Home / Твоя краса / Тіло / Лікування алергії – ефективність в домашніх умовах

Лікування алергії – ефективність в домашніх умовах

Лікування алергії. Причини, що викликають алергію

У новонароджених діток алергія може проявитися на величезну кількість різних продуктів, тому будь-який новий прикорм в раціон немовляти необхідно вводити з особливою обережністю.

Як правило, непереносимість певної їжі викликають наступні причини:

Недосконалість слизової оболонки ШКТ. З цієї причини молекули білків, які надходять в організм малюка з їжею, недостатньо добре розщеплюються і потрапляють в кров у вигляді досить великих фрагментів. Такі елементи можуть сприйматися імунною системою як чужорідні, в результаті чого і виникають алергічні реакції. Зокрема, з харчуванням в організм крихти часто надходить білок коров’ячого молочка, який не може розщепити незріла травна система;

Низька активність травних ферментів, що відповідають за перетравлення їжі, що надходить в шлунок дитини;

Дизбактеріоз і будь-які порушення мікрофлори кишечника;

Недостатнє функціонування імунної системи і брак власних імуноглобулінів.

Лікування алергії. Що робити, якщо у дитини алергія на суміш?

Безумовно, при виявленні перших симптомів алергічної реакції у новонародженого малюка слід звернутися до лікаря. Це пов’язано з тим, що під маскою алергії можуть ховатися досить серйозні дитячі захворювання, зокрема, такі як вітрянка, краснуха чи кір, і батьки без медичної освіти не завжди правильно можуть поставити діагноз своєму синові або дочці.

Кваліфікований лікар проведе очний огляд малюка і при необхідності призначить додаткові обстеження, які з високою точністю дозволять встановити, що саме викликало подібну реакцію з боку дитячого організму. У тому випадку, якщо лікарем встановлено, що у дитини дійсно спостерігаються прояви алергічної реакції, і алергеном є суміш для штучного вигодовування, швидше за все, її доведеться замінити.

При легкому перебігу захворювання педіатр може порекомендувати зменшити разовий і добовий об’єм споживаного харчування, але в більшості випадків такий захід не позбавляє остаточно від всіх симптомів. Крім того, для усунення неприємних проявів алергії і полегшення стану малюка лікарі зазвичай призначають прийом антигістамінних препаратів, дозволених для новонароджених, наприклад, крапель «Феністил» або «Зіртек».

Почервонілу і запалену шкіру, яка свербить і не дає дитині спокійно спати, можна змащувати кремом або емульсією «Ла-Кри».

Лікування алергії. Як вибрати адаптовані молочні суміші?

Звичайно алергія на суміш виникає при вживанні дитячого харчування на основі коров’ячого молочка. Якщо ви зіткнулися з необхідністю замінити даний продукт, скористайтеся наступними рекомендаціями:

Харчування на козячому молочці викликає індивідуальну непереносимість набагато рідше. З найбільш поширених сумішей можна рекомендувати «Ненні». Спробуйте продукт на основі білка козячого молочка, «Ненні», якщо алергія на суміші іншого виду проявляється у вашого сина або дочки;

 У деяких випадках можна спробувати перейти на дитяче харчування, що містить в своєму складі пробіотики. Крім того, ці речовини можна вживати додатково у вигляді різних біологічно активних добавок для дітей;

Також при алергії легше переносяться кисломолочні суміші. У них містяться білки коров’ячого молочка в творожнистому стані. Потрапляючи в крихітний шлунок, вони провокують активізацію вироблення ферментів, а отже, краще перетравлюються і засвоюються організмом;

Існують також різні варіації, приготовані на соєвому молочці. Вони вкрай рідко викликають алергічні реакції, але при цьому містять набагато менше вітамінів і корисних мінеральних речовин. До того ж таке дитяче харчування володіє низькими поживними властивостями, тому, швидше за все, крихітки не будуть наїдатися звичною для нього кількістю молочка;

Гідролізати, або гіпоалергенні суміші, які є в лінії будь-якого відомого виробника, готуються з використанням частково розщепленого білка. Як правило, вони легко переносяться незрілим крихітним організмом і не провокують алергічних реакцій;

Нарешті, в крайніх випадках, коли не підходять всі перераховані вище варіанти, використовують елементну суміш. Вона містить не білки, а набір амінокислот, які в принципі не здатні викликати алергію.

Лікування алергії. Через скільки часу виявляється алергія на суміш?

Багато мам помилково вважають, що причиною алергічних реакцій у їх новонародженої дитини не може стати харчування, яке він їсть вже протягом двох або трьох місяців. Насправді, це зовсім не так. Різні прояви алергії можуть виникнути в будь-який час.

Скільки часу необхідно для прояву підвищеної чутливості до продукту?

При зміні дитячого харчування у малюка старше 3 місяців це зазвичай відбувається протягом 2-3 діб.

У найкрихітніших малюків може мати місце так звана накопичувальна алергія, перші симптоми якої можна помітити тільки через 2 або 3 місяці. У будь-якому випадку при виявленні свербіння, почервоніння і інших проявів захворювання, не потрібно самотужки намагатися виявити алерген і лікувати немовлятко медикаментами на свій розсуд.

Для позбавлення від неприємних симптомів необхідно якомога швидше звернутися до лікаря для проведення детального обстеження. Крім того, слід завжди пам’ятати, що неправильне лікування або його відсутність може привести до таких тважких наслідків, як атопічний дерматит, хронічний риніт або бронхіальна астма.

Лікування алергії харчової

Це захворювання, яке розвивається при вживанні в їжу продуктів, що містять алерген. Ці речовини призводять до агресивної реакції імунної системи. Існує досить багато факторів, які впливають на розвиток алергії. Щоб визначити причини розвитку цієї хвороби і підібрати ефективне лікування алергії, варто звернутися до досвідченого лікаря.

Лікування алергії – причини

Розвиток алергічних реакцій на продукти харчування може бути пов’язано з впливом різноманітних факторів. До них відноситься:

Спадкова схильність.

Якщо серед найближчих родичів є алергіки, ймовірність розвитку харчової алергії багаторазово зростає, при цьому продукти-алергени можуть відрізнятися.

Неправильний спосіб життя.

Шкідливі звички під час вагітності можуть спровокувати розвиток харчової алергії у дитини.

Порушення в роботі органів травлення.

Раптова поява алергічних реакцій на продукти харчування має стати приводом для звернення до гастроентеролога – досить часто проблема криється в порушеннях роботи ШКТ. Іноді поява алергії пов’язана з тим, що людина недостатньо добре пережовує їжу, що створює підвищене навантаження на травну систему.

Нераціональне харчування.

Раціон обов’язково повинен бути збалансований і включати всі необхідні вітаміни і мікроелементи. Вживання надмірної кількості якогось конкретного продукту можуть бути причиною виникнення харчової алергії.

Якість продуктів.

Наявність в їжі великої кількості консервантів, барвників та інших хімічних речовин надає подразнюючу дію на стінки шлунка. Постійне споживання таких інгредієнтів призводить до того, що імунна система починає агресивно реагувати на самі звичайні продукти.

Харчова алергія у діток зазвичай є наслідком неправильного харчування матері в період вагітності і грудного вигодовування. Якщо жінка вживає багато продуктів, що мають алергенні властивості, ймовірність розвитку цього захворювання у дитини істотно зростає.

До провокуючих чинників появи харчової алергії у діток відносять:

ранній переклад на штучне вигодовування;

 хвороби органів травлення;

порушення режиму харчування;

патології печінки і жовчовивідних шляхів;

зниження місцевого імунітету кишечника;

високу проникність слизової оболонки травного тракту;

порушення складу кишкової мікрофлори.

Лікування алергії харчової – симптоми

Прояви можуть істотно відрізнятися в залежності від форми і ступеня важкості хвороби. Першим і найбільш характерним симптомом істинної алергії на продукти харчування є поява ротового алергічного синдрому. Для нього характерний свербіж у роті, набряк слизової оболонки, оніміння язика після вживання алергенного продукту.

Травні симптоми алергії на продукти харчування включають таке:

блювоту

порушення калу

болі в животі

погіршення апетиту

ентероколіт

Блювота може з’явитися буквально через кілька хвилин, хоча іноді цей показник виникає через шість годин після прийому їжі. У деяких випадках цей стан набуває досить наполегливий характер.

Зміни калу при цій хворобі бувають різними – людина може скаржитися на закрепи або діарею. У першому випадку порушення пов’язані зі спазмом м’язової тканини кишечника. Але іноді харчова алергія у діток та дорослих провокує рідкий кал, який є наслідком вживання харчового алергену. У більшості випадків діарея розвивається через підвищену чутливість до молочка.

Больові відчуття в животі виникають безпосередньо після їжі або через кілька годин після прийому їжі. Вони пов’язані з тим, що харчова алергія провокує спазми м’язової тканини кишечника. Болі зазвичай носять досить інтенсивний характер. Іноді спостерігається незначний дискомфорт, який супроводжується зниженням апетиту. У деяких випадках з’являються слизові виділення в калі.

Ентероколіт алергічної етіології викликає різкі болі і здуття живота. Також для цього стану характерний рідкий кал з домішками слизу. Нерідко хворі скаржаться на раптову слабкість, погіршення апетиту, головні болі, запаморочення.

Іноді патологія викликає алергічний риніт, для якого характерна закладеність носа, порушення носового дихання і сильні водянисті виділення. У більшості випадків харчова алергія супроводжується шкірними висипаннями, які в медицині називають алергодерматозами. Справжня форма захворювання має такі прояви:

кропив’янка;

атопічний дерматит;

набряк Квінке.

Однак найнебезпечнішим порушенням, яке може спровокувати харчова алергія, є анафілактичний шок. У цьому стані відразу кілька систем організму схильні до алергічної реакції. Симптоми анафілактичного шоку включають сильне свербіння, набряк слизової оболонки глотки, кропив’янку, підвищену пітливість. Також у людини порушується дихання і знижується артеріальний тиск. Якщо вчасно не надати хворому допомогу, цей стан може призвести до втрати свідомості і навіть смерті.

Лікування алергії – собливості у діток

Харчова алергія у немовлят має наступні симптоми:

постійні попрілості на тлі ретельного догляду за шкірою;

дерматит в районі заднього проходу;

свербіж в області заднього проходу, який з’являється переважно під час годування.

Висипання на шкірі можуть мати різне розташування – зазвичай вони з’являються спочатку на обличчі, а потім поширюються по іншим частинам тіла. На самому початку хвороби при харчової алергії у немовляти можна встановити алерген. Однак у міру прогресування патології зміни на шкірі набувають більш стійкий характер, що істотно ускладнює виявлення провокуючих чинників.

Лікування алергії – діагностика

Щоб лікування алергії  харчової було ефективним, потрібно вчасно поставити правильний діагноз. Для цього слід провести лабораторні дослідження – проби і тестування. В особливо складних ситуаціях може бути призначений IgE-радіоалергосорбентний тест – під час цього аналізу оцінюють вміст антитіл в крові пацієнта.

Після цього алерголог повинен призначити хворому раціон харчування і ведення харчового щоденника, в який слід записувати реакцію організму після кожного прийому їжі.

Ще одним методом діагностики харчової алергії є елімінаційна дієта. Цей спосіб полягає у виключенні алергенних продуктів на деякий період часу – 1-2 тижні зазвичай. В цей час лікар здійснює спостереження за реакцією організму пацієнта. Щоб виявити алергени, також можна провести шкірні проби. Це дослідження виконується ін’єкційним методом або у вигляді скарифиікації.

Лікування алергії харчової

Щоб лікування алергії  харчової у дорослих і дітей було ефективним, воно обов’язково повинно носити комплексний характер. Зазвичай завдання терапії полягає в усуненні симптомів хвороби і профілактиці її рецидивів. Важливе значення має раціональне і збалансоване харчування. Дієта при харчовій алергії повинна відповідати віку пацієнта і його вазі.

При істинній алергії використовують специфічні і неспецифічні методи терапії. У першому випадку основне завдання полягає в усуненні ознак захворювання і профілактиці рецидивів.

Якщо у людини має місце гостра форма алергії, їй зазвичай призначають антигістамінні препарати першого покоління – тавегіл або супрастин. Ці лікарські засоби застосовуються у вигляді таблеток. При симптомах легкої форми хвороби використовують антигістамінні ліки нового покоління – ебастин, цетиризин, лоратадин.

Специфічні методики терапії полягають у виключенні алергену і алергенспецифічній імунотерапії. Дієта при харчовій алергії, яка має на увазі відмову від алергенних продуктів, в більшості випадків є єдино ефективним методом терапії.

При цьому специфічна імунотерапія проводиться тоді, якщо харчовий продукт відноситься до життєво необхідних. Наприклад, таке лікування потрібно проводити при харчовій алергії у немовляти на молочко.

Приступ кропив’янки не потребує особливої терапії – в цьому випадку можна прийняти антигістамінний препарат, а в разі необхідності використовувати заспокійливу мазь. Дерматити слід регулярно обробляти, що дозволить запобігти зараженню мікробами – це особливо актуально при харчовій алергії у немовлят.

Якщо у людини спостерігається виражена реакція на продукти харчування, їй слід негайно промити шлунок і дати проносне – цей препарат допоможе прискорити виведення алергену. Якщо ж хворий задихається або непритомніє, потрібно негайно викликати швидку допомогу.

Лікування алергії – можливі ускладнення

Лікування харчової алергії у діток і дорослих не можна відкладати – в іншому випадку це захворювання може призвести до серйозних ускладнень. До найпоширеніших наслідків патології відносять наступне:

Зниження артеріального тиску.

Ангіоневротичний набряк обличчя.

Розвиток анафілактичного шоку. Цей стан досить рідко розвивається при харчовійалергії і зазвичай буває наслідком вживання в їжу горіхів, риби і морепродуктів.

Дане захворювання також може стати причиною таких станів, як анафілактичний шок, алергічний васкуліт, важка бронхіальна обструкція. Іноді харчова алергія підтримує хронічні захворювання лор-органів, травної або серцево-судинної системи.

Лікування алергії – профілактика

Основним методом профілактики розвитку харчової алергії є дотримання спеціальної дієти, яка полягає у відмові від вживання алергенних продуктів. Завдяки цьому можна запобігти рецидивам захворювання і не дати йому можливості прогресувати. Якщо патологія протікає в легкій формі, в якості профілактики можна приймати антигістамінні лікарські препарати.

Харчова алергія – досить серйозне захворювання, яке може стати причиною негативних наслідків для здоров’я. Щоб не допустити розвитку небезпечних ускладнень, дуже важливо при появі перших алергічних реакцій звернутися до кваліфікованого лікаря – тільки фахівцеві під силу встановити алергени і підібрати ефективне лікування.

Лікування алергії на тварин

Мабуть, всі без винятку діти, та й багато дорослих, просто обожнюють домашніх вихованців. Як приємно, коли після приходу з роботи ваш вірний пес зустрічає вас відданим поглядом! А пушистенька кішечка, ніжно мугикаючи, розташовується у вас на колінах.

Але, на жаль, таке задоволення доступне далеко не всім. В останні роки стрімко зростає число людей, які страждають алергією на домашніх тварин.

Лікування алергії. Причини алергії на тварин

Алергію можуть викликати практично всі домашні вихованці. Папужки і морські свинки, хом’ячки і білі мишки – всі вони можуть стати причиною виникнення алергії. Але явними лідерами серед «хвостатих алергенів» вважаються собаки і кішки.

Чому ж виникає алергія на тварин? Багато хто впевнений, що основна причина розвитку алергії на домашніх вихованців, головний алерген звірків – це їх шерсть. Але насправді це зовсім не так.

Алергію викликають:

слина тварин;

їх екскременти (сеча, кал);

відшаровані частинки шкіри ( «лупа»).

Шерсть ж сама по собі алергеном не стає практично ніколи. Саме тому алергикам не має сенсу намагатися заводити короткошерстих або безшерстих тварин, наприклад, котів-сфінксів. Алергени вони виділяють нітрохи не менше, ніж їх пухнасті побратими.

Інша справа, що шерсть стає прекрасним переносником алергенів. Адже ті ж слина, лупа і найдрібніші залишки екскрементів прилипають до волосків і розносяться з ними по всій квартирі. Шерсть також серйозно ускладнює порятунок від алергенів при збиранні, розлягаючись по всій квартирі, забиваючись в усі щілини і прилипаючи до одягу, килимів і меблів.

Ще однією причиною «алергії на тварин» нерідко стає пилок різних рослин, який наші вихованці приносять на своїй шерсті з прогулянки. Але в даному випадку обчислити справжнього винуватця розвитку алергічної реакції не так складно. Адже алергія на пилок тих чи інших рослин має чіткі сезонні рамки, а вплив на нас алергенів тварин не залежить від пори року і погоди.

Лікування алергії. Симптоми алергії на тварин

Алергія на тварин найчастіше проявляється респіраторними і, трохи рідше, шкірними симптомами. Хворого турбують нежить, часте чхання, виділення з носа, зазвичай прозорі, його закладеність. Часто спостерігається і алергічний кон’юнктивіт (свербіж та почервоніння очей, сльозоточивість).

Шкірні реакції зазвичай виникають в місці контакту. Особливо часто вони розвиваються, якщо тварина вас подряпає або вкусить. Характерні почервоніння шкіри, свербіж, набряклість. У більш важких випадках з’являється висип, який може навіть поширитися по всьому тілу.

Часто хворих також мучить кашель, першіння в горлі, виникають загострення бронхіальної астми у страждаючих цим захворюванням (задишка, напади задухи).

Профілактика і лікування алергії на тварин

Кардинальний спосіб впоратися з алергією на домашніх тварин, на жаль, тільки один: позбутися від вашого вихованця. Помітних результатів при цьому варто чекати приблизно через місяць. Саме через такий термін, за умови регулярного та ретельного прибирання в квартирі, приміщення в достатній мірі звільняється від шерсті і пилу з налиплими на них алергенами, від залишків сечі, слини та інших слідів перебування тварини.

Якщо ж ви категорично відмовляєтеся розлучитися зі своїм улюбленцем, то, щоб полегшити симптоми захворювання, приготуйтеся до важкої і наполегливої щоденної роботи з підтримки чистоти в будинку. Вам і вашим близьким потрібно буде:

робити щоденне вологе прибирання в будинку;

хоча б раз на тиждень купати вихованця, регулярно його вичісувати;

не пускати тварину в ті кімнати, де ви проводите багато часу, якомога частіше провітрювати квартиру, непогано також придбати очищувач повітря.

Пам’ятайте, що доглядати за твариною: мити і вичісувати його, виносити туалет, чистити клітку повинен не сам алергік, а ті, хто не страждає на це захворювання. Хворому ж потрібно уникати будь-яких контактів з твариною: не гладити його, не дозволяти вихованцеві себе лизати.

Медикаментозне лікування алергії на тварин проводиться за стандартними схемами. Основа терапії – антигістамінні засоби, призначається також симптоматичне лікування. У важких випадках може знадобитися застосування гормональних та інших сильнодіючих засобів, призначити які може тільки лікар. Може знадобитися і госпіталізація.

Лікування алергії при вагітності

Алергією називається захисна реакція організму на алерген, яка супроводжується пошкодженням його власних тканин. Як це не прикро, але приблизно 20% серед людей, які страждають на алергічні захворювання, становлять вагітні жінки. Особливо часто зустрічаються алергічні реакції у вагітних у віці від 18 до 24 років.

Лікування алергії. Вплив алергічних захворювань на плід

Якщо у вагітної жінки проявляється алергічна реакція, то прямого впливу захворювання на плід немає. Тобто безпосередньо алергія дитині не передається, так як антигени (речовини-подразники) і антитіла (протидія організму алергенів) через плаценту не проникають. Однак ризик здоров’ю майбутньої дитини може бути в результаті наступних факторів:

зміна загального стану вагітної жінки;

знижений тиск, в результаті чого знижується матково-плацентарний кровотік, тобто дитина отримує недостатнє харчування;

вплив лікарських препаратів.

У деяких випадках жінки, які до вагітності страждали досить серйозними алергічними захворюваннями, відзначають поліпшення свого стану під час очікування дитини. Це явище пояснюється гормональними змінами, що відбуваються в жіночому організмі під час вагітності – не тільки власні залози внутрішньої секреції виробляють більшу кількість гормонів, які пригнічують алергію (кортикостероїдів), а й в кровотік матері надходять гормони плода.

Лікування алергії під час вагітності

Давайте розберемося що робити і чим лікувати алергію при вагітності.

Головною метою лікування алергії  при вагітності є ефективне усунення симптомів без негативного впливу на майбутнього малюка. Якщо у жінки існує схильність до алергії, то необхідно оберігати себе заздалегідь, тобто не вживати продуктів-алергенів, уникати використання порошків і миючих засобів, які здатні викликати роздратування. Також необхідно провітрювати кімнату двічі в день, періодично проводити вологе прибирання в квартирі. Не слід заводити домашніх тварин, так як їх шерсть може викликати несподівану алергічну реакцію. Майбутня мама повинна захищати себе від стресових ситуацій і нервових збуджень, адже вони теж впливають на прояв алергічних реакцій. Можливо, так вам вдасться уникнути алергоза.

Однак якщо жінці все-таки не вдалося вберегти себе під час вагітності, то, перш за все, потрібно виключити вплив алергену на її організм. Обов’язково при перших проявах алергоза звернутися до лікаря, адже прийом антигістамінних препаратів під час вагітності небезпечний. Лікар призначає програму комплексного обстеження і на підставі отриманих результатів підбере препарат, найбільш підходящий в кожному конкретному випадку вагітної. Але кожній вагітній все-таки не завадить в загальних рисах знати, які медикаменти можна використовувати в лікуванні алергії у вагітних, а які протипоказані

Пігулки та засоби, мазі для лікування алергії у вагітних

Більшість відомих антигістамінних препаратів неприпустимі в лікуванні алергії у вагітних. Наприклад, димедрол не можна приймати на терміні, близькому до пологів, так як це може викликати передчасний початок родової діяльності. Терфенадин протипоказаний, так як негативно впливає на плід (після його прийому народжуються діти з недостатньою вагою).

Цітерізін дозволений вагітним у другому і третьому триместрах. Якщо ефект для матері буде більшим за ризик для плоду, то призначають лоратадин, кларитин, фексофенадин. При використанні тавегила було виявлено негативний вплив на плід, проте його призначають вагітним за життєвими показаннями. А ось піпольфен (піперацилін) категорично протипоказаний під час вагітності та годуванні грудьми.

Існують також інші способи позбутися від алергії. Можна використовувати природні антигістамінні проти алергії. Вони не принесуть шкоди дитині і полегшать стан майбутньої матері. До них відносяться:

вітамін С. Від 1 до 4 г вітамінчику С на добу зведе до мінімуму симптоми алергічного риніту. Слід приймати в перші дні лікування по 500 мг, потім поступово збільшуючи дозування. Приймати 10 днів. Дія вітамінчику С пояснюється його здатністю змінювати проникність судинної стінки – зменшується регіонарний набряк і вираженість елементів висипу.

вітамін В12 позбавить від роздратування шкіри, якщо приймати його регулярно протягом місяця по 500 мкг;

пантотенова кислота допоможе позбутися від алергічного риніту. Спочатку слід приймати 100 мг перед сном. Потім, якщо вагітна відчує позитивний результат, можна збільшити дозу до 250 мг; нікотинова кислота допоможе позбутися від алергії на пилок. Приймати слід по 200 мг протягом декількох тижнів.

Ці засоби не є панацеєю, яка зможе повністю перемогти прояви алергії у вагітної, але допоможе зменшити їх вираженість. У тому випадку, коли прояви захворювання під впливом такого симптоматичного лікування зменшаться або стан жінки погіршується.

Необхідна негайна консультація кваліфікованого алерголога і гінеколога (консиліум) – під час його проведення лікарі зможуть призначити ефективні препарати, які не зашкодять майбутній матері і плоду. Необхідно пам’ятати і про те, що вагітній без призначення лікаря не можна приймати препарати всередину і у вигляді ін’єкцій, а також без призначення лікаря використовувати лікарські засоби для місцевого застосування – практично всі їх компоненти всмоктуються в системний кровотік і можуть проникати до плоду, надаючи на нього несприятливий вплив.


Check Also

Привітання з днем Святого Миколая. Корисна підбірка

Святого Миколая люблять всі діти і чекають його не менш Санта Клауса. Саме він є …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *