негативним проявом можна при дотриманні основних правил догляду за шкірою рук. У процесі роботи з шкідливими або хімічними засобами слід в обов’язковому порядку надягати рукавички.
Це обов’язково необхідно виконувати при роботі з важкими вантажами. В такому випадку вдасться уникнути натирання на долонях і пальцях. Важливо регулярно використовувати зволожуючий крем і пемзу.
При своєчасній профілактиці вдасться зберегти стан шкірного покриву рук ідеальним на довгі роки.