Морська капуста (ламінарія) – бура водорость, що відрізняється підвищеним вмістом макро- і мікроелементів, зокрема йоду. Широко поширена в північних океанах. З видобутку та переробки водоростей лаври першості належать Японії. Ламінарія використовується в харчуванні (для профілактики ендемічного зобу), медицині (виробництва проносних засобів), косметології (для поліпшення стану шкіри), сільському господарстві (як добриво).
Морська капуста. Корисні властивості
Для поповнення добової потреби організму в йоді достатньо вживати 40 г свіжої ламінарії в день. Цікаво, що лікарі Стародавнього Китаю прозвали водорість морським женьшенем за рахунок її здатності покращувати самопочуття, швидко відновлювати сили людини. Крім того, до складу капусти входять стерини ( «борці» з холестерином), що подовжують молодість організму, що перешкоджають розвитку атеросклерозу, що поліпшують показники крові. Дані сполуки протистоять утворенню тромбів, нормалізують менструальний цикл у прекрасної половини людства.
Найбільшу цінність для організму людини надає свіжа або сушена ламінарія, добута в холодних північних водах. Цікаво, що морські водорості ростуть протягом усього життя (11-18 років) в місцях з постійною течією і можуть досягати до 20 м в довжину.
Східні країни здавна використовують продукт в різноманітному вигляді. На його основі варять супи, готують цукерки, пастилу, соуси, салати. Водорості маринують, заморожують, сушать, смажать або вживають в свіжому вигляді. Це джерело клітковини, білків, полісахаридів, фітостеролів, вітамінів A, B, C, PP, E, D, K, H, калію, кальцію, сірки, фосфору, магнію, натрію, заліза, йоду, бору, брому.
Лікувальні властивості морської капусти:
Знешкоджує радіонукліди, солі важких металів, токсини, знижує ризик захворювання на рак. Даними властивостями ламінарія зобов’язана біологічно активній речовині – альгінат. Їх використовують в харчовій промисловості під кодами Е400-Е404, Е406, Е 421 при виготовленні морозива, хліба, кремів, желе, варення. Таким чином, «Е» – це не завжди консерванти, іноді це просто інгредієнти морської капусти, які надають корисну дію на організм людини.
Нормалізує роботу кишечника, має м’яку проносну дію, показана до вживання при хронічних закрепах. У шлунку ламінарія розбухає, що викликає рефлекторне посилення перистальтики кишечника.
Полегшує процес схуднення, приводить в норму метаболізм.
Морська капуста – низькокалорійний продукт (10-25 ккал / 100 г), який при потраплянні в шлунок притупляє відчуття голоду на 2-3 години. В результаті скидання ваги відбувається легше.
Заповнює дефіцит йоду в організмі, за рахунок чого нормалізується функція щитовидної залози. Лікує базедову хвороба, ендемічний зоб, гіпертиреоз.
Цікаво, що на Далекому Сході суху ламінарію додають в тісто для випікання хліба, виходячи з розрахунку 0,4 мг порошку на 1 кг.
Крім того, морська капуста заповнює запаси заліза в організмі, усуваючи ознаки анемії.
Виводить шкідливий холестерин, бере участь в кровотворенні, регулює артеріальний тиск, покращує пам’ять, зміцнює імунітет, живить мозок.
Нормалізує менструальний цикл, гормональний фон у жінок, підвищує шанси на зачаття. Крім того, це потужний афродизіак, стимулюючий активність, життєздатність сперматозоїдів у чоловіків, що запобігає еректильній дисфункції.
Ламінарія – профілактичний засіб проти гінекологічних захворювань у жінок (трихомонадного кольпіту, запалень придатків, матки)
Покращує стан шкіри, прибирає прояви целюліту, розтяжок (при зовнішньому застосуванні у вигляді масок і обгортань).
Заспокоює ЦНС, підвищує працездатність організму, виводить із затяжного стресу.
Морська капуста – природний відновлюючий і загальнозміцнюючий засіб, рекомендований до вживання людям після інтенсивної розумової та фізичного навантаження, важких перенесених захворювань. Продукт володіє імуностимулюючою, антисклеротичною, детоксикаційною, проносною діями.
Показання до застосування: занепад сил, депресія, перевтома, захворювання щитовидної залози, авітаміноз, анемія, ожиріння, високий рівень холестерину, закрепи, порушення гормонального фону у жінок, статева слабкість у чоловіків, захворювання крові, артрит, ревматизм, риніт, гайморит, бронхіт , пневмонія, аденома простати.
Цікаво, що при регулярному вживанні морської капусти ймовірність розвитку раку молочної залози у жінок знижується на 60%.
Бура ламінарія містить фукоїдан, який володіє кроворозріджуючими властивостями. Її використовують у водних процедурах для усунення ревматизму, целюліту, ожиріння.
В першу чергу потенційна шкода, здавалося б, настільки корисного продукту обумовлена середовищем його зростання. Водорості здатні вбирати компоненти з навколишнього середовища. В екологічно забруднених районах морська вода може містити сліди радіоактивних елементів, нафти і важких металів. В процесі зростання ламінарія вбирає дані речовини, що надають небезпеку для здоров’я людини, викликаючи інтоксикацію організму, що нівелює її корисні властивості.
Морська капуста, вирощена штучно відрізняється високим вмістом йоду, тому надає небезпеку для людей з гіперфункцією щитовидної залози.
Протипоказання:
захворювання органів травлення в гострій фазі;
висока чутливість до йодиду;
схильність до харчових алергій;
вік до 3 років;
порушення роботи ендокринної системи;
геморагічний діатез;
хвороби нирок;
вугрі, фурункульоз.
Обачність слід проявити годуючим, вагітним жінкам, щоб не викликати патології у плода. Ламінарія перенасичена йодом, який проникаючи через плаценту, в надмірній кількості може призвести до аномального розвитку дитини.
Морська капуста. Як вживати
Суха морська капуста використовується як приправа до запеченої риби і перших страв. Вона підсилює їх смак, надає їжі характерні морські нотки. Крім того, суху ламінарію можна вживати в свіжому, відвареному вигляді. Для цього водорість попередньо замочують у воді на 12 годин. У перебігу цього періоду вона набухає, потім придатна до вживання. У такому вигляді морську капусту додають в салати.
В даний час все більшу популярність здобувають листи ламінарії, використовувані для приготування страв японської кухні – суші.
Сьогодні налічується більше 300 кулінарних рецептів з використанням лікарської рослини для підтримки гарного самопочуття і вітамінізації організму.
Морська капуста поєднується з багатьма продуктами – рисом, макаронами, сиром, м’ясом, рибою, грибами і овочами. Це універсальна сировина для виробництва оригінальних десертів (солодких пиріжків, варення), закусочних тортів. Ламінарію смажать з картоплею, в’ялять, маринують і подають до будь-яких страв: каш, овочів, м’яса або риби.
Насолоджуючись морським делікатесом, слід дотримуватися норми, яка становить 100 г продукту на добу. Даної кількості достатньо для покриття потреби організму в йоді і пантотенової кислоти. Остання, в свою чергу, стимулює роботу надниркових залоз, які відповідають за вироблення адреналіну, це означає, що від апатії, нудьги і депресії не залишиться і сліду.
Морська капуста. Найпопулярніші рецепти
«Японські роли»
Складові:
листи ламінарії – 3 шт;
рис для суші – 175 г;
цукор – 15 г;
сіль – 2,5 г;
рисовий оцет – 20 мл;
вода – 250 мл;
огірок – 1 шт;
авокадо – 1 шт;
сир «Філадельфія» – 100 г;
філе слабосоленого лосося – 100 г;
соєвий соус;
васабі;
маринований імбир.
Промити рис під проточною водою 5 раз, перетираючи зерна між долонями. Злийте каламутну рідину. Залийте рис 250 мл води, залиште на 40 хвилин. Коли зерна набухнуть можна приступати до варіння. Рис поставити на повільний вогонь, готувати до вбирання води (12 хвилин), постійно помішуючи. В іншому випадку зерна можуть пристати до каструлі і злак підгорить. Після википання води вимкнути вогонь, ємність зняти з гарячої плити, накрити, залишити доходити на 30 хвилин.
Приготувати заправку для рису. Для цього цукор, сіль, оцет змішують, злегка підігрівають до розчинення кристалів спецій, вводять в кашу. Рис повинен увібрати заправку, трохи охолонути.
Підготувати начинку. Огірок і авокадо очистити від шкірки і разом з рибою нарізати слайсами по довжині листів ламінарії. Коли начинка готова приступають до приготування ролів.
Макісу (килимок для суші) застеляють харчовою плівкою, поверх якої кладуть лист ламінарії. Щоб роли були сухими, водорість злегка просочують заправкою. Потім по поверхні ламінарії тонким шаром розподіляють рис, відступаючи від одного краю 3 см. Поверх розподіляють слайси огірка, авокадо, риби і смужкою викладають м’який сир.
За допомогою циновки акуратно скачують ковбаску і розрізають її гострим ножем, змоченим у воді, на 6-8 частин.
Готові роли подають з маринованим імбиром, васабі і соєвим соусом.
«Салат з морської капусти «Русалочка»»
Складові:
консервована капуста – 100 г;
винний оцет – 15 мл;
крабові палички – 200 г;
рослинне масло – 50 мл;
свіжа морська капуста – 200 г;
кальмар – 100 г;
французька гірчиця – 15 мл;
морква по-корейськи – 100 г;
суміш перців;
сіль.
Морську капусту використовують в салаті, як в свіжому вигляді, так і у відварному. У другому випадку водорість опускають в киплячу воду, готують 15 хвилин, потім відкидають на друшляк і промивають під проточною водою.
Тушку сирого кальмара попередньо очищають від шкірки, потім відварюють протягом 3 хвилин в залежності від його розміру. Остуджують, нарізують на смужки, товщиною як корейська морквина.
Крабові палички подрібнити крупно.
Приготувати заправку з свіжомелених суміші перців, французької гірчиці, винного оцту, солі, оливкової олії. Всі компоненти збити вінчиком.
Змішати моркву по-корейськи, морську капусту, кальмар, консервовану кукурудзу, крабові палички.
Перед подачею салат викладають на блюдо сервіровки і зверху поливають заправкою, не перемішувати.
Морська капуста для тіла
Морська капуста – цілющий продукт, що добувається з морських глибин і представляє собою джерело життєво важливих вітамінів, макро- і мікроелементів. Використовується для приготування лікувальних ванн і обгортань, спрямованих на нормалізацію обміну речовин, ліквідацію надлишків рідини, очищення організму, усунення дерматологічних проблем.
Для схуднення ламінарію застосовують внутрішньо і зовнішньо. У першому випадку її вводять в раціон в капсульованому або таблетованій вигляді. Препарати на основі екстракту водорості нормалізують роботу щитовидної залози і протягом метаболізму, які безпосередньо впливають на вагу людини.
Еффекти від зовнішнього застосування в вигляді обгортань, масок, ванн:
підвищує тонус шкіри;
покращує зовнішній стан епідермісу (надає гладкості);
позбавляє від набряків;
зменшує в’ялість дерми (надає легкий ефект ліфтингу);
прискорює метаболізм в клітинах шкіри;
зменшує прояв целюліту;
очищає дерму від токсинів, шлаків;
профілактує появу і сприяє усуненню розтяжок.
Розрізняють такі форми випуску ламінарії: біодобавка, пігулки, порошок.
Пігулки з екстрактом водорості призначаються для схуднення, профілактики авітамінозу, виведення накопичених шкідливих речовин з організму, які гальмують процес скидання зайвих кілограмів під час дієтотерапії.
Порошок з морської капусти використовують для холодних, гарячих і контрастних обгортань з метою вирішення дерматологічних проблем, позбавлення від целюліту.
Порошок з сушеної ламінарії підходить для приготування масок для тіла та обличчя. Основне їх призначення – живлення і омолодження.
Ванни для тіла
Використовуються для посилення кровотоку, розгладження целюліту, усунення запальних висипань і видалення всіх ороговілих частинок з поверхні шкіри, зняття напруги. Ванни з морськими водоростями рекомендується приймати протягом 2 місяців. Для отримання максимальної користі для організму тіло попередньо вимивають скрабом або жорсткою мочалкою і тільки після цього проводять процедуру. Ванну наповнюють водою, розчиняють в ній 150 г порошку з ламінарії. Процедуру проводять на голодний шлунок. Її тривалість становить 20 хвилин. Ідеальний час проведення – за годину до сну.
Протипоказання до прийому ванн: серцево-судинні захворювання, рани на шкірі, вагітність, місячні у жінок.
Після закінчення процедури шкіру не потрібно витирати рушником. Нехай вона вбере збагачену ламінарією воду і висохне природним шляхом.
Обгортання тіла
Основне призначення процедури – поліпшення стану шкіри (підвищення еластичності дерми, надання їй гладкого і сяючого вигляду, усунення целюліту, розтяжок). Обгортання з ламінарією активізують біохімічні процеси, посилюють кровообіг в жирових тканинах. В результаті шкіра на проблемних ділянках (сідницях, животі, стегнах, талії) розгладжується і підтягується. Перед виконанням процедури шкіру очищають скрабом.
Інструкція по застосуванню:
Порошок з ламінарії (160 г) розчиняють в гарячій воді 60 градусів (5 л). Даної кількості достатньо для обробки всього тіла. Пасту ретельно розмішують протягом 2 хвилин до отримання однорідного стану.
Для активного схуднення теплий склад з ламінарії наносять на проблемні ділянки через 20 хвилин після приготування.
Якщо основна мета процедури – вітамінізація епідермісу або підвищення тонусу шкіри, пасту попередньо охолоджують протягом 1 години і тільки після цього розподіляють по тілу.
Після нанесення засобу на шкіру ділянки обертають харчовою плівкою і залишають на 50 хвилин, потім змивають водою. Дерму не витирати рушником.
Періодичність проведення процедур – через 1-2 дня. Тривалість курсу – 2 місяці. Для прискорення отримання результату обгортання з ламінарією поєднують з фізичними навантаженнями і дієтою. Тільки при комплексному підході можна досягти бажаного результату.
«Морські» маски
Засоби з водоростей використовуються для усунення вугрової висипки, жирного блиску, сухості, подразнення і лущення шкіри, розгладження зморшок і застарілих рубців, звуження пор, освітлення веснянок і пігментних плям. Маски з ламінарії живлять, тонізують, зволожують, омолоджують дерму, мають протизапальну і антистресову дію, коректують контур обличчя. Косметологи рекомендують їх використовувати для догляду за старіючою, в’янучою і в’ялою шкірою. Крім того, є спеціальні рецепти, спрямовані на боротьбу з підвищеною жирністю і зайвою сухістю дерми.
Для косметичних цілей використовують сухі бурі водорості або сушену ламінарію, що продаються в аптеках. У будь-якому випадку вони повинні бути розтерті в порошок.
Основа для масок готується однаково. Сухі подрібнені водорості (15 г) потрібно залити теплою водою (100 мл) і залишити їх до розбухання і розм’якшення (15 хвилин). Після цього пасту відразу накладають на очищене обличчя або змішують з додатковими інгредієнтами.
Пам’ятайте, морська капуста дає тривалий косметичний результат, в зв’язку з чим процедуру не слід повторювати частіше 1-2 разів на тиждень.
Протипоказання до використання:
великі запалення на обличчі (морська капуста покращує кровообіг в локальній області нанесення, що загрожує прискоренню поширення інфекції);
шкірний висип;
алергія на йод;
купероз (зробить судинну сіточку ще помітнішає);
вагітність і лактація.
У ламінарії слизькі листя, тому маски на її основі краще наносити на обличчя в горизонтальному положенні (лежачи). Інгредієнти підбирають виходячи від потреб і типу дерми.
Рецепти масок з морською капустою:
На основі глини. Підвищує пружність шкіри, стягує пори, покращує кровообіг в епідермісі, допомагає позбутися від чорних цяток.
Інгредієнти:
блакитна глина – 5 г,
суха морська капуста – 5 г,
тепла кип’ячена вода – 5 мл.
До набряклих водоростей підмішати решту інгредієнтів до отримання однорідної маси. Пасту намастити на обличчя на 15 хвилин, змити водою без використання косметичних засобів.
Для догляду за проблемною шкірою, схильною до запалень до суміші добавляють додатковий інгредієнт – м’якоть свіжого листа алое – 5 г.
Медово-масляний склад. Використовується для розгладження зморшок. Має м’який вплив навіть на чутливу дерму. Це універсальний засіб для догляду за будь-яким типом шкіри незалежно від віку.
Фруктові цукри, що містяться в меді, утримують вологу в клітинах, запобігаючи висиханню дерми. Крім того, це прекрасний антисептик, який сприяє загоєнню ран, надає виражену протизапальну дію.
Масло живить шкіру, позбавляє її від сухості, стягнутості і лущення. Це природне джерело поліненасичених жирних кислот і токоферолу, які продовжують молодість епідермісу, гальмують процеси старіння.
Інгредієнти маски:
квітковий мед – 5 мл,
порошок морської капусти – 5 г,
оливкова олія – 3 краплі.
Нанесення та зняття складу з обличчя аналогічне, як і в першому випадку.
Желатинова. Містить колаген, який проникає в шкіру і зупиняє вікові зміни в ній, прибирає зморшки. В результаті покращується колір обличчя і підтягується його контур, зникають чорні цятки, дерма омолоджується, нормалізується робота сальних залоз. Маска використовується для догляду за старіючою жирною шкірою.
Інгредієнти:
желатин харчовий – 5 г,
сушена морська капуста – 5 г,
відвар трав – 50 мл.
В якості основи для маски можна використовувати молоко, фруктовий або овочевий фреш.
В теплий відвар трав всипте желатин, поставте набухати, потім прогрійте його на водяній бані. Коли суміш стане рідкою, введіть підготовлену розбухлу ламінарію, зніміть з вогню. Теплу маску нанесіть на обличчя, почекайте поки вона застигне. В даний час слід уникати мімічних рухів. Застиглий засіб змити теплою водою.
Таким чином, маски з морської капусти підтягують, заспокоюють шкіру, знімають запалення, стрес і втому. Це універсальний засіб «наведення краси», який підходить для догляду за сухою, жирною, комбінованою, чутливою, проблемною і в’янучою дермою.
Морська капуста – поживний продукт, який завдяки багатому хімічному складу цінується у всіх куточках земної кулі. Про корисні властивості водорості відомо ще з часів Стародавнього Китаю та Японії. Сьогодні ж її називають морською капустою за рахунок високого вмісту життєво необхідного мікроелемента – йоду.
Морська капуста незамінна в профілактиці ішемічної хвороби серця, захворювань щитовидної залози, раку молочної залози, гіпертонії, атеросклерозу судин, вона знешкоджує радіонукліди, нормалізує роботу кишечника і обмін речовин.
Безпечна добова норма – 100 г.
Ламінарія славиться бактерицидними властивостями, тому використовується в медицині і косметології для лікування запалень жіночих органів, омолодження шкіри. Порошок із зелених і бурих водоростей додають в розслаблюючі ванни, маски для обличчя, суміші для обгортання. Це один з кращих засобів для боротьби з віковими змінами дерми, виведення прищів, розгладження зморшок і усунення целюліту.
Йод регулює продукування шкірного жиру, підсушує вугрові висипання. Аскорбінова кислота – природний антиоксидант, відома своїми омолоджуючими властивостями. Ніацин відбілює дерму, покращує колір обличчя. Холін прибирає жирний блиск і заспокоює шкіру, схильну до висипань. Кальцій вирівнює її рельєф, калій зволожує, а залізо живить клітини киснем, нормалізує підшкірний кровообіг. В результаті поліпшуються обмінні процеси, йде друге підборіддя, набряки і мішки під очима.