Home / Дозвілля / Масляна 2018. Цікава і корисна підбірка

Масляна 2018. Цікава і корисна підбірка

За новорічними святами і клопотами пролетить січень. Не встигнете  озирнутися, вже й лютий на дворі, а разом з ним ось і вона, Масляна 2018  приспіла, гостя бажана! І як тільки ласкаво називали нп’яна, широка, ще аші предки Масляну, адже, напевно, жодне свято з давніх-давен і донині так не люблять, як її – веселу, широку, щедру на гуляння, забави і ситні частування.

Масляна 2018. Календар масляної

Сім днів радості і млинцевого достатку, іншими словами Масляна 2018, в цьому році починається з 12 лютого і триватиме до 18 лютого, тобто до самого Великого Посту. За церковним статутом м’ясо в масляний тиждень заборонено.

Крім м’ясних страв, готувати на Масляну можна все, що душі завгодно і їсти скільки завгодно, хоч і зовсім не вставай з-за столу. Накривайте щедрі столи не тільки вдома, в сім’ї, а й до родичів, друзів і сусідів заходьте страв їх покуштувати, млинців спробувати.

Гостям на Масляний тиждень раді в кожній хаті, нагодувати млинцями до відвалу – справа честі кожної господині, адже вони і є головне і найважливіше частування Масляного тижня. Млинці печуться кожного дня  протягом усього тижня, але особливо багато – з четверга по неділю.

Недарма цей період називається широкою Масляною. Товсті або тонкі, мереживні або на дріжджах – головне, щоб їх було багато. Чим більше млинців, тим швидше сонечко землю зігрівати почне, багатшеий урожай буде і в будинку достаток. А вже з чим млинці покуштувати – зі сметаною, маслом, ікрою, медом або варенням – тут, як то кажуть, справа смаку.

Важливо одне правило дотримати: їсти млинці тільки руками, ніяких ножів і виделок, інакше, як вважалося здавна, чекай біди. Звертайте їх в трубочки, складайте в конвертики або просто рвіть руками, дозволено все, вас за це ніхто не засудить.

Так уже повелося, що кожен день Масляного тижня має і свою назву, і свої традиції, тільки йому притаманні.

Понеділок – «Зустріч Масляної»

З цього дня розпочинали пекти млинці. Перший млинець ніколи не їли, він призначався душам покійних. Його клали на підвіконня або віддавали жебракам на спомин. Якщо молода сім’я зустрічала Масляну самостійно вперше, до них в гості неодмінно приходила теща, щоб навчити дочку правильно пекти смачні і гарні млинці.

А свекор зі свекрухою відправляли на день невістку в рідну домівку і зовсім не за тим, щоб вона там відпочивала та прохолоджувалась, а щоб по господарству допомагала батькові й матері, частування готувала і млинці пекла. Увечері в гості до сватів приходили свекор зі свекрухою і за трапезою домовлялися, як будуть тиждень святкувати, кому з рідні і в який день тижня будуть візити наносити.

Вівторок – «загравання»

Молодята з самого ранку закликали до себе рідних і знайомих поїсти млинців. У цей день молодому подружжю можна було цілуватися на людях. Неодружені хлопці виглядали собі наречених, щоб відразу після Великого Посту весілля зіграти, а дівчата з цікавістю поглядали на суджених.

Для того щоб придивитися одне до одного і повеселитися від душі, каталися на санях, з крижаних гір, водили біля опудала Масляної хороводи. Одним словом, починалися веселі ігри та забави, в ході яких неодмінно всі самі пригощалися і інших млинцями пригощали.

Середа – «Лакомка» ( «Розгул», «Перелом»)

Назва цього дня говорить сама за себе. Їли в цей день все стільки, скільки зможуть. Ласувати млинцями до тещі приходили зяті, а вже як тещі намагалися догодити, слів немає, – млинці пекли різні, подавали їх до столу і зі сметаною, і з оселедцем, і з ікрою.

Та й не тільки млинці, а й всілякі, спеціально для цього випадку приготовані частування, включаючи і напої в необмеженій кількості, подавалися до столу. Адже крім зятя, тещі звали в гості і рідню, і друзів, і сусідів.

У минулі часи сім’ї були великими, так і зятів було не по одному, так що «хороша «лакомка», тільки аж надто руйнівна», нарікали господині. Але тут вже нічого не вдієш, «хоч себе заклади, а Масляну проводи» – такий звичай.

Четвер – «Широкий розгул» ( «Разгуляй-четвер», «Широкий»)

Ось вже коли Масляна на всю широчінь розгорталася! І застілля, і забави, яким, здавалося, і кінця не видно, тривали з ранку до ночі. Тут і на трійках каталися, строго за годинниковою стрілкою, щоб зиму прогнати, і снігові містечка будували, де потім за свої фортеці і билися, ходили стінка на стінку.

У цьому випадку жінки і діти були глядачами, а чоловіки показували свою силу і спритність. Втім, дітям і жінкам теж забав вистачало – колядували, співали пісні, каталися з крижаних гір і їли, їли, їли млинці.

П’ятниця – «тещині вечори» ( «тещині Вечірки»)

Зяті, побувавши в середу в гостях у своїх тещ, в цей день запрошували і тещу, і тестя до себе в гості на млинці. Напередодні ввечері вони спеціально наносили візит батькам дружини і шанобливо запрошували в гості, а вранці на додачу до всього зяті підсилали до тещі  своїх одягнених друзів – «позиваток» – і ті від їх імені повторювали запрошення.

Теща ж напередодні призначеного дня повинна була доставити зятю кухонне начиння для замісу тіста і пательні для випічки млинців, а тесть в свою чергу забезпечити всіма необхідними продуктами, щоб зять не схибив і як слід приготувався до їх приходу.

Субота – «посиденьки зовиці» або «Проводи»

І погуляти всмак, і млинцями вже, здається, до суботи об’їлися … Але ж ні! Саме час молодим невісток запрошувати до себе в будинок сестер чоловіка – зовиць – і неодмінно подарунками їх обдаровувати. Якщо вони не заміжні, то можна і подруг своїх також незаміжніх запросити.

Якщо ж зовиці сім’ями вже обзавелися, доведеться всю рідню чоловіків запрошувати. І не покликати не можна, образу затаять, а вже цього допустити ніяк не можна.

Неділя – Проводи Масляної, «Прощена неділя» або як її ще називали «Цілувальник»

У цей день пили і веселилися до упаду – співали, танцювали, проводжали до наступного року обридлу зиму, спалюючи солом’яне опудало, стрибали через багаття і звали весну. Млинців  в цей день з’їдають стільки, скільки, напевно, не було з’їдено за весь тиждень – коли ще тепер покуштувати їх доведеться, попереду Суворий піст.

І, що найголовніше, просили прощення за все погане і прощали всіх, хто просив вибачення, кажучи у відповідь: «Бог простить!», І триразово цілувалися. Вважалося, що, просячи прощення за нанесені образи і прощаючи своїх кривдників, людина звільняється перед Великим постом від гріхів.

Ось так і проходив Масляний тиждень – весело, сито і багато. Нам залишається тільки щиро позаздрити нашим предкам, адже у нас  тиждень робочий, так що особливо не розгуляєшся, на санях та з гір не покатаєшся.

Однак задля дотримання традиції і задоволення від Масляної отримати, ми і млинці будемо пекти весь тиждень, і гостей скликати, а вже в суботу та неділю, як годиться, зиму проводимо з усіма почестями і обов’язково, з усією щирістю попросимо вибачення один у одного, щоб у відповідь почути заповітні слова, від яких на душі стає тихо і спокійно, а серце нібито переповнює блаженна радість: «Бог простить!»

Масляна 2018. Прикмети

Дати святкування Масляної змінюються з року в рік в залежності від дня святкування Великодня. Іноді вони випадають на морозний лютий, а іноді – на теплий весняний березень. Велика кількість прикмет пов’язана з погодою, яка трапляється в ці дні. Відповідно до погоди на Масляну визначали, чи буде наступний рік врожайним, дощовим або посушливим.

Вважається, що чим більше ви напечете млинців, тим більше удачі, грошей і здоров’я буде у вас і ваших близьких. Якщо ж ви не приготуєте щедре частування і напечете мало млинців, чекає вас повний фінансовий крах. Недарма Масляну в народі називали «Розорювателька»: дійсно, грошей на частування за масляний тиждень йшло дуже багато!

Вважалося поганою прикметою, якщо млинці виходили погано пропеченими або негарними. Це означало, що не за горами важкі часи, хвороби і неприємності.

Наші предки також були впевнені, що холодна і погана погода перед початком Масляної – до хорошого урожаю і благополуччя.

Масляна 2018 передбачає, що дівчата, які хотіли вийти заміж, повинні були доп’яну  поїти всіх зустрічних – знайомих і незнайомих – чоловіків. Адже зустріч з напідпитку людиною на Масляну – це теж добра прикмета, що обіцяє щасливий і довгий шлюб.

В Масляну сіяли пшеницю, вибираючи найбільш сухий і сонячний день. Сніг на масляний тиждень говорив про те, що потрібно очікувати високий урожай гречки.

Якщо жінки брали участь в масових катаннях на санчатах в Масляну, вважалося, що в наступному році буде добре рости довгий льон.

Масляна 2018. Рецепти млинців

Млинці на молоці

Складові:

борошно пшеничне вищого гатунку 280 г

0,5 л молока

3 шт. курячих яєць

2 ст.л. цукру

щіпка солі

3 ст.л. рослинного маслоа

Збиваємо яйця з цукром, додаємо 200 мл молока і поступово добавляємо борошно.

Потім додаємо решту молока і рослинне масло, перемішуємо. Накриваємо рушником і залишаємо на 30 хвилин.

Змащуємо пательню вершковим маслом і наливаємо тоненькою цівкою млинцеву масу

Смажимо з двох сторін до готовності. Кожен млинець змащуємо вершковим маслом. Подаємо з варенням, сметаною або будь-якою начинкою.

Млинці з грибами

Складові:

склянка борошна,

40 мл оливкової олії,

склянка молока,

два яйця,

мелений перець

сіль

Для начинки:

250 грам печериць,

1 цибулина,

півсклянки сметани,

часник,

зелень,

оливкова олія,

сіль і мелений перець за смаком

Необхідно ретельно перемішати яйця, потім добавити трохи тепле молоко, перець і сіль. Потім потрібно повільно помішувати, додаючи борошно. Перемішувати необхідно до тих пір, поки маса не стане однорідною. Після чого додати оливкову олію і смажити млинці на пательні.

Наступним етапом стане приготування начинки. Для початку потрібно обсмажити на оливковій олії цибулю і гриби, попередньо все подрібнити. Потім порізати зелень і подрібнити часник. Перемішати зелень, часник і гриби, добавити перець і сіль, і сметану.

На кожен млинець необхідно викладати готову начинку, після чого згорнути млинці в конвертики. Потім обсмажити готові млинці з грибами, бажано на вершковому маслі.

Подавати на стіл рекомендується зі сметаною, для прикраси можна використовувати  свіжу зелень.

Млинці з сиром

Складові:

три склянки борошна

2 яйця

сіль

пакетик розпушувача тіста

трохи цукру (1 – 2 чайні ложки)

рослинна олія

Після замісу тіста потрібно дати йому трохи настоятися, за цей час можна приготувати сирну начинку.

Для начинки (на 10 млинчиків):

500 г сиру

1 яйце

дві столові ложки цукру

топлене вершкове масло (1-2 чайні ложки)

один пакетик ванільного цукру

150 г сметани

трохи солі

Всі компоненти начинки слід ретельно розмішати і приготувати до випікання млинців. Для початку, потрібно розігріти пательню до потрібної температури. Після чого, спеціальним пензликом змастити її поверхню маслом і можна заливати тісто.

Перед тим, як наповнити, тісто кожен раз перемішується, і наливається тоненьким шаром. Пропікається млинець з одного боку на повільному вогні. Після чого, його слід зняти із пательні і на пропечену сторону викласти начинку, після чого млинець загортається і пропікається до готовності.

Перед кожним випіканням нового млинця з сиром, пательню слід обов’язково змащувати маслом.

Вівсяні фітнес-млинці

Складові:

1 склянка вівсяних пластівців

1/2 л молока

1/2 л води

2 ч. ложки цукру

1 яйце

сіль за смаком

До молока добавляємо холодну кип’ячену воду, далі пластівці, зварити рідку вівсяну кашу.

Дати каші охолонути до кімнатної температури і протерти її. Добавити сіль, цукор, яйце, добре перемішати і випекти на гарячій пательні тонкі млинці. Подавати з кислим молоком, сметаною, юшкою або будь-яким іншим супом.

Млинці з манки з бананової начинкою

Складові:

0,5 склянки манки

0,5 склянки борошна

3 склянки молока

2 жовтки

30 грам вершкового масла

по щіпці цукру і солі

оливкова олія для обсмажування

Для начинки:

4 банана

50 грам вершкового масла

2 ст.л. цукрової пудри

сік і цедра половини лимона

Закип’ятити молоко в маленькій каструлі. Помішуючи, поступово всипати манну крупу і варити 1-2 хвилини. Зняти з вогню. Порубати в кашу вершкове масло і дати охолонути.

Просіяти борошно в миску. Туди ж всипати цукор і сіль. Добавити манну кашу і жовтки, добре збити в однорідну суміш.

Розігріту пательню змастити невеликою кількістю олії, обсмажити млинці до золотистого кольору по 1,5-2 хвилини з двох сторін.

Банани розім’яти, добавити вершкове масло, цукрову пудру, сік і цедру лимона, перемішати.

Викласти на кожен млинець по 1-2 ст.л. начинки, згорнути трубочкою. Помістити в змащену маслом форму і запікати в духовці при 190 градусах 15 хвилин.

Масляна 2018. Ворожіння на Масляну

Ворожити на масляний тиждень  можна в будь-який день, але найточнішими вважаються передбачення, отримані в суботу. За звичаєм, в цей день в гості до заміжньої жінки приходили сестри чоловіка і дарували подарунки, саме тому він отримав назву посиденьки зовиці.

Зібравшись разом, подруги пекли млинці і співали пісні, а молоді дівчата ворожили. Якщо ви зібралися зазирнути в майбутнє саме в цей день, то не забудьте запросити в гості своїх подруг і родичок. У всі інші дні ворожіння можна проводити і на самоті.

В цей чудовий  тиждень знак долі можна отримати, навіть займаючись найпростішими домашніми справами. В першу чергу варто придивитися до тіста  для млинців:

Якщо воно відразу ж вийшло однорідним – рік складеться для вас дуже вдало і щасливо.

Якщо в тісті присутні грудочки і їх ніяк не вдається розбити – вас чекають труднощі.

Якщо ви випадково розсипали борошно або розлили молоко – не чекайте від долі швидких змін.

Якщо у заміжньої жінки перший же млинець вийшов дуже гарним і рум’яним – вся її сім’я в цьому році буде здорова і щаслива.

Якщо рум’яний млинець вийшов у незаміжньої дівчини – в цьому році вона вийде заміж.

Якщо ж млинець вийшов «комом» або порвався – це не дуже хороший знак. Будьте обережнішими і придивіться до свого коханого, можливо, це зовсім не той чоловік, про якого  ви мріяли.

Раніше, якщо перший млинець вдавався на славу, дівчина вибігала на вулицю, і дарувала його першому чоловікові, що зустрівся, не забуваючи при цьому дізнатися його ім’я. Вважалося, що ім’я майбутнього нареченого буде таким же, як і у незнайомця.

У наш час, щоб не лякати перехожих, краще ворожити по книзі або на сайті з перерахуванням чоловічих імен, попередньо загадавши рядок.

Але повернемося до млинців. Перед тим як вилити чергову порцію тіста на пательню, потрібно подумки поставити питання яке вас цікавить, і далі уважно подивитися на візерунок отриманого млинця.

Якщо вашою мрією є покупка машини, і на млинці ви розгледіли якусь подобу колеса – вашій мрії судилося здійснитися. Знак долара може говорити про підвищення зарплати, а підкова служить провісником удачі.

Особливих правил трактування символів в цьому ворожінні немає, тому покладайтеся на уяву і слухайте свою інтуїцію.

Коли останній млинець знятий з вогню, знову ж таки, подумки поставте запитання, що передбачає відповідь «так» або «ні», і порахуйте, скільки всього млинців вийшло. Якщо число парне – відповідь позитивна, а якщо непарне – доля відповіла вам «ні».

Пригощаючи гостей свіжоспеченими млинцями, також можна дізнатися багато цікавого. Наприклад, якщо ви чекаєте або тільки мрієте про дитину, придивіться до того, хто з гостей візьме перший млинець. Якщо це був чоловік – чекайте синочка, якщо жінка – у вас скоро з’явиться дочка.

Ворожити  на млинцях можна ще й по їх начинці. На блюдо слід викласти млинці з різними начинками, і запропонувати кожному гостеві вибрати один навмання. Той, кому дістанеться млинець із солодкою начинкою, буде щасливий весь наступний рік.

Якщо начинка виявилася гострою, наприклад, в млинці виявився маринований гриб або солоний огірочок – людину чекає успіх в любовних справах. Млинець з сиром обіцяє спокійну  і стабільне життя, а з монеткою – швидкий прибуток і достаток.

Таке ворожіння підійде і для зовиці посиденьок, особливо, якщо  ворожити буде кілька незаміжніх дівчат. По начинці млинця можна дізнатися характер майбутнього чоловіка. Спочатку необхідно напекти млинців і загорнути в них найрізноманітніші начинки, щоб було незрозуміло, де яка.

Після цього кожна дівчина вибирає найбільш вподобаний млинець. Якщо попався млинець з м’ясом – майбутній чоловік буде серйозною і заможною людиною. Солодкий млинець з варенням говорить про веселеий характер молодої людини, а з медом – про тонку і романтичну натуру.

Млинець зі сметаною попереджає про те, що наречений буде дуже скромним і нерішучим парубком. Сирна начинка обіцяє турботливого, але не дуже відповідального чоловіка.

Якщо ж у вас вже є наречений, запитаєте його, яку б начинку для млинця він вважав за краще. Це нескладне ворожіння допоможе вам краще дізнатися про характер коханого. Однак якщо ваш обранець любить прості млинці з вершковим маслом – будьте обережні, перед вами закінчений егоїст.

Улюблена начинка може багато сказати не тільки про чоловіка, але і про дівчину. Любительки рибних або м’ясних млинців дуже люблять себе і прагнуть всюди відігравати провідну роль. Природжені господині, швидше за все, виберуть млинець з рисом або картоплею. Гострі млинці люблять дами «з родзинкою», або навіть «з перчинкою», а солодкі – романтичні і захоплені мрійниці.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *