Одним з найстаріших і найважливіших християнських свят у всьому світі є Світле Христове Воскресіння, що відзначається на честь воскресіння Ісуса Христа з мертвих. Католицька Пасха (Великдень) в 2018 році, так само як і православна, є святом, що символізує перехід від життя до смерті, а також звільнення від гріхів через фізичну смерть Христа з дивом його воскресіння.
Якого числа католицька Пасха (Великдень) в 2018 році
Католицька Пасха (Великдень) в 2018 році –відзначають в першу неділю, що йде за першим весняним повним місяцем. Оскільки Західна і Східна Церкви для обчислення дати Пасхи використовують різні пасхалії, то і саме свято, як правило, припадає на різні дати.
Тільки лише в тридцяти відсотках випадків католицька паска збігається з православною. Найчастіше, католики латинського обряду і протестанти відзначають Великдень на 1 тиждень раніше, ніж православні та греко-католики.
Католицька Пасха (Великдень) в 2018 році відзначається 1 квітня. В цьому році, на відміну від минулого, дата святкування Христового Воскресіння римсько-католицької і православної церквами не збігається.
Історія виникнення свята Великодня
Великдень – найдавніший в світі свято, близько 5 тисяч років тому його відзначили вперше. Він святкується православною і католицькою церквою, а також іудеями. Його витоки сягають часів язичницького культу богів рослинності, умираючих і за віруваннями людей.
У стародавніх іудеїв, існував звичай навесні відзначати свято отелення худоби. Через багато років святкування стали присвячувати початку жнив, а в більш пізній час Великдень ознаменували з відходом євреїв з Єгипту.
Термін «пасха» або по-єврейськи «песах» означає – «перехід» і присвячується позбавленню євреїв від рабства єгиптян. У християнській церкві Великдень асоціюється з днем воскресіння Ісуса Христа і набуває сенсу віри людства в вічне життя.
Чому відрізняються дати святкування католицької і православної Пасхи
Щорічно святкування Великодня у католиків і православних відбувається в різний час. У католиків зазвичай святкування випадає на період 4 квітня-8 травня за григоріанським календарем, а у православних – 21 березня-25 квітня пасхалією. Католики, які провели в 16 столітті реформу обчислення, розраховують день Пасхи за новим календарем, винайденому священиком Христофором Клавіусом.
Підставою розрахунку дня Пасхи завжди служило і служить правило, що свято має відбуватися в першу неділю після весняного повного місяця, які належать їм за днем весняного рівнодення. Згідно григоріанського календаря весняне рівнодення доводиться не на 21 березня, а раніше – на 10 березня.
Виходячи з Григоріанської пасхалії, католики під повним місяцем і рівноденням розуміють не астрономічні явища, а математично вирахувані дати. Така реформа послужила тому, що католики і православні відзначають Великдень в різний час і в більшості випадків католики роблять це тижнем раніше, а іноді ця різниця становить 1 місяць.
Традиції святкування католицької паски
У Римсько-католицьких храмах великодні богослужіння починають проводити з Великого четверга. У четвер і п’ятницю в них згадують муки, перенесені Христом в ім’я порятунку людства, його смерть і воскресіння. Увечері Великої суботи в костьолах здійснюється підвечірок Пасхи, що починається Службою Божою.
Ритуал цього священнодійства складається з розпалювання перед храмом багаття за допомогою кресала, потім від нього священнослужителем запалюється велика великодня свічка – Пасхалі, з якою він входить в темний костьол, читаючи древній гімн, присвячений другому народженню Христа.
Від Пасхалі парафіяни запалюють свої свічки, після чого відбувається Літургія Слова, де читається 12 пророцтв, а потім виповнюється Літургія Хрещення. Перед Великоднем обряд хрещення вже став традицією у віруючих католиків. Вони вважають, що дітей і дорослих, хрещених перед Великоднем, очікує благополучне і щасливе життя.
У багатьох католицьких храмах, як і в православних, відбувається пасхальний хресний хід. Парафіяни, що співають священний гімн, ведені священиком із запаленими свічками обходять храм.
Після суботнього богослужіння, вогонь, запалений кресалом, розносять по домівках, розташованих в околиці костьолу і запалюють від нього великодні свічки. Католики вважають віск від свічки, запаленої пасхальним вогнем чудодійним і життєдайним, що захищає будинок і домочадців від хвороб та злих духів.
Раннім недільним ранком Пасхи дзвонять дзвони, запрошуючи всіх на святкове богослужіння, перед яким проходить освячення води. Вірячи в унікальні цілющі властивості освяченої на Великдень води, католики після свята додають святу воду в їжу, п’ють її і вмиваються нею, а також кроплять житло для захисту від злих духів і темних сил.
Після ритуалу освячення водою здійснюється святкове богослужіння, по завершенню якого вимовляється «Христос воскрес» і парафіяни відповідають: «Воістину воскрес». Незмінною традицією свята католицького Великодня залишається великодній сімейний обід, дотримання посту і розговіння.
На великодніх трапезах основною традиційною стравою є кролик, рідше курка або індичка. Крім них святковий стіл, прикрашений пасхальним декором, накривається національними м’ясними стравами, солодощами та випічкою. Обов’язковим атрибутом великоднього обіду є фарбовані яйця – основний символ Великодня. Так у католиків Західної Європи яйця фарбують виключно в червоний колір.
Історія фарбування яєць йде в біблійні часи, коли в руках невіруючої людини, яка вимагала докази того що будь-яке божественне диво можливе, біле яйце почервоніло. У центральній Європі яйця фарбують різними кольорами і розписуються орнаментами, кожен з яких несе своє смислове значення.
Другим великоднім атрибутом свята Пасхи є великодній заєць або кролик, який за повір’ями ходить в ніч перед паскою від хати до хати розкладаючи фарбовані яйця по домівках і дворах. Вранці діти з радістю знаходять ці яйця і розговляються ними.
Тому фігурки пасхального зайця і кролика вважаються одним з кращих святкових подарункових сувенірів, виготовлених із шоколаду, глини, порцеляни, тканин і найрізноманітніших матеріалів. Кроликів друкують на великодніх вітальних листівках, якими люди вітають один одного.
Наступним великоднім символом є вінок. У цього символу є два втілення. Перший – вінок, сплетений з лози, трави, гілочок верби, перевитий стрічками і квітами. Традиційна випічка з солодкого тіста в формі вінка, часто з начинкою із сухофруктів, цукатів, маку, з горіховою посипкою. Такий печенийвінок часто стає своєрідною підставкою для різнокольорових великодніх яєць.
Квіти є обов’язковою прикрасою кожного святкового столу. Спеціально до Великодня в невеликих керамічних горщиках вирощуються крокуси, тюльпани, віоли, петунії. Часто їх оточує зелень – пророщені паростки жита, вівса і пшениці або газонна трава. Квіти – найбільш популярний і бажаний подарунок до Великодня, горщики з ними є буквально в кожному будинку .
Католицька Пасха (Великдень) в 2018 році у цьому плані не буде відрізнятися від попередніх і майбутніх великодніх урочистостей. Традиції та звичаї святкування воскресіння нашого Спасителя іноді відрізняються в різних католицьких країнах.
Є держави, в яких не тримають Великий піст, в деяких країнах до Великодня обов’язково відвідують могили покійних, категорично заперечуючи, що Католицька Пасха (Великдень) в 2018 році – світле радісне свято життя. Під час великодніх свят католицькі священики не відспівують померлих і не проводять вінчання.
Винятком є тільки Англія, де проведення вінчальних церемоній увійшло в традицію, вважаючи, що цей день є благословенним для щасливого подружнього життя. У всіх католицьких державах в свято Пасхи не можна працювати. Порушення цього правила вважається великим гріхом.
Католицька Пасха (Великдень) в 2018 році в Римі: історичні традиції
Провести весняні канікули у Вічному Місті – відмінна можливість насолодитися не тільки першими теплими днями у вивченні пам’яток столиці, а й зануритися в вікові релігійні традиції Риму, познайомитися з класичними і типово римськими звичаями, пов’язаними з найважливішим християнським святом – Великоднем.
Відзначати католицький Великдень в Римі (як власне і в інших містах Італії) для місцевих жителів означає, перш за все, багатий святковий стіл в колі сім’ї або близьких людей. Найбільш трепетно до підготовки та проведення цього світлого свята підходять саме в Римі – місті, яке запросто можна назвати столицею християнства.
У Вічному Місті знаходиться не тільки величезну кількість церков, але і безліч найцінніших християнських реліквій – Титло INRI, частки Животворящого Хреста, цвяхи, спис Лонгіна, Плат Вероніки, частина Ризи Богородиці, Колонна бичування, шипи з тернового вінця і деякі інші. Крім цього в Римі знаходяться «Святі сходи» – оригінальні кам’яні сходи з палацу Понтія Пілата, по яких Ісус піднімався на судилище і на яких залишилися сліди його крові.
Скорботний шлях Папи біля Колізею
Не дивлячись на те, що великодня атмосфера в Римі досить невимушена, в період католицького Великодня в столиці Італії проходять досить цікаві заходи, в яких варто взяти участь, якщо ви відвідуєте місто в ці дні. Найбільш видовищною святковим моментом є вечір Страсної П’ятниці, в який проводиться знаменита церемонія Via Crucis.
Щорічно Папа Римський особисто очолює традиційну процесію, яка починається біля Колізею і прибуває до руїн храму Венери, що знаходяться на території Римських Форумів. Даний хід символізує шлях Ісуса на Голгофу. Не рідко сам Понтифік несе на собі хрест, проходячи через всі Станції Скорботного шляху.
Бути присутнім на процесії, яка представляє останні моменти з життя Спасителя, видовище досить хвилююче не тільки для віруючих.
Ключовим моментом, як православної, так і католицької Пасхи є святкова служба з нагоди Воскресіння Господнього. У Римі в цей день Папа проводить Священну літургію в базиліці Святого Петра – головному християнському соборі світу.
Численні паломники з усього світу прибувають до Ватикану саме на дату католицького Великодня! Адже це свято є найважливішою релігійною подією для кожного віруючого. Не дивлячись на те, що відвідати Месу можна абсолютно безкоштовно, квитки на неї необхідно забронювати заздалегідь в Папській префектурі. Після святкової служби римляни відправляються додому для того щоб в колі сім’ї відзначити це світле свято.
Католицька Пасха (Великдень) в 2018 році – це, свого роду, «спрощене Різдво» без особливого розмаху, але з такою ж кількістю кулінарних витворів на столі. Ні для кого не секрет, що римляни є великими шанувальниками пишних застіль. Ангельський понеділок Католицької Пасхи
Перший понеділок після Католицької Пасхи в Італії називають Lunedi dell’Angelo, тобто Ангельське середовище. Він же – Паскетта (Pasquetta). У цей день італійці зустрічаються з друзями і далекими родичами і, найчастіше, виїжджають за місто на барбекю. Багато римлян влаштовують пікніки не території міських парків або ж проводять день на пляжі.
У передмістях Рима існує досить багато зон барбекю, повністю облаштованих і зручних для використання. Крім самих печей-барбекю, на території таких комплексів є альтанки, громадські вбиральні, зручні паркування та навіть бари. В останні роки італійці в Ангельський понеділок у якості альтернативи все частіше вибирають агротуризм – сільськогосподарські угіддя, пристосовані для туристів.