Втамовувати спрагу найкращеводою. Але що гріха таїти, в літню спеку так хочеться лимонаду, квасу, а не мінералки. І ви цілком можете дозволити собі цю маленьку вільність. Якщо це будуть напої домашні.
Лимонади, кваси, морси промислового виробництва в чомусь дуже схожі. Всі вони – коктейль з води, цукру і неабиякої кількості ароматизаторів, барвників та консервантів. Як правило штучних, в рідкісному випадку натуральних. Спрагу ці напої втамовують погано, корисних речовин організму не дають. Однак справа йде інакше, якщо мова йде про домашні напої.
Лимонад
Лимонад промислового виробництва – це солодкий газований напій, приготований на основі синтезованої лимонної кислоти, а не натурального сиропу та фруктової есенції, як бувало раніше. Користі в такому напої нуль. Що до шкоди, то тут вся справа в добавках: ароматизаторах, барвниках, штучних підсолоджувачах і консервантах, в числі яких, скажімо, антимікробний консервант бензоат натрію (Е 211). Лікарі приписують йому здатність сприяти розвитку цілого ряду захворювань, у тому числі онкологічних. У такій газованій воді і цукру багато: в середньому 7 г на 100 мл. Не дивно, що лікарі-дієтологи, гастроентерологи та стоматологи настійно рекомендують триматися від нього подалі.
Домашній лимонад. Готується на основі натурального лимонного соку, води і цукру, кількість якого можна контролювати. Ще один плюс: такий лимонад не газують. По класичному рецепту цедру лимона настоюють на спирту, потім дістають, змішують з лимонним соком, цукром і водою. І за бажанням приправляють м’ятою, базиліком, тархуном, імбиром, додають різні соки і ягоди.
Домашній лимонад «Тархун»
Рецепт надано Євгеном Поліщуком, старшим барменом «Тікі-Бар».
Інгредієнти. 200 мл води, 50-70 г естрагону (тархуну) свіжого рубаного, 200 г цукру, 1 лайм, кубики льоду.
Інструкція. Спочатку приготуйте сироп. Для цього розчиніть цукор в гарячій воді, потім в теплий сироп додайте естрагон і збийте суміш у блендері до отримання однорідної маси. Дайте сиропу настоятися 1 годину при кімнатній температурі, потім процідіть, перелийте в пляшку і поставте в холодильник. Лимонад готується безпосередньо перед подачею. У склянку покладіть лід, вичавіть часточку лимона, налийте воду (звичайну або газовану) і додайте сироп за смаком.
Квас
Квас промислового виробництва. Справжній квас отримують шляхом бродіння. Однак далеко не всі виробники йдуть цим шляхом: розбавити водою концентрат набагато швидше і простіше. Магазинний квас – це часто газований коктейль з ароматизаторів, консервантів та іншої хімії. У ньому, як у лимонадах, багато цукру – близько 7,5 г на 100 мл. Тому при діабеті або зайвій вазі його вже точно вживати не слід. Як, до речі, і при захворюваннях шлунково-кишкового тракту – гастрит, виразкову хворобу, через те що в квасі міститься багато вуглекислого газу і кислот.
Домашній квас. Готується шляхом бродіння з натуральних продуктів: сухарів або квасного сусла, дріжджів і цукру. В окремих рецептах – з ягід і фруктів, з додаванням меду, спецій і трав. Залежно від «початкових кодів» ви отримуєте порцію вітамінів В, РР, С та інших корисних речовин. З мінусів цього напою – лише «швидкість» його приготування. Справжній домашній квас за класичними рецептами доведеться витримувати і чекати.
Домашній квас березовий
Рецепт надано Євгеном Поліщуком, старшим барменом «Тікі-Бар».
Інгредієнти. 1 л натурального березового соку, 50 г сухофруктів (яблука, груші та / або ягоди) плюс 5 шт. родзинок, 1 ст. л. цукру.
Інструкція. У скляну або пластикову ємність з березовим соком засипте всі інші інгредієнти, щільно закрийте і поставте в прохолодне темне місце настоюватися на 1-1,5 місяці. Готовність квасу визначається за смаком. Він повинен бути збалансованим: не надто кислим і не надто солодким, трохи різким. Якщо в квас додати пару скибочок лимона, то це зменшить різкість напою, квас вийде нейтральним.
Ягідний морс
Морс промислового виробництва. Містить мінімум натуральної сировини: на частку ягідного соку в кращому випадку доводиться 20%. Все інше – цукор, регулятори кислотності, барвники, ідентичні натуральним, ароматизатори … Іноді морс готують на основі концентрату, просто розбавляючи його питною водою. Зрозуміло, що корисних речовин, вітамінів і мікроелементів в такому продукті буде небагато. Правда і цукру тут менше, ніж у газованих: морс повинен бути кислуватий.
Домашній морс. На відміну від магазинного просто комора корисних для здоров’я речовин: вітамінів РР, групи В, пектину і органічних кислот. А найголовніше – мікроелементів: магнію, кальцію, фосфору, заліза, калію, які ми втрачаємо в літню спеку з потом.
Домашній морс з обліпихою
Рецепт надано Русланом Сафарова, бар-менеджером кафе Gianfranco.
Інгредієнти. 5 г ягід обліпихи, 60 г обліпихової варення, 5 г журавлини, 20 мл свіжовичавленого апельсинового соку, 15 мл ванільного сиропу (можна замінити цукровим), 400 мл води.
Інструкція. Доведіть воду до кипіння. Ягоди розімніть і змішайте з варенням, соком і ванільним сиропом. Отриману суміш залийте окропом, дайте настоятися протягом години і остудіть до кімнатної температури.
Холодний чай
Холодний чай промислового виробництва. По суті це все та ж солодка газована вода: чаю в ньому небагато, зате ціле море штучних ароматизаторів і цукру. Так що говорити про антиоксидантні властивості такого продукту не доводиться. Найшкідливіші штучні компоненти у складі промислового чаю, це синтетична лимонна кислота і цитрат натрію. З корисних інгредієнтів – вітамін С.
Домашній холодний чай. Натуральний продукт, в якому не буде ніякої хімії. І навіть цукру: якщо ви приготуєте його з фруктами, ягодами, цедрою або прянощами (м’ятою, імбиром, барбарисом) він вийде смачним і без нього. Спосіб приготування холодного чаю практично не відрізняється від традиційного. Важливий момент: ставте напій в холодильник повністю остиглим. Якщо чай буде теплим, він швидко помутніє і стане несмачним. Майте на увазі, що холодний чай, також як гарячий, не можна довго зберігати: через добу в ньому накопичуються шкідливі для здоров’я речовини.
Холодний чай жасминовий з манго
Рецепт надано Русланом Сафарова, бар-менеджером кафе Gianfranco.
Інгредієнти. 1 ч. л. жасминового чаю, 2 ч. л. свіжовичавленого лимонного соку, 1/2 чашки пюре манго, 2 ч. л. цукрового сиропу, 200 мл води.
Інструкція. Доведіть воду до кипіння. У чайник для заварювання покладіть жасминовий чай і залийте 100 мл окропу. Дайте настоятися протягом 3 хвилин, потім додайте лимонний сік, цукровий сироп і пюре манго, перемішайте і долийте залишений окріп. Приготований чай остудіть.
Енергетичні напої
Енергетики промислового виробництва. Такі напої – це «бомба» стимулюючих речовин (кофеїн, женьшень, таурин, L-карнітин і т.д.), вітамінів, діоксиду вуглецю, барвників, а іноді й алкоголю (етиловий спирт). Інтенсивно збуджуючи нервову систему, вони приводять у тонус і справді дуже швидко. Однак ненадовго, приблизно на пару годин, після яких настає втома. Якщо ж вживати енергетики регулярно, з часом це може спровокувати безсоння, тахікардію, порушення серцевого ритму, зробити вас дратівливою і тривожною. При цьому особливо небезпечні ті, що містять спирт.
Домашні енергетики. Такого стрімкого і явного ефекту, як промислові, не надають, діють м’якше, але вони й безпечніші. Найпростіші і популярні з них – натуральна кава і якісний зелений чай, особливо з лимоном. Також добре підвищують життєвий тонус домашні напої з женьшенем, медом, корицею, іншими цитрусовими, малиною, коренем імбиру.
Домашній енергетик «Спрінг Панч»
Рецепт надано Русланом Сафарова, бар-менеджером кафе Gianfranco.
Інгредієнти. 1/3 чашки свіжої малини, 2 ст. л. лимонного соку, 2 ст. л. медового сиропу (рідкого меду), 1/2 ст. л. тертого кореня імбиру, 100 мл содової (або мінеральної води).
Інструкція. Малину розімніть і змішайте з тертим імбиром, лимонним соком і медовим сиропом. Додайте воду і перемішайте.