Home / Здоров'я / Лікування карієсу без стоматолога: дієта для здоров’я зубів

Лікування карієсу без стоматолога: дієта для здоров’я зубів

Всі ми звикли чистити зуби і переконані, що карієс викликається бактеріями, які скупчуються в зубному нальоті. Але існує альтернативна точка зору на проблему руйнування зубів – ряд стоматологів вважає, що карієс пов’язаний в першу чергу з порушенням балансу мікроелементів і вітамінів в організмі. Які ж продукти треба добавляти в свій раціон, щоб звести до мінімуму захворювання зубів і ясен?

Лікування карієсу без стоматолога: дієта для здоров’я зубів

Стоматолог Мелвін Пейдж, вивчаючи причини карієсу, прийшов до висновку, що для руйнування зубів потрібно 25-відсоткове порушення в хімічному складі крові. Після 30 років спостережень, дослідивши 40000 аналізів крові, лікар Пейдж виявив, що біохімічною причиною зубного карієсу і хвороб ясен є порушення балансу кальцію і фосфору в крові. Наявність 8,75 мг кальцію і 3,5 мг фосфору в 100 мл крові при нормальному рівні цукру забезпечує захист від руйнування зубів.

Нормальний рівень цукру в крові становить 85 мг на 100 мл крові. Коли рівень цукру різко зростає, наші кістки починають втрачати мінеральні речовини, зокрема кальцій. Коли вміст кальцію і фосфору в крові відхиляється від зазначених рівнів, мінеральні речовини забираються із зубів або інших тканин, що призводить до руйнування зубів або захворювань ясен.

З чого складаються зуби

Потрібно розглянути з чого складаються зуби, для того щоб добре зрозуміти процес утворення карієсу (демінералізації) і процес відновлення зруйнованої зубної тканини (ремінералізації).

Дентин – це твердий і схожий з кісткою середній шар зуба. Емаль – тверда біла оболонка зуба. Корінь зуба впроваджений в щелепу. У середині зуба знаходиться пульпа. Всередині неї – кровоносні судини, нерви і клітинні компоненти, у тому числі і клітини, необхідні для росту зуба.

Кожен зуб забезпечується кров’ю і має нерв, який, проходячи через центр кореня, з’єднується з нижньощелепним нервом. Нижньощелепний (і верхньощелепний) нерв є відгалуженням трійчастого – найбільшого нерва в нашій голові. Цей нервовий зв’язок і робить зубний біль настільки сильним і виснажливим.

Корінь зуба оточений периодонтальною зв’язкою. За допомогою мільйонів розбіжних в різні боки пружних волокон ця зв’язка прикріплює зуб до щелепи. Ці волокна розподіляють жувальне навантаження і міцно утримують зуб в його лунці. Клітини периодонтальної зв’язки мають здатність дегенерувати і відновлюватися. Знос периодонтальної зв’язки є основною причиною втрати зубів.

Як зуби очищають самі себе

Кожен зуб містить близько 4,8 км мікроскопічних трубочок, званих дентинними канальцами. Діаметр дентинних канальців становить 1,3-4,5 мікрона. Це приблизно одна тисячна розміру шпилькової головки. Дентинні канальці заповнені рідиною, яка ймовірно має склад, схожий зі спинно-мозковою рідиною, навколишнього спинного і головного мозку. Емаль зуба містить близько 2% цієї рідини.

Живлення дентину і емалі забезпечується за рахунок особливих будівельних клітин, які називаються одонтобластами. Вони переносять або поширюють певні живильні речовини з дентальної лімфи. Одонтобласти містять мікроскопічні структури, які виконують функцію насосів. В результаті здоровий зуб очищає сам себе. Мікроскопічні крапельки живильної рідини, виділеної з нашої крові, прокачуються через канальці. У здоровому зубі ця рідина під тиском рухається з пульпи в сторону емалі, захищаючи зуби від роз’їдаючих речовин, присутніх у ротовій порожнині.

Розташовані в задній частині щелепи, привушні залози регулюють діяльність дентинної рідини, насиченої поживними речовинами. Сигнал привушної залози приходить з регулюючого центру мозку, гіпоталамуса. Коли по команді привушних слинних залоз рух зубної рідини починає йти у зворотному напрямку (в результаті поганого харчування або з іншої причини), то залишки їжі, слина та інші речовини стягуються по канальцям всередину зуба. З часом пульпа запалюється, і руйнування поширюється на емаль. Цей процес руйнування пов’язаний з втратою кількох ключових мінералів – магнію, міді, заліза і марганцю.

У цьому зв’язку руйнування зубів має бути віднесено до іншої категорії захворювань. Традиційне визначення карієсу як захворювання, що має інфекційно-бактеріальну природу, помилково. Насправді карієс – це:

одонтопороз – зменшення щільності зубної тканини, що приводить до її ослаблення, і одонтоклазія – розсмоктування і руйнування зубної емалі, дентину і тканини.

Чому нам необхідний вітамін D

Присутність жиророзчинного вітаміну D вкрай важливо для підтримки балансу кальцію і фосфору в крові, без якого не можна зупинити руйнування зубів.

Жиророзчинні вітаміни А і D потрібні нашим клітинам для вироблення остеокальцину – білка, який відповідає за депонування кальцію і фосфору в кістковій тканині. Сучасні люди страждають від руйнування зубів тому, що в сучасній їжі є дуже серйозний недолік жиророзчинних вітамінів. Для того щоб вилікувати карієс, людям просто треба добавляти ці вітаміни в свій раціон.

Дари моря є відмінним джерелом вітаміну D. Ті, хто не має можливості купувати якісні морепродукти, можуть вживати свиняче сало – воно містить найбільшу кількість вітаміну D на 1 г. Однак досліди з різними типами раціонів показали, що свинячий жир менш ефективний з метою лікування карієсу, ніж яловичий нутряний жир.

Ферментований жир печінки тріски є найбагатшим джерелом повного спектру жиророзчинного вітаміну D. Для вегетаріанців помірне споживання вершкового масла та курячих яєць навряд чи дасть необхідну кількість цього вітаміну. Додавання вершкового масла з високим вмістом вітамінів і натуральних качиних яєць цілком забезпечить достатню кількість вітаміну D.

Існує безліч досліджень, що попереджають про шкоду занадто великої кількості жиророзчинних вітамінів А і D в харчуванні. Більшість цих висновків стали результатом досліджень вітамінів А і D в якості синтетичних добавок, а не у складі повноцінних продуктів.

Як отримати достатньо вітаміну А

Водорозчинні поживні речовини, звані каротинами, не є справжнім вітаміном А. Каротин міститься в моркві, гарбузі і зелених овочах. Жиророзчинний вітамін А – це ретинол, а він міститься тільки в тваринних жирах. Коли наш організм здоровий, він може за допомогою складного процесу перетворити каротин в ретинол. Залежно від наявного запасу вітаміну А в організмі вам може знадобитися в 10-20 разів більше каротину для того, щоб справити відповідну кількість вітаміну А.

Вітамін А належить до розряду сполук, які відіграють важливу роль у функціях зору, росту кісток, розмноження, нормального внутрішньоутробного розвитку і клітинного диференціювання; впливає на здоров’я кісток і разом з вітаміном D стимулює і регулює їх зростання. Вітамін А знижує рівень кальцію в крові, і це вказує на те, що він допомагає організму ефективніше використовувати кальцій.

Проаналізувавши цей список, ви побачите, що найбільша кількість жиророзчинних вітамінів А міститься у печінці. Саме цим можна частково пояснити чудодійну властивість печінки загоювати зубний карієс.

Жир печінки тріски виліковує карієс

Коли вітаміни А і D вживаються одночасно, вони не завдають шкоди. Найефективніший і легкий спосіб отримати обидва вітаміни відразу – це з’їсти жир печінки тріски. 1 чайна ложка якісного жиру печінки тріски містить кількість вітаміну А, еквівалентну 5,2 літрам молока або 450 г вершкового масла, або 9 яйцям.

У «Стоматологічному журналі» Нової Зеландії була опублікована стаття, в якій описувався експеримент, що доводить ефективність вживання жиру печінки тріски для ремінералізації зубів. У групі з 66 дівчаток-аборигенок були обрані 33 з найкращим станом зубів – вони склали контрольну групу. Іншим 33 в харчування добавили2 ч. ложки жиру печінки тріски в день. В іншому дієта експериментальної та контрольної груп була однаковою. Після закінчення шести місяців в групі, що приймала жир печінки тріски, зуби стали на 41,75% більш стійкими до карієсу, ніж у контрольної групи дівчаток, перші вважалися менш схильними до руйнування зубів.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *