Медовий Спас у 2019 році є першим з трьох Спасів протягом двотижневого Успенського посту. 1 серпня по старому стилю прийнято було освячувати мед, макові головки, перший урожай овочів і колосся пшениці. Але головним продуктом в цей день був мед, який роздавали бідним і дітям, тим самим привертаючи до себе благополуччя і достаток.
Медовий Спас у 2019 році. Що ж подають на стіл в це свято?
Зазвичай пекли пироги з пшоняною кашею і медом. Гостей пригощали медовим квасом.
Найбільш популярні на Русі були напої з меду. Найдавнішим і знаменитим з них був хмільний мед. Щоб надати меду п’янкі властивості, в розведений водою бджолиний мед додавали дріжджі і хмель та залишали бродити.
Різними прянощами і добавками готовому «ставленику» можна було надати різний смак. Слов’яни знали безліч рецептів хмільного меду: весняний, збірний, червоний, білий, з гвоздикою і особливо міцний «княжий» мед. Готувався мед і з ягодами – смородиновий, вишневий, малиновий і т. д. Іноді в мед додавали свіжий ягідний або фруктовий сік або морс.
Майстерними медоварами були монахи. Вони зберігали і вдосконалювали стародавнє мистецтво медоваріння. Один з рецептів, що дойшов до нас так і називається – «Мед монастирський».
Інший напій, що готується на основі бджолиного меду – суботень. Суботень з’явився на Русі майже тисячу років тому, перша згадка про нього відноситься до XII століття. Перевар або узвар – старовинна назва збитню. Тоді його готували так: брали по пляшці вина, оцту і пива, перцю чверть, фунт патоки, три гривенки вина заморського і відразу ж з медом варили, щоб не тільки він зварився, а й устоявся, потім зливали в посуд.
Іноземці називали суботень з вином глінтвейном. У суботні додавали запашні трави, прянощі. Довгий час його пили замість чаю і кави. По міським ринкам і вулицями ходили збитеньщики, які продавали всім бажаючим гарячий збитень.
Вони розносили його в великих мідних чайниках. Взимку, щоб вони не охолоджувалися, їх щільно укутували і в середину чайника вставляли широку трубу, наповнену вугіллям. Це премудрий пристрій чайника з трубою і став прообразом самовара.
Як добрі господарі, накривши святковий стіл, чекають приходу гостей, так і віруючі чекають церковного благословення на куштування меду, тим більше, що мед – один з найбільш смачних і корисних пісних продуктів. Він дуже корисний для здоров’я: нормалізує роботу багатьох внутрішніх органів, покращує склад крові, підвищує імунітет.
Перед тим, як мед освячувати, переконаємося в його належній якості. Фахівці кажуть про два способи визначення якості меду.
Перший – переливання. Потрібно зачерпнути мед ложкою і перелити його в іншу ємність, тримаючи ложку вище. Якщо мед ллється тонкою, рівною, неперервною «ниткою» або стрічкою, то він досить добре приготований. Можна також перевернути ложку кілька разів: хороший мед не стікає з ложки, а «намотується» на неї.
Другий спосіб – вмочити в краплю меду простий м’який ( «М» або «2М») олівець. Якщо темніє від графіту, значить, мед не якісний.
Медовий Спас у 2019 році – рецепти приготування
Мед з нового врожаю можна було їсти тільки після того, як господар пасіки відносив зі свого найбагатшого вулика зібраний бджолами нектар і освячував його в церкві. Після цього господині приступали до приготування пісних продуктів на основі меду, який є дуже корисними дієтичними пісними ласощами.
Якщо Ви ще не знаєте, що приготувати на медовий Спас у 2019 році, прості рецепти традиційних страв Вам допоможуть визначитися з кулінарною програмою до цього свята.
Салат з моркви з волоськими горіхами і медом
Інгредієнти:
Морква – 2 шт.,
Волоські горіхи – 2 ст. л.,
Мед – 2 ст. л.,
Сироп шипшини – 1 ст. л.,
Лимонний сік – 1 ст. л.
Добре перемішайте натерту моркву, подрібнені ядра волоських горіхів і мед. При бажанні в салат можна додати трохи сиропу шипшини і лимонного соку.
Суп з редьки з медом
Інгредієнти:
Середня редька – 4 шт.,
Оливкова олія, вершкове масло – 75 г,
1 лавровий лист,
Рідкий мед – 2 ст. л.,
Молоко – 200 мл,
Овочевий бульйон – 500 мл,
1/2 дрібно порізаної редьки.
Рецепти на медовий Спас у 2019 році передбачають, що потрібно обсмажити в глибокій каструлі редьку в оливковій і вершковому маслі з сіллю і лавровим листом до прозорості. Додати мед і готувати ще 1 хвилину.
Додати молоко і бульйон і варити 20 хв., Поки редька не буде м’якою.
Вкинути лавровий лист. Збити в пюре, пропустити через сироп, приправити. Обсмажити дрібно порізану половинку редьки з грибами у вершковому маслі з медом.
Подавати суп в маленьких чашках або склянках з гіркою редьки зверху. Суп не обов’язково подавати дуже гарячим – аромат буде набагато сильнішим, якщо він просто теплий.
Медовий пряник
Для того, щоб приготувати цю випічку, знадобиться:
цукор – 1 склянка;
вода – 1 склянка;
мед – 2 ст.л .;
сода – 1 ч.л .;
розпушувач – 0,5 ч.л;
какао – 2 ст.л .;
родзинки – 0,5 склянки;
подрібнені горіхи – 0,5 склянки;
рослинне масло – 0,5 склянки;
борошно – 1,5 – 2 склянки;
кориця і коріандр – по щіпці.
Змішати цукор з водою і рослинним маслом, трохи розігріти і додати туди мед. Домогтися однорідної консистенції. Додати в суміш какао, прянощі і соду, перемішати, після чого додати борошно з розпушувачем і горіхи з родзинками. Домогтися консистенції густої сметани.
Розлити по формах, попередньо змазаних маслом або покритих спеціальним папером для випікання. Випікати приблизно півгодини при 200 градусах.
Медові пряники
Для приготування цих ласощів, від яких в особливому захваті діти, знадобиться:
мед – 500 г;
житнє борошно – 500 г;
прянощі – 1 ст.л.;
коньяк або ром – 2 ст.л .;
сода – 0,5 ч.л .;
трохи цедри лимона або апельсина;
сіль – щіпка;
мак для присипки.
На повільному вогні добре розтопіть мед і додайте борошно з прянощами і сіллю, ретельно перемішуючи. Потім додати коньяк (ром), цедру і соду. Добре вимісити тісто і покладіть в холодильник хоча б на 12 годин, краще – на добу.
Після цього розкачайте тісто (товщиною приблизно 1 см, можна і тонше) і вирізайте пряники за допомогою форм. Посипте зверху маком. Випікайте при температурі 180 градусів 7 – 15 хвилин в залежності від товщини пряника.
Пряники гарячими потрібно покласти під рушник – вони стануть м’якими і тільки після цього їх можна їсти.
Медовий квас
Для приготування цього чудово напою буде потрібно:
мед – 800 г;
лимон – 2 шт .;
дріжджі – 25 г;
вода – 5 л.
Воду довести до кипіння і дати трохи охолонути, після чого додати в неї мед і ретельно перемішати. Коли медова рідина охолоне до кімнатної температури, додати дріжджі, видавити сік з лимонів і залишити суміш на 10-12 годин. Квас готовий – можна розливати по пляшках і рятуватися від спеки.
Медовуха
Який же Медовий Спас у 2019 році без медовухи! Цей напій однозначно входить в топ-3 головних рецептів на Медовий Спас. У цей день хмільним медом, який був завчасно приготовлений в минулому році, прийнято запивати пироги. Цей напій виходить слабоалкогольним методом зброджування меду. Пропонуємо Вам 2 рецепта медовухи – з дріжджами і без дріжджів, як її робили наші предки.
Медовуха без використання дріжджів
В даному випадку в якості каталізатора бродіння виступатимуть дикі дріжджі на ягодах – виноград, вишня без кісточки, малина – все це відмінно нам підійде. Головне не мити ягоди.
Беремо:
мед – 2 кг;
ягоди – 4 кг;
вода – 1 л.
Мед розчиняємо у воді і заливаємо їним ягоди. Зав’язуємо шийку марлею і ставимо в тепле місце. Після того, як почалося бродіння, потрібно профільтрувати рідину, переливши її в іншу посудину, в якій буде відбуватися подальше дозрівання. Посудину відправити в льох на 3-4 місяці.
Медовуха: спосіб приготування з дріжджами
Для приготування потрібні такі інгредієнти:
мед – 300 г;
вода – 2 л;
мускатний горіх і кориця – по щіпці;
шишки хмелю – 5-10 г (можна купити в будь-якій аптеці);
дріжджі: сухі – 1 ч. л., пресовані – 25 г
Підбирайте найароматніші сорти меду – тоді і напій буде неймовірно пахнути. Розчиніть мед у воді, довівши її до кипіння. Після 3-4 хвилин кип’ятіння суміші, видаліть білу піну з поверхні і додавайте решту інгредієнтів, крім дріжджів. Перемішайте і зніміть з вогню. Коли рідина охолоне до кімнатної температури (25 – 30ᵒС), додайте заздалегідь розведені в злегка теплій воді дріжджі.
Після цього важливо перемістити каструлю в тепле місце, де температура не опускатиметься нижче 23 – 25ᵒС. Щоб в каструлю не лізли мошки, закрийте її марлею. Коли почне утворюватися піна, перелийте вміст каструлі в бутель для подальшого бродіння, на шийці якого можна встановити водяний затвір, а можна одягнути гумову медичну рукавичку.
Уже через 4-7 днів бродіння закінчиться і Вам залишиться тільки відфільтрувати медовуху і насолоджуватися смаком і дуже делікатним хмелем.
Короп заливний з медом
Для цього знадобиться:
короп – 500 г,
мед – 2 ст. ложки,
1 яйце,
родзинки – 2 ст. ложки,
по 1 шт. моркви, цибулі, петрушки (корінь),
желатин – 2 ч. ложки,
1 лимон,
сіль, перець за смаком
Короп розріжте на шматки і покладіть в каструлю (рівень води повинен бути трохи над рибою). Додайте нарізані моркву, корінь петрушки, цибулю, присмачити перцем, сіллю, оцтом. Поставте на вогонь і варіть до готовності.
Потім викладіть шматки коропа на блюдо, зверху на кожен покладіть скибку лимона і частку крутого яйця. Рибний відвар, що залишився процідіть, Уваріть до 2/3 його початкового об’єму і охолодіть, потім додайте желатин, змішайте з медом і родзинками, залийте цією сумішшю короп і поставте в холодне місце, щоб застиг, як холодець. Подайте до столу з овочами
Гусак в медовій обмазці
Рецепти на медовий Спас у 2019 році передбачають, що пв підготовлену випатрану тушку ретельно вимийте і висушіть. Тепер акуратно розріжте гусака уздовж навпіл. Кожну половину обмажте медом і залиште, щоб просочилися, на пару годин в закритому посуді. Тим часом займіться яблуками. Найкраще підходять антонівські, але прийнятні і плоди інших сортів яблука.
Яблука вимийте, вийміть з них серцевину і, не знімаючи шкірки, покладіть на деко, а на них розмістіть обидві половинки гусячої тушки. Поставте деко в духовку і запікайте на середньому вогні до готовності, час від часу поливаючи виділеним жиром.
Гусяче м’ясо, лежачи на «яблучній перині», добре пропечеться і наскрізь просочиться медово-яблучним духом. Коли гусак буде майже готовий, обкласти його на деко яблуками, з яких вийняти серцевину, а її місце замінити начинкою (журавлина, брусниця, горіхи з медом і ін.).
До столу гусака подайте з овочами, зеленню в «обрамленні» яблучного пюре і фаршированих плодів. Набір продуктів – в залежності від величини гусака.
Меренга медова
Пшеничне борошно добре перемішати з цукровою пудрою, додати натерту цедру 1 лимона, товчені корицю і гвоздику за смаком, трохи соди і меду (стільки, щоб тісто було не дуже крутим, але й не рідким).
З тіста розкачати коржі товщиною 5 мм, вирізати кружальця і пекти на змащеному олією деко. Коли печиво охолоне, скропити білою цукровою глазур’ю.
Салат медовий:
Знадобиться:
морква – 2 шт;
Яблука – 2 шт. ;
8 – 10 волоських горіхів ;.
Сік 0, 5 лимона,
мед – 2 столові ложки.
Натерти на крупній тертці моркву і яблука, додати подрібнені горіхи і заправити медом і лимонним соком.
Справжній мед легко розтирається між пальцями і вбирається в шкіру, чого не скажеш про підробку, яка при розтиранні залишає на шкірі грудочки.
Коли мед обраний і посвячений можна приступити і до приготування пісних продуктів на радість домашнім.