Бузина чорна – рослина, що володіє цілющими властивостями. Дозрівають ягоди в серпні, після чого їх збирають і висушують. Потім із сировини роблять варення, різні засоби для лікування хвороб. Про те як варити варення з бузини дізнаємось з даної статті.
Як варити варення з бузини
У плодах містяться вітаміни, аскорбінова кислота, глюкоза та інші корисні мікроелементи. Складний хімічний склад мають суцвіття бузини, кора і листя. З усіх частин рослини можна виготовляти цілющі засоби. Але якщо ви хочете отримати не тільки ліки, а й ласощі, то радимо зробити варення.
Така страва виходить смачною і корисною. Однак важливо пам’ятати, що для вживання в їжу підходить тільки бузина чорна, червона є отруйною ягодою. Будьте обережні при зборі врожаю, адже зовні обидві рослини схожі.
Ягоди в сирому вигляді прямо з куща – не їстівні. Їх можна їсти тільки в обробленому вигляді, наприклад, зробивши варення з бузини. На смак вони кислувато-терпкі, в них міститься велика кількість дуже потрібних людині корисних речовин:
карбових кислот;
амінокислот;
каротиноїдів;
слизу;
дубильних речовин;
пектину.
З них роблять різні настоянки, сік, вино. Але найбільш популярним продуктом з плодів цього чагарника вважається варення з бузини. Воно готується тільки з абсолютно стиглих, цілком почорнілих ягід.
Як варити варення з бузини. Склад бузини: калорійність, вітаміни
Ягоди бузини багаті на різні біоактивні речовини: амінокислоти, жирні кислоти, ефірні компоненти (холін, ізоаміламін), антоціани, дубильні і парафінові речовини, смоли, ферменти. Також в них міститься чимала кількість природних антиоксидантів, фітонцидів, глікозидів, каротину.
У чорній бузині багато вітаміну С (36 мг), є вітаміни А, РР, кілька вітамінів групи В. У хімічному складі лідирує калій (280 мг), також багато кальцію (38 мг) і фосфору (39 мг), є натрій, магній, залізо, цинк, мідь і селен. Сама ягода на 80% складається з води, в ній практично немає жирів (0,5 г) і білків, але багато простих вуглеводів (11,4 г) і клітковини (7 г). Калорійність ягід становить 73 кКал.
Чимало корисних компонентів присутніх і в інших частинах рослини:
в листі міститься вітамін С, провітамін А, ефіри, смоли, дубильні речовини;
в коренях – дубильні сполуки і сапоніни (глікозиди);
в кістках – жирне масло і самбунігрін (глікозид);
в корі – цукри, трітерпени, рослинні стерини, ефірні і дубильні речовини, холін, цетиловий спирт;
суцвіття за складом не поступаються ягодам, в них містяться ефіри, смоли, дубильні сполуки, глікозиди, мінерали, кілька видів органічних кислот, холін, рутин, сангвінарін (природний антибіотик).
Як варити варення з бузини. Користь бузини для здоров’я та протипоказання
Всі частини рослини мають складний біохімічний склад і кожна з них має власний набір лікувальних властивостей, але найбільш корисними для організму все-таки є суцвіття і ягоди.
Ягоди. Ягоди бузини – дрібні (до 5 мм) кістянки чорно-фіолетового забарвлення, зібрані в грона. Вони не відрізняються вираженим смаком, скоріше, їх смак нейтральний, злегка кисло-солодкий. Незважаючи на це, бузина в будь-якому вигляді: відвари, свіжа, сушена є дуже цінним продуктом, що надає на організм наступний вплив:
покращує метаболізм, травлення, вироблення жовчі;
виявляє легку послаблюючу і виражену сечогінну дію;
призупиняє розвиток ракових клітин;
виводить холестерин, запобігає розвитку серцевих патологій і атеросклерозу;
надає потогінний і протибактеріальний вплив;
прискорює процеси регенерації тканин, ефективно бореться з подагрою, дерматитами, артритами;
регулює рівень глюкози, запобігає діабету.
Квіти. Суцвіття бузини мають дуже багатий склад, завдяки якому їх лікувальні властивості в деяких випадках більш виражені, ніж у ягід. У вигляді відварів вони:
мають потогінну і антибактеріальну дію – рекомендуються при ангінах, застуді, вірусних захворюваннях;
пом’якшують кашель;
позбавляють від закрепів, відновлюють травлення;
регулюють обмінні процеси;
знімають симптоми алергії, дерматитів, прискорюють загоєння шкіри;
усувають хворобливість суглобів при артритах, ревматизмі – застосовуються спиртові настоянки;
позбавляють від безсоння, головних болів, невралгій;
Ванни з відваром квіток бузини швидко знімають напругу, дезінфікують і очищають шкіру.
Варення. Це ідеальні ласощі для ласунів, так як варення бузини виходить солодшим і ароматним, ніж свіжі ягоди. Але основна перевага як варити варення з бузини полягає не в високих гастрономічних якостях, а в цілому ряді корисних для організму властивостей:
підвищенні тонусу організму;
очищенні крові від холестерину;
в’язкому, протизапальному, дезінфікуючому впливі;
відновленні функцій гормональних залоз: підшлункової, щитоподібної;
усуненні запорів, набряків, проблем з нирками;
лікуванні доброякісних пухлин і початкової стадії раку.
Це важливо знати! Кістки бузини містять синильну кислоту, тому зловживати варенням не варто, так як в надмірній кількості воно може викликати нудоту, іноді блювоту.
Народній медицині добре відомі корисні властивості варення з чорної бузини. Воно, як і мед, здатне:
вилікувати кашель,
допомогти роботі шлунка;
покращити захисні функції організму;
побороти депресію і підняти тонус;
очистити від шлаків і токсинів;
знизити вагу;
регулювати артеріальний тиск.
Також використовується як відмінний сечогінний і жовчогінний засіб. А враховуючи, що в ньому міститься дуже багато вітаміну С, вельми ефективне при комплексному лікуванні вірусних захворювань.
Варення з бузини може не тільки принести користь, але і нанести шкоду здоров’ю людини. Воно може спровокувати отруєння, коли неправильно приготовлено з незрілих, розчавлених плодів з кістками або прострочене.
Воно протипоказано дітям і людям похилого віку, хворим на діабет (як цукровий, так і нецукровий), алергікам і тим людям, у кого є хронічні захворювання нирок. Також слід врахувати, що в будь-якій бузині присутні токсичні речовини. Тому дотримання всіх норм як варити варення з бузини, зберігання та дозування строго обов’язкові. Не можна зловживати цими ласощами, перевищувати дозування.
Вплив на здоров’я
Як говорилося раніше, бузина покращує стан організму. Засоби з цієї рослини надають еластичність шкірі, справляються із захворюваннями дихальних шляхів і нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту.
А як всі знають, відновлений метаболізм призводить до швидкого виведення токсинів і шлаків, що сприяє позбавленню від зайвої ваги. Загалом, варення з чорної бузини благотворно впливає. Однак при індивідуальній непереносимості даної рослини краще відмовитися від вживання ласощів з неї.
Також вже готовий продукт можна купити в магазині. Тут обов’язково слід звернути увагу на виключно чорний колір, густоту і дату виготовлення. Термін не повинен перевищувати одного року.
Ще для покращення смаку і підвищення цілющих властивостей досвідчені господині готують змішане варення. Вони з’єднують ягоди бузини з ожиною і агрусом. Додають лимони, яблука, корицю, мед. Причому, попарно (бузина – ожина, вона ж і агрус, ягоди з лимоном). І змішано, використовують кілька інгредієнтів одночасно (фрукти, ягоди, мед і корицю).
Як варити варення з бузини. Рецепт приготування
Для приготування варення з чорної бузини використовуються сушені, заморожені і свіжі ягоди. В ідеалі краще використовувати відразу зібрані плоди. Спочатку їх миють, повністю звільняють від сміття, бажано і від кісток.
Висипають в спеціальний для цих цілей глибокий посуд. Змішують з цукром з розрахунку на один кілограм ягід один кілограм цукру. Залишають, щоб ягоди пустили сік. На це піде від 6 до 8 годин.
Як тільки з’явиться сік, суміш ставлять на вогонь. На повільному вогні варять, постійно помішуючи, півгодини. У гарячому вигляді заливають в стерилізований нагрітий скляний посуд і закатують. Потім дають йому настоятися і охолонути. Зберігають близько року в прохолодному місці, краще в льосі. Воно буде придатне для їжі, якщо відкривши банку, в ній не виявиться:
цвілі;
затхлого і кислого запаху.
Подібна термообробка максимально дозволяє зберегти корисні властивості продукту. Варення вживають в чистому вигляді і як начинку для різних кулінарних виробів.
Варення з квітів бузини
Період цвітіння чагарника настає на початку травня. Це незвичайне видовище, так як рослина стає схожою на наречену в білій сукні. Звичайно ж, можна дочекатися дозрівання плодів, а й на даному етапі виходить відмінне варення для зміцнення здоров’я.
Зберіть літрову банку квітів бузини і промийте їх. Підготуйте ще 0,5 кг цукру і півлітра води.
Змішайте два останніх інгредієнта і поставте на вогонь, щоб зварити сироп. В цей час займіться перебиранням квітів. Треба відокремити їх від гілок і листя, залишивши тільки пелюстки. Після цього залийте бузину сиропом і залиште на ніч. Вранці поставте заготовку на плиту, доведіть до кипіння і потримайте ще 15 хвилин.
За допомогою шумівки видаліть з рідини всі пелюстки, а потім пропустіть сироп через сито або марлю. Очищений продукт необхідно проварити ще 20 хвилин.
Після цього можна перелити в банку і закрити.
Варення з бузини з калиною
Ароматне і автентичне варення виходить з двох видів ягід – бузини і калини. Але найважливіше: це варення здатне підтримати імунітет і допомогти в боротьбі з зимовими застудами!
Червоні плоди калини надають зимовому десерту легку кислинку і пікантний аромат. Таку солодкість можна використовувати в якості начинки для пісочного пирога або булок, а також подавати з тонкими млинцями або печеними сирниками. У разі застуди, додайте кілька ложечок варення з бузини з калиною до кожного свого чаювання.
Для виготовлення варення рекомендується використовувати тільки стиглі ягоди калини, що зберегли свою форму (але м’які і соковиті). Зелені плоди зроблять варення гірким, майте це на увазі. Також слід знати: для виготовлення варення можна використовувати тільки ягоди чорної бузини, так як інші сорти містять в своєму складі отруйні речовини.
Складові:
600 г цукру
500 г бузини
200 г калини
Промиваємо грона бузини під проточною водою і викладаємо на лляну серветку, щоб видалити зайву вологу. Відокремлюємо плоди від гілок і викладаємо їх в миску або сотейник. Використовуємо для створення варення каструлю з товстим і важким дном.
Повторюємо весь процес з ягодами калини, додаємо їх до загальної маси. Для варення можемо використовувати злегка підмерзлі ягоди.
Насипаємо рекомендовану норму цукрового піску.
Акуратно перемішуємо заготовку, щоб цукор покрив всі ягоди і маса злегка пустила сік. Для цього залишаємо її на 60-80 хвилин в теплому приміщенні.
Варення з бузини з калиною потрібно довести до кипіння і варити 30-35 хвилин на повільному вогні, помішуючи, поки ягоди не зменшаться в розмірі і маса не стане однорідною.
Розливаємо гаряче варення з калини і бузини по скляних ємностях, герметично закриваємо. Зберігаємо в приміщенні.
Варення з бузини
Як варити варення з бузини за даним рецептом воно виходить не тільки смачним, але і корисним, особливо при застуді і захворюваннях шлунка. Готується досить просто і стане відмінними ласощами для холодних зимових днів.
Сскладові:
Для приготування варення з бузини потрібно:
1 кг цукру;
1 кг ягід чорної бузини;
1 ч. Л. лимонної кислоти;
1/3 склянки води.
Для цього варення краще брати стиглі ягоди, зібрані в екологічно чистому районі.
Ягоди моєму, змиваючи пил. Стиглі ягоди зриваємо з гілок. Пошкоджені і недостиглі ягоди викидаємо.
Ягоди засипаємо цукром, додаємо воду і лимонну кислоту.
Варення з бузини розкладаємо по стерилізованим банкам, закатуємо кришками, вкутуємо до повного охолодження. Спробуйте, виходить дуже смачно!
Як варити варення з бузини. Правильний збір
Бузина вважається токсичним рослиною. Тому саме від умов збору і зберігання самих ягід залежить, принесе вам ця рослина користь, або зашкодить здоров’ю. Збирати плоди треба не раніше кінця серпня – початку вересня, коли вони повністю визріли, накопичили достатньо соку і придбали блискучий чорний колір. Не дозрілі – отруйні. У суху погоду, ближче до полудня, щоб висохла ранкова роса.
З дерева зрізають грона. Акуратно, щоб не придушити, зривають з них ягоди. Потім дають їм повністю обсохнути, висипають тонким шаром на широку дерев’яну або металеву поверхню (можна використовувати кухонні листи).
Плоди сушать або на відкритому провітрюваному просторі, або в сушарці при температурі не вище 35 градусів. Також їх можна заморозити в морозилці. Зберігаються сушені ягоди не більше 2 років, а заморожені – до 1 року.
Готуйте з задоволенням, харчуйтеся правильно, не зловживайте смаколиками та будьте здорові. Пам’ятайте про те, що головне в бузиновому продукті не надто перестаратися, краще – приготувати все грамотно за відповідними рецептами.