Home / Діти / Круп помилковий у дітей – що робити?

Круп помилковий у дітей – що робити?

Приступ помилкового крупа у дітей зазвичай починається несподівано. Малюк спокійно спить у своєму ліжечку, і раптом у нього виникають хрипкий кашель зі свистячим компонентом, хрип в горлі, і він починає задихатися. Зрозуміло, батьки лякаються, навіть якщо до цього дитина трохи покашлювала або сопливила, але ці симптоми з ознаками ГРВІ не мають ніякого порівняння. Таким чином починається вірусна інфекція верхніх дихальних шляхів – круп помилковий. Є ще одна назва – стенозуючий ларингіт. У більшості випадків напад помилкового крупа у дітей закінчується сам, але 7-12% малюків потребують термінової медичної допомоги та госпіталізації.

Круп помилковий у дітей – причини

Круп помилковий у дітей - що робити

Викликає круп помилковий вірусна інфекція різної природи – він з’являється на тлі ГРВІ, кору, грипу, вітряної віспи, коклюшу. Звуження гортані відбувається і при алергічній реакції, якщо подразник насичує повітря або розпорошений в ньому.

Ознаки помилкового крупа частіше виникають у дітей з пониженим імунним статусом – перенесли гіпоксію при родовому процесі, які страждають хронічними захворюваннями, які хворіють на рахіт або мають дизбактеріоз.

Стенозування гортані звужує просвіт трахеї, який у дітей до трьох років не більше діаметра їх же мізинчика. Це викликає рефлекторний спазм м’язів гортані – констріктора, підвищення секреторної активності слизової навколишніх тканин.

Ці ознаки помилкового крупа виникають на органічному рівні, навколишні чують тільки змінений глухий кашель.

Обструктивний синдром зменшує кількість повітря – кровоносна система збіднюється киснем. На початку нападу організм дає команду до посилення роботи легенів і дихальних м’язів, але потім настає стадія декомпенсації і кількість кисню, що надходить в організм різко падає.

Ці причини призводять до порушення роботи серцево-судинної системи, функціональних пошкоджень центральної нервової системи і головного мозку.

Круп помилковий – симптоми у дітей досить характерні

гавкаючий хрипкий кашель;

хрип на вдиху;

свист при диханні;

задуха.

При перших нападах хвороби тембр голосу не змінюється, підвищення температури може не відзначатися. Дитина перезбуджується, у нього починають набрякати лімфатичні вузли в області шиї, а іноді і потилиці.

Круп помилковий – клінічна картина захворювання

Важкість стану дітей залежить від ступеня стенозу:

1 – у стані спокою утруднення дихання і задуха не відзначається. При вислуховуванні грудної клітки виділяються на вдиху подовжені поодинокі сухі хрипи і подовжений вдих;

2 – всі ознаки відзначаються вже і в стані спокою. При візуальному огляді помітно на вдиху втягнення міжреберних проміжків, дитина збуджується, носогубний трикутник у нього синіє, а шкіра – блідне;

3 – До перерахованих вище симптомів додається задуха, важкий болісний гавкаючий кашель, з’являється ціаноз. Пульс частішає, дитина стає млявою, при прослуховуванні до сухих хрипів приєднуються вологі;

4 – Характерна симптоматика помилкового крупа втрачається – малюк вже не кашляє. Дихання стає аритмічним і поверхневим, тиск падає, частота пульсу знижується. При розвитку асфіксії з’являється ризик настання летального результату.

Стан хворого не стабільний протягом доби – найбільш сильні ознаки відзначаються в нічний час – саме тоді і розвиваються напади задухи.

Круп помилковий у дітей – лікування

Діагностика помилкового крупа проводиться на підставі результатів клінічної картини – лабораторне підтвердження чекати ніколи, в деяких випадках рахунок йде на хвилини.

Тому при перших симптомах – появі хрипкого гавкаючого кашлю і задухи, необхідно викликати «швидку допомогу».

Доки чекають медичну бригаду, маленькому хворому повинна бути надана невідкладна допомога в домашніх умовах:

Заспокоїти дитину – на тлі емоційного збудження ларингоспазм посилюється;

Надати малюкові вертикальне положення – посадити в ліжечку або взяти на руки;

Забезпечити приплив повітря в приміщення – відкрити кватирку (дитину необхідно утеплити); Зволожити повітря;

Напоїти малюка чимось теплим;

Одне із завдань невідкладної допомоги, коли з’явився круп помилковий у дітей – викликати рефлекторне розширення судин. Для цього слід зробити тепленьку ванну для ніг або ручну ванночку;

При затримці лікарської бригади самостійно можна дати: антигістамінний засіб, спазмолітик. Якщо вдома є інгалятор з сальбутамолом – летючу речовину розпилюють в повітрі. Непогано напоїти малюка «Бронхорілом» або «Інстарілом».

Дозу медикаментів порівнюють з віком і вагою маленького пацієнта.

Не можна впливати теплом на безпосередньо грудну клітку або застосовувати ароматерапію. Ці процедури тільки підсилюють набряк.

Інгаляції проводяться з содовим розчином, з лікарськими травами – тими, які малюк переносить, в нагріту водичку можна накапати «Беродуал» або розчинити краплі «Феністилу».

Основне лікування проводиться в умовах стаціонару. У цьому випадку призначаються:

бронхолітики;

седативні засоби;

спазмолітики;

антигістамінні препарати.

Можуть знадобитися внутрішньовенні ін’єкції – зазвичай так вводиться глюконат кальцію, спазмолітики, антигістамінні засоби-і гормональна терапія – застосування кортикостероїдів.

Круп помилковий – профілактика

У ослаблених дітей круп помилковий може рецидивувати при наступних інфекційних процесах і переохолодженні. Заходи, які допоможуть цього уникнути – нескладні.

Щоб попередити стеноз гортані, необхідно підвищити імунний статус малюка. Для цього завжди підтримують хронічні захворювання в ремісії, покращують раціон – вводять в нього побільше свіжих фруктів і овочів, кисломолочних продуктів і каш – такі заходи дозволяють позбутися від дизбактеріозу.

Необхідно вжити додаткових заходів – скористатися пробіотиками і дати дитині вітамінні комплекси – рекомендовано оздоровлювати організм в міжсезоння. Одягати дитину слід по погоді – не допускати перегрівів або переохолоджень організму.

Відмінна профілактика стенозу – загартовування горла. Дитину привчають до полоскань – температура водички при процедурі спочатку 44-40ºС, потім її знижують до 18ºС. Зрозуміло, зниження проводиться поступово, на 1-2º на тиждень. Як тільки малюк досить зміцніє, в раціон вводиться фруктове морозиво.

Деякі батьки гартують малюка, даючи йому розсмоктувати шматочки льоду. Спочатку крижані «таблетки» зовсім маленькі, потім їх величину збільшують. Для заморозки лікувального льоду застосовують настої ромашки, шавлії, календули – трав, що мають протизапальну дію.

Прогноз до одужання після помилкового крупа – сприятливий. У дітей від 4-5 років круп помилковий зустрічається у виняткових випадках. Дитина виростає, трахея збільшується в розмірах, і при запальних процесах інфекційного характеру просвіту трахеї вистачає, щоб не задихнутися. Істинний круп виникає при дифтерії і його поява не пов’язана з віком пацієнта.


Check Also

Новорічні прикраси на 2021 рік своїми руками. Корисна підбірка

До жодного свята не готуються і не прикрашають своє житло так, як до зустрічі Нового …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *