Home / Діти / Молочниця у новонароджених – діагностика та лікування

Молочниця у новонароджених – діагностика та лікування

Молочниця  у новонароджених проявляється білим нальотом на язиці, яснах, внутрішній стороні щік, а іноді спускається навіть в глотку.

Молочниця. Прояви молочниці у новонародженого

Молочниця у новонароджених – діагностика та лікування

Найчастіше молоді мами плутають ознаки захворювання з залишками молока на слизових. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, патологія прогресує, що загрожує дискомфортом і ускладненнями, особливо небезпечними для дитини першого місяця життя.

Молочниця  носить другу назву – кандидоз, так як викликана грибками роду Candida albikans. Гриби Candida вважаються умовно-патогенними, тобто присутні в організмі кожної людини. Знижений імунітет, фонові запальні захворювання провокують підвищений ріст мікроорганізмів, тому виникає молочниця.

Часто молочниця  зустрічається у новонароджених дітей. Провокувати кандидоз у малятка може проходження по пологових шляхах або ослаблена імунна система, поки не вміє боротися з патогенними мікроорганізмами.

Перед пологами жінці необхідно вилікувати всі запальні та грибкові захворювання, щоб уникнути внутрішньоутробного зараження або інфікування під час пологів.

Патогенні мікроорганізми в нормі не надають небезпеки, локалізуючись на слизових і шкірних покривах. Але прогресування дріжджоподібних грибів у малої дитини призводить до появи патології.

Молочниця  у дітей першого місяця життя розвивається набагато частіше, ніж у більш дорослих дітей, так як мікрофлора ще формується і не вміє контролювати зростання патогенних мікроорганізмів.

Як розпізнати молочницю у новонародженого

Молода мама часто стикається з багатьма труднощами і страхами і не знає, як виглядає молочниця  у новонароджених. Природно, побачивши в роті у малюка білий наліт, починаються переживання.

Перш ніж викликати лікаря рекомендується провести діагностику самостійно, адже білий наліт не завжди сигналізує про молочницю, а може бути станом норми немовляти.

Щоб диференціювати кандидоз від норми, потрібна стерильна ватяна паличка. Обережно спробуйте очистити слизову – якщо під білим нальотом помітні виразки або почервоніння, перед вами молочниця, і необхідно викликати дільничного педіатра.

Якщо у вас перша дитина, розпізнати молочницю самостійно буває складно, тому при сумнівах зверніться до допомоги інтернету, де знайдеться безліч фото захворювання. Але краще за все звернутися до фахівця, адже патології у новонародженого можуть розвиватися стрімко.

Крім молочниці в роті новонародженого патологія виникає на грудях мами, що годує. При цьому спостерігається припухлість, почервоніння, свербіж, печіння в області соска, хворобливі відчуття під час годування.

Причини виникнення молочниці у новонародженого

Основною причиною виникнення молочниці служить зростання грибків Candida. Молоді мами задаються питанням, звідки взявся кандидоз, адже з грудним молоком малюкові передаються імунні клітини, що захищають дитину, у якої поки не сформувався власний імунітет. Але при годуванні малюка можлива передача молочниці від матері, якщо патологія була вчасно усунута.

Слабкий імунітет новонародженого схильний до інфікування, тому особливо в перший місяць життя бажано не брати частих гостей, а якщо цього не уникнути, то не дозволяйте підходити до малюка не помивши руки, і тим більше – цілувати, адже саме на слизових відбувається велике скупчення мікроорагнізмов, здатних нашкодити дитині.

Важливо провітрювати кімнату і робити вологе прибирання там, де знаходиться малюк – сухий і спекотний клімат провокує скупчення грибків. При сухому повітрі слина також пересихає, а без зволоження слизової патогенні мікроорганізми розмножуються швидше.

Є й інші чинники, що сприяють розвитку недуги:

Часте зригування;

Поява мікротріщин в ротовій порожнині;

Вроджена незрілість слизової оболонки;

Неналежна гігієна мами (особливо їсти молоко, яке підтікає) або малюка (нестерилізовані соски, пляшки);

Прийом медикаментів (дитиною або матір’ю, яка годує), що діють послаблююче  на імунну систему немовляти – антибактеріальних, гормональних препаратів.

Недоношені діти частіше страждають молочницею, ніж малюки, народжені в строк. А малюки на штучному харчуванні хворіють складнішими стадіями кандидозу на відміну від немовлят. Тут відіграє велику роль імунітет, адже у недоношених та дітей на штучному годуванні імунна система слабша.

Молочниця. Симптоми кандидозу у новонародженого

Перш ніж приступити до опису симптоматики, слід уточнити, що молочниця  має три стадії перебігу, гостру і хронічну форми.

Перша стадія

Дана стадія вважається початковою і протікає в легкій формі. Якщо малюк неспокійний, часто плаче і відмовляється від грудей або пляшки, огляньте ротову порожнину – чи немає білого нальоту. При наявності обкладеного язика, внутрішньої поверхні щік, ясен – візьміть стерильну ложку і спробуйте зішкребти наліт.

При молочниці спостерігається почервоніння уражених ділянок слизової з виразками, які провокують свербіж, печіння. На початковій стадії захворювання характерного патологічного запаху не відчувається.

Саме на легкій стадії бажано звернутися до лікаря і почати своєчасне лікування, щоб уникнути подальшого прогресування процесу.

Друга стадія

Молочниця  прогресує, досягаючи другої стадії за кілька днів. На цьому етапі наліт набуває творожисту консистенцію, яку важко відокремити з поверхні слизової. Біла маса помічається навіть на губах малюка. Дитину турбують болі, так як під творожистою масою з’являються кровоточиві виразки. Кандидоз на даному етапі супроводжується неприємним запахом з рота.

Третя стадія

Найбільш небезпечна стадія захворювання, коли сирнистий наліт поширюється на носоглотку. Білясту масу неможливо відокремити – під творожистою консистенцією локалізується плівка, рушивши яку, можна зробити новонародженому боляче. У цей період малюк відмовляється від їжі, плаче, відчуває сильний біль, відчувається різкий запах з рота.

Третя стадія небезпечна тим, що патогенне зростання грибкової інфекції може поширитися на геніталії і в органи травної системи.

Новонароджений проявляє незадоволення і біль за допомогою плачу, а завдання батьків – визначити, що турбує дитину. Тому якщо у дитини спостерігаються симптоми патогенного зростання грибкової інфекції, зверніться до дільничного педіатра і не займайтеся самостійним лікуванням новонародженого – це загрожує ускладненнями і непередбаченими станами.

Ознаки молочниці:

Гіпердратівливість, плаксивість, нервозність або навпаки сонний стан малюка;

Утруднене ковтання, дискомфорт під час годування, відмова від їжі;

Кровоточать ерозійні утворення під сирнистим нальотом;

Посилене виділення слини;

Новонароджений смокче пальці;

Відчуття сверблячки, печіння.

Форми кандидозу

Крім стадій кандидозу лікарі розрізняють дві форми захворювання: гостру і хронічну. Характер і форму патології виходить розпізнати після візуального обстеження.

Гостра форма кандидозу з’являється стрімко внаслідок ослабленої імунної системи, прийому медикаментів годуючою мамою або новонародженим малюком. Явні симптоми хвороби помітні неозброєним оком – почервоніння, дискомфорт в ротовій порожнині, білий наліт легко виліковується при своєчасній терапії.

Хронічна форма молочниці виникає зазвичай при недотриманні гігієни (нестерилізовані пляшки, соски) і проявляється сирнистим нальотом в роті. Виникнувши один раз, захворюванню властиві постійні рецидиви.

Молочниця  у новонароджених будь-якої стадії і форми піддається лікуванню, але бажано почати терапію якомога раніше, щоб уникнути ускладнень і переходу кандидозу в хронічну стадію.

Ризик зараження новонародженого кандидозом

Початкова стадія молочниці безпечна для новонародженого при своєчасному лікуванні. Але не можна забувати, що, прогресуючи, кандидоз через рани і тріщини слизової оболонки порожнини рота проникає в організм, провокуючи інфекційні захворювання, що загрожує ускладненнями.

Найнебезпечніше, коли молочниця  переростає в хронічну форму. У цьому випадку лікування більш тривале і складне, а часті рецидиви сприяють нервозності, порушенню сна новонародженого, втрати апетиту, що позначається на поганому наборі маси тіла.

Молочниця. Лікування молочниці у новонародженого

Педіатри проти антимиікотиків новонародженим, вважають застосування медикаментів крайніми заходами. На думку фахівців, важливо не допустити молочницю другої і, тим більше, третьої стадії. В першу чергу важливо сприяти зволоженню повітря в кімнаті, де знаходиться немовля – в цьому допоможуть зволожувачі, що регулюють рівень вологості.

Якщо кандидоз перейшов у новорожденного в запущену стадію, лікар призначає протигрибкові засоби. Незважаючи на те що багато фахівців є противниками лікарських засобів для новонароджених, краще вчасно почати лікування, ніж хвороба розвинеться в кишечнику.

У новонароджених дівчат є ризик виникнення кандидозу піхви.

Щоб не допустити розвитку ускладнень, необхідно:

Викликати педіатра додому і діагностувати патологію, адже можливе інфікування грибковими паразитами не тільки в межах порожнини рота;

Не ігнорувати призначення лікаря – обережно обробляти порожнину рота ватною паличкою із застосуванням спеціальних розчинів і суспензій;

Змочити вату в 1% розчині перекису водню або содовому розчині і видаляти сірнистий наліт;

Потовкти пігулку Ністатину до порошкоподібного стану, обробляти ротову порожнину новонародженого водною суспензією 3-4 рази на день;

При годуванні грудьми мамі також бажано перевіритися на молочницю;

Якщо місцева терапія не приносить ефекту, призначаються протигрибкові препарати.

При правильному і послідовному лікуванні симптоми слабшають, і кандидоз проходить протягом 1-2 тижнів. Згодом імунна система новонародженого зміцніє, а ризики виникнення захворювання будуть знижуватися.

Лікування препаратом Кандид

Кандид – ефективний препарат, що володіє протимікозною  дією. Ліки створено на основі клотримазолу, підходять для зовнішнього або місцевого застосування. Невелике дозування Кандида здатне уповільнити зростання умовно-патогенних мікроорганізмів, в той час як більша доза ліків вбиває грибки.

Дозування новонародженому виписує тільки лікар.

Для лікування кандидозу ротової порожнини призначається розчин. Обробка уражених ділянок відбувається після годування немовляти:

Візьміть ватний тампон, нанесіть невелику кількість ліків;

Обробіть уражені ділянки ротової порожнини малюка;

Дія виконується не менше 3 разів на день.

Через кілька днів хвороблива симптоматика піде, але це не означає, що терапію можна закінчити. Для профілактики проводьте процедуру ще протягом тижня.

Лікування харчовою содою

Гідрокарбонат натрія – давнє перевірений засіб проти молочниці. Відомо, що гриби Candida розмножуються в кислому середовищі. Сода підтримує лужність середовища, тому дріжджоподібні гриби гинуть. Обробка порожнини рота новонародженого содовим розчином:

Візьмемо десертну ложку харчової соди на 200 мл кип’яченої води;

Обробляємо рот немовляти кожні 3-4 години протягом 5 днів.

Іноді для більшої ефективності терапії додають мед, змішують з содою і мокають пустушку. Але пам’ятайте, що в’язка рідина є сильним алергеном, тому застосовувати мед, не порадившись з лікарем, не можна.

Засоби народної медицини

В якості обробки ротової порожнини новонародженого підходять наступні трав’яні відвари, настої:

ромашка;

шавлія;

календула;

кора дуба;

алое;

масло обліпихи.

Ватний диск або паличку змочують в настої, відварі з перерахованих вище лікарських рослин і обробляють порожнину 3-4 рази на день.

Молочниця. Ймовірні ускладнення кандидозу у новонароджених

Молочниця – небезпечне захворювання. З огляду на те, що імунітет новонароджених знаходиться на стадії формування, немовлята входять в групу ризику. Поява патології небезпечна такими ускладненнями як:

Септична форма кандидозу;

Враження внутрішніх органів;

Зниження маси тіла;

Зневоднення організму;

Смертельний результат у новонароджених, які з’явилися на світ раніше терміну.

Молочниця. Заходи профілактики

Важливо запобігти появі недуги, для цього необхідно дотримуватися наступних правил:

Щоб не сталося внутрішньоутробне зараження і інфікування під час проходження по пологових шляхах, вилікуйте молочницю, а потім проведіть профілактику перед пологами;

Слідкуйте за особистою гігієною;

Після годування обробіть соски 2% содовим розчином або помийте господарським милом;

Стерилізують пляшки і пустушки малюка після кожного прийому їжі;

Слідкуйте за гігієною немовляти;

Пропонуйте дитині трохи кип’яченої води після кожного годування, щоб уникнути порушення кислотно-лужного балансу;

Загартовуйте малюка, робіть масаж.


Check Also

Новорічні прикраси на 2021 рік своїми руками. Корисна підбірка

До жодного свята не готуються і не прикрашають своє житло так, як до зустрічі Нового …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *