Утворення тріщин на п’ятах – подія болісна і хвороблива. Одні люди вважають за краще ігнорувати цю проблему, інші намагаються позбутися лише від зовнішніх симптомів. Але лікарі і фахівці рекомендують розібратися з природою утворення проблеми, що допоможе позбутися від неї якщо не назавжди, то на тривалий час. Про те, як проводити лікування тріщин на п’ятах, розповідається далі в цій статті.
Лікування тріщин. Чим лікувати тріщини на п’ятах?
Головне завдання лікування полягає насамперед у відновленні шкірних покривів і затягуванні ран, і тільки після цього в забезпеченні захисту. Послідовне дотримання всіх рекомендацій допоможе відновити стопи якомога швидше.
Для повного лікування від цієї проблеми необхідно визначити природу її виникнення. Без грамотно розробленої системи лікування прийом яких-небудь засобів не дасть необхідного ефекту. Якщо використовувати неправильно підібрані засоби і способи, то хвороба не тільки не відступить, але ще і гіпертрофується.
У кращому випадку пацієнт зможе спостерігати лише тимчасове покращення або відсутність ефекту як такого. Причин появи лущення і тріщин може бути кілька, деякі з них здатні співіснувати або чергуватися. Залежно від причин виникнення патології підбирається комплексне рішення.
Якщо п’яти вже потріскалися, то швидко вилікувати їх не вийде.
Доведеться витратити кілька днів на те, щоб усунути симптоми і повернути цій частині тіла здоровий стан. Про те, як лікувати тріщини на п’ятах у чоловіків і у жінок, розповідається нижче. Далі перераховується, від чого тріскаються п’яти і як їх лікувати.
Вікові зміни
Найпоширеніша причина появи проблем усувається і лікується в домашніх умовах, необхідно лише забезпечити своїм ногам комплексний догляд. Дана проблема може бути усунена двома методами: за допомогою застосування косметичних препаратів і народних засобів.
Не виключене їх поєднання. Існує і певний звід правил по догляду за шкірою, який виключить появу і розвиток тріщин. Можливо, знадобиться лікування протигрибковими засобами, однак про все по порядку.
Лікування вікових і сезонних змін косметичними засобами
Чому тріскається шкіра ніг при вікових змінах? Згодом організм людини зазнає певних змін. Через зниження кількості колагену і еластину шкіра втрачає свою пружність, стає крихкою, складніше переносить навантаження.
Починається все з простої сухості шкіри, але потім епідерміс починає покриватися дрібними тріщинами. Якщо не почати лікування, то з часом пошкодження стануть більш глибокими і яскраво вираженими. Лікування тріщин може здійснюватися декількома засобами.
Тріщину слід рясно змащувати засобами, що містять Пантенол (мазь Бепантен, наприклад). Продається цей засіб в аптеках і відпускається без рецепта лікаря. Комусь може підійти мазь Левомеколь, яка володіє не тільки ранозагоювальними, але ще і антибактеріальними властивостями. Вона поступається Бепантеном в ранозагоючих властивостях, зате має антисептичні властивості і не дає мікробам розмножуватися.
Мазати кремом п’яти від тріщин слід не більше двох разів в день. При наявності п’ят, що тріскають не рекомендується використовувати засоби, які сушать та містять в своєму складі спирт (будь-які його різновиди) або інші агресивні речовини.
Не варто намагатися зрізати огрубілий шар шкіри за допомогою леза або інших гострих предметів. Це лише посилить проблему, оголивши рани і спровокувавши появу нових тріщин.
Якщо потріскалася шкіра в суворих кліматичних умовах (на жарі або в холоді), то слід змащувати ноги кремами, що містять вітаміни А і Е, гліцерин і натуральні масла. Всі косметичні засоби, які мають заспокійливий і ранозагоювальний ефект, вітаються.
Необхідно на час лікування відмовитися від пілінгів та інших агресивних методик по догляду за пятками до моменту досягнення повного одужання.
Лікування вікових і сезонних змін народними методами
Від шкіри, що тріскається допускається використовувати ванночки з відваром ромашки і шавлії. Вони мають антисептичні, заспокійливі і ранозагоювальні властивості. Глибока тріщина може пройти в тому випадку, якщо шкірі будуть забезпечені оптимальні умови і комфорт.
Олії оливкова і обліпихи рятують тріснуті п’яти. Ці два засоби краще використовувати окремо і чергувати їх через день. Але одні лише олії і народні методики не зможуть виступити повноцінним лікуванням.
Вони можуть бути супровідними засобами в комплексі з основними ранозагоювальними засобами. Відмовтеся від використання оцту для лікування тріщин. Цей метод лише погіршить ситуацію і зробить тріщини ще більш глибокими.
Грибкові ураження
Найнебезпечніша проблема, яка може принести хворому величезну кількість хворобливих відчуттів. За тріснутою шкірою необхідний особливий догляд, який включає в себе антиміотичні (протигрибкові) препарати.
Вибір препарату здійснюється виходячи з типу грибка. Справа в тому, що збудників шкірних захворювань величезна кількість, і кожен з препаратів спрямований на усунення певних підвидів. Тепер докладніше розглянемо, як можна максимально швидко вилікувати тріщини на п’ятах в кожному окремо взятому випадку.
Потріскані стопи часто стають ознакою ураження грибковими інфекціями. Якщо травми супроводжують свербіж, лущення і зміна кольору нігтьових пластин, то з найбільшою ймовірністю на епідермісі стали розмножуватися хвороботворні грибки. Від них не можна позбутися звичайними косметичними засобами або засобами для вмивання.
Необхідно застосовувати антимікотичні мазі і таблетки, які допоможуть запобігти розмноженню патогенної флори і позбавлять пацієнта від неприємних симптомів. Серед мазей активно допомагають:
Нізорал мазь,
Міконазол.
Серед таблеток широкого спектра використовуються:
Кетоконазол (Нізорал таблетки),
Флуконазол.
Виявивши у себе симптоми ураження грибковою інфекцією, пацієнт повинен постійно відслідковувати свій стан. Навіть після повноцінного лікування виникає ремісія, що всякий раз вимагає повтору всієї відновної процедури.
Перед лікуванням необхідно проконсультуватися з лікарем. Таблетки вкрай токсичні і надають велике навантаження на печінку. Мазі ж не так шкідливі для організму, але діють локально.
Перед нанесенням мазі рекомендуються ретельно промити уражені ділянки і обробити їх перекисом водню. Після очищення необхідно нанести мазь до повного вбирання. Кращий результат досягається при використанні на ніч перед сном.
Тріщини, що виникли від роздратування, лікуються тим же методом, що і вікові ушкодження. Причиною виникнення тріщин і лущення можуть виступити:
тісне або, навпаки, занадто вільне, синтетичне взуття;
синтетичні шкарпетки, колготки;
переохолодження шкіри, опіки, перегрів;
мозолі, що виникли в ході тертя.
Якщо причиною появи тріщин виступив саме механічний вплив, то слід в першу чергу відновити цілісність шкірного покриву. Спочатку виключається причина появи подразнень, після чого застосовуються все ті ж антисептичні та ранозагоювальні мазі.
Незалежно від типу лікування відновлення має настати на 3-й – 7-й день лікування. Якщо цього не відбулося, значить, лікування було підібрано невірно і слід його переглянути.
Лікування тріщин на п’ятах народними засобами
Народні методи мають на увазі лікування тріщин харчовими і деякими іншими продуктами, які можна знайти в природі:
медом або ялиновоюсмолою – компрес з однією з цих складових допомагає відновити п’яти всього за 4 дні. Рецепт вимагає нанесення смоли або меду середнім шаром на уражені ділянки шкіри.
Потім їх необхідно накрити поліетиленом, надіти бавовняні шкарпетки і лягти спати. Вранці залишки складових компресу видаляються вологою губкою. Увечері необхідно повторити процедуру;
картоплею – цілющі властивості картоплі стали відомі вже в минулому столітті, коли бульби почали застосовуватися в приготуванні їжі.
До сих пір невідомо, кому першому спала на думку ідея лікуватися розвареними бульбами, але засіб здатний швидко повернути шкірі здоров’я і пружність. Рецепт вимагає відварювання декількох бульб картоплі в мундирі, після чого необхідно злити ¾ води.
У рідині, що залишилася необхідно розтовкти картоплю, і в отриманій каші як слід розпарити ноги. Після цього необхідно витерти ноги насухо, не миючи їх водою, змастити вазеліном або жирним дитячим кремом, після чого надіти бавовняні шкарпетки і лягти спати. Цей метод почне допомагати вже на 5-6 день;
спиртом – 2 частини спирту, 3 частини гліцерину і 3 частини оцтової есенції. Отриманою сумішшю необхідно змащувати ноги, проте слід знати, що зловживання препарату може привести до серйозних опіків і погіршення тріщин;
вівсянкою – цей засіб прийнято вважати одним з найбільш дієвих, адже вівсянка, завдяки високому вмісту клітковини, сприяє загоєнню тканин, тому її рекомендують при гастритах і виразці. Але вона здатна надавати цілющу дію не тільки на слизові, а й на шкіру людини.
Рецепт виглядає наступним чином: в два міцних поліетиленових пакета укладається розмелена вівсянка в рівних пропорціях. У кожен пакет додається розтоплене вершкове мало в кількості однієї столової ложки і 5 столових ложок рослинної олії, бажано оливкової, першого віджиму.
У ці пакети необхідно опустити ноги, щільно закріпити їх на щиколотках, укутати теплим шарфом і прилягти на кілька годин відпочити. 2-х – 3-х годин буде достатньо.
Потім необхідно сполоснути ноги теплою водою, бажано не використовувати мило. При необхідності скористатися щадним. Через тиждень таких «масок» для ніг проблема надовго залишить пацієнта.
Застава здорових стоп – це не допустити того моменту, коли тріснула шкіра. При виявленні перших же симптомів слід почати лікування (при грибках) мазями або косметичними кремами. Своєчасне зволоження, дотримання елементарних норм гігієни, очищення і грамотний догляд – все це допоможе зберігати епідерміс в нормальному стані, без розвитку патологій.
Щоб не допустити потрісканих п’ят, слід просто дотримуватися рекомендацій і приділяти їм трохи уваги, дбаючи. Тоді подібні проблеми ніколи не стануть з’являтися.
Лікування тріщин на сосках
Нерідко у жінок, які годують груддю, з’являються тріщини на сосках, при цьому вигодовування стає для мами справжніми тортурами. Багато хто думає, що їх поява – це проблема, яка призведе до припинення грудного годування. Однак це можна вирішити, головне – з’ясувати причину появи і знайти шляхи вирішення проблеми.
Етіологія явища
Існує кілька причин, які можуть викликати тріщини на сосках при грудному вигодовуванню:
недотримання правил гігієнічного догляду за грудьми;
використання мила, що містить основу, при цьому сохне шкіра, в результаті чого з’являються мікротравми;
неправильне прикладання малюка до грудей;
травма сосків при годуванні дитини, у якої ріжуться зуби;
сосок може тріскатися, якщо нижню білизну годуючої мами підібрано неправильно,
захворювання дерматологічного або іншого характеру (молочниця або цукровий діабет);
використання занадто жорсткої мочалки;
алергія на засоби для догляду за тілом;
низький імунітет;
травми молочної залози;
новоутворення в грудній залозі;
занадто хлорована вода;
солярій або засмага топлес;
стреси;
авітаміноз;
прийом деяких препаратів;
збій в обмінних процесах;
гіперчутливість сосків.
Діагностичні заходи лікування тріщин
Діагноз ставиться на підставі огляду молочної залози і опитування пацієнтки щодо процесу годування, догляду за грудьми.
Звертатися з проблемою треба до гінеколога або до мамолога. Лікар проведе діагностику і призначить терапію. Можливо, що буде потрібно здати кров на виявлення запального процесу і виділення із сосків на дослідження і визначення наявності гнійного вмісту.
Якщо крім тріщин у жінки є і інші супутні захворювання грудної залози, то може знадобитися апаратна діагностика:
УЗД;
мамографія;
томографія;
мікрохвильова радіотермометрія.
Чи відмовлятися від грудного вигодовування при тріщинах?
Ні, ні в якому випадку. Якщо ранки не інфіковані, запального процесу немає, грудне годування потрібно продовжувати. Якщо перевести дитину на штучне харчування, то лактація буде придушуватися, що призведе до того, що дитина відмовиться від грудей.
Тріщини сосків при годуванні прогресують не тільки в результаті травм шкіри, але і дитяча слина також надає мацеруючий вплив. Якщо до цієї проблеми приєднається ще одна – інфекція, то стан жінки посилиться. Виникне запальний процес, інфільтрація тканин, поява виразок і ерозій, можливе гнійне виділення.
Якщо тріщини будуть інфіковані грибками, то це стане причиною розвитку маститу. Крім того, інфекція від матері може передаватися і малюкові. Якщо у жінки піднімається температура, груди стають набряклими і гарячими, годування варто припинити, молоко зціджувати, пастеризувати і тільки після цього годувати ним немовляти.
Вони являють собою маленькі ранки, що кровоточать і доставляють жінці сильні болі. Іноді біль при грудному вигодовуванні буває настільки сильним, що терпіти його неможливо. Це обумовлено тим, що в сосковій області розташована велика кількість рецепторів.
Тріщини можу бути одиничними і множинними, з’являються тільки на одному соску або на обох відразу. Іноді жінка дотримується всіх правил гігієни і харчування, але тріщини все одно з’являються. Не можна забувати про індивідуальні особливості: сосок може бути злегка втягнутим або плоским, а це створює проблеми при годуванні і призводить до виникнення такої проблеми.
Якщо тріщини тільки з’явилися, то лікувати їх буде простіше, так як в подальшому вони йдуть в тканини, зачіпаючи глибинні шари. При рубцюванні і спайках тріщин всередині тканин може виникати здавлювання і стискання нервових закінчень і кровоносних судин, що істотно ускладнює лікування тріщин і надає додатковий дискомфорт жінці.
Якщо розмір тріщин невеликий, то можна накладати на соски спеціальні латексні або силіконові накладки і продовжувати годування. Але розмір накладки треба вибрати правильно, враховуючи довжину соска. При великих і кровоточивих тріщинах використання накладок полегшення не принесе.
В цьому випадку молоко треба зціджувати і годувати ним дитину, а ранки якомога швидше лікувати. Бажано вирішувати цю проблему швидко, так як дитина може звикнути до соски і згодом відмовиться від грудей. У разі інфікування тріщин грудне вигодовування припиняють.
Чого не можна робити при тріщинах
Багато молоді і недосвідчені мами при появі подібної проблеми починають панікувати і здійснюють неправильні дії, які можуть привести до ускладнень. Чого не можна робити:
Промивати молочні залози милом – це може спровокувати появу виразок, які будуть сильно кровоточити.
Користуватися мазями, до складу яких входять антибіотики. Препарати проникнуть в молоко і можуть нашкодити малюкові.
Мазати тріщини зеленкою і йодом – ці засоби пересушують шкіру, що призведе до появи нових поразок.
Допускати, щоб соскова область була мокрою, прокладки в цьому випадку краще не застосовувати, краще тримати груди відкритими.
Обробляти ранки спиртом – це загрожує опіком.
Як лікувати тріщини сосків (відео)
Принципи лікування тріщин
Перш ніж проводити лікування тріщин на сосках, треба з’ясувати причину їх виникнення і усунути її, інакше лікування буде марним. Перше, що треба зробити – виправити захоплення. Потрібно домогтися того, щоб малюк брав груди правильно, навіть якщо є невеликі тріщинки. Правильне захоплення не викликатиме больових відчуттів при годуванні.
Необхідно дотримуватись особистої гігієни. Перед кожним годуванням потрібно обмивати груди водою і ретельно витирати їх. Якщо молоко підтікає, то міняти прокладки якомога частіше, щоб не створювати вологе середовище. При діагностуванні молочниці груди треба постійно тримати в чистоті і сухості.
При зціджуванні причиною травм можуть стати невмілі дії. Після того, як причина знайдена і виправлена, можна приступати до лікування.
Лікування повинно бути комбінованим. Якщо тріщини неглибокі, то може допомогти материнське молоко. Після годування потрібно змащувати пошкоджені місця молоком і залишати до повного висихання, якщо це робити регулярно, то запального процесу не виникне.
При дрібних тріщинах можна мазати соски ланоліновим кремом. При цьому його не доведеться його змивати перед годуванням, так як ланолін – це натуральна речовина, і нашкодити малюкові не може. Крем буде створювати плівку, яка посприяє загоєнню і зніме гострий біль. При своєчасному лікуванні дрібні тріщини пройдуть за 2-3 дня.
Якщо ж виникли глибокі тріщини на грудях, то доведеться використовувати засоби з аптеки. Чим мазати соски, щоб не нашкодити дитині?
При грудному вигодовуванні найчастіше рекомендують використовувати Бепантен або Солкосерил. Ці засоби проникають всередину тканин і надають лікувальний ефект. Також рекомендуються препарати на основі ланоліну – Лансіно або Пурелан.
Допускається використання природних антибіотиків – масла календули або обліпихи. Ці засобии надають загоюючий і протизапальний ефект. Бажано після обробки змивати масла грудним молоком.
Мамологи рекомендують використовувати:
Фурацилінову мазь;
Сінтомітацінову емульсію;
Настій софори;
Розчин хлорфіліпту.
Всі засоби для лікування тріщин глибоких повинні обов’язково змиватися перед годуванням. При цьому не рекомендується використовувати мило, робити це треба теплою водою, а потім насухо витирати груди.
Лікування тріщин народними засобами
Тріщини на сосках дуже поширені серед матерів-годувальниць. Це дуже незручно і болісно, особливо при годуванні грудьми своєї дитини.
Це може бути викликано певними факторами, такими як погана фіксація, занадто часте використання одних грудей, щоб нагодувати дитину, неправильним положенням при грудному вигодовуванні, екзема, втягнутими сосками, кандидоз сосків, сухістю шкіри і неправильним використанням молоковідсмоктувача.
Деякі з поширених симптомів тріщин сосків можуть включати: кровотечу припливи, тяжкість у грудях, свербіж і набряк в соску, сонливість, важкі перепади настрою, сильний біль, важкі або часті головні болі, порушення менструального циклу.
Є кілька домашніх засобів для тріщин сосків, які дуже ефективні і прості у використанні. Деякі з популярних домашніх засобів:
Один з найпростіших домашніх засобів для тріщин сосків, це міняти бюстгальтер кожен день. Бюстгалтер потрібно прати кожен день і носити тільки чистий бюстгальтер.
Застосовувати прохолодний компрес на соски також є одним з ефективних народних засобів. Він полегшить симптоми тріщин сосків і зменшить пухлину.
Занепокоєння і стрес також може викликати біль в грудях і сосків, які можуть в подальшому призвести до тріщин сосків. Спробуйте практикувати деякі методи релаксації на щоденній основі, такі як медитація, йога і глибокі дихальні вправи. Це допоможе в усуненні стресу.
Оливкова олія також дуже ефективна для лікування тріщин сосків. Все, що вам потрібно зробити, це змащувати оливковою олією тріщини сосків на регулярній основі. Це дасть вам полегшення від дискомфорту і проблеми.
Споживайте здорову їжу, щоб запобігти цій проблемі. Споживайте цитрусові, як лайм, апельсин, полуниця, капуста, капуста, ківі, гуава і папайя.
Під час грудного вигодовування переконайтеся, що ви тримаєте дитину в зручному положенні. Використовуйте чисту воду, щоб очистити ваші соски і тримати їх в чистоті. Відкривайте ваші соски на повітрі на деякий час.
Сік алое вера є дуже корисним в лікуванні цієї проблеми. Все, що вам потрібно зробити, це протерти соком алое вера соски, щоб залікувати тріщини і полегшити біль.
Припарка виготовлена з деревію (лист) може також використовуватися, щоб вилікувати цю проблему. Інший варіант полягає у використанні деревію настояного на маслі прикласти на уражену ділянку, щоб допомогти процесу загоєння і отримати миттєве полегшення від болю.
Після кожного годування ви можете спробувати застосовувати мазь календули або крем на соски. Але пам’ятайте, що потрібно змити його належним чином з сосків до наступного годування.
В якості допомоги при лікуванні тріщин традиційними засобами годуючий організм можна підтримати лікарськими рослинами:
трави з дезинфікуючим і протизапальним ефектом (ромашка, череда, шавлія);
трави, які містять дубильні речовини (бадан, перстач, дубова кора);
лікарські рослини з в’язкою дією (зміїний горець, звіробій);
сік каланхое.
Звіробійне масло можна приготувати самостійно. 1 л рослинного масла треба залити квітки звіробою, поставити в тепле місце приблизно на місяць, потім процідити і змащувати соски. Допоможе зняти набряк і запалення лист білокачанної капусти, який треба добре промити і прикладати до грудей.
2 ст.л. березового листя або ромашки залити 0,5 л води і варити, накривши кришкою, до тих пір, поки половина рідини не википить. Потім остудити, процідити, змочити серветку і прикладати до сосків. Можна використовувати прополіс, настоявши його на рослинному маслі.
Народна медицина радить змащувати тріщини рожевої маззю або несолоним чухонським маслом
Є ще один народний засіб:
Зробити суміш з риб’ячого жиру, соку алое і соку ріпчастої цибулі (по 3 ложки). У частину цієї суміші додати борошна і зробити корж, накласти на хворе місце цей корж, можна залишити так на ніч. Вранці зняти корж і протерти це місце настоєм з трав (кропиви, подорожника, ромашки, кори дуба. Дати висохнути, після чого накласти залишену мазь).
Зробити збір трав: деревію звичайного – 4 частини, календули лікарської і ромашки аптечної по одній частині. Взяти 2 столові ложки цього збору і залити півлітра окропу, дати настоятися 1 годину. Такий настій використовують для примочок.
Зробити настій на мигдальному або рослинному маслі (200мл) трави звіробою звичайного (100 г), Настоювати 3 доби в темному місці. Змащувати соски по 4-5 разів на добу.
Народними засобами лікування тріщин сосків є і наступний метод: зробити збір лікарських рослин: хвощ польовий, деревій звичайний, сухоцвіт болотний, звіробій звичайний. Взяти всі трави по 1 частині. Змішати. Після чого 2 столові ложки цієї суміші заливають окропом (1 л) і настоюють 20 хвилин.
Після проціджування використовують для обробки сосків.