Home / Маски для обличчя / Літні маски для обличчя – побалуйте себе вітамінами

Літні маски для обличчя – побалуйте себе вітамінами

Безумовно, візитною карткою дівчата є волосся і нігті, але і про шкіру обличчя забувати не можна. Адже саме від її стану в сукупності залежить ваш зовнішній вигляд. А він, як відомо, грає в повсякденному житті чималу роль. Однак не треба впадати у відчай, якщо у вас є проблеми з шкірою обличчя.
Зараз прилавки косметичних магазинів рясніють баночками з кремами, масочками і скрабами. Виробники намагаються майже індивідуально підходити до наших проблем: жирна шкіра або, навпаки, суха, чорні точки, почервоніння, акне. Але уявіть на хвилину, що ви живете не в 21 столітті інформації та технології, де купити можна абсолютно все, а наприклад, у середньовіччі. Що робити? Відповідь проста: оберніться, навколо вас знаходиться скарбниця вітамінів – природа. Дівчата збирали на луках трави і наготовлювали цілющі відвари за рецептами прабабок, майже з будь-якого дару природи намагалися виманити користь. І після своїх, нехай буде голосно сказано, косметичних процедур виглядали приголомшливо.

Рецепт маски для сухої шкіри:

Огіркова маска (для тих, хто бажає отримати швидкий результат з мінімумом витрат і зусиль)
Огіркова маска, мабуть, найпростіша з того, що може бути. Вам буде потрібно 1 (середньої величини) огірок. Наріжте його тоненькими кільцями і покладіть в будь-якому порядку на обличчя, уникаючи область очей і рота. Тримати настільки забавну маску слід від 15 до 30 хвилин. Або ж потерти огірок на крупній тертці і нанести на обличчя. Така маска забезпечить вам не лише зволожену шкіру, але і прибере синці під очима.

Холодна маска з трав.

М’ята і меліса хороші не тільки в чаї, але і в домашній косметології. Вам необхідно: м’ята і меліса, декілька засушених пелюсток троянд (не обовязково), 1 літр (можна менше) киплячої води. Порубаєте м’яту і мелісу і відправте її в киплячу воду разом з пелюстками троянд (якщо є), потім потримайте на вогні, безперервно помішуючи. Як тільки побачите, що вода змінила колір, а в кухні панує запах трав, відразу вимикайте і залиште остигати. Потім розподіліть рідину по формах і поставте в холодильник для заморозки. На свій розсуд: у форму можна покласти і саму нарубану м’яту. Тепер щоранку ви будете сяяти від дотиків чарівного кубика льоду, що залишить приємний відбиток на весь день.

Рецепт маски для нормальної шкіри:

Маска з ягід

Якщо у вас немає явних проблем з шкірою, але вам хочеться побалувати себе, то ви можете скористатися ягідної маскою. Для цього вам буде потрібно 2-3 середніх ягоди полуниці домашньої, натуральний йогурт або не дуже жирна сметана. У ступці злегка розімніть ягоди і доюавте до них 1 ч. л. сметани (йогурту), ретельно перемішайте і нанесіть на обличчя, уникаючи області очей і рота. Тримати 15-20 хвилин, далі сполоснути теплою водою. Полуниця поліпшить колір шкіри і зробить її гладкою.

Мультимаска

Тонізуючим ефектом володіє і маска з ківі і банана. Я думаю, пропорції потрібно визначати на око, але точно не більше половини банана і ківі. Фрукти необхідно подрібнити або навіть перетворити в кашку, змішати і нанести на обличчя. Тримати 10 хвилин, можна трохи більше. На наступний день ви встанете бадьорими, а ваша шкіра сяятиме

Рецепт маски для жирної шкіри:

Ви дивитеся в дзеркало і виявляєте на обличчі жирний блиск. З цією проблемою вам допоможе впоратися маска з яблук. Для приготування необхідно: чверть яблука (шкірочку зняти заздалегідь) і трохи яєчного білка. Яблуко перетворити на пюре і додати білок, потім легким дотиком нанести суміш на обличчя, а через 10-15 хвилин змити водою. Така маска не тільки прибере жирний блиск, але і дозволить вдосталь насолодитися чарівним яблучним ароматом.

Томатна маска

Також впоратися з небажаним жирним блиском допоможе стиглий томат (в народі відомий як помідор). Все що потрібно зробити, це гарненько розім’яти його і нанести на шкіру обличчя, а після 15-20 хвилин змити водою. Томат допоможе не тільки впоратися з проблемами шкіри, але і заспокоїть її.


Check Also

Перепелині яйця – користь, шкода, норма вживання

Перепелині яйця  вживали ще в Стародавньому Єгипті – згадки були знайдені археологами в папірусах єгиптян. …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *