Лупа – це лущення кутикули голови. Це проблема естетичного характеру, яка, коли вона впливає на нас, також викликає психологічний дискомфорт, збентеження. Але перш за все це захворювання шкіри голови, яке потрібно лікувати. Дізнайтеся, що змушує шкіру відшаровуватися і дізнаватися про аптечні, а також саморобні способи позбавлення від лупи.
Лупа на голові проявляється свербінням шкіри і лущенням найбільш поширених білих лусочок епідермісу, які потрапляють на комір і плечі. Відлущування епідермісу у великих або менших пластівцях з супутнім свербежем. Це не небезпечна хвороба, не заразна, але настільки клопітна, що варто вжити заходів, як тільки ми помітимо її перші симптоми. Як правило, від лупи допомагає шампунь, який можна купити в звичайній аптеці. Однак у більш важких випадках може знадобитися консультація дерматолога.
Майже 3 мільйони українців мають проблеми з лупою.
Причиною лупи є вторгнення дріжджоподібного гриба Malassezia ( Pityrosporum ovale ). Вони залишаються на шкірі кожної людини, як правило, не завдаючи їй шкоди. Однак іноді вони починають швидко розмножуватися і порушують баланс екосистеми, тобто шкіри. Як правило, причиною їх неконтрольованого розмноження є зниження резистентності організму, дефіцит цинку, посилення свербежу. Саме тому найбільші проблеми з лупою спостерігаються у підлітків і молодих людей.
Симптоми лупи
- білі, дрібні, сухі або великі масляні фрагменти мертвої шкіри, видимі на волоссі і на одязі, на плечах
- свербіж, постійний або періодичний
Хто більш схильний до лупи?
Як правило, лупа зачіпає дітей у віці від 6 до 10 років, підлітків і трохи старших, приблизно 20-25 років. Люди похилого віку борються з лупою, хоча в цьому питанні немає правила. Лупа частіше впливає на чоловіків, ніж жінок. Це, ймовірно, пов’язано з тим, що чоловічі гормони викликають більшу секрецію шкірного сала. Крім того, сало є відмінним середовищем для дріжджів.
Лупа: причини формування і типи
Ці симптоми змінюються в залежності від причини, що змушує Маласезію розмножуватися . Лупа може бути проблемою сама по собі, але часто це симптом, який супроводжує іншу основну хворобу. Він може бути сухим, також відомим як звичайний, або жирний. Що сприяє лупа?
- недостатня гігієна – це головне і відносно просте видалити причину появи лупи. Коли ми миють волосся занадто часто, відбувається надмірне накопичення шкірного сала і мертвих клітин шкіри. Якщо вони регулярно не видаляються, створюється лупа. У цьому випадку він приймає форму великих, жирних фрагментів епідермісу.
- суха шкіра – зазвичай взимку, коли ми носимо шапку, ми часто користуємося феном і залишаємося в кондиціонованих приміщеннях. Шкіра стає сухою, а часте миття голови в цьому випадку поглиблює стан. Потім на наші плечі лягає лупа у вигляді маленьких сухих крихт. На допомогу прийдуть також належні послуги, наприклад, якісний зволожувач або спеціальні масла.
- алергія , підвищена чутливість до інгредієнтів деяких косметичних засобів – тут лупа може приймати різні форми, але оскільки вона зазвичай з’являється після запуску нового препарату, легко зрозуміти, що нам це шкодить
- Себорейний дерматит – лупа проявляється у вигляді великих, жирних плям, білого або жовтого, але додатково шкіра голови червона і жирна. Хвороба вражає не тільки шкіру голови, але і навколо вух, носа, повік, брів, паху, пахв, спини.
- псоріаз – це захворювання часто починається з лущення шкіри на тілі, ліктях і колінах, і тільки пізніше він може напасти на шкіру голови, тому пацієнт, як правило, знає, звідки лупа походить і як лікувати її
- екзема , атопічний дерматит (АД) – запалення шкіри, що проявляється свербінням і екземою, з’являються папули в різних частинах тіла, іноді також на голові. Лікування буде рекомендовано дерматологом, який вже займається основним захворюванням пацієнта.
- неправильна дієта – без вітамінів і мікроелементів, необхідних для здорового функціонування всього організму, включаючи шкіру
- гормональні порушення
- стрес
Види лупи
Лупа, що з’являється на шкірі голови, може відбуватися у двох типах:
- Суха лупа. Це найбільш поширений тип лупи. Зазвичай вона утворюється на шкірі, схильній до себореї. Це проявляється свербінням і надмірним відшаровуванням дрібних, білих, сухих лусочок епідермісу. Суха лупа також може виникати на нормальному волоссі. Тоді вона найчастіше пов’язана з подразненням з косметикою або перебування в сухих приміщеннях.
- Жир лупи. Це важка форма сухої лупи. При жирній лупі ми маємо справу, коли фрагменти відлущуючого епідермісу жовтуваті і жирні. Захворювання вимагає медичного втручання, оскільки може призвести до себорейного дерматиту.
Як позбутися від лупи?
Коли мова йде про лікування сухої лупи, це не дуже складно. Як правило, достатньо вибрати правильний шампунь проти лупи. Також піклуватися про належний догляд, відмовитися від сушіння волосся феном.
Жирна лупа, яка зазвичай є симптомом, що супроводжує інше захворювання, вже вимагає лікування, пов’язаного з нею. Наприклад, якщо він викликаний мікозом, лікар призначить пероральний протигрибковий препарат. Також мазь, крем або шампунь, що містить саліцилову кислоту, йодонат цинку, сульфат селену, кетоконазол, 1-метинікотинамід хлорид або інші похідні імідазолу. Їх концентрація залежить від тяжкості захворювання і підбирається індивідуально для кожного пацієнта.
Природні способи для красивого волосся без лупи
Варто знати, які поживні речовини впливають на загальний хороший стан шкіри голови. Забезпечувати їх в першу чергу в раціоні або принаймні доповнювати його. Вони:
- Вітаміни групи В , вітамін А і вітамін Е – у вашому щоденному раціоні не варто забувати про рибу, молоко, сири, йогурти, рослинні олії, горіхи, насіння соняшнику і гарбуза, брокколі, моркву
- Макроелементи, такі як: кальцій , магній , фосфор і калій – кальцій присутні в квасолі, сої, інжирі та насіння соняшнику і, звичайно, в молочних продуктах. Магній міститься в шоколаді, горіхах, бананах і листових овочах; джерелом фосфору є яйця, горіхи, насіння, риба і птиця, а серед інших – калій риба, цитрусові, картопля, помідори, птиця та м’ясо
- мікроелементи, наприклад, залізо , цинк – вони зустрічаються головним чином у м’ясі, сирі та дріжджах
Крім того, як і в профілактиці всіх захворювань, слід звернути увагу на фізичну активність і будь-які методи розслаблення. Вони у свою чергу мінімізують шкідливий вплив стресу на наш організм.
У боротьбі з лупою він також виграє:
- масаж шкіри голови з використанням теплої оливкової олії, кокосового масла – голову треба масажувати кінчиками пальців, обережно, протягом 5 хвилин. Потім залишати волосся, розчісувати і мити шампунем (звичайні, але гарної якості або проти лупи) через 20 хвилин. Лікування повторюється двічі на тиждень.
- Настій чебрецю наносять на шкіру голови – дві столові ложки чебрецю заливають двома склянками окропу і залишають на 15 хвилин. Ми миємо голову, і, нарешті, покласти на шкіру (воду) і волосся охолоне і напружиться квас. Ми не змиваємо. Лікування повторюється двічі на тиждень.
- «піднявши» власний шампунь – улюблений шампунь збагачується чайним маслом (1 крапля олії за 30 мл шампуню) і мийте волосся як завжди.
Якщо домашнє лікування не вдається або лупа зникає і з’являється знову – чекати нема чого. Вам потрібно звернутися до дерматолога. Стійкий лупа може бути симптомом внутрішніх проблем, наприклад, загальної дріжджової інфекції. Потім необхідно використовувати протигрибкові та протизапальні препарати крім мазей, кремів і шампунів.