У природі зустрічається безліч представників великої родини кліщів. З деякими ми знайомі і стикаємося постійно, знімаючи їх з себе, боячись підхопити якусь смертельно небезпечну інфекцію, інших ми спостерігали тільки на картинках. В уявленні більшості людей, кліщі – маленькі павучки, що п’ють кров і розносять заразу. Але не всі вони однакові і далеко не всі мають форму «павучка». У цій статті розглянемо основні види кліщів, які загрожують людині, як запобігти їх попаданню та вилікуватись.
Кліщі – загальна інформація
Перш за все, ці комахи родом з родини кліщів. Про це точно говорять чотири пари ніг і своєрідна форма тіла. Ще одним об’єднуючим фактором кліщів з павуками є специфічна форма тіла, яка розділяється на голову і черевце.
Кліщі є одними з найбільш різноманітних з безхребетних груп. Ці членистоногі експлуатували безліч місць проживання за свій історичний період розвитку, і все завдяки своєму маленькому розміру, адже основну масу представників можна розглянути тільки під мікроскопом. Це сильно підвищує їх шанс залишитися непоміченими.
Багато членистоногих цього типу живуть постійно в грунті або у воді, але існує також велика кількість типів, які паразитують на рослинах, тварин і шкірі людини. На сьогоднішній день описано близько 48,200 видів кліщів.
Кліщі. Кліщ вушний – екзотичнийі паразит
Кліщ вушний у людини може з’явитися при відвідуванні екзотичної країни – Таїланду, Індії, ПАР або Південної Кореї.
Кліщ – причини і ознаки зараження
Щоб зменшити ризик зараження вушним кліщем, потрібно перед вживанням ретельно мити фрукти і овочі.
Демодекс може проявити себе, якщо порушується баланс між мікрофлорою кліща і бактеріями, присутніми на людській шкірі.
Це може статися при зниженні захисних функцій організму людини, ослабленні імунітету, порушення обміну речовин, під час стресів. У деяких випадках запалення може бути викликано використанням певної косметики і біологічних добавок. До захворювання найбільш схильні вагітні жінки і люди похилого віку.
Основними симптомами, що з’явився кліщ вушний у людини є виникнення свербіння та дискомфорту у вухах. На шкірі з’являються почервоніння, вона має запалений вигляд. У людини з’являється відчуття, що хтось пересувається у вусі.
Кліщ вушний може заразити людський організм бактеріями деяких серйозних інфекційних хвороб. Тому перші ж симптоми повинні служити сигналом для звернення до лікаря. Для лікування вушного кліща потрібно підтвердити передбачуваний діагноз.
Кліщ вушний – способи лікування
З іксодовим кліщем боротися досить просто. Потрібно зробити промивання вушної раковини спиртом (70%) або фізіологічним розчином. Але лікування демодекса вимагає серйозного підходу, так як його ефективність залежить від стану організму в цілому. Необхідно проконсультуватися з такими лікарями, як ендокринолог, гастроентеролог, невропатолог, для жінок – гінеколог.
Кліщ вушний – лікування
Після підтвердження діагнозу потрібне проведення дослідження, яке встановить причину чому активний кліщ. Лікування проводиться досить довго – 4-6 місяців. У цей період хворі повинні приймати мінерали і вітаміни, а також спеціальні десенсибілізуючі, імуномодулюючі, протипаразитарні, антигістамінні лікувальні препарати.
Кліщ вушний – використання народних засобів
Ефективним засобом позбавлення від вушного кліща є мазі, які можна приготувати самостійно. Їх основою є оливкова олія або свиняче сало. Також потрібне очищення організму від шлаків. Непоганих результатів можна досягти при використанні мазі, зробленої на березовому дьогті, часникових примочок або настоянки календули. Під час лікування потрібно виключити з раціону жирну і смажену їжу, а також припинити вживання алкоголю.
Ефективним засобом проти вушних кліщів є мазь з порохом. Її готують так:
20 г чорного мисливського пороху потрібно розтовкти і змішати в ємності з мідним купоросом (10 г) у вигляді порошку.
Розтопити 20 г масла вершкового.
Вилити масло в ємність з купоросом і порохом, ретельно перемішавши.
Приготований склад потрібно нанести на проблемні ділянки, потім закрити їх поліетиленом і зафіксувати все бинтом.
Залишити на ніч, а вранці змити тепленькою водичкою.
Процедура виконується щодня протягом двох тижнів.
Іксодові кліщі – яку небезпеку вони представляють для людини?
Кліщі найчастіше зустрічаються на території змішаних лісів, в заростях вільхи, ліщини, малиннику, а також на вирубках, узліссях лісу з чагарниковими заростями. Можуть мешкати на сирих луках з високим травостоєм, особливо уздовж річок і озер. Ці дрібні членистоногі харчуються кров’ю тварин, присмоктуючись до їхньої шкіри від декількох хвилинок до декількох діб. За цей час їх тулуб сильно збільшується в розмірах. Кліщі не літають і не стрибають. Чекають свою жертву, розгойдуючись на гілочках кущів, високих травинках. Коли тварина проходить, зачіпаючи гілки і траву, кліщі прикріплюються до нього. Прикріплюються і переходять також і на людину, коли вона потрапляє в природні місця їх проживання.
Кліщі можуть передати людині збудників деяких захворювань, таких як, наприклад, хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) або кліщовий енцефаліт. Не кожен кліщ, а тільки 5 – 8% з них заражені збудником. Проте, слід вчасно вжити заходів щодо запобігання захворювання.
Кліщі. Що необхідно робити для зменшення ризику присмоктування кліщів
Відправляючи дітей на літній відпочинок в село або в оздоровчий табір, батьки повинні подбати і про їх одяг для прогулянок по лісі, походів за ягодою, щоб зменшити можливість заповзання під неї кліщів.
Для правильного екіпірування до подібних прогулянок необхідно, щоб:
– Штани були заправлені в чоботи, гольфи або шкарпетки з щільною гумкою;
– Сорочка, куртка заправлені в штани, а манжети рукавів щільно прилягали до руки;
– Бажано, щоб сорочки і штани не мали застібок, або мали застібки-блискавки, під які не можуть заповзти кліщі;
– Волосся повинні бути заправлені під шапку або косинку, ще краще голову покрити капюшоном.
Плануючи колективний похід в ліс, вихователі оздоровчого табору повинні заздалегідь вивчити маршрут і, по можливості, досліджувати територію майбутньої прогулянки.
Не допускати одиночного ходіння в ліс і відриву від загальної групи під час походу.
Під час походу переміщатися по середині лісової дороги, намагаючись не зачіпати нависаючі над нею гілки, траву.
Не рекомендується без особливої потреби забиратися в зарості чагарнику (малина, вільха, ліщина).
Не заходити в високу траву.
Слід правильно вибирати місце для відпочинку, пікніка. У лісі, на березі водойми кращі сухі відкриті галявини, які добре прогріваються сонцем, з піщаним ґрунтом або ділянки, позбавлені трав’янистої рослинності.
Проводити регулярні само- і взаємоогляди одягу і шкірних покривів, через кожні 1-2 години під час прогулянки в лісі. Кліщі прикріплюються до одягу і завжди повзуть вгору. На однотонному одязі кліщі краще помітні.
Повернувшись з лісу обов’язково:
– Оглянути весь одяг і тіло на наявність повзаючих або присмокчених кліщів;
– Розчесати густим гребінцем волосся;
– Оглянути речі, принесені з лісу.
Як діяти у разі коли кліщі присмоктались?
Якщо під час або після походу в ліс або в інший час кліщ все-таки присмоктався до тіла, то необхідно негайно звернутися в медичний пункт оздоровчого табору, але не діяти самостійно.
Кліща слід якомога швидше видалити. Чим довше він перебуває в присмоктаному стані, тим більша ймовірність зараження людини. Видалення кліща найкраще провести в медичній установі – в травматологічному або хірургічному кабінеті або в медичному блоці літнього оздоровчого закладу.
Кліщі – правила видалення:
Після видалення кліща дерму в місці його присмоктування обробляють настоянкою йоду або спиртом.
При видаленні кліща можна використовувати олійки, жирні креми, які закупорюють його дихальні отвори і провокують додатковий викид збудників в кров людини.
Кліщі – що робити після видалення?
Після видалення лікар повинен призначити профілактичне лікування, яке необхідно приймати суворо за схемою.
При появі ознак захворювання необхідно негайно звернутися до лікаря і нагадати йому чому відбулося присмоктування кліща протягом останнього місяця.
Батьки, діти та вихователі літніх оздоровчих таборів повинні знати, що дотримання викладених рекомендацій зробить літній відпочинок дітей безпечним, радісним, корисним і незабутнім на довгі роки!
Що собою являють пилові кліщі – шкода для людини, як позбутися
Чи замислювалися ви про те, чому дерма починає свербіти, коли лягаєте спати або сидите на улюбленому дивані? Антон Ван Левенгук, винахідник мікроскопа, ще в 1964 році виявив і розповів про пилових кліщів, які, як випливає з назви, живуть в пилу. Сьогодні загальновизнаним є той факт, що пилові кліщі можуть бути знайдені по всьому світу, в кожному будинку. Пиловий кліщ не підпадає під категорію комах, він відноситься до павукоподібних і тісно пов’язаний з павуками і кліщами. Два найбільш поширених виду: американський пиловий кліщ «Dermatophagoides farinae» і європейський пиловий кліщ «Dermatophagoides pteronyssinus».
Пилові кліщі неймовірно малі і неозброєним оком їх не побачити. Їх можна виявити в постільній білизні, диванах, в старому одязі і килимах. Вони харчуються мертвими клітинами шкіри, яка обсипається з тіла людини. Пиловий кліщ вважає за краще вологе і тепле навколишнє середовище. Крім того, концентрація пилових кліщів варіюється в залежності від сезону і географічного району.
Алергія визначається реакцією на чужорідні тіла, на кшталт пилку, який відомий як алерген імунної системи організму. Одна п’ята населення планети страждає від тієї чи іншої форми алергії.
Пилові кліщі є одним з чільних місць по поширенню алергенів. Збудником алергії є фекалії пилових кліщів. Тривалість життя пилового кліща складає щось близько 4-х тижнів, і вони можуть виробляти фекалії в 200 разів більше власної ваги. Протягом третього тижня свого життя кліщі несуть яйця, в кладці близько 25 пилових кліщів. Пиловим кліщам потрібно близько шести місяців, щоб повністю заполонити матрац. Всередині їх може бути понад мільйон.
Як пилові кліщі впливають на людину
Всупереч поширеній думці, постільні кліщі не є безпосереднім збудниками захворювань. Виною всьому безперервний вплив його фекалій, які викликають алергічну реакцію в організмі людини. Деякі із симптомів, викликані алергічною реакцією на відходи життєдіяльності пилового кліща, включають:
– Стиснення в грудях
– Хрипи і задишка
– Сверблячка
– Почервоніння в місцях свербіння
– Закладений ніс і нежить
Пилові кліщі – як контролювати?
Повне виведення пилового кліща може бути дорогим процесом, і якщо ви не страждаєте алергічною реакцією на них, то генерального прибирання, включаючи пилосос і миття підлоги, повинно бути достатньо. Проте, якщо ваш організм чутливий до відходів, вироблених пиловим кліщем, вам доведеться вжити додаткових заходів обережності, які віднімуть не тільки час, а й гроші.
Ще один міф полягає в тому, що повітряні канали будинків сповнені пиловими кліщами, деякі люди витрачають багато коштів на чистку повітропроводів. Причина, по якій вони не можуть вижити в повітряних каналах полягає в тому, що кліщам необхідна вологість не менше 75%, поряд з постійним припливом їжі. Верхня частина матраца залишається затишним місцем протягом теплого і вологого сезону, в той час як глибокі шари матраца використовуються під час холодів, наприклад, пилові кліщі переміщуються з однієї кімнати в іншу на одязі людини.
Пилові кліщі – способи боротьби
Замініть килимове покриття спальні плиткою або дерев’яним настилом. Крім того, необхідно уникати м’яких меблів.
Використовуйте пластикові жалюзі замість штор і фіранок з тканини. Протирайте пластик вологою ганчіркою не рідше одного разу в тиждень. Крім того, уникайте тканинних гобеленів та інших декорацій з тканини.
Матраци та подушки повинні бути покриті спеціальними чохлами проти пилових кліщів після попереднього очищення. Виперіть всю постіль, включаючи наволочки, простирадла, підодіяльники і покривала в гарячій водичці. Повторюйте прання не рідше одного разу на два тижні. Пиловий кліщ не терпить високих температур.
Регулярно прибирайте будинок. Використовуйте пилосос з системою фільтрації підвищеної ефективності. Викидайте мішки з пилом негайно.
Продукти для знищення пилового кліща і бліх на основі бору доступні в більшості магазинів і на ринку. Вони повинні бути використані в суворій відповідності з інструкціями.
Ви повинні розуміти, що не можете повністю виключити пилових кліщів з вашого життя. Іксодові кліщі будуть слідувати за вами всюди, куди б ви не пішли. Хімічний контроль також не дасть повного позбавлення від кліщів. Регулярне прибирання є єдиним рішенням, яке допоможе скоротити їх кількість і дискомфорт, який викликають пилові кліщі.
Підшкірні кліщі на обличчі – причини
Підшкірний кліщ на обличчі або демодекс, являє собою мікроскопічний організм, що мешкає на поверхні дерми. У нормальних умовах функціонування організму цей паразит живе і ніяк себе не проявляє. Здорова концентрація кліща складає не більше 5 штук на 1 кв. см. шкіри. Самого шкідника неозброєним оком побачити неможливо – його розміри не перевищують 0,3 мм. Він мешкає у волосяних фолікулах і живиться підшкірним салом. Ідеальне середовище проживання підшкірного кліща на обличчі – жирна шкіра, особливо:
лоб;
підборіддя;
навкологубний простір;
ніс;
брови;
вії.
Демодекс практично не турбує людей із сухою шкірою обличчя.
Підшкірний паразит на обличчі починає активно розвиватися за сприятливих умов. Причинами розвитку демодекозу (розмноження кліща) є такі фактори, як надлишкове вироблення підшкірного сала, гормональне перестроювання організму або ослаблений вигляд імунітету. Демодекоз проявляється у вигляді появи рожевих вугрів з гнійниками. Зазвичай розмноження його на обличчі загострюється у весняно-літній період. Також найбільш часто демодекозу схильні підлітки в період статевого дозрівання, коли починають працювати сальні залози.
Виробленню підшкірного сала сприяють чоловічі гормони, що виділяються в кров. Тому найбільш гостро ця проблема виявляється у підлітків чоловічої статі. У більш дорослих людей причиною розвитку підшкірного кліща на обличчі можуть стати деякі захворювання шкіри. Виявити кліщі просто – для цього береться зішкріб з підозрюваної поверхні обличчя і виділення сальних залоз, і розглядаються під мікроскопом. Якщо концентрація підшкірного паразита перевищена, то саме він стає причиною появи великої кількості рожевих вугрів на обличчі. Набагато складніше його вилікувати.
Підшкірні кліщі – лікування на обличчі
Лікування кліща досить тривале і вимагає великого терпіння. Воно включає як підбір певних засобів для шкіри обличчя, так і антибактеріальну терапію, прийом вітамінів і певної дієти. Всі ці заходи спрямовані на зниження вироблення підшкірного сала (щоб шкіднику нічим було харчуватися) і підтриманням імунітету на належному рівні.
Підшкірні кліщі на обличчі – причини і лікування
Почнемо з дієти. З раціону харчування слід прибрати жирні і гострі продукти, солодке, шоколад, каву і алкоголь. Також слід відмовитися від жирних кремів для обличчя. Взагалі, особиста гігієна при підшкірному паразиті на обличчі стає важливим моментом. Сам демодекс не заразний. Але при його наявності слід користуватися одноразовими серветками, або після кожного використання варто прати рушник для обличчя.
Всі засоби для вмивання не повинні містити олій – не можна створювати сприятливе середовище для кліща. В аптеках продаються засоби для догляду за обличчям, які містять протизапальні та антибактеріальні речовини, але купувати їх слід тільки після консультації з дерматологом. Слід також уникати сонця, лазень, парників, саун. Висока температура сприятливо діє на розмноження шкідника.
Тепер безпосередньо про лікування підшкірного кліща на обличчі. Для цього лікарем призначаються мазі, що містять сірку. Як правило, всі ці препарати неприємно пахнуть і виглядають відлякуюче. Зате мають високу ефективність при боротьбі з демодекозом. Самостійно використовувати ці препарати не рекомендується, так як необхідно знати, як їх застосовувати.
Наступним етапом стає лікування антибіотиками. Таблетки приймають по схемі. Практично завжди з антибіотиками призначаються препарати, що стимулюють вироблення ферментів шлунка, і препарати, що нормалізують і відновлюють мікрофлору кишечника. Також курс лікування включає застосування вітамінів А, В і С.
Підтримка імунітету на високому рівні також є обов’язковим в лікуванні підшкірного кліща на обличчі – без природного захисту організму кліщів перемогти важко. Лікування триває не менше 3-х місяців, після цього робиться повторна діагностика. При лікуванні необхідно запастися терпінням і регулярно виконувати процедури.
Кліщі. Чим небезпечний коростяний кліщ?
Вперше короста була описана ще в давні часи (більше 2500 років тому). Її описи зустрічаються в роботах Арістотеля і в Старому Завіті. У Стародавньому Римі короста називалася «скабіес» (така назва збереглася і в наш час). У трактатах середньовіччя висувалися припущення про те, що короста є паразитарним захворюванням.
Точні докази ролі коростяного кліща у виникненні захворювання з’явилися тільки після винаходу мікроскопа. Вперше в 1687 році італійський аптекар Дьячінто Честоне і лікар Джован Козімо Бономо привели опис того, як пов’язані коростяний кліщ і симптоми.
Кліщі – що являє собою короста?
Короста – це інфекційне паразитарне захворювання, збудником якого є коростяний кліщ. Основні шляхи передачі від людини до людини – контактний, через побутові предмети хворого. Зазвичай для передачі захворювання необхідний тривалий контакт людини з людиною. Діти найчастіше заражаються коростою, коли сплять в одному ліжку з батьками.
Причинами чому появляються кліщі на шкірі і їх розмноження є: порушення правил особистої гігієни, антисанітарія, контакт з хворим. Також чинником, що призводить до корости, вважається цукровий діабет.
Коростяний кліщ вважається заразливим на будь-якій стадії його розвитку. Але найчастіше короста передається від людини до людини разом з дорослими заплідненими самками.
У денний час кліщі не активні. Самки починають формувати ходи ввечері. У цей час свербіж шкіри у хворої людини посилюється. Самки виходять вночі на поверхню шкіри для спарювання – це найсприятливіший момент для зараження.
Кліщі – види корости
Зазвичай короста проявляється в типовій формі. Для неї характерні класичні симптоми (наявність коростявих ходів, специфічних уражень дерми), також цей вид найпростіше діагностувати.
Існують і інші види корости.
Вузлова(нодулярна) короста характеризується утворенням коричневих або синюшно-багряних ущільнень на шкірі, мають округлу форму. Вони можуть бути присутніми на шкірі кілька тижнів, незважаючи на це, кліщ в них відсутній. Такий вид захворювання ще називають скабіозний, лімфоплазія. При даному типі корости присутній сильний свербіж.
Короста охайних (короста інкогніто) зустрічається у тих людей, які дуже часто миються. Даний вид має мінімальну кількість проявів, оскільки людина змиває велику кількість паразитів з шкіри, а виникають ускладнення, які маскують клінічну картину захворювання.
Псевдосаркоптоз – це короста, яка розвивається в разі зараження людини від тварин. Інкубаційний період дуже короткий, коростяні ходи відсутні, відзначаються папули на відкритих ділянках шкіри. Норвезька короста, як правило, зустрічається у тих людей, чий імунітет дуже ослаблений. На шкірі відзначаються грубі кірки брудно-жовтого кольору, товщина яких може доходити до 2-3 см. При знятті кірки можна побачити мокнучі ерозії. Між шарами корок міститься величезна кількість кліщів, що знаходяться на різних стадіях розвитку. Також уражаються нігтьові пластинки, волосся стає тьмяним, відзначається кислий запах від хворого, підвищення температури тіла.
Кліщі – симптоми захворювання
Всі симптоми корости діляться на два типи: одні характерні для основних форм захворювання, а другі, навпаки, можуть ввести в оману, особливо якщо хворий займається самодіагностикою. Саме тому проявлені перші симптоми вимагають негайного звернення до лікаря, який призначить відповідне лікування.
Клінічна картина залежить від імунної системи людини і від ступеня зрілості коростяного кліща. При зараженні дорослою особиною симптоми проявляються протягом доби, при зараженні личинкою потрібен час на її дозрівання, тому симптоми проявляються в середньому на 4 добу.
Короста характеризується такими симптомами, як:
свербіж дерми, який посилюється вночі;
лінійні або точкові екскоріації (тобто розчухи);
вигнуті або прямі лінії на шкірі довжиною близько 5 мм з везикулами або папулами на кінці коростяного ходу;
кров’янисті-гнійні скоринки.
Зазвичай висип спостерігається в міжпальцевих областях кистей, на животі, молочних залозах, сідницях, тобто в тих місцях, де шкіра тонка і м’яка.
Нетипові симптоми – це мінімальна кількість висипу, слабо виражений свербіж, утворення кірок на різних ділянках тіла, ураження волосистої частини шкіри, нігтьових пластинок.
Кліщі – лікування захворювання
Для точного встановлення діагнозу необхідно зробити аналіз (при цьому береться зішкріб на місці висипання) і провести його мікроскопічне дослідження. При корості зішкріб буде показувати таку картину: коростяний кліщ, його личинки, а також продукти його життєдіяльності.
Своєчасне звернення до фахівця дозволить вчасно розпочати лікування та запобігти виникненню вторинних бактеріальних інфекцій та поширення захворювання.
Лікування корости проводять за допомогою протискабіозних препаратів (зазвичай мазь). Сучасні лікарські засоби мають високу ефективність і безпечні для здоров’я. Також вони не мають специфічного запаху (раніше використовували сірчану мазь з неприємним запахом), кольори, вони не забруднюють одяг і коштують відносно недорого.
Якщо коросту не лікувати, то можуть виникнути ускладнення: піодермія, дерматит, мікробна екзема, сепсис.
Існує кілька особливостей лікування корости:
необхідно наносити мазь не тільки на уражені ділянки шкіри, але також на всю поверхню шкірних покривів;
через масову загибель паразитів під час лікування може посилитись свербіж, тому при необхідності лікар може призначити антигістамінні препарати;
симптоматичне лікування при корості є неприйнятною, оскільки в такому випадку свербіж зменшиться, але кліщі не згинуть, що може ще більше нашкодити хворому і оточуючим його людям;
лікування корости необхідно здійснювати тільки під контролем лікаря, так як мазь може мати побічні ефекти, також лікар спостерігає за тим, скільки поразок ще залишилося на шкірі і в якому стані вони знаходяться;
лікування повинно проводитися одночасно незалежно від того, скільки часу хворіють люди, які проживають разом;
мазь не наносять на шкіру обличчя, волосисту частину голови, але у дітей до 3 років мазь необхідно наносити на поверхню і цих ділянок шкіри:
важливо коротко обстригти нігті і густо наносити мазь під ними (адже, скільки яєць кліщів скупчується під ними під час розчісування!);
мазь слід втирати руками;
мазь краще наносити в вечірній час.
Скільки часу буде потрібно на лікування корости? Зазвичай на лікування необхідно приблизно тиждень.
Кліщі – профілактика корости
В якості профілактичних заходів слід дотримуватися всіх правил особистої гігієни, регулярно проводити прибирання житлового приміщення, прати особисті речі, постільну білизну.
Щоб запобігти поширенню коростяного кліща, обробка квартири повинна проводитися із застосуванням 2% мильно-содового розчину, при цьому особлива увага повинна приділятися тим предметам, з якими контактував хворий. Обробка постільної, натільної білизни, рушників проводиться шляхом кип’ятіння в такому ж розчині або пральному порошку не менше 10 хвилинок. Одяг, який не підлягає кип’ятінню, пропарюють праскою з обох сторін.
Виправте суттєву помилку : При видаленні кліща …… НЕ ……… можна використовувати олійки, жирні креми, які закупорюють його дихальні отвори і провокують додатковий викид збудників в кров людини.