Кістою яєчника називають доброякісне утворення у вигляді заповненої рідиною тонкостінної порожнини. З’являється кіста яєчника внаслідок діяльності яєчників (функціональні кісти) або патологічних процесів в статевих органах (органічні кісти).
Кіста яєчника. Симптоматика
Для кісти не існує вікових обмежень, вона може проявитися як в дитинстві, так і в глибокій старості, але при цьому кіста є однією з найбільш поширених проблем у жінок саме репродуктивного періоду життя.
На щастя, більшість кіст не потребують лікування і проходять самостійно протягом 1-3 менструальних циклів. Проте, весь цей час жінка повинна перебувати під контролем фахівця, щоб виключити можливість ускладнень. Якщо кіста яєчника не зникла за 3 місяці, вона підлягає лікуванню.
Не рідко кісти яєчника утворюються і ростуть без будь-яких зовнішніх ознак, але серед зустріваних симптомів зазвичай виділяють наступні:
Болі в нижній частині живота, що посилюються при менструації, сечовипусканні і статевому акті
Прискорені позиви до сечовипускання
Відчуття тиску в животі і збільшення його розмірів
Підвищення температури (при наявності запалення)
Нудота, блювота (в гострому випадку)
Закрепи
Неможливість зачаття (безпліддя)
Можливі причини кісти яєчника
Причини кістозних утворень яєчників достеменно невідомі. Однак в список чинників, що прискорюють їх формування, входять хронічні запалення в малому тазу і порушення гормонального балансу. Гормональний фон у жінок репродуктивного віку може бути порушений в результаті ожиріння, ендокринних захворювань, стресів, частих вірусних інфекцій.
Кіста яєчника нерідко з’являється після штучного переривання вагітності та в результаті операцій на статевих органах. Практика показує, що дана патологія частіше зустрічається у жінок, що мають збої менструального циклу.
Діагностувати кісту яєчника і класифікувати її повинен тільки фахівець після проведення гінекологічного та ультразвукового обстеження. Додатково може знадобитися аналіз на гормони і онкомаркери.
Кіста яєчника – види
Фолікулярні кісти яєчників формуються з бульбашок, в яких дозріває яйцеклітина – фолікула. У нормальному стані фолікул яєчника накопичує певну кількість рідини. Якщо його діаметр перевищує 30 мм, говорять про появу кісти. Оболонка кісти може складатися з сполучної тканини. Коли на одному яєчнику виникає відразу кілька таких камер з рідиною, вони об’єднуються і збільшують обсяг кісти.
Подібні утворення яєчника не мають вираженої симптоматики, хоча іноді присутні збої менструального циклу і напади болю, що локалізуються внизу живота. Лікування, що призначається лікарем, спрямоване на зняття запалення. Також необхідно спостереження пацієнтки протягом 6-8 тижнів. У деяких випадках показана гормональна терапія.
Складні ситуації можуть зажадати хірургічного втручання за допомогою операції на внутрішніх органах через маленькі надрізи – лапароскопії. Після такого лікування жінці рекомендують до прийому препарати з вітамінами Е, С, фолієву кислоту для нормалізації циклу і протизаплідні засоби.
Кіста жовтого тіла з’являється на місці вже фолікула, що лопнув і може містити згустки крові. Жовте тіло – тимчасова залоза, що утворюється в яєчнику після овуляції, що виробляє гормони, які забезпечують готовність організму до вагітності.
Цей вид кісти діагностується переважно у жінок від 16 до 45 років. Основним фактором появи кісти в даній ситуації є порушення кровопостачання жовтого тіла. Її зростання супроводжують болі в нижній частині живота, хоча нерідко констатують і повну відсутність будь-якої симптоматики.
Такий різновид захворювання може закінчитися крововиливом, тому потрібно своєчасно проходити обстеження і не допустити появи ускладнень. Для кісти жовтого тіла характерний процес зворотного розвитку, тому жінка обов’язково повинна проходити спостереження у фахівця протягом 1-3 менструальних циклів. Якщо після закінчення цього терміну кіста залишається, її видаляють хірургічно.
Параоваріальна кіста виростає в області придатків: маткових труб і яєчників. Подібний вид кісти частіше діагностується у дівчат на етапі статевого дозрівання у зв’язку з активним розвитком маткових труб і яєчників, які в цей період досягають максимального розміру.
Це і може послужити причиною появи кісти. У міру зростання утворення дівчина може скаржитися на болі, що тягнуть внизу живота, збільшення його розмірів і порушення менструального циклу. У віці від 20 до 40 років ще одним симптомом кісти може бути безпліддя.
Щоб запобігти спайковий процес (поява тонких плівок і зрощень між органами), що веде до безпліддя, Параоваріальні кісти рекомендується оперувати. При видаленні утворення маткова труба і яєчник зберігаються і приймають нормальні розміри.
Ендометріоїдна кіста є наслідком занесення клітин ендометрія (тканини, що вистилають матку) на яєчник. У разі, якщо розмір кісти більше 30 мм, вона небезпечна розривом, який веде до перитоніту – запалення очеревини, тому жінці може знадобитися допомога хірурга.
Сьогодні операції з видалення кісти малотравматичні. Виконують їх за допомогою лапароскопії – введення через невеликі надрізи спеціального лазера для видалення утворення. При невеликих розмірах кісти, особливо у жінок, що родили, сьогодні в більшості випадків призначають гормональну терапію для лікування ендометріозу під наглядом лікаря.
Лапароскопія і гормональна терапія – поширені і найбільш ефективні методи сучасного лікування ендометріоїдної кісти.
Також існують кістозні пухлини – на відміну від кіст, вони дійсно становлять чималу небезпеку для здоров’я жінки. За зовнішніми ознаками він нагадує кісти, тому фахівець повинен провести необхідні дослідження, щоб точно визначити тип захворювання.
Кіста яєчника. Можливі ускладнення
Наявність кісти, що не є злоякісним утворенням – грізний фактор розвитку раку яєчників. Частіше за інших до патологічних процесів схильні ендометріоїдні і муцинозні кісти.
Крім ризику виникнення злоякісної пухлини, кісти яєчників представляють наступну небезпеку:
Перекручення ніжки кісти може закінчитися запаленням очеревини, обумовленим порушенням кровопостачання і некрозом.
Кіста яєчника – одна з причин безпліддя жінок і складного перебігу вагітності.
Завжди існує ризик інфікування кісти і подальшого нагноєння.
У списку можливих наслідків кісти яєчника знаходяться розрив, внутрішня кровотеча.
Незважаючи на переважну відсутність симптомів, кіста здатна заявити про себе різким болем, підвищеною температурою, напругою м’язів живота. Щоб не довести ситуацію до такого результату і звести ризик ускладнень до мінімуму, відвідати лікаря слід при перших же тривожних симптомах.
Кіста яєчника. Лікування народними методами: за яких обставин
Те, як буде лікуватися кіста яєчника, залежить від різних факторів – віку пацієнтки, її бажання зачати і виносити дитину, характеру і параметрів капсули.
Функціональна кіста (фолікулярна, жовтого тіла), яка утворюється з домінантного фолікула, виліковується консервативними методами. Як правило, лікар призначає гормональну терапію, яка сприяє розсмоктуванню утворень, в симбіозі з вітамінним комплексом і протизапальними препаратами.
Для лікування кісти гормональними препаратами відводиться 2-3 місяці. Якщо утворення не зникло, наступний крок – операція.
Окремо виділяють лікування гомеопатією. Це спосіб, при якому лікар за допомогою спеціальної діагностики з’ясовує причини гормонального збою.
При гомеопатичному підході препарат призначається кожній пацієнтці індивідуально, після вивчення повної картини її стану здоров’я.
Решта видів утворень (дермоїдна, муцінозна, параоваріальна, ендометріоїдна кіста яєчника) прибираються виключно хірургічним шляхом.
Природно, більшість пацієнток хочуть пройти лікування без операції. Тому вони задаються питанням, як позбутися від кісти яєчника, використовуючи народні методи лікування.
Даний спосіб ефективний під час медикаментозного лікування кісти яєчника. Але його можна застосовувати тільки з дозволу лікаря. При цьому, кіста яєчника під час лікування народними засобами повинна бути під контролем УЗД, яке чітко покаже стан капсули після курсу. Крім того, жінкам слід бути акуратними з застосуванням спиртовмісних рецептів.
Тривале лікування кісти яєчника народними засобами з вмістом алкоголю може викликати проблеми з печінкою.
Червона щітка і сік лопуха
Народні засоби від кісти яєчника – це панацея для жінок, які хочуть перемогти недугу без хірургічного втручання. Різноманітність трав і інших засобів дозволяє кожній жінці вибрати свій ефективний метод. Утворення можна лікувати, використовуючи звичайний лопух (реп’ях).
У соці рослини знаходиться величезна кількість корисних речовин, які роблять сприятливий вплив на весь організм людини. Як ліки, які здатні позбавити від кісти яєчника, він містить фітостерини. Це алкалоїд, що сприяє зменшенню будь-яких доброякісних утворень. Також він зупиняє розмноження онкоклітин.
Найефективніший – свіжовичавлений сік з рослини, зібраної в теплу пору року.
Оскільки лопух сприйнятливий до забруднень, краще його шукати поза містом – у лісі, на луках. Зібраний урожай потрібно добре помити, просушити. Потім листя необхідно трохи пірвати, пропустити через м’ясорубку і віджати. Також можна скористатися соковижималкою.
Вживають його в такий спосіб:
Перші два дні після місячних – перед їжею по чайній ложці 2 рази в день
У наступні 2 доби доза збільшується до 3 чайних ложок
Далі його потрібно пити по 3 столові ложки в день до першого дня наступного циклу
На час місячних курс припиняється. Потім потрібно пройти ультразвукове обстеження, щоб оцінити користь. У разі необхідності та позитивної динаміки, прийом соку можна повторити.
Рідина зберігається всього 3 доби, і тільки в холодильнику, в скляному посуді. Тому вичавлювати її краще невеликими порціями.
Збірна фітотерапія
Іноді жінки застосовують цілі збори трав, які допомагають позбутися від кісти яєчника. Однак потрібно розуміти, що швидко вилікувати недугу з допомогою фітотерапії не вдасться.
Найчастіше курс триває від 1 до 3 місяців. У разі негативної реакції організму, вживання рослинних компонентів краще припинити.
Чистотіл при кісті яєчника потрібно змішати з геранню, м’ятою, квітками таволги і ромашки, чебрецем, листям берези, коренем лакриці і жовтого цвіту. Всі інгредієнти змішуються в однакових пропорціях.
Даний мікс потрібно подрібнити і залити 2 ложки трави окропом. Відвар необхідно настояти протягом ночі. Потім приймати по 50 мл перед їжею. Тривалість курсу – 2-3 місяці.
Для зовнішнього застосування готують спеціальні ванночки. Добре зарекомендували себе такі трав’яні мікси:
Корінь кульбаби і дудника лікарського, лист чорниці, квітки нагідок і таволги, трава звіробою і м’яти, лаванда, трава братків
Всі інгредієнти беруться в однакових дозах.
Додатково до будь-яких домашніх процедур рекомендується приймати лляне масло, яке нормалізує гормональний фон у жінок. Потрібно пити 1 столову ложку натщесерце перед сніданком.
Лікування на основі продуктів бджільництва
Щоб дізнатися, чим лікувати кісту яєчника в простих домашніх умовах, вагома частина прекрасної половини людства відправляється на простори Інтернету.
Як стверджують відгуки онлайн-користувачів, досить ефективна терапія медом.
Продукт містить величезну кількість корисних речовин, які покращують загальний стан організму. Він прекрасно справляється з різними недугами жіночої статевої системи, в тому числі, з його допомогою можна вилікувати кісту. Існує маса різних рецептів з медом. Нижче деякі з них.
Потрібно взяти чайну ложку зацукрованого продукту і за допомогою широкого бинта скрутити тампон. Такі свічки потрібно ставити в зовнішні статеві шляхи на ніч.
Можна спробувати тампони з цибулею. Для цього необхідно опустити серцевину овоча в ємність з рідким медом. Буде потрібно приблизно півсклянки продукту. Найкраще готувати ліки вранці, оскільки цибуля повинна просочитися протягом 12 годин. Потім її потрібно обгорнути в стерильний бинт і теж поставити на ніч.
Для кращого результату намагайтеся спати на боці, де з’явилося утворення. Разом з місцевим лікуванням рекомендується натщесерце випивати склянку теплої води з двома ложками солодки.
Як правило, два тижні медового лікування допомагають позбутися від кісти яєчника без операції. В окремих випадках курс може бути продовжений.
Мазь від кісти яєчника, зроблена на основі прополісу, також успішно випробувана прекрасною половиною людства.
Для її приготування необхідно нагріти невеликий шматок продукту бджільництва діаметром в 5 см з ложкою рослинного масла. Коли скибка прополісу розплавиться і суміш почне кипіти, в ліки потрібно додати ½ вареного жовтка. Помішуйте інгредієнти, поки суміш не стане однорідною. Потім її потрібно процідити. Отриману мазь потрібно зберігати в холодному темному місці. Перед використанням – підігрівати.
З цієї суміші робляться тампони, які потрібно застосовувати на ніч. Максимальна тривалість курсу – місяць. Перед початком потрібно перевірити, чи немає у вас алергічних реакцій на продукти бджільництва, прийнявши невелику кількість прополісу.
При лікуванні кісти лівого і правого яєчника народними засобами застосовується олія обліпихи, яке можна використовувати і при інших жіночих недугах. Для приготування спеціальної мазі потрібно змішати 50 мл олії з обліпихи, чайну ложку алое, столову ложку бджолиного воску, варений курячий жовток.
Олію і віск – розчинити і закип’ятити на малому вогні. Після цього – додати решту інгредієнтів і потримати ще хвилину. Готову суміш необхідно остудити і процідити. Тампон з цією маззю потрібно ставити на ніч. Вона зменшує, а згодом і зовсім розсмоктує утворення.
Кістая яєчника. Відгуки про домашнє лікування
У більшості жінки довіряють медикаментозних засобів. Але бувають випадки, коли лікувальні трави здатні повністю позбавити від недуги, або знизити ризики її розростання.
Катерина, 30 років. «У мене була невелика кіста яєчника. Але особливого бажання годувати себе гормонами не було. Тому відразу запитала у лікаря, чи можна вилікувати кісту яєчника, використовуючи народні рецепти.
Лікар, звичайно, скептично поставилася. Але дозволила. Я використовувала медові тампони і пила з нього настойку. Рецептом поділилася подруга, якій даний комплекс свого часу допоміг. Та й від інших людей чула, що багато так лікуються.
Дотримувалася певного рецепту: 100 гр. меду поєднала з 50 мл спиртової настоянки прополісу і 250 мл соку чистотілу. Пила цю суміш по 10 мл за 20 хвилин до їди протягом місяця. Потім на чотири тижні припинила, а потім знову продовжила. За три місяці народні засоби лікування кісти повністю позбавили мене від недуги. Але зараз часто відвідую лікаря, ходжу на УЗД, щоб уникнути рецидиву».
Валентина, 35 років. «Мені пощастило, оскільки мене була фолікулярна кіста правого яєчника, яку можна лікувати народними засобами. Якщо чесно, дізнавшись про діагноз, до лікаря більше не ходила, а почала шукати шляхи вирішення проблеми сама.
Можливо, це не зовсім правильно і навіть небезпечно. Але завжди лікуюся із застосуванням трав. Традиційна медицина – пігулки, всякого роду антибіотики – для мене крайній спосіб.
Хоча знайома лікувалася антибіотиками і все у неї нормально. Прочитавши багато літератури, прийшла до висновку, що мені допоможе лікування кісти яєчника чистотілом. Я використовувала саме свіжу траву. Її можна знайти з травня по жовтень.
На 1 склянку трави потрібно 0,5 л води. Цей чай необхідно прокип’ятити пару хвилин і дати настоятися півгодини. Брала його вранці і ввечері по 50 мл 3 тижні. Більше не можна. Одночасно робила тампони з прополісу і меду. Хвороба відступила».
Вагітність і кіста яєчника
Навіть при наявності кісти яєчника вагітність може наступити і протікати без особливих ускладнень. У тому випадку, коли кіста яєчника не вимагає невідкладного видалення і ніяк не впливає на здоров’я плоду, планового контролю за станом майбутньої мами цілком достатньо.
У розряд винятків входять кісти значного обсягу, які тиснуть на сусідні органи, а також гострі ускладнення захворювання. Для лікування кісти яєчника при вагітності також використовується метод лапароскопії (операція на внутрішніх органах, що проводиться через невеликі отвори 0,5-1,5 см), що вимагає мінімальних надрізів і впливає тільки на осередки захворювання.
При такій операції через маленькі надрізи в організм вводиться лазер, що дозволяє видалити кісту, не зачіпаючи інших тканин і не впливаючи на розташовані поруч органи.
Рішення про проведення операції повинно бути виваженим і обґрунтованим. Якщо кіста яєчника під час вагітності не збільшується в розмірах, не змінюється і не заподіює жінці дискомфорт, її лікування краще відкласти на післяпологовий період.
Кіста яєчника – профілактика захворювання
Оскільки кіста не завжди дає про себе знати зовнішніми проявами, виявити її самостійно просто неможливо. Тільки регулярне спостереження жінок у гінеколога з проведенням УЗД допоможе виявити проблему і вчасно почати її лікувати, не допускаючи виникнення ускладнень.
Профілактика кісти яєчника – це, в першу чергу, увага до свого організму, відмова від шкідливих звичок, спостереження у фахівця. Не допускайте розвитку хронічних захворювань, не давайте шансу проблемі рости подібно снігової грудки. Поки всі системи організму перебувають у здоровому стані і рівновазі, не буде і причин для появи і розвитку кісти яєчника.