Home / Твоя краса / Тіло / Лікувальні ванни. Види лікувальних ванн

Лікувальні ванни. Види лікувальних ванн

Лікувальні ванни можуть бути відмінною підмогою в комплексній терапії різних захворювань. Види лікувальних ванн можна розділити за різними критеріями: по температурі – гарячі, теплі, прохолодні і холодні, за складом – ванни з морською сіллю, з перманганатом калію, з відваром ромашки, з хвойним екстрактом, з лавандою та іншими травами. Вчасно призначені і правильно зроблені ванні процедури в значній мірі полегшують стан хворого і наближають момент одужання.

Лікувальні ванни. Види лікувальних ванн

lechebnye-i-omolazhivayuszie-vanny-s-efirnymi-maslami-

Ванни, прийняті з лікувальною метою, розрізняють гарячі, теплі, прохолодні і холодні. Перевагу тим чи іншим

лікувальним ваннам віддається в залежності від мети, якої лікар хоче добитися. Гарячі ванни підсилюють крово-і лімфообіг, роблять більш інтенсивним обмін речовин, стимулюють видільну функцію шкіри (разом з потом і шкірним салом з організму виводяться різні перенавантажуючі його побічні продукти обміну речовин), розслаблюють, знімають спазми. Теплі ванни надають виражену заспокійливу дію – нормалізують сон. Прохолодні ванни бадьорять, покращують апетит. Холодні ванни діють тонізуюче на м’язову систему, благотворно впливають на діяльність серцево-судинної системи. Можливості лікувальних ванн на цьому не вичерпуються. Якщо у воду для ванн додавати будь діючі речовини (наприклад, харчову соду, поварену сіль, морську сіль, перманганат калію, суху гірчицю, екстракти лікарських рослин), за допомогою лікувальних ванн можна досягти і інших терапевтичних ефектів.

Для гарячих ванн потрібна вода температурою 41-42 град С; теплі ванни приймаються при температурі води 37-40 град С; температура води для прохолодних ванн відповідає 21-36 град С; і холодні ванни приймають у воді з температурою нижче 20 град С. Температура навколишнього повітря під час прийому процедури повинна бути звичайна – кімнатна; протяги повністю виключаються.

А тепер приділимо трохи уваги лікувальним ваннам з додаванням тих чи інших діючих речовин.

Лікувальні ванни. Ванни з морською сіллю.

За рахунок вмісту в морській солі сполук йоду такі ванни мають виражену дезінфікуючу дію – очищають шкірні покриви від різних мікроорганізмів. Ванни з морською сіллю зменшують набряклість запаленої тканини, а значить, зменшують і хворобливість. Ці ванни діють стимулююче на обмін речовин, отже покращують самопочуття дитини.

Якщо немає можливості приймати при необхідності морські ванни, тобто купатися в морі або купатися в басейні, наповненому морською водою, можна робить ванни з використанням морської солі. Суха морська сіль продається в аптеках. Розчин необхідної концентрації робиться таким чином: 50-80 грамів сухої морської солі розчиняється у відрі води. Сіль поміщається в марлевий мішечок і опускається у воду – після розчинення солі в мішечку може залишитися сміття, яке тут же і віддаляється. Температура води для ванни – на один-два градуси вище температури тіла.

Після того як прийняти ванни, потрібно обполоснутися теплою водою, потім витертися насухо і лягти під теплу ковдру.

Лікувальні ванни. Ванни з перманганатом калію для купання дитини.

Вже перші купання новонародженої дитини проводяться у воді з додаванням одного-двох кристаликів перманганату калію або марганцівки; вода має слабо-рожевий колір. Додається перманганат калію у воду для купань в профілактичних цілях – щоб виключити можливість інфікування шкірних покривів малюка. Ванни з перманганатом калію лікар призначає при розвитку попрілостей у дитини, а також при піодермії. Температура води для ванн – 37-38 град С, тривалість процедури – до 10 хвилин. Після ванни дитина ополіскується чистою теплою водою, насухо витирається рушником і відправляється спати.

Лікувальні ванни. Ванни з відваром ромашки.

Оскільки відвар ромашки є хорошим протизапальним засобом, ванни з відваром ромашки рекомендується приймати людям з роздратуванням шкірних покривів, з подряпинами і синцями; ванни з відваром ромашки сприяють очищенню і загоєнню ран.
У воду для ванн досить додати 1 літр відвару ромашки. Готується відвар так: п’ять-шість столових ложок сухих квіток ромашки аптечної потрібно залити 1 літром води, кип’ятити на слабкому вогні 10-12 хвилин, процідити. Процедура проводиться при температурі води 37-38 С протягом 10 хвилин. Після процедури необхідно ополоснутися чистою теплою водою.

Лікувальні ванни. Ванни з хвойним екстрактом.

Для ванн використовуються екстракти, приготовані з хвої таких порід дерев, як сосна, ялина, ялиця та ін. Ці екстракти містять ароматичні масла, танінову кислоту, фітонциди та інші корисні речовини. Ванни з хвойним екстрактом надають деякий дезінфікуючий ефект, бадьорять, діють стимулююче на обмін речовин в організмі. Різні хвойні екстракти продаються в аптеках у рідкому вигляді – в невеликих бульбашках. Необхідна концентрація розчину досягається додаванням 5-8 мілілітр, екстракту на одне відро води. Температура води для ванни 37-38 С, тривалість процедури – не більше 10 хвилин.

Лікувальні ванни. Ванни з лавандою.

Ванни з додаванням у воду квіток лаванди стимулюють життєві сили організму, надають загальну тонізуючу дію; якщо людина довго хворіла, то саме ванни з лавандою допоможуть йому швидко відновити здоров’я. У воду для ванн можна додавати не тільки відвар з сухих квіток лаванди (аналогічно відвару з квіток ромашки), а й ефірну лавандову олію, якої для однієї процедури досить п’ять-сім крапель. Завдяки складній рефлекторної реакції, в якій задіюється і головний мозок, завдяки тісним зв’язкам нюхового аналізатора з іншими структурами мозку нюхове роздратування впливає і на емоційний стан людини, і на діяльність деяких внутрішніх органів.

Лікувальні ванни. Імбирна ванна

Імбирна ванна ідеально прогріє і запобіжить переохолодження організму в холодну пору року. У полотняний мішечок помістіть по жмені сушеної лаванди і кмину, шматочок тертого кореня імбиру, закріпіть все на крані під струменем гарячої води і полежіть під ним.

Лікувальні ванни. Крохмальна ванна

Крохмальна ванна позбавить від зморшок, а також захистить від морозу і вітру. Розчиніть склянку картопляного крохмалю в 0,5 л води, додайте 3 л окропу, влийте все в теплу ванну і поніжтесь в ній.


Check Also

Привітання з днем Святого Миколая. Корисна підбірка

Святого Миколая люблять всі діти і чекають його не менш Санта Клауса. Саме він є …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *