Дуже часто батьки з побоюванням ставляться до такого матеріалу для творчості, як пластилін. А все тому, що він може прилипнути до підлоги і меблів, залишити жирні сліди або юний скульптор умудриться його просто проковтнути. Спочатку дорослі пояснюють своє негативне ставлення до пластичного матеріалу юним віком своїх чад і їх гастрономічним інтересом до всього навколишнього, а тим більше кольорового і м’якого, а після посилаються на інші інтереси, стверджуючи, що такі забави – для малюків. Якщо ви погоджуєтеся з цією думкою, то напевно самі стали жертвою старшого покоління і вас не навчили любити пластилін. Дозвольте собі на кілька хвилин вирватися з рутини повсякденних справ і пізнати магію і чаклунство ліплення з пластиліну з власною дитиною.
Ліплення з пластиліну для дітей: веселка позитиву
Повірте, ви можете подарувати маленькій людині цілий калейдоскоп позитивних емоцій, які не замінить ні аплікація, ні олівці. На жаль, батьки забувають про те, що радості творчості і безпеку малюка, які залежать від їхнього вміння навчити, пояснити, зацікавити.
Пластилін – воістину унікальний матеріал. Згадайте, як хочеться дитині що-небудь розім’яти і розмазати, і на допомогу приходить їжа. Ваші заборони і обурення з цього приводу абсолютно зрозумілі. Спробуйте запропонувати йому пластилін. Звичайно, попередньо провівши з ним бесіду і щільно нагодувавши. Захопленню не буде меж.
Ліплення з пластиліну розвиває посидючість. Стежте за стрілками годинника, поки юний скульптор творитиме з м’яких кольорових брусочків. Активна робота суглобів і м’язів кистей рук підсилює кровообіг, замінюючи професійний масаж і стимулюючи розвиток дрібної моторики. Активується мозкова активність, розвивається координація і мова. Підключається уява і фантазія, з’являється формосприйняття, увага до дрібниць і найголовніше – самостійність.
Ліплення з пластиліну – вибираємо правильний пластилін
Сучасні виробники пропонують величезний асортимент пластиліну від звичних твердих брусків до дрібних кульок в клеючій масі. Відповісти однозначно, який матеріал вибрати, неможливо. Все залежить від віку творця і цілі покупки.
Хороший пластилін для ліплення з дітьми характеризується еластичністю і піддатливість. Він легко катається руками і по будь-якій поверхні. Пластилінові вироби цього продукту не можна розвалюватися на складові частини. Матеріал не повинен кришитися навіть після застигання і швидко відновлювати початкові властивості. Під впливом тепла маса тане, залишаючи жирні плями, які легко змиваються милом і водичкою. До складу звичайного пластиліну входить глиняний порошок, барвник і речовини, що перешкоджають висиханню маси (жир, віск, церезин)
Зверніть увагу на виробника, вітчизняні набори для творчості значно дешевші за імпортні аналоги, які не вирізняються характеристиками. Однак імпортний пластилін має більш насичені і різноманітні відтінки, іноді і приємні аромати.
Пластилін не повинен містити в своєму складі синтетичні і шкідливі добавки, кришитися, висихати і залишати на руках важко змиваючі плями.
Властивості матеріалу і вік дитини відіграють не останню роль. Так, малюкові ні до чого скульптурний або застигаючий пластилін, він з ним не впорається, а ось яскравий і не липне до підлоги і рукам матеріал без запаху він оцінить по достоїнству.
Для малювання пластиліном варто віддати перевагу більш м’яким зразкам. Застигаючий і скульптурний матеріал підійде дітям старшого віку, який дозволить не тільки проявити фантазію і майстерність, а й зберегти своє творіння. Люмінесцентний, блискучий і змінюючий колір матеріал напевно підкорить будь-якого скульптора і спонукає його на нові звершення.
Ліплення з пластиліну для найменших
Уже в півтора року малюку можна запропонувати чарівну речовину під назвою пластилін (до ліплення з пластиліну з дитиною краще використовувати солоне тісто). Але головне – з самого початку привчити його працювати з ним в певному місці, за столом. Мамі ж не хочеться збирати роздавлені шматочки по всьому будинку.
Почніть з кольору. Який йому більше сподобається. Дозвольте його пом’яти, розкачати. Ковбаски, кульки, коржі можуть пізніше перетворюватися в гусеницю, равлика, піраміду, колодязь, грибок. Пара вічок і посмішка перетворять звичайний пластилінову кульку в персонаж з казкової країни. Кілька таких героїв – і можна вчити дитину правильно будувати діалог і відповідати на поставлені запитання. Малюки люблять залишати відбитки на пластиліні пальчиками чи якимись фігурками, ковпачками, ложкою, олівцем.
Отже, ліплення з пластиліну з дітьми раннього віку. Скачайте товстеньку ковбаску і прикрасьте її насінням або рисом і смішний їжачок вже готовий працювати, збираючи різнокольорові грибочки. Пожвавте суху гілку, зліпивши для неї листочки і квіти.
Вивчайте геометрію по пластилінових фігурах, поясніть малюкові їх властивості. Наприклад, куля може котитися, а куб має межі, тому він стійкий, у конуса колючий носик і коло в основі – він схожий на ялинку. Коли дитина ознайомиться з фігурами, періодично просіть його показати куб або кулю. Найголовніше – грамотний підхід, і ви сформуєте стійку платформу старту в важкий світ геометрії. Ліпіть тварин із пластиліну і розповідайте дитині, що у птаха є дзьоб, лапки і пір’я, а у тигра – паща, лапи і кігті.
Окремо варто поговорити про кульковий пластилін. Це унікальний розвиваючий матеріал. Крім пластичних властивостей, він приємний на дотик, дрібні кульки дозволяють дитині відчути форму, він легкий і абсолютно не липне до рук. Застигаючий матеріал дозволить зберегти перші вироби малюка на пам’ять. Дорослий може змайструвати каркас якої-небудь скульптури з фольги або паперу, а малюк обліпить його пластиліном. Дрібні деталі опрацьовуйте спільно.
Діти в цьому віці як губки вбирають інформацію, і якщо на перший погляд вам здається, що дитині це не цікаво і він нічого не запам’ятовує, ви помиляєтеся. Все почуте він залишає десь в підсвідомості і при необхідності обов’язково застосує, навіть через тривалий час.
Буде важко, але під час ліплення з пластиліну з дітьми постарайтеся дотримати одне найважливіше правило – давайте юному скульпторові повну свободу. Не поспішайте поправити непоказні скульптури. Хваліть творця, надихайте і ненав’язливо підказуйте.
Ліплення з пластиліну з дітьми дошкільного і молодшого шкільного віку
Найталановитіші фантазери і пластилінові майстри розкриваються у віці від 3 до 7 років. Саме в цей час у крихти найбагатша уява, яка ще не обмежена рамками школи і дорослого життя. Всі свої враження вони швидко перетворюють в пластилінові скульптури. Поки дорослий розмірковує над тим, що можна зробити з пластиліну, дивлячись на палітру пластилінових брусків, юний скульптор блискавично творить те, що дорослому і уявити було важко. І тут головне розговорити скульптора. Нехай розповість про те, що змайстрував. Це допоможе навчити дитину грамотно викладати думки, підвищить словниковий запас і дозволить відчути ваш непідробний інтерес до його роботи.
Ідеї для ліплення з пластиліну для дітей
Отже, ліплення з пластиліну з дітьми дошкільного віку. Спробуйте зліпити героїв його улюбленого мультфільму, поклавши перед собою зображення і помітите, як дитина почне помічати дрібниці, на які раніше не звернув би уваги.
Абсолютно всі: і дівчата і хлопці, відчувають благоговіння від замків. Купіть застигаючий пластилін, твердий планшет побільше і будуйте разом палац з усією свитою, надвірними будівлями, зброєю, тваринами, принцом і принцесою.
Звичайно, що моделюючий пластилін трохи дорожчий звичайного, і масштабний проект може обійтися не дешево, але гра варта витраченого капіталу. Не купуйте відразу велику партію пластиліну, досить по парі комплектів в місяць. Головне налаштувати дитину на увагу до деталей. Не будуйте стіни з “млинців”, складайте їх по цеглинці, людей ліпіть пропорційно, звертаючи увагу на особливості будови тіла у представників різної статі, одягайте їх в вишуканий одяг. До речі, вони можуть бути зшиті з тканини, це ще більше надихне старателя. Після завершення будівництва не варто втрачати інтерес до поробки: зніміть короткометражний фільм, хоча б на телефон. Це можна уявити як роботу для модного зараз портфоліо в школу або садок. Цирк з пластиліну своїми руками.
Застигаючий пластилін оцінять діти старшого віку. Вони не зможуть встояти перед можливістю змайструвати брілочки, прикраси, підставки для олівців та інші дрібниці.
Ліплення з пластиліну та малювання
Хто сказав, що з пластиліну можна тільки ліпити? Він відмінно замінює фарби. Картини з нього виходять як живі, а процес створення доставляє юним художникам масу задоволення. Пластилін не тече як акварель, не залишає нерівномірних штрихів як олівці, крейда і фломастери і малювати потрібно пальцем, відчуваючи картину. Намалюйте зображення на аркуші картону і заповніть його пластиліном, навчіть художника змішувати декілька відтінків, наприклад, трава поєднує в собі декілька відтінків зеленого, жовтого, помаранчевого, коричневого.
Пластилін в цьому плані дуже вдячний матеріал, він ніби відчуває бажання художника і прекрасно змішується.
Крім того, в пластиліновій картині образ передається не тільки через колір, але і форму. Опуклості, западини, смужки, проведені спеціальними інструментами, ніби вдихають в картину життя. Трохи інше малювання пластиліном на склі, тут особливу увагу потрібно звернути на ефект дзеркала.
Тобто те, що знаходиться на передньому плані виліплюється в першу чергу, і так шар за шаром. Залишається тільки додати оксамитовий кольоровий фон – і шедевр не поступиться по презентабельності картині маслом.
Ліплення з пластиліну – як і де зберігати дитячі вироби?
Властивість пластиліну плавитися робить його ненадійним для тривалого зберігання. Для організації виставки найкраще підійде найпрохолодніше місце, на яке не потрапляють прямі сонячні промені, або скло, яке захистить роботи від пилу.
Будь то картини або просто поробки для додання їм тимчасової стійкості можна покрити роботи лаком, але тільки за призначенням для кераміки, який можна купити в спеціалізованих магазинах. Харчова плівка замінить скло для оформлення пластилінових картин.
У школах і садках часто оформляють показові стенди. Найяскравіше і колоритніше виглядають сюжетні роботи, якщо діти ще не достатньо самостійні, щоб розіграти пластилінове дійство, то дорослим доведеться змайструвати фон і розташувати на ньому роботи юних майстрів, як дійові особи. До речі, фон може бути не обов’язково з пластиліну, його можна намалювати або зробити з підручних і природних матеріалів.
Дуже хочеться ще раз попросити дорослих не оскудняти казковий світ дитинства і подарувати дитині коробку з пластиліном, адже він на відміну від інших іграшок не набридає, він кожного дня різний, один брусочок може трансформуватися не один десяток разів. А мам попросити зберегти найяскравіші дитячі вироби з пластиліну. Їх буде не так багато і досить картонної коробки, розташованої під ліжком. Через нетривалий час ви з уже дорослим сином або донькою заглянете в цю чарівну скриньку, і згадаєте веселі або сумні моменти. Дитина обов’язково оцінить мамину увагу. Творіть і отримуйте задоволення від ліплення з пластиліну з дітьми.