Home / Діти / Католицьке Різдво – історія, традиції

Католицьке Різдво – історія, традиції

В ніч з 24 на 25 грудня католицький світ, а також протестанти і лютерани відзначають Різдво Христа. Це особлива дата для віруючих в майже 150 країнах світу, тому що з цієї дати ведеться літочислення в більшості країн світу. Про Католицьке  Різдво  піде мова далі.

Католицьке  Різдво  –  його історія і традиції

Правда, з плином часу свято перестало бути суто релігійним, а стало, скоріше, святом сімейним, святом віри і добра. У багатьох країнах є загальна релігійна складова свята – різдвяна меса, але на побутовому рівні традиції можуть відрізнятися, часом досить сильно.

Відповідно до релігійних джерел, Богонемовля прийшов в цей світ в ніч на 25 грудня. Сталося це біля міста Віфлеєма, куди прямували Марія і Йосип, тому що там проводився перепис, оголошений царем Іродом. У міських будинках не було вільних місць, тому ночувати їм довелося в печері, де і сталося Чудо. На світло зірки, яка сповістила світ про народження Ісуса, прийшли волхви, щоб поклонитися Христу.

Традиції святкування Різдва

Якщо в грудні ви опинитеся в католицькій країні, ви неодмінно побачите стилізований вертеп (скульптурна група – Богонемовля в яслах, Діва Марія і Святий Йосиф). Крім центральних фігур, ви можете побачити і інші – волхви, домашні тварини. На вулицях міст, в соборах і церквах статуї зроблені в людський зріст. Домашні вертепи, як правило, невеликі, їх розміщують близько різдвяної ялинки.

Католицькому Різдву передує близько чотирьох тижнів Адвенту – періоду, коли католики готуються до свята. В цей час віруючі дотримуються посту, моляться, намагаються творити тільки добрі справи. Дітям за хороші вчинки дарують сердечка і пучки соломи – паперові серця вони потім вішають на ялинку, а солому кладуть в різдвяні ясла.

Другий обов’язковий атрибут – адвент-вінок з гілок вічнозеленої рослини, декорований кулями і стрічками. У центрі вінка – свічки; їх чотири, вони символізують чотири тижні Адвенту (передріздвяний піст). В кінці листопада такі вінки з’являються у вівтарях в католицьких храмах, а також в квартирах звичайних людей.

Ну а в Святвечір адвент-вінок встановлюють на столі. Зараз більшість запалюють відразу чотири свічки, але так було не завжди – в минулому було прийнято запалювати по одній свічці щонеділі, тому що кожна свічка – це символ одного тижня Адвенту.

Відзначати католицьке Різдво починають 24 грудня. У цей день віруючі відправляються до церкви, щоб пройти сповідь, причаститися і отримати благословення. Повернувшись з храму, католики приступають до прикрашання різдвяної ялинки, установці вертепу або ясел і до приготування передсвяткових і святкових частувань.

У Різдвяну ніч – з 24 на 25 грудня – в храмах проводяться різдвяні служби (меси). Їх три, і проводяться вони послідовно – вночі, під ранок і вдень.

Опівночі починається різдвяна меса, після якої католики обмінюються подарунками і приступають вже безпосередньо до святкування Різдва. Триває низка різдвяних торжеств вісім днів – з 25 грудня по 1 січня наступного року. За цей час проходять всілякі вистави, а на вулицях розігруються сценки за мотивами біблійних сказань.

У різдвяну ніч діти за традицією випрошують ласощі, але якщо раніше вони заходили в будь-який будинок, співали тематичні пісні та отримували частування, то зараз вже не прийнято турбувати незнайомих людей. Так що малюки колядують виключно там, де їх знають.

В католицьких країнах Різдво відзначається з давніх часів. З’явившись в Європі, традиція прижилася в Америці. Вчені-етнологи вважають, що таке  охоплення країн і популярність зумовлені низкою причин. Наприклад, народження Богонемовля доводиться на останні дні грудня (в ніч зимового сонцестояння), коли язичники святкували перелом зими.

З плином часу релігійні традиції Різдва замінили язичницькі обряди, але деякі збереглися і до нашого часу. Один з них – «різдвяне поліно». Це дійсно невелике  поліно, що буде внесене до будинку, коли настає Святвечір.

На поліні необхідно вирізати хрест, полити його сумішшю, приготовленою з масла і меду, і спалити його в печі або каміні. Католицька церква не схвалює язичницькі традиції, але в багатьох будинках спалювання поліна виконується як сімейний ритуал.

І різдвяна ялинка, як би дивним це не здавалося, також сходить до язичницьких часів. У католицькому світі вперше стали ставити ялинку в Німеччині. Спочатку тільки на міських площах, пізніше різдвяна ялинка стала звичним атрибутом домашнього свята. Пізніше традиція з’явилася в інших країнах Європи.

Католицьке Різдво. Колядування

Католицька церква не особливо вітає обряд колядування, вважаючи це відлунням язичництва. Але коли святкують Католицьке Різдво в різних країнах і на різних континентах, невблаганно відбувається процес взаємної духовної і культурної інтеграції, видозмінюються деякі традиції, цікавіше і яскравіше стають самі свята! Колядки співають і в перший день святкування католицького Різдва, і на наступний день теж.

Ряджені в масках приходять в гості до знайомих і незнайомих людей, співаючи пісні з побажаннями добра, удачі і щастя. За хороші театралізовані привітання господарі пригощають ряджених цукерками, фруктами, пирогами та горіхами. До речі, один з сенсів слова «колядки» – це пиріжки до різдвяного столу.

А рецепт цих пиріжків дивно простий:

Для тіста: 1 склянка молока, 2 склянки борошна.

Для начинки: 300 г картоплі, 50 мл молока, 2 яйця, 20 г сметани.

Випікати потрібно правильно, обов’язково в компанії з дітками і щоб виконувати всі інструкції:

Замісили тісто – посміхнулися!

Відварити картоплю, потовкли до стану пюре, змішали зі сметаною, яйцями і молоком – заспівали улюблену пісню!

Розкатали корж з тіста, додали картопляну начинку, защипнули краї – три рази сплеснули!

Випікати пиріжки-колядки до золотистої скоринки і вчіть з дітьми колядку, яку склала чудова поетеса Наталя Кулакова:

Відкривайте ворота,

До вас стука Коляда!

Добрий двір, гарний будинок,

І господар щедрий в ньому!

Ми в будинок приносимо світло!

Нехай тут буде солодким бенкет!

Нехай достаток в будинок увійде,

Сміх і радість принесе!

Нехай гніздо любові зів’ють

Тут порядок і затишок!

Буде добрим урожай!

А з друзями буде рай!

Колядуймо від душі,

Щоб щедрим  стало  життя!

Колядування – це хороший привід вийти на вулицю, подихати морозним повітрям, зустрітися з новими людьми, подивитися на зірки і місяць! Не сидіть з малюками в будинку – виходьте ділитися радістю!

Святковий стіл на Католицьке  Різдво

Католицьке  Різдво  – не тільки релігійне, а й домашнє свято, і велика подія для всієї родини, тому що в цей день родичі зазвичай зустрічаються за святковим столом. Крім адвент-вінка, у багатьох католицьких сім’ях прикрашають вхідні двері різдвяним вінком.

У багатьох країнах увечері 24 грудня влаштовують святкову сімейну вечерю. Якщо вам пощастить опинитися в такому будинку, то ви зверніть увагу на зайвий стілець і зайвий столовий прилад на столі. Таким чином господарі будинку показують, що вони гостинні і раді будь-кому хто прийшов в їх будинок.

З іншого боку, це ще й нагадування про те, що хтось не зміг бути присутнім за святковим столом в силу різних причин. Але для католиків це ще й данина пам’яті тим, хто вже покинув цей світ.

Святковий стіл відрізняється різноманітністю страв, вишуканим сервіруванням. Як правило, різдвяне меню передбачає, як набір традиційних страв, так і тих, які прийняті в окремо взятій країні і відносяться до національної кухні.

За традицією на Святвечір до першої зірки їсти не можна, а потім на стіл ставляться пісні страви. Центральне місце займає тарілка з облатками (прісним хлібом), яку всі присутні передають один одному з побажанням миру, добра і Божої благодаті. Крім того, до вечірньої трапези подають каші, киселі, іноді – рибу і солодкі булочки або печиво.

Давайте заглянемо в будинки жителів різних країн і подивимося, що вони готують до Різдвяної вечері.

ВЕЛИКОБРИТАНІЯ. Запечена індичка і різдвяний пудинг – обов’язкові страви на різдвяному столі. Індичку подають з соусом з агрусу.

НІМЕЧЧИНА. Німці готують різдвяного гусака, також подають рибні страви і пшеничну кашу, приготовану на молоці. Риба і каша символізують урожайний і ситий рік.

ФРАНЦІЯ, БЕЛЬГІЯ. Французи теж готують індичку, але до неї подають соус з білого вина. Але на різдвяному столі може виявитися гусак або курка – французи віддають перевагу стравам з м’яса птиці – гусака або качки з каштанами. На столі ви також знайдете рибні страви або закуски з лобстера і лосося.

ФІНЛЯНДІЯ. У Фінляндії на Католицьке  Різдво  подають окіст, рибні страви, наприклад, солоного лосося, рис, картоплю і моркву. Також популярна запіканка з печінки.

ЧЕХІЯ. На різдвяному столі ви неодмінно знайдете смаженого коропа і картопляний салат. З солодких страв популярні різні види печива. У Чехії обожнюють ворожити на яблуках: якщо при розрізі яблука поперек вийде правильна зірочка з кісточок, то прийнято вважати, що майбутній рік буде щасливим.

АВСТРІЯ, УГОРЩИНА. У цих країнах, а також на Балканах, птицю не готують, тому що існує повір’я, що птах – це щастя, тому вживати його на Різдво не варто, щоб щастя не відлетіло.

ІТАЛІЯ, ІСПАНІЯ, ПОРТУГАЛІЯ, НОРВЕГІЯ. У цих країнах на столі традиційно присутні морепродукти і страви з риби.

Перенесемося в ПІВНІЧНУ АМЕРИКУ. У американців на різдвяному столі запечена індичка з журавлинним соусом, страви з гарбуза, кукурудзи і бобів. У деяких сім’ях готують запечену яловичину.

З солодких страв популярні гарбузовий, морквяний і яблучний пироги, печиво. Але є переваги, обумовлені географічним положенням і етнічними особливостями окремих штатів. Так, у Вірджинії готують пиріг з шинкою і устриць. На південному заході країни – тушковане м’ясо з кукурудзою, суп позоло, бізкочіто (печиво).

У Канаді традиційно готують індичку, журавлинний соус і пюре. На десерт подають пудинг з родзинками. Популярністю користуються пісочне печиво і торти.

ЛАТИНСЬКА АМЕРИКА. Тут традиційною різдвяною стравою є смажене порося. Наприклад, кубинці і жителі Домініканської Республіки можуть придбати м’ясо в спеціальних торгових точках, які відкриваються за кілька днів до Різдва.

ВЕНЕСУЕЛА. У Венесуелі в місті Каракасі все католики їдуть до церкви на роликах. Для цього вранці перекриваються вулиці, щоб віруючі не запізнилися на месу.

АВСТРАЛІЯ. Різдво в Австралії святкується при середній температурі повітря + 260С. Санта-Клаус припливає на дошці для серфінгу прямо на пляж. Але навіть якщо Санта-Клаус приїжджає на санях, то в сани замість оленів запряжені кенгуру.

Католицьке  Різдво. Заходи перед Різдвом

Різдво вважається сімейним святом. Як європейці готуються до Різдва вдома? Чим займаються, опинившись в місті?

Наприклад, в Бельгії і у Франції з 6 по 25 грудня всі вітають рідних, колег і знайомих, дарують подарунки. Перед Різдвом французькі будинки перетворюються завдяки квітучим рослинам і живим квітам, виходить дуже яскраво, святково і красиво.

Замість традиційної для більшості європейських країн ялинки у французькому будинку ви знайдете кошик, наповнений  гілочками ялини; всередині знаходяться мініатюрні фігурки новонародженого Ісуса в яслах, волхвів і ангелів.

У Середземноморських країнах – Іспанії, Італії – народження Христа відзначають яскравими, дивовижними по красі маскарадами, уявленнями, карнавалами та гуляннями. Перед Різдвом в Італії та Іспанії – час передсвяткових розпродажів. А ще у іспанців є звичай з’їдати незадовго до Різдва всі запаси їжі, які зберігаються вдома. Вважається, що новий рік потрібно починати тільки з новими покупками.

Католицьке  Різдво  в Німеччині – це не тільки сімейне свято, це ще й традиційний Вайнахтсфест (Weihnachtsfest), справжній фестиваль, який починається в листопаді. Фестивальна програма велика і включає численні розпродажі і ярмарки, а також концерти і театральні вистави.

Цікаві заходи проходять у Ванкувері (Канада). У парку Стенлі влаштовують різдвяний поїзд. На всьому шляху його проходження дерева прикрашені гірляндами з лампочок, ліхтариків. Ви проїжджаєте повз фігури героїв казок, сніговиків і північних оленів – все нагадує про свято! Здійснити поїздку на різдвяному поїзді хочуть не тільки діти, а й дорослі.

У США різдвяні розпродажі починаються в листопаді, відразу після Дня Подяки. До подарунків у американців особливе ставлення – їх дарують не тільки родичам і друзям, але і товаришам по службі, дуже часто людям, які працюють на вас, надають вам послуги. У багатьох сім’ях печуть печиво, яким пригощають дітей, а також сусідів. Сусідам також прийнято дарувати подарунки.

Католицьке Різдво: листівки, Санта-Клаус і ялинка!

Вважається, що різдвяні листівки з поздоровленнями приносять у дім щастя на весь рік! Статистика стверджує, що тільки в США на Різдво люди відправляють більше 3 млн. листівок. І якщо ваш малюк напише невпевненою рукою листівку для бабусі й дідуся, тітки і дядька, хресного і хресної, то повірте, одержувач буде зберігати її все життя! Для улюблених людей ці дитячі привітання вартують дорожче знаменитих рукописів!

Вважається, що Санта-Клаус має чарівну книгу, куди записує хороші і погані вчинки дітей. І в залежності від поведінки малюка дарує йому подарунки, великі і маленькі. Це є одним з хороших психологічних стимулів для дитини – вчитися бути кращим!

Вважається, що дуже корисно привчати дітей до творчості, виготовляючи різдвяні іграшки! Ялинка, прикрашена іграшками та сердечками, зробленими своїми руками, ставати особливою цінністю для малюка і для дорослих.

Вважається, що розвішування на камінах великих різдвяних шкарпеток гарантує отримання заповітних подарунків. До речі, в Книгу рекордів Гіннеса занесено найбільший різдвяний носок довжиною 32,56 м і шириною 14,97 м, який був зроблений в 2007 році в Лондоні.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *