Home / Здоров'я / Молочницю порожнини рота у дорослих: причини, симптоми, лікування

Молочницю порожнини рота у дорослих: причини, симптоми, лікування

Існує така думка, що молочниця – це хвороба статевих органів у жінок, найчастіше загострюється в період вагітності. У той час як збудником є грибок Candida, які є однією з багатьох складових нормальної мікрофлори людського організму. Ці мікроорганізми можуть перебувати на слизових, шкірі, в кишечнику – відповідно молочницею може захворіти не тільки жінка. Одним з досить поширених видів кандидозу є молочниця порожнини рота або кандідозний стоматит.

Визначення збудників захворювань

Збудником молочниці є простий одноклітинний грибок Candida, який має більш 130 видів, два десятка яких можуть викликати захворювання в організмі людини. Кандіди живуть на всіх слизових оболонках, особливо добре вони розмножуються на пошкоджених, прихованих ділянках – таких як каріозні порожнини, канальчики розрушених хворих зубів, викликаючи молочницю порожнини рота.

Кандіди дуже бурхливо розмножуються при температурі від 30 до 37 градусів і при наявності лужного середовища, де рН дорівнює 5,8-6,5. Дані грибоподібні одноклітинні мікроорганізми, вони живуть всередині клітини, утворюючи там сумку.

Кандіди здатні створювати дуже щільний захисний хламідоспорний шар навколо сумки, що дозволяє їм передаватися від людини до людини без зміни від впливу навколишнього середовища. Якщо розглядати їх поведінку усередині порожнини рота, то проникаючи всередину епітелію, кандіди починають активне брунькування, утворюючи псевдоміцелий. При цьому з’являються яскраві прояви молочниці порожнини рота – печіння, сухість, сирнистий наліт, біль.

Причини виникнення молочниці в ротовій порожнині у дорослих

Кандіди присутні у більшості людей. Людський організм відмінно співіснує з різними мікроорганізмами, поки не порушується баланс. У момент порушення рівня pH і з’являється кандідозний стоматит. Найбільш частими причинами підвищення активності кандід є:

дизбаланс імунної системи;

різні види гормональних збоїв, в тому числі і вагітність;

діабет, туберкульоз, ВІЛ;

прийом препаратів, що пригнічують імунну систему, кортикостероїдів і цитостатиків, а також тривала терапія антибіотиками та променева терапія;

наявність схильності до алкоголю або наркотиків;

різні дрібні пошкодження рота, носіння протезів, що викликають алергію або травматизм.

Дане захворювання є заразним. Грибки передаються при поцілунках і статевому акті, в процесі пологів від матері до дитини, користуванні однієї зубною щіткою або посудом та інших моментах недотримання особистої гігієни.

Симптоматика захворювання

На першому етапі, коли ще йде активізація кандід і проникнення їх в епітелій, вони виділяють певні ферменти, які діють як сильний подразник на слизову ротової порожнини. Супроводжується цей етап сухістю, почервонінням і набряком. Значно підвищується чутливість і болючість.

У місцях скупчення кандид, де вони утворюють псевдомицелий, відзначається сирнистий наліт, який є досить рельєфним освітою. А в силу свого складу ще й патогенним, оскільки містить і мертві клітини, і бактерії, і залишки їжі, а також фібрин і кератин. На самому початку наліт з’являється у вигляді маленьких білих точок на почервонілих ділянках, а з плином і розвитком хвороби перетворюється в суцільну плівку.

Поразка зазвичай стосується внутрішньої поверхні щік, далі поширюється на ясна, мигдалини, мову і навіть губи. На початковій стадії наліт легко видалити, далі ця процедура викликає кровоточивість і неприємні відчуття. Посилюються больові відчуття при вживанні їжі і ковтання слини.

Якщо є відчуття «клубка в горлі» і ускладненість ковтання, то це означає поширення мікроорганізмів на глотку.

Методи лікування

Молочниця досить легко піддається симптоматичному лікуванню. Але варто відзначити, що якщо не лікувати першопричину, то захворювання буде постійно про себе нагадувати рецидивами. Для того щоб домогтися стійкої ремісії, необхідно діагностувати всі причинно-наслідкові зв’язки.

Саме тому клінічне лікування складається з декількох стадій. На першому етапі в обов’язковому порядку береться не тільки зішкріб нальоту слизової, але і аналізи крові на цукор і загальний клінічний. І тільки потім визначається індивідуальний протокол лікування виходячи із загальної клінічної картини.

На початковій стадії кандидозу порожнини рота, хвороба знаходиться у веденні стоматолога або пародонтолога. У разі ж поширення хвороби і поразки всієї порожнини рота, необхідно звертатися до мікологові і інфекціоніста. Лікування йде як загальне, так і локальне.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *