Home / Здоров'я / Хвороба бєхтєрєва – причини виникнення, лікування

Хвороба бєхтєрєва – причини виникнення, лікування

Хвороба бєхтєрєва – тривале запальне захворювання суглобів (хребта і кінцівок), при якому також відбувається зрощення міжхребцевих зв’язок. В них відкладаються солі кальцію, суглоби блокуються, і зменшується рухливість хребетних сегментів. При відсутності лікування настає інвалідність. Недуга може протікати роками.

Хвороба бєхтєрєва

Хвороба бєхтєрєва – причини виникнення, лікування

Інші назви патології: анкілозуючий спондиліт, анкілозуючий спондилоартрит, анкілозуючий спонділоартерііт.

Дуже важливо діагностувати захворювання на початковому етапі. Симптоми недуги досить поширені і неспецифічні: біль, скутість в рухах. Так як хвороба бєхтєрєва  “маскується” під інші захворювання, то лікарі її не діагностують в 72% випадків звернення (а у жінок – в 94%). У кращому випадку буде призначений рентген.

Через спадковий чинник розвитку вважається, що вилікувати хворобу Бехтерева неможливо; можна тільки зупинити прогресування. Однак це спірне питання, так як багато людей виліковуються: переглядають не тільки звички, фізичну активність і харчовий раціон, але (що особливо важливо) своє мислення і ставлення до життя.

Що відбувається при захворюванні?

Механізм розвитку недуги: відбувається запалення капсули, місць прикріплення зв’язок і сухожиль, кісткової тканини. Починає відкладатися фібрин (особливий білок) і запалення переходить на хрящ. Далі відбувається зрощення сполучної тканини, а потім кісткової. У 50% хворих залучаються і периферичні суглоби.

Хвороба бєхтєрєва. Причини розвитку хвороби

Фахівці відносять патологію до ідіопатичним недугам (точна причина його формування науці не відома). З’ясовано цікавий факт: більшість пацієнтів з анкілозивним спондилоартритом мають пошкодження гена системи HLA -B27 (він відповідає за нормальну реакцію імунітету на хвороботворні мікроорганізми).

На сьогоднішній день немає вивчених даних, які підтверджують, що хвороба бєхтєрєва  викликана хвороботворними мікроорганізмами (захворювання не відгукується на антибіотикотерапію). Порушення роботи імунної системи відбуваються на генетичному рівні.

Крім спадкової схильності, вчені виявили кілька несприятливих чинників, що сприяють розвитку патології, адже носіями цього гена є близько 25% населення Землі, але не у кожного розвивається недуга.

Сприятливі фактори до розвитку патології:

захворювання сечостатевої системи;

запальні процеси в органах травної системи або інших органах, які викликані клебсієлами, стрептококами;

збої в роботі ендокринної системи;

різні переломи кісток, переохолодження організму.

Вчені провели ряд досліджень за участю пацієнтів, хворих на анкілозивний спондилоартрит. З’ясувалося, що більшість піддослідних знаходяться в депресії або раніше пережили сильний стрес. Фахівці схиляються до думки, що хвороба є психосоматичною, під час терапії потрібно приділити увагу психіці, нервовій системі потерпілого.

Хвороба бєхтєрєва. Форми і види захворювання

Залежно від залучення в запальний процес тих чи інших суглобів, виділяють кілька форм захворювання:

центральна. Вражає хребет повністю або деякі його відділи;

периферична. Руйнуються хребет, периферичні суглоби (ступні, коліна);

різомелічна. У патологічний процес залучений хребет, кореневі суглоби (плечові, тазостегнові);

скандинавська. Захворювання вражає хребет, невеликі суглоби кистей рук, стоп.

Перші ознаки і симптоми

Хронічне аутоімунне запалення в сполучній тканині (переважно хрящовій) у людини може супроводжуватися різноманітними симптомами.

Хвороба бєхтєрєва  має безліч схожих ознак з іншими патологіями опорно-рухового апарату, фахівці виділяють кілька специфічних клінічних ознак недуги:

больові відчуття запального характеру. Область локалізації дискомфорту зосереджується в клубово-крижових суглобах, попереку. Посилення дискомфорту відзначається в стані спокою, спостерігається вранці. Після обіду неприємні відчуття вщухають, полегшення відзначається також після силових навантажень;

скутість руху в хребті, в залежності від форми недуги пацієнти скаржаться на порушення функцій специфічних груп суглобів;

згодом патологічні зміни охоплюють інші області хребта;

деформація хребта (фізіологічний вигин в поперековому відділі починає згладжуватися, вигин назад в грудному відділі хребта стає більшим);

на початку розвитку хвороби Бехтерева більшість пацієнтів скаржаться на почервоніння очей, підвищення температури тіла, зниження ваги.

Зверніть увагу! Близько 60% пацієнтів страждають не тільки враження хребта, але і суглобів. Згодом порушується весь опорно-руховий апарат.

Для захворювання характерний висхідний тип враження хребта (запальний процес переходить від поперекового відділу до шийного). На тлі перебігу патології у пацієнта змінюється постава, з’являються ознаки ізольованого ураження сухожиль, зв’язок. При появі дискомфорту зверніться до лікаря. Чим раніше почати терапію, тим більше шансів на збереження рухливості в хребті і суглобах.

Виділяють дві ознаки, які точно вказують на хворобу Бехтерева, виключаючи остеохондроз:

пацієнт з анкілозивним спондилоартритом нагнутися вбік, не відриваючи стоп від підлогового покриття не зможе. Згинання в поперековому відділі при хворобі Бехтерева порушено на всі боки.

П’ять причин виникнення хвороби Бехтерева:

спадковість,

імунологічні порушення,

ревматична інфекція,

ентеробактерії,

гонорейна інфекція.

Хвороба бєхтєрєва.  Діагностика

У разі підозри на анкілозуючий спондилоартрит, лікар направляє потерпілого на рентгенографію хребта, крижів. На знімках будуть помітні патологічні зміни (запалення клубово-крижових зчленувань, поступове «окостеніння» хребта). Додатково пацієнта направляють на специфічні дослідження:

клінічний аналіз крові (необхідний для виявлення запальних процесів в організмі);

в рідкісних випадках чоловіка направляють на дослідження, що дозволяє виявити антиген HLA-B27 для підтвердження підозр на хворобу. Варто враховувати, що у 15% хворих на анкілозивний спондилоартрит цей антиген виявлено не було.

На основі отриманих результатів медик складає план терапії, попереджає близьких родичів пацієнта про наявність схильності до цього захворювання.

Хвороба бєхтєрєва.  Загальні правила і методи лікування

Як лікувати хворобу Бехтерева у чоловіків? Недуга протікає важко, клінічна картина помітна вже на початку розвитку патології, що дозволяє своєчасно поставити діагноз і почати терапію. У представниць прекрасної статі захворювання протікає легше, що ускладнює діагностику. Лікування спрямоване на попередження зрощення суглобів, втрату рухової активності.

Медикаментозна терапія

Препарати є популярним способом лікування виразкової хвороби шлунку, попередження незворотних змін в хребті і суглобах. Фахівці найчастіше вибирають кілька медикаментів, кожен показує потрібний ефект, допомагаючи справитися з проявами патології.

Ліки для лікування виразкової хвороби шлунку у чоловіків:

антиревматичні засоби, що змінюють перебіг захворювання. Медики часто виписують сульфасалазін, метотрексат для усунення запальних процесів в суглобах, тканин. Тривалий прийом цієї групи медикаментів загрожує значними змінами показників крові, пошкодженням печінки пацієнта;

кортикостероїди. Часто застосовуються при анкилозируючому спондиліті: препарати уповільнюють пошкодження кісткової тканини, зменшують запалення. Ліки приймають коротким курсом щоб уникнути появи різко негативних побічних ефектів. У запущених випадках кортикостероїди вводять безпосередньо в ушкоджений суглоб, купіруючи гострий больовий синдром;

блокатори фактора некрозу пухлини (ФНП – клітинний протеїн або цитокін діє аналогічно запальному реагенту при ревматоїдному артриті). Ліки блокують вироблення даної речовини, зменшуючи больові відчуття, ригідність крихких суглобів.

Чоловікам, які страждають на хворобу Бехтерева, призначають: Енбрел, Хуміра і інші засоби. Лікар враховує той факт, що при лікуванні блокаторами збільшується ризик активації латентного перебігу інфекційних захворювань.

Самопризначені медикаменти заборонено! Лікування може привести до серйозних незворотних наслідків. Конкретний перелік ліків прописує виключно фахівець, враховуючи стан пацієнта і наявність супутніх недуг.

Фізіотерапія

Фізіотерапія при хворобі Бехтерева застосовується для:

усунення болю,

зняття запалення і набряку,

посилення метаболізму в сполучній тканині,

зниження імунної відповіді,

розслаблення м’язів,

усунення контрактур (обмежень рухливості суглоба).

Дефіброзуючі методи

Це лікарський ультрафонофорез і електрофорез. Вони мають протизапальну і знеболюючу дію, розсмоктують (дефіброзуючу) сполучну тканину, усуваючи спайки і рубці.

Фібромоделюючі  методи

Це парафінотерапія, озокеритотерапія, різні ванни (радонові, сірководневі і ін.). Вони підсилюють метаболізм тканин, регенерацію клітин, розсмоктування інфільтратів, зменшують м’язовий спазм і біль.

Методи корекції постави

Це розтягнення, витягування, масаж, релаксація. Такий вплив підвищує рухливість хребетних сегментів, покращує мікроциркуляцію, розслаблює м’язи. У масажі застосовують розтирання, погладжування, розминку, вібрацію.

Методи впливу, їх тривалість і кількість курсів встановлюються лікарем індивідуально.

Народні засоби і рецепти

До кінця вилікувати хворобу Бехтерева у представників сильної статі не можна, народні знахарі пропонують масу цілющих засобів, які позбавлять від неприємних відчуттів і сповільнять запальний процес.

Перевірені рецепти для лікування хвороби Бехтерева народними засобами:

з’єднайте сік чистотілу з аналогічною кількістю рідкого меду. Готову масу розподіліть по хворих суглобах, витримаєте не більше 15 хвилин. За цей проміжок часу дискомфорт ослабне або пропаде зовсім. Застосовувати засіб можна не частіше кількох разів на тиждень;

цілющими властивостями володіють листя, квіти винограду. Щодня протягом декількох тижнів пийте чай на основі виноградного листя і квітів;

лікувальне масло. За основу візьміть соняшникову олію, додайте подрібнений тимус (пропорція 2: 1). Помістіть засіб на два тижні в прохолодне, затемнене місце. Готовим цілющим зіллям змащуйте область хребта, пошкоджені суглоби.

Лікувальна гімнастика

Найкращий варіант – пройти лікування в реабілітаційному центрі. В установі є фахівці, які навчені проводити дані маніпуляції. У разі відсутності такої можливості, займіться лікуванням в домашніх умовах (попередньо проконсультуйтеся з лікарем).

ЛФК при хворобі Бехтерева у чоловіків:

в положенні сидячи візьміться за лікті руками, підніміть утворений  «квадрат» над головою. Поступово намагайтеся нахилитися в різні боки, зробіть по 5 нахилів в кожну сторону, не поспішайте, постарайтеся максимально розтягнути корпус;

сидячи на стільці опустіть руки вниз, не згинайте їх в ліктях. Повільно ппрокрутіть руки в плечових суглобах, повторіть маніпуляції кілька разів вперед і назад;

ляжте на спину, ноги зігніть в колінах, руки повинні знаходитися паралельно корпусу. Почніть розводити гомілки в сторони по черзі. Маніпуляції повторіть по п’ять разів на кожну сторону, коліна при виконанні вправи розводити сильно не потрібно.

Отримати потрібний результат допоможуть регулярні тренування, здоровий сон, зниження фізичних навантажень.

Хвороба бєхтєрєва.  Можливі ускладнення і прогноз одужання

З огляду на недосконалість сучасних методик терапії, хвороба бєхтєрєва  веде до поступової інвалідизації.

В окремих випадках настає повна нерухомість. Прогноз для життя при хворобі Бехтерева розрахувати складно (організм у кожного індивідуальний).

Несприятливий прогноз для пацієнтів, у яких захворювання було виявлено в дитячому віці і / або при наявності запалення тазостегнових суглобів, залучення внутрішніх органів, систем. В інших випадках значне пошкодження хребта та суглобів спостерігається через десяток років.

Профілактичні рекомендації

Попередити розвиток ускладнень можна кількома способами:

щодня займайтеся лікувальною гімнастикою;

категорично заборонено виконувати важку роботу з навантаженням на суглоби або хребет;

почніть спати на жорсткому ліжку з низькою подушкою.

Хвороба бєхтєрєва  у чоловіків веде до серйозних ускладнень, попередити їх появу допоможе своєчасне виявлення патології та ефективна терапія.

«Хвороба прохачів» або по-науковому – хвороба бєхтєрєва  – важке аутоімунне захворювання, при якому уражаються хрящові структури фасеткових суглобів хребта, він втрачає свою гнучкість. Хвороба зазвичай починається в досить ранньому віці і важливо вчасно її діагностувати. Чому варто звернутися до лікаря, якщо ночами турбують болі в спині?

Корисна інформація в наступному відео:


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *