Демодекоз голови – це хвороба, що викликається кліщами роду демодекс, які живуть в волосяних фолікулах і сальних залозах шкіри. Як і безліч паразитів, ці кліщі присутні в житті кожної людини, але сильний імунітет і регулярне дотримання правил особистої гігієни не дають розвинутися захворювання демодекозу. Відповідь на питання – що являє собою демодекоз і як проводити лікування демодекозу голови ви прочитаєте в даній статті.
Лікування демодекозу голови – що і хто викликає демодекоз?
Кліщі демодекс – це мікроскопічні паразити, які живляяться виділеннями шкірного жиру. Існує в загальній складності 65 різних видів демодекс, але тільки три: Demodex folliculorum, Demodex brevis і Demodex canis можуть вражати шкіру людини. Вперше кліща демодекс (Demodex Folliculorum) описали в 1842 році.
Розмір демодекса або, як його зазвичай називають, “лицьового кліща” варіює в межах від 0,1 мм до 0,4 мм. Він має червоподібне тіло з крихітними кігтями і челюстями. Самка може відкласти до 25 яєць в один волосяний фолікул.
Кліщі мають травну систему, яка дозволяє їм живитися шкірним жиром. Демодекс може залишати волосяні фолікули і залишатися на поверхні шкіри, але вони не переносять прямого сонячного світла.
Лікування демодекозу голови – опис паразита
Протягом дня кліщ проникає всередину волосяного фолікула, уникаючи світла. Вони виходять на поверхню вночі, живляться, розмножуються. По шкірі вони пересуваються зі швидкістю 2-4 см / год. Здається, що це повільно, але якщо помножити на 8 – 10 годин (середня тривалість сну людини), кліщі можуть охоплювати досить великі відстані.
Самка кліща демодекс коротша і кругліша чоловічих особин. Шкірні паразити мають дуже коротке життя – всього лише кілька тижнів. Самка відкладає яйця демодекса в глибині волосяного фолікула і сальних залоз, а нові кліщі народжуються протягом 3-4 днів. Старі демодекс вмирають і розкладаються в волосяних фолікулах і сальних залозах.
У невеликих кількостях, кліщі нешкідливі. Зазвичай, імунна система людини може тримати їх популяцію під контролем. Але у багатьох людей імунна система не працює так ефективно, як слід було б.
У числі деяких поштовхів, що сприяють розвитку демодекозу, знаходяться зловживання алкоголем, міцною кавою, гострою їжею, а також часті походи в лазні і солярії.
Якщо імунна система не в змозі забезпечити захист людини кліщ демодекс починає розмножуватися без контролю. Збільшення числа кліщів демодекс призводить до демодекозу волосистої частини голови. Кліщ локалізується на шкірі голови, живлячись злущеними клітинами епітелію і шкірним жиром.
Сальні залози – не єдині місця локалізації кліща в людському тілі. Це мікроскопічний паразит може бути знайдений в порах шкіри і волосяних фолікулах волосистої частини голови, щік, носа, брів і навіть коріння вій.
Демодекозом шкіри голови частіше страждають жінки. Хімічні речовини, що входять до складу фарб для волосся, знижують активність імунної системи. І це сприяє розвитку захворювання. Крім цього, причинами захворювання, а точніше, сприятливими факторами, можуть бути патології ШКТ, печінки, нервової системи, порушення функції ендокринних залоз.
Дуже часто уражається обличчя.
Демодекоз на обличчі проявляється висипаннями, що нагадують вугровий висип. Однією з основних причин розмноження кліща і розвитку демодекозу є зниження імунітету, яке може виникнути з різних причин: тривале вживання антибіотиків, використання гормональних мазей.
При перших проявах захворювання з’являється свербіж, подразнення шкіри голови, з’являється велика кількість лупи. У хворих демодекозом воолосистої частини голови спостерігається:
почервоніння волосяних цибулин,
припухлість в місцях скупчення сальних залоз.
Особлива активність кліща спостерігається вночі, що створює певний дискомфорт під час сну. Кваліфікований фахівець відразу визначить захворювання демодекозом, але остаточний діагноз можна поставити лише після проведення лабораторної діагностики.
Демодекоз зазвичай загострюється у весняно-літній період. Для отримання своєчасної медичної допомоги при перших проявах у людини необхідне лікування демодекозу голови. Негайно слід звернутися за допомогою до фахівця.
Лікування демодекозу голови у людини
Лікування демодекозу голови може утруднятися тим, що кліщ має здатність зариватися всередину шкіри голови. Лікування проводиться комплексно – поєднується застосування засобів місцевої терапії (шампуні, мазі, бальзами) з фізіотерапією. Курс лікування демодекозу голови не швидкий і складається з трьох основних етапів:
усунення причини захворювання
ліквідації кліща
зміцнення імунітету.
Прислухайтеся уважно до рекомендацій Вашого лікаря. Від дотримання режиму лікування залежить ефективність результатів позбавлення від демодекозу. Під час курсу лікування демодекозу голови в людини постарайтеся носити головний убір, уникаючи надмірного впливу на шкіру голови сонячних променів і метеорологічних опадів. Почніть застосування вітамінів для якнайшвидшого зміцнення імунітету.