Home / Кулінаріні рецепти / Випічка / Маковія – головні традиції, прикмети, рецепти

Маковія – головні традиції, прикмети, рецепти

Маковія– медовий Спас, яким православні віруючі відкривають найкоротший в році Успенський Піст. Є у цього свята і ряд інших назв: Спас на воді, перший Спас, бджолине свято, медове свято, медовий Маковій.

Маковія- традиції

Маковія – головні традиції, прикмети, рецепти

Як нескладно здогадатися з назви, головним символом цього християнсько-народного свята є мед. Історія виникнення свята тісно пов’язана з тим, що саме цього дня наші пращури починали збирати урожай меду і обов’язково освячували його в храмах. Цього дня обов’язково освячували нові і чистили старі колодязі, звідси і назва Спас на воді. Ще одна важлива традиція цього давнього свята – привітання друзів і рідних з Медовим Спасом, в тому числі і віршами.

Маковія – одне з головних православних свят не тільки серпня, але літа. Відзначають його віруючі щорічно 14 серпня (за новим календарем). У народі пов’язано багато традицій на Медовий Спас, більшість з яких мають відношення до меду. Що робили наші предки на Медовий Спас? В першу чергу вони заламували стільники і приступали до збору медового урожаю. Обов’язково в цей день мед святили і вживали в їжу, незважаючи на те, що починався Успенський Піст і всі віруючі повинні були дотримуватися строгих обмежень в їжі. Вважалося, що освячений в цей день мед має особливі цілющі властивості. Також доброю традицією на Медовий Спас було пригощання медком сиріт, бідняків, вдів і старих, а також допомогу всім нужденним.

Крім меду, в цей день освячували і мак, урожай якого до цього часу також вже був зібраний. Освячені маківки дівчата вплітали у вінки і зберігали до весни – це був сильний оберіг від нещасть і хвороб. По весні вінок розпускали, а насіння маку висаджували.

Маковія – змови, народні обряди, молитви

Пов’язано з Медовим Спасом і багато народних обрядів, замовлянь і молитов. Як правило, головні ролі як в обрядах, так і в змовах, відводяться трьом основним складовим свята – меду, маку та воді. Всі ці три продукти обов’язково освячували в церкві і потім використовували на Медовий Спас для змов, народних обрядів і молитов. Наприклад, за допомогою змов з медом залучали в дім щастя і удачу. А ось мак був символом достатку і родючості, тому його часто використовували в обрядах дівчата, які мріють вийти заміж цього року. Освячену на Медовий Спас водичку використовували для обрядів на здоров’я і зняття порчі. Як правило, над такою водичкою читали спеціальну молитву і потім давали випити хворому. Також вважалося, що вся водичка у водоймах в цей день освячена, тому обов’язково купалися в річечках і озерцях щоб знайти силу і здоров’я.

Народні прикмети

Багато народних прикмет на Медовий Спас, якими охоче користувалися наші предки, актуальні і сьогодні. Наприклад, сучасні пасічники так само як і раніше заламують в цей день стільники і збирають мед. Ще за народними доданнях з Медового Спаса починається справжня осінь – дні стають коротшими і прохолодніше, а водичка в річках і озерцях поступово остигає. Вважалося, що після Медового Спаса вже не можна купатися у відкритих водоймах, так як можна серйозно захворіти.

Але більшість народних прикмет на Медовий Спас стосуються погоди. По тому, яка погода була цього дня наші пращури судили про те, якою вона буде і на Яблучний Спас. Крім того, вважалося, що на Маковія можна чекати найбільш непередбачуваної погоди – і жаркого сонечка, і дощу, і граду. Тому до Медового Спасу намагалися закінчити більшість сільськогосподарських робіт і вдосталь запастися травою для худоби.

Маковія – вітальні вірші

Багато старих традицій і обрядів, пов’язані з Маковієм сьогодні практично забуті. Але традиція вітати один одного з цим чудовим святом живе і нині. Зокрема, особливою популярністю користуються вітальні вірші на Медовий Спас, які актуальні і для рідних, і для друзів і знайомих. Далі вас чекає добірка красивих і оригінальних вітальних віршів на Маковія  для найрідніших і найближчих людей.

Настав Медовий Спас,

З чим хочу привітати Вас.

Я бажаю Вам тепла,

Життя щоб солодким було.

Не хворіти щоб цілий рік,

Їжте смачний, свіжий мед.

Літо вже до кінця йде,

Але про нього нагадає мед!

Середина серпня, у нас Медовий Спас,

Зі святом медовим вітаю вас,

Життя хай буде солодким, радісним у вас,

Нехай подарує щастя вам Медовий Спас!

Прекрасне свято – Спас медовий,

Томління літа жарким сповнений,

Нехай принесе в ваш дім достаток,

І урожай буде багатим.

Веселощі, радість принесе

І солодкість життя, немов мед.

Нехай аромат квітів витає в будинку,

І вся родина буде здорова!

Рецепти на Маковія

Якихось спеціальних рецептів, які підходять тільки до свята Медового Спаса, звичайно, немає, адже підходять всі рецепти страв, які в якості інгредієнтів мають в складі мед і мак. Тому наводимо кілька популярних рецептів, які можна приготувати в це свято.

Рецепт медового рулету

3 яйця;

75 г цукру;

5 ложечок столових рідкого меду;

100 г борошна;

1 ложечка чайна соди;

Для крему-пудингу:

300 мл молочка;

2 ложечки столових борошна;

100 г цукрової пудри;

150 г вершкового масла;

1 пакетик ванільного цукру.

Яйця розділити на білки і жовточки. Білочки залишити в холодильнику.

Жовтки сполучити з цукром і збити. Додати мед, продовжуючи збивати.

Половину борошна просіяти і додати до жовткова-медової суміші.

Збити білочки з дрібкою солі до піни. Половину отриманої маси вмішати в тісто.

Просіяти другу половину борошна і змішати її з половиною збитих білків.

Обидві частини перемішати, повинно вийти легке, повітряне тісто.

Застелить деко папером, розподіліть на ньому тісто. Випікати бісквіт при 200 градусах 10-15 хвилинок.

Дістати бісквіт з духовки, заверніть в формі рулету (прямо разом з папером) і остудіть.

Приготувати крем: до половини молочка добавити борошно і перемішати, а іншу половину довести до кипіння і в неї добавити молочко з борошном, постійно перемішуючи. Варити до загустіння, після чого отриманий пудинг залишити охолоджуватися. Розм’якшене вершкове масло збити з ванільним цукром і цукровою пудрою. Додати до масла охолоджений пудинг. Ретельно збити.

Остиглий рулет розгорнути, видалити папір, змастити частиною пудингу. Потім рулет знову згорнути, а залишилену частину крему обмазати зверху.

Залишити просочитися кремом приблизно 5 годинок у холодильнику і можна подавати до столу. Можна прикрасити цукровою пудрою, маком або шоколадною стружкою.

Рецепт торта Медовик

4 ложечки столових меду;

3 яйця;

4 скляночки борошна;

2 скляночки цукру;

1 ложечка чайна соди;

800 г сметанки.

Збити яйця з содою.

Мед і цукор змішати і підігріти в великій каструлі, доводячи до кипіння, поки цукор повністю не розчиниться. Як тільки закипить – додати яєчну суміш і продовжити нагрівати. Суміш почне збільшуватися в об’ємі, стаючи схожою на піну. Зняти з вогню.

В отриману медову суміш добавити борошно і замісити щільне, в’язке тісто.

Розділити тісто на 10 рівних частин і кожну розкачати в пласт. З кожного пласта вирізати коло.

Всі кола і обрізки тіста від кіл поставити випікатися на 5 хвилинок в духовку, розігріту до 200 градусів.

Випечені обрізки перетерти, отримавши крихту.

Приготувати крем: сметанку змішати зі скляночкою цукру і збити до пишності.

Зібрати торт: кожне випечене коло тіста намазувати кремом і зверху класти наступний корж.

Половину крихт змішати з 1 столовою ложечкою крему і обліпити отриманою сумішшю торт з усіх сторін. Решта крихти дрібно перемолоти і посипати ними тортик зверху.

Залишити тортик в холодильнику на 5 годинок і подавати до столу.

Рецепт макового пирога

100 г маку;

100 г борошна;

120 г цукру;

100 г сметанки;

4 жовтки;

100 г вершкового масла;

3/4 ложечки чайної розпушувача;

половина ложечки чайної ванільного цукру;

дрібка солі.

Мак промити тепленькою водичкою і відкинути на ситечко. 2. Масло розтерти з цукром, ванільним цукром і сіллю, добавити жовтки і перемішати.

Додати мак і сметанку, перемішати.

У суміш просіяти борошно разом з розпушувачем. Перемішати.

Застеліть круглу форму з бортиками папером і розподілити в ній тісто. Випікати 30 хвилинок при 180 градусах.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *